Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 03.11.2016, 08:52:37
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
P.S. Nu am gasit tocmai ce cautam dar e si aici acelasi mesaj.
"Deci, în Franța mă găseam în mediu românesc, unde am continuat căutările mele, mai ales în discuții cu un om pe care îl apreciam foarte mult pentru simplitatea, pentru smerenia lui și, în același timp, pentru adîncimea trăirii lui. Și nu atît prin conversație, cît printr-o încercare grea, prin care m-a trecut Domnul; puțin cîte puțin m-a atras Maica Domnului înapoi in Biserica în care am fost născut și botezat, de data aceasta cu descoperirea că Biserica Ortodoxă nu este o Biserică între altele, ci este, pur și simplu, firea în care Dumnezeu l-a creat pe om. Esența Ortodoxiei este firea omului. Și a luat în istorie nume de dreaptă slăvire, nume foarte frumos și foarte sugestiv, adică nume care trădează, dacă vreți, ceea ce au căutat Părinții cei adevărați, care n-au căutat nici slavă lumească, nici filosofie mai adevărată, ci au căutat un singur lucru: să rămînă în dreapta slăvire, descoperită de Însuși Dumnezeu; au încercat să păstreze nestricată viziunea acestei firi omenești."

http://www.cuvantul-ortodox.ro/2013/...vertire-criza/
Reply With Quote
  #52  
Vechi 03.11.2016, 10:37:32
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor
Nu, Hristos nu-i ortodox. Hristos e creștin și niciodată eretic.
bre Igore Hristos a fost primul ortodox.Hristos este insusi Ortodoxia.
Ce tampenii spui tu acolo.
Citat:
Esența Ortodoxiei este firea omului.
Care om ? Omul asta de lut ? Nope, poate omul induhvnicit ? pai daca firea omului este esenta Ortodoxiei iar Ortodoxia este insusi Hristos atunci de aici
ar rezulta ca firea omului este esenta lui Hristos ?
Bre nic dracu' n-ar indrazni sa ajunga la aceasta concluzie.

Firea omului este decazuta, de aia este nevoie de Hristos si nu invers.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 03.11.2016, 11:14:04
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Copacel, ideea e sa ne revenim in fire. Ca suntem scosi din fire, deliram prin puscaria de sinapse, alea-alea...
Reply With Quote
  #54  
Vechi 03.11.2016, 11:41:30
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Si pentru cei din Biserica, pentru ortodocsii care sunt majoritatea la noi, nu te doare?
Vă scriu cu inima.
Dar trebuie să încep puțin aspru.
Voi continua mai blând...
Iertați-mă și îngăduiți-mă.

Pentru noi ca și creștini, având Scripturile, având Sfinții Părinți, având harul, Sfintele Taine, părinții cei îmbunătățiți, nu mă doare prea mult, că dacă vom cădea, ne ridicăm foarte repede, e de ajuns să vrem.
Dar Apusul căzut, fără har, fără Taine, zeama chioară din cană, ce o beau ei, le e otravă și nici pe aia nu o dau credincioșilor lor, îi dau doar o bucățică de azimă, ca la evrei, fără nimic altceva.
Cum se vor mai ridica ei, când vor cădea în patimi?
Când însăși credința lor este căzută. Cine să-i ajute, când episcopul Romei, îi ține strâns legați în nebuniile catolicismului?
Și la rândul lui și el e legat.
Dacănu vor fi cine să le amintească sistematic greșelile în care sunt, ei cum se vor mai vindeca?
Să nu-i numim eretici, că-i jignim? Un om are cancer. Nu-i spui: ai o buburuză mică acolo, care vrea să crească. Sau: ai un gândăcel, care face alți gândăcei. Doamne... Nu ! Îi spui: omule, dacă nu te vindecă Dumnezeu miraculos, faci chimioterapie, sau mori, fiindcă ai cancer !
Chirurgul ca să vindece, să taie, să opereze, provoacă dureri groaznice pacientului. Și apoi, încă nu se știe dacă operația reușește.
Da, riscuri. Ți le asumi.
Fiindcă scopul e bun, e mântuitor. Pentru trup.
Hristos oare nu avea dragoste când le spunea: morminte văruite pe din-afară, pui de vipere, fiii blestemului, fiii diavolului, fiii risipitori, drahme pierdute, oițe rătăcite, nu oricine se roagă cu Doamne Doamne, intră în Ceruri și când a luat biciul să-i dea afară din templu pe cei cu schimbul valutar și vânzătorii de animale.
Îi iubea, de aceea le spunea și făcea așa ceva. De aceea a venit.
Asta-i măsura care trebuie să o aibe Biserica.
În Hristos ! Cu dragoste.
Îi spui: omule, dacă rămâi în erezie, vei muri cu moartea cea de-a doua. Moștenești iadul. E Adevărul.
Și nu, nu o să te mântuiești, nu rămâi în Viață.
Teme-te.
Pentru mântuirea ta. Și fă ceva. Vino. Revino. Reîndrăgostește-te. Reconvertește-te. La Hristos. În fiecare zi. Merită.
Asta să spună și să facă Biserica, în fiecare parohie de pe pământ.
Cel puțin odată, de două ori pe lună.
Of...
Că foc am în mine... Focul dragostei și focul durerii, după pierzania atâtor de mulți...
Lipiți de Farrari-uri, aur, castele, și alte deșeuri ale minții umane, ale lumii acesteia...

