Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.11.2005, 21:30:15
urzica urzica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Mesaje: 2
Implicit

In discutiile obisnuite a populatiei se foloseste acest cuvant POPA!
Intreb daca cineva i se adreseaza unui cleric fara sa stie ca are un grad ecumenic cu un apelativ de domnule popa, greseste?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.11.2005, 16:09:45
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzica
In discutiile obisnuite a populatiei se foloseste acest cuvant POPA!
Intreb daca cineva i se adreseaza unui cleric fara sa stie ca are un grad ecumenic cu un apelativ de domnule popa, greseste?
Poate Domnule Preot, si daca marturisesti si Sfanta Traditie, si Sfanta Scriptura ii spui simplu Parinte, pentru ca marturisesti unitatea de Fiinta a Sfintei Treimi.

N-am auzit de grad ecumenic???????????! Poate ma lamuresti ceea ce ai vrut sa spui!

Stiu insa ca exista o ierarhie bisericeasca, harica intocmai cu aceea ingereasca!

Cat despre treptele ierarhiei haric-sacramentale acestea sunt: diacon, preot, arhiereu.
Episcopul desemneaza arhiereul, dar este termenul administrativ.
Formulele de adresare pentru preot sunt, Prea Cucernicia Voastra, sau Cucernicia Voastra, sau Sfintia Voastra! Pentru Arhiereu, Episcop, Prea Sfintia Voastra, iar daca este Mitropolit, Inalt Prea Sfintia Voastra, daca este Patriarh (care-i tot Arhiereu!)formula de adresare este Prea Fericirea Voastra, pentru Patriarhul Ecumenic, Sanctitatea Voastra!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.11.2005, 00:30:03
Mikhael Mikhael is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.08.2005
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzica
In discutiile obisnuite a populatiei se foloseste acest cuvant POPA!
Intreb daca cineva i se adreseaza unui cleric fara sa stie ca are un grad ecumenic cu un apelativ de domnule popa, greseste?
Am vazut ca e in dictionar deci putem sa-l folosim in discutiile obisnuite. Dar, in dictionar avem si cuvantul "baba". La fel de corect ca primul...Ambele folosite predominant in mediul rural...Deci putem in autobuz sa-i spunem unei doamne mai in varsta "Cobori la prima, babo?"
Nu e gresit, nu? Nu e gresit poate doar din punct de vedere lingvistic, dar din oricare altul este.

Dar vorbim cu un preot si nu-i stim gradul ecumenic, vom folosi apelativul "parinte", care se poate folosi indiferent de grad. Cu toate ca la cele cele inalte (episcop, mitropolit, patriarh), devine nepotrivit.



Am raspuns, dar totusi, nu cred ca mai este cineva care sa nu cunoasca lucrurile astea...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.11.2005, 13:26:31
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzica
In discutiile obisnuite a populatiei se foloseste acest cuvant POPA!
Intreb daca cineva i se adreseaza unui cleric fara sa stie ca are un grad ecumenic cu un apelativ de domnule popa, greseste?
Gradul ecumenic cum spuneti voi, mie imi place sa spun, treapta de slujire ingereasca!
Il puteti afla daca, cunoasteti cate ceva despre, tinuta (inclusiv vesmintele liturgice), ale, diaconului, preotului, arhiereului!

Termenul de popa, mai are si o alta acceptiune, (provine din perioada pagana), si desemneaza totusi altceva decat Preotul.
Mai ales daca marturisim Unitatea de Fiinta a Sfintei Treimi, Tatal, Fiul si Sfantul Duh.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.11.2005, 22:24:37
urzica urzica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Mesaje: 2
Implicit

Multumesc tuturor pentru raspuns, dar totusi ca un...OM obisnuit nu mi-ati spus; AM GRESIT SAU NU? Asta pentru ami cere suze celui in cauza.
As dori sa scriu un mesaj privat redactiei, cum sa procedez?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.12.2005, 14:08:09
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzica
Multumesc tuturor pentru raspuns, dar totusi ca un...OM obisnuit nu mi-ati spus; AM GRESIT SAU NU? Asta pentru ami cere suze celui in cauza.
As dori sa scriu un mesaj privat redactiei, cum sa procedez?
Eu zic ca daca cel in cauza s-a simtit jignit ti-ar fi spus-o. oricum cel mai bun mod de a afla este, sa-l intrebi. Eu m-am adresat si unui arhiereu cu ,,parinte" si nu s-a suparat. De obicei ,,popa" se numeau preotii religiilor pagane. Doamne ajuta
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.02.2006, 00:05:25
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

se pare ca alexandru are dreptate
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.02.2006, 13:21:42
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Este un apelativ popular, rautacos, la adresa unor preoti cu viata mai scazuta.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.02.2006, 12:19:51
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen
Este un apelativ popular, rautacos, la adresa unor preoti cu viata mai scazuta.
Pur si simplu poate fi:
1. Un apelativ pentru cei nehirotoniti!
2. Un semn al lipsei de evlavie, din motive care pot tine de-o-potriva, de cel care se adreseaza astfel, dar si de faptele persoanle ale celui caruia i se adreseaza apelativul in speta!
De aceea cand preotul este hirotonit conform canoanelor Sfintei Biserici, prin acest mod de apelare, de adresare, datorita harului Duhului Sfant care este asupra celui hirotonit, se face loc pacatului. Asadar, unui preot hirotonit nu este demn, ca fiinta umana, facuta dupa chipul si asemanarea Lui Dumnezeu, Cel in Treime inchinat si slavit, deci nu este demn sa i te adresezi cu apelativul popa!, chiar analfabet de-ai fi!
Doar daca nu ai certe inclinatii si apucaturi (naravuri!) spre o viata porceasca (scuzati!:|)

Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.04.2006, 01:51:17
marinaru
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Acest cuvant este folosit de cei care nu frecventeaza biserica.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Se foloseste religia ortodoxa de stiinta pentru promovarea binelui? AndyTh Teologie si Stiinta 9 26.03.2012 14:28:55
Cuvantul meu, cuvantul tau... NECTARIE Generalitati 16 25.01.2011 18:10:17
Sa faci ce spune popa, nu ce face popa costel Generalitati 20 25.11.2009 16:09:11
METANIERUL - ce este el si la ce (se) foloseste? geo.nektarios Rugaciuni 21 16.03.2009 16:30:57
Fa ce zice popa, nu ce face el... suntunOM Preotul 31 25.08.2007 02:34:00