Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.09.2013, 22:06:27
osanbogdan osanbogdan is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.09.2013
Mesaje: 31
Implicit Extraterestrii in viziunea Ortodoxa.

Astazi seara pe acasa tv de la 23.30 va fi un reportaj in care un tip pretinde ca a fost rapit de fiinte extraterestre.

Sincer nu stiu ce sa mai cred uneori.A creat sau nu Dumnezeu aceste fiinte? Exista ele cu adevarat? Mai exista si alte planete unde exista viata inafara de Terra? Astept pareri.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.09.2013, 22:38:26
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Eu nu cred in bazaconii din astea cu OZNuri si extraterestrii.
Nu uita ca prin anii 1950 , Henri Coanda a proiectat o naveta ce avea forma unui OZN (http://www.go4it.ro/curiozitati/dosa...erica-7099030/)
Deci , gandeste-te ca din anii 1950 tehnologia s-a mai dezvoltat si este foarte probabil sa existe avioane militare care sa aibe forma unei farfurii zburatoare... chiar daca noi , oamenii de rand nu stim prea multe in acest domeniu.
Iar toate acele relatari despre intalniri cu extraterestii sunt aiureli. Televiziunile fac totul pentru rating... iar un individ care este invitat la o emisiune sa vorbeasca despre vreo intalnire de a sa cu extraterestrii, primeste sute de euro.


PS: uite un articol interesant despre "noi pamanturi" http://stiintasitehnica.com/stiri/ca...-un-nou-pamant
"distanța optimă față de soarele său, apă lichidă la suprafață, masă optimă a Soarelui care să permită viața, o orbită stabilă, o masă a planetei care să poată păstra o atmosferă, un nucleu solid și suficientă căldură pentru plăcile tectonice, un vecin uriaș precum Jupiter care să țina la distanță cometele și alte corpuri cerești de mari dimensiuni, plăci tectonice, un câmp magnetic, oceane.....Lipsa oricăreia dintre aceste condiții, concluzionează cei doi astronomi americani, ar duce la șanse aproape de zero pentru existența vieții"(pe alte planete)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.09.2013, 23:34:48
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

din cate am citit, viziunea ortodoxa e cam asa.

sau nu exista(parerea BO Rusia), si atunci nu conteaza, sau exista, dar nu am primit nici o veste prin caile teologice, deci sunt departe si nu ne afecteaza in vre-un fel( ca sa citez:
noi am primit porunca ca lucram via, daca Stapanul are alte vii, nu e treaba noastra, ca noi avem treaba aici).
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.09.2013, 23:37:31
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Pe scurt: înșelare draceasca.
Pe larg: "Otodoxia si religia viitorului" de Serafim Rose.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.09.2013, 23:37:37
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
din cate am citit, viziunea ortodoxa e cam asa.

sau nu exista(parerea BO Rusia), si atunci nu conteaza, sau exista, dar nu am primit nici o veste prin caile teologice, deci sunt departe si nu ne afecteaza in vre-un fel( ca sa citez:
noi am primit porunca ca lucram via, daca Stapanul are alte vii, nu e treaba noastra, ca noi avem treaba aici).
De fapt toate BO, nu doar BO Rusa, sustin ca nu exista niciun extraterestru afara de ingeri.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.09.2013, 01:02:34
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Aha, am înțeles domnu ortodox: singurii extratereștri sunt îngerii.
Bine că mă lămuriși.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.09.2013, 08:02:34
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Căzuți sau nu. Hai că-i bine pân' la urmă.
Bine, mă gândesc că și Dumnezeu e oleacă extraterestru, da' El e mai mult decât atât.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.09.2013, 14:40:47
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
De fapt toate BO, nu doar BO Rusa, sustin ca nu exista niciun extraterestru afara de ingeri.
si uite apare domn Catalin sa ne explice din nou cum toata Biserica are aceeasi parere, cu exceptia probabil a unor schismatici neoficiali, care nu sunt scoti- vreau sa zic ortodocsi adevarati.

Nu stiu ce crede fiecare patriarh. Nu sunt extraterestru sa citesc ganduri.
Poate da, tot clerul crede ca suntem singuri, si e destul de probabil.
Stiu doar ca rusii au facut declaratie oficiala. Cum nu s-a facut sinod panortodox in care problema asta sa fie dezbatuta, iar singura Biserica care a vorbit e cea Rusa, pot sa zic cu siguranta:
Rusii au zis ca nu.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.09.2013, 15:00:17
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
si uite apare domn Catalin sa ne explice din nou cum toata Biserica are aceeasi parere, cu exceptia probabil a unor schismatici neoficiali, care nu sunt scoti- vreau sa zic ortodocsi adevarati.

Nu stiu ce crede fiecare patriarh. Nu sunt extraterestru sa citesc ganduri.
Poate da, tot clerul crede ca suntem singuri, si e destul de probabil.
Stiu doar ca rusii au facut declaratie oficiala. Cum nu s-a facut sinod panortodox in care problema asta sa fie dezbatuta, iar singura Biserica care a vorbit e cea Rusa, pot sa zic cu siguranta:
Rusii au zis ca nu.
Unde ai citit tu un singur articol ortodox in favoarea existentei extraterestrilor? Nu doar ca nu sustine Biserica asa ceva, dar nici macar un articol nu exista despre asa ceva. Doar antronomul Vaticanului a facut altfel de declaratii, si catolicii contestau ce spunea el (de exemplu Mihnea Dragomir).
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.09.2013, 15:15:13
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Cred ca am mai dat cartea Parintelui Serafim Rose, "Ortodoxia si religia viitorului". Are un capitol dedicat OZN-urilor si extraterestrilor: http://www.sfaturiortodoxe.ro/religiaviitorului8.htm
Reply With Quote
Răspunde