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Him... Ce gand iti veni... Pai, Remus, nu e oare o diferenta de masura intre tine (caruia ii scriam, spunind cum e cu noi, oamenii obisnuiti de sub soare) si Hristos? Crezi ca tot ce I S-a potrivit Lui, ti se potriveste si tie? Sau noua?...
Dacă Hristos îmi spune și ne spune tuturor:
"cel ce crede în Mine va face și el lucrările pe care le fac Eu și mai mari decât acestea va face" - Ioan 14, 12.
Atunci spune-mi:
Putem face lucruri ca ale Domnului Hristos și chiar mai mare decât ce a făcut El, avem putere să facem?
Avem.
Și atunci oare să nu sufăr și eu, măcar cât a suferit El ? Să nu-mi pese și mie, măcar cât I-a păsat Lui ?
Omule !
Fraților !
Treziți-vă !
Necredința nu e smerenie. E cursă demonică. Falsă smerenie.
Dacă puteți, de fiecare dată când vă rugați, plângeți.
Oamenii suferă, mor, se sfârșesc și sunt fără Hristos... Plângeți...
Sau sunt cu hristoși/cristoși mincinoși, sunt păgâni, atei, gnostici, evoluționiști și mor așa...
Se învârtoșează în inimile lor, împotriva Bisericii...
Cum să nu plângi?
Când știi că Hristos le spune că nu vor moșteni Împărăția.
Cum să nu te doar după ei?
Cum să spui că nu poți să faci nimic pentru ei?
Poți, așa-i? Că eu nu pot. Efectiv nu pot...
Și oricât fac, parcă nu fac nimic, dar nu mă las...
Fraților...
Să nu vă doriți altceva mai mult decât să trăiți pentru Hristos fiecare minut al vieții voastre !
Nu există dulceață mai mare pe pământ, pentru trup și suflet, decât dragostea Sfintei Treimi, decât harul, decât smerenia, rugăciunea, Hristos !
Preadulcele meu Hristos !
Fraților, veniți-vă-n fire !
Veniți-vă-n fire și înmulțiți Biserica.
Firea nu e pușcărie de sinapse și alte filosofii ieftine. E libertatea, e simplitatea, curăția, e Hristos.
"Îndrăzniți, Eu am biruit lumea". Să îndrăznim...

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Mai crestine, Ortodoxia e firea omului iar Hristos e Insasi firea aceasta, deplina, Omul desavarsit, Adamul desavarsit.
Zicea Cuviosul Saharov, dupa marturia parintelui Rafail Noica: un singur ortodox a fost in lume, si pe Acela L-au rastignit....
Ce tot vorbesti acolo, omule?
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
"Deci, în Franța mă găseam în mediu românesc, unde am continuat căutările mele, mai ales în discuții cu un om pe care îl apreciam foarte mult pentru simplitatea, pentru smerenia lui și, în același timp, pentru adîncimea trăirii lui. Și nu atît prin conversație, cît printr-o încercare grea, prin care m-a trecut Domnul; puțin cîte puțin m-a atras Maica Domnului înapoi in Biserica în care am fost născut și botezat, de data aceasta cu descoperirea că Biserica Ortodoxă nu este o Biserică între altele, ci este, pur și simplu, firea în care Dumnezeu l-a creat pe om. Esența Ortodoxiei este firea omului. Și a luat în istorie nume de dreaptă slăvire, nume foarte frumos și foarte sugestiv, adică nume care trădează, dacă vreți, ceea ce au căutat Părinții cei adevărați, care n-au căutat nici slavă lumească, nici filosofie mai adevărată, ci au căutat un singur lucru: să rămînă în dreapta slăvire, descoperită de Însuși Dumnezeu; au încercat să păstreze nestricată viziunea acestei firi omenești."http://www.cuvantul-ortodox.ro/2013/...vertire-criza/
Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
bre Igore Hristos a fost primul ortodox.Hristos este insusi Ortodoxia.
Ce tampenii spui tu acolo.
Care om ? Omul asta de lut ? Nope, poate omul induhvnicit ? pai daca firea omului este esenta Ortodoxiei iar Ortodoxia este insusi Hristos atunci de aici
ar rezulta ca firea omului este esenta lui Hristos ?
Bre nic dracu' n-ar indrazni sa ajunga la aceasta concluzie.
Firea omului este decazuta, de aia este nevoie de Hristos si nu invers.
Da, Ortodoxia este firea omului. De netăgăduit. Neîndoielnic. Categoric.
Dar oare ca etichetă ?
Denumirea de ortodoxie, a fost o etichetă impusă Bisericii, după 1054.
Dacă viem în hotarele biblice, dogmatice, patristice, canonice, istorice, da ! Ortodoxia e firea omului.
Și mai adaog:
Ortodoxia e firea omului, pentru că ea e Biserica. Și fiindcă Biserica e firea omului, Hristos, sfințenia e firea omului.
Și e mult mai mult.
Ortodoxia-Biserica, e firea Universului. Firea creației. Firea naturii, a pământului celui nestricăcios.
Firea veșniciei, în bucuriile vieții în Domnul Treime, înafara spațiului și-a timpului, înafara minții umane pervertite de neascultare și neiubire, dar în completă și desăvârșită libertate de alegere și viețuire în Hristos sau înafara Lui.
Iubiților...
Trăiți pentru Hristos, pentru Biserică.
E unica viață adevărată.
Doar asta este viața. E Calea, Adevărul și Viața. E Pâinea, Ușa și Cheia. E Lumina, Cuvântul și Omul. E Domnul. E Totul...

Vă iubesc enorm, nespus și vă îmbrățișez cu sărutare sfântă ! - Romani 16,16; 1 Corinteni 16,20; 2 Corinteni 13,12; 1 Tes.5,26.

Pomeniți-mă și iertați-mă.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 31.05.2018 at 14:47:59.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 03.11.2016, 12:01:13
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Cred că Părintele Rafail când spune "firea omului" se referă la starea lui Adam înainte de cădere. Firea decăzută a omului nu este firea omului. De aceea avem nevoie de Hristos ca să ne refacem firea.

Last edited by simpllu; 03.11.2016 at 12:14:39.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 03.11.2016, 12:03:34
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Dacă Hristos îmi spune și ne spune tuturor:
"cel ce crede în Mine va face și el lucrările pe care le fac Eu și mai mari decât acestea va face" - Ioan 14, 12.
Atunci spune-mi:
Putem face lucruri ca ale Domnului Hristos și chiar mai mare decât ce a făcut El, avem putere să facem?
Avem.
Și atunci oare să nu sufăr și eu, măcar cât a suferit El ? Să nu-mi pese și mie, măcar cât I-a păsat Lui ?
Delir. Du-te omule si cauta-te la cap ca numai prostii vorbesti. Auzi sa-ti pese macar cat I-a pasat lui Hristos.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 03.11.2016, 12:15:25
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Adrian, da, "firea omului", Biserica este starea lui Adam înainte de cădere.
I s-a spus să își numească femeia, i-a spus Eva, apoi să numească animalele și le-a pus nume la fiecare animăluț.
Deci Biserica din el, din Adam, se extindea.
Cuprindea în Biserică cât mai mult, asimila, le iubea, le lumina și le îndumnezeia, fiindcă el era îndumnezeit, asta era misiunea sa, a lui Adam, față de creație.
Apoi trebuie să depășească, să iubească, să asimileze și pe demoni, care l-a ispitit și fiind ademenit de minciună, prin Eva a căzut, rămânând să-și continue misiunea aici, pe pământ, să repete cuprinderea în Biserică, în perioadă limitată de timp, prin Hristos, ca și în Rai, prin Hristos.
Despre aceste lucruri vorbește mai bine Sfântul Ioan Gură de Aur în Omiliile la Facere și Sfântu Vasile cel Mare, tot la facere.
Ei explică mai bine și nu în 5 rânduri, ca mine.

Iuliu, asta-i măsura ta. O să dai socoteală pentru ce ai vorbit acum, pentru sminteala adusă, credința slăbită în tine și slăbirea credinței în alții.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #58  
Vechi 03.11.2016, 12:19:32
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Igor cu dragoste si durere in suflet :) iti spun ca putini au fost oamenii mai eretici decat tine. Pentru afirmatia ta ca ar trebui sa-ti pese macar cat I-a pasat lui Hristos ( de parca ti-ar putea pasa mai mult decat I-a pasat Lui :) ),
ai fi fost condamnat ca eretic la oricare din acele 7 (sapte) sinoade.
Pana sa le spui catolicilor ca-s eretici, uite-te in oglinda. Si citeste despre arhiconi, ca nu-i exclus sa fi invatat teologie de la ei. :)
Reply With Quote
  #59  
Vechi 03.11.2016, 12:27:42
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

De ce Adrian? De ce nu Emilian? Igor, cred că majoritatea userilor serioși de pe forum ți-au spus că ai probleme. Nu crezi că ar fi cazul să ții cont de sfaturile lor?
Rogu-te, nu polua acest topic! (chiar frumos și poate de folos fratelui nostru Seraphim)

Last edited by simpllu; 03.11.2016 at 12:32:56.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 03.11.2016, 12:32:33
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Arată-mi erezia mea, necredinciosule.
Iuliu ! Numește-o, definește erezia !
Altfel, înapoia mea satană ! Că tu faci voia demonilor care sunt în tine și pe care-i arde viața în Hristos, care înseamnă foc.

Că Domnul meu și Dumnezeu meu îmi spune:
"cel ce crede în Mine va face și el lucrările pe care le fac Eu și mai mari decât acestea va face" - Ioan 14, 12.
Și spune:
"M-am răstignit împreună cu Hristos; și nu eu mai trăiesc, ci Hristos trăiește în mine. Și viața de acum, în trup, o trăiesc în credința în Fiul lui Dumnezeu, Care m-a iubit și S-a dat pe Sine însuși pentru mine." - Galateni 2, 20.
Și spune:
"Știu să fiu și smerit, știu să am și de prisos; în orice și în toate m-am învățat să fiu și sătul și flămând, și în belșug și în lipsă. Toate le pot întru Hristos, Cel care mă întărește." - Filipeni 4, 12-13.
Și spune:
2 Petru 1:
"3. Dumnezeiasca Lui putere ne-a dăruit toate cele ce sunt spre viață și spre bună cucernicie, făcându-ne să cunoaștem pe Cel ce ne-a chemat prin slava Sa și prin puterea Sa,
4. Prin care El ne-a hărăzit mari și prețioase făgăduințe, ca prin ele să vă faceți părtași dumnezeieștii firi, scăpând de stricăciunea poftei celei din lume.
5. Pentru aceasta, puneți și din partea voastră toată sârguința și adăugați la credința voastră: fapta bună, iar la fapta bună: cunoștința,
6. La cunoștință: înfrânarea; la înfrânare: răbdarea; la răbdare: evlavia;
7. La evlavie: iubirea frățească, iar la iubirea frățească: dragostea.
8. Căci dacă aceste lucruri sunt în voi și tot sporesc, ele nu vă vor lăsa nici trândavi, nici fără roade în cunoașterea Domnului nostru Iisus Hristos.
9. Iar cel ce nu are acestea este slab văzător și orb și a uitat de curățirea păcatelor lui de demult.
10. Pentru aceea, fraților, siliți-vă cu atât mai vârtos să faceți temeinică chemarea și alegerea voastră, căci, făcând acestea, nu veți greși niciodată.
11. Că așa vi se va da cu bogăție intrarea în veșnica împărăție a Domnului nostru și Mântuitorului Iisus Hristos.
12. Drept aceea, vă voi aminti pururea de acestea, cu toate că le știți și sunteți întăriți întru adevărul în care stați."


"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." - Matei 22, 29.
Din cauza rătăcirii, va cădea din Biserică, în ereziile romano-catolicismului, protestantismului, neo-protestantismului, ecumenismului și alte nebunii, pentru rătăcirea din neștiința Scripturii și nici a puterii lui Dumnezeu, mulți creștini, mulți ierahi, preoți și diaconi, au căzut, cad și vor mai cădea în aceste eresuri și altele noi care vor mai fi, cât timp se luptă Biserica cu ele.

Maica Domnului și toți Sfinții să-i ferească de căderi pe toți dreptslăvitorii creștini, cu sfintele lor rugăciuni.

Doamne miluiește.

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
De ce Adrian? De ce nu Emilian? Igor, cred că majoritatea userilor serioși de pe forum ți-au spus că ai probleme. Nu crezi că ar fi cazul să ții cont de sfaturile lor?
Da, Adriane, vreau să am probleme.
Dacă toate-mi merg bine și roz, mă înspăimânt, înseamnă că nu-i bine cu mine spre mântuire.

Nimeni să nu se amăgească. Dacă i se pare cuiva, între voi, că este înțelept în veacul acesta, să se facă nebun, ca să fie înțelept. - 1 Corinteni 3, 18.

Și mai ales:

Noi suntem nebuni pentru Hristos; - 1 Corinteni 4, 10.

E simplu, nu Adriane? Nu e deloc simplu. Când te doare, când plângi, când îți pasă, te tăvălești pe jos de durere pentru omenire, nu, nu e simplu deloc. Altfel, nu ești a lui Hristos. Nu ești al Bisericii.

Cu cât îți pasă mai mult, cu cât te doare mai tare, cu atât iubești mai mult, oamenii, pe Hristos, cu atât și Domnul te iubește mai tare.

10. Noi suntem nebuni pentru Hristos; voi însă înțelepți întru Hristos. Noi suntem slabi; voi însă sunteți tari. Voi sunteți întru slavă, iar noi suntem întru necinste!
11. Până în ceasul de acum flămânzim și însetăm; suntem goi și suntem pălmuiți și pribegim,
12. Și ne ostenim, lucrând cu mâinile noastre. Ocărâți fiind, binecuvântăm. Prigoniți fiind, răbdăm.
13. Huliți fiind, ne rugăm. Am ajuns ca gunoiul lumii, ca măturătura tuturor, până astăzi.
14. Nu ca să vă rușinez vă scriu acestea, ci ca să vă dojenesc, ca pe niște copii ai mei iubiți.

1 Corinteni 4, 10-14.

Sunteți împietriți, iubiților.

Nu mai stați în împietrire, că e o stare demonică. Să nu vi se pară doar că vă rugați. Rugați-vă neîncetat. Asta-i rugăciunea...

Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine păcătosul.

Doamne miluiește.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 03.11.2016 at 12:41:34.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare