Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 20.08.2008, 09:38:32
s_snape s_snape is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.08.2008
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 78
Implicit

Exorcism pare interesant...sa scoti demonii din oamenii...:rolleyes: Da cum poti sa fii posedat? Cred ca ar fi o experienta foarte speciala!:D
Reply With Quote
  #42  
Vechi 20.08.2008, 13:24:29
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de getaballa
Din experienta proprie, va spun ca vindecarea de cancer a sotului meu se datoreaza si deselor slujbe ale parintelui duhovnic, constand in citirea rugaciunilor de dezlegare ale Sf.Vasile cel Mare, si nu numai.
Sa ne rugam Domnului Dumnezeului nostru pentru toti preotii care fac asemenea slujbe sa-i fereasca de tot raul ce ar putea veni asupra lor, stiut fiind ca incercarea la care sunt supusi de fortele satanei sunt f.mari.

Cu noi este Dumnezeu !
Draga Geta mare adevar spui, ca e bine sa ne rugam pentru preotii care fac exorcizari si ptr cei care citesc molitfele Sf Vasile cel Mare...eu personal cunosc un preot cu mare har si multe detalii din viata lui personala.. a fost fff grav incercat in urma citirii Molitfelor.. mari necazuri in viata dansului si a celor din familia lui... la un moment dat a fost chiar la un pas de moarte!!!!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 21.08.2008, 13:16:32
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Exorcismele fac parte din categoria de slujbe numite ierurgii, adica servicii divine de binecuvantare si sfintire a omului si a firii inconjuratoare. Ele sunt rugaciuni care se citesc in diferite imprejurari din viata credinciosilor, si prin care se urmareste inlaturarea duhului celui rau, a lucrarii diavolesti asupra oamenilor si eliberarea acestora de orice stapanire a spiritului necurat. Exorcismele sunt intalnite inca din Biserica veche, unde ritualul exorcizarii era savarsit de exorcisti, adica de acei clerici inferiori randuiti si investiti cu aceasta putere a alungarii duhurilor rele.

Fiecare dintre noi am fost cel putin o data in viata "exorcizati", deoarece cele mai cunoscute si intrebuintate exorcisme sunt cele care se citesc la Botez, inainte de savarsirea Tainei propriu-zise. Tot pentru alungarea celui rau sunt intrebuintate moliftele sau blestemele Sfantului Vasile cel Mare, citite la 1 ianuarie dar si cu alte ocazii. O alta rugaciune cu caracter de exorcizare poate fi socotita Molifta Sfantului Trifon, citita la 1 februarie, pentru inlaturarea a tot raul si vatamarea de la gradini, tarini, vii, livezi si holde.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 21.08.2008, 14:26:24
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de s_snape
Exorcism pare interesant...sa scoti demonii din oamenii...:rolleyes: Da cum poti sa fii posedat? Cred ca ar fi o experienta foarte speciala!:D
snapy mai bine zi "Doamne fereste".
Reply With Quote
  #45  
Vechi 21.08.2008, 15:53:14
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Astazi sunt multi credinciosi care cer citirea molitfelor Sfantului Vasile cel Mare. Pr Vasile Mihoc, intr-un interviu, sublinia ca acestea sunt alcatuite pentru cei care sunt stapaniti de diavol fara voia lor. Pentru ceilalti, stapani de patimi cu voia lor sunt alte slujbe sau dezlegari.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 16.03.2009, 17:48:51
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Inteleg faptul ca exorcismul este ceva bun, atata timp cat lucrurile sunt de asa natura.

Insa am o nelamurire: cum si cine poate face diferenta intre un om posedat si un om bolnav psihic. Cam de prea multe ori, si prea usor, am ajuns sa folosim termenul "posedat". Nu stiu ce sa zic, voi cum vedeti lucrurile.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 16.03.2009, 19:36:23
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit NU! Exorcismul nu este un pacat!!!

Citat:
În prealabil postat de admin. Vezi mesajul
Este exorcismul un pacat? Ce parere aveti?
[SIZE=3] Nu! Categoric NU! Exorcismul nu este un pacat!!! Cum ar putea sa fie??? Si...bietii oameni posedati...sa se chinuie asa...la nesfarsit, si preotii sa stea nepasatori cand SF. Vasile cel Mare a lasat asa slujbe frumoase pentru asta??? E cumplit chinul lor! Am "asistat" de multe ori la astfel de exorcizari.[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3] Preotii au HAR sa vindece si sa tamaduiasca orice boala si orice neputinta!!! (sufleteasca sau trupeasca...) Si, odata ce au puterea harica, puterea preotiei, ei POT citi orice rugaciune pentru credinciosii in mijlocul carora au fost pusi![/SIZE]
[SIZE=3] Din pacate insa, in zilele noastre , frica unor preoti de a citi moliftele (exorcismele) sau alte rugaciuni asemanatoare vine de la putina pregatire duhovniceasca.Preotul trebuie sa fie pregatit...curat sufleteste si trupeste, intarit cu post pentru a face fata atacurilor pe care le va primi de la diavol, (in urma rugaciunilor citite ) fiindca diavolul se va razbuna pe cei din casa preotului chinuindu-i copiii si sotia! Iata adevaratul motiv pentru care unii considera ca e mai bine ca astfel de slujbe sa fie facute de catre preotii calugari...Fuga de ispite!!![/SIZE]
[SIZE=3] Si atunci...in loc sa se teama diavolul de puterea preotiei pe care o poarta preotul se teme preotul de falsa putere a diavolului.[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3] Cum zicea parintele I. Argatu: Exact cum s-ar duce un lup la stana si in loc sa fie alungat de cioban si cainii care pazesc stana, fug de frica lupului si atunci lupul rapeste si risipeste oile, asa se intampla si cu turma preotului fricos. De ce sa se teama preotul cand glasul lui este ca un tunet si fulger pentru orice duh necurat?![/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3] Doamne, da har, curatenie, putere si curaj tuturor preotilor in lupta cu vrajmasii vazuti si nevazuti! Doamne ajuta-le si-n lupta grea ce au de dus pentru mantuirea sufletelor noastre![/SIZE]
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata..."
Reply With Quote
  #48  
Vechi 16.03.2009, 20:35:47
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am văzut oameni posedați.Am mers la o mănăstire unde se citesc moliftele Sfântului Vasile cel Mare.În fața mea era o femeie care la prima vedere părea obișnuită.Cănd a început părintele să blesteme pe cel rău spatele femeii se mișca parcă umbla ceva pe sub piele iar din corpul ei se auzea un horcăit care ne-a umplut de frică.Ne-am ridicat și am mers mai în spate.a rămas singură lângă părinte care atunci când a terminat i-a spus să meargă în chilie la dânsul și de altă dată să-i spună că are probleme ca să nu mai sperie oamenii.
Altă dată am fost găzduiți mai mulți pelerini la o familie de creștini.Eram cam 2o într-o cameră.Nu puteam să dorm. M-am sculat,am aprins o lumânare și am început să citesc din Psaltire.După puțin timp o femeie a început să strige "nu mă chinui,pleacă de la mine etc..."Se zbătea și tremura.S-au trezit toți,am stropit-o cu aghiazmă și cu greu și-a revenit.A doua zi nu știa nimic dar ne-a mărturisit că deseori pățește așa mai ales când cineva din casă se roagă.
Cănd mergi pe la mănăstiri și seara dormi acolo, auzi tot felul de povestiri.
O femeie mai în vârstă ne-a spus că atunci când cineva este posedat de duhuri necurate și sărută pe gură pe cineva, aceea persoană devine la rândul ei purtătoare de duhuri necurate.Tot aceea femeie a mai spus că atunci când o femeie are o relație intimă cu un preot aceasta devine în scurt timp posedată.
Eu nu știu cât adevăr sau cât basm este în cele spuse de aceea femeie dar cred că este bine să fim cu băgare de seamă căci răul există.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 16.03.2009, 21:05:14
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Eu asa vad lucrurile...

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Inteleg faptul ca exorcismul este ceva bun, atata timp cat lucrurile sunt de asa natura.

Insa am o nelamurire: cum si cine poate face diferenta intre un om posedat si un om bolnav psihic. Cam de prea multe ori, si prea usor, am ajuns sa folosim termenul "posedat". Nu stiu ce sa zic, voi cum vedeti lucrurile.
[SIZE=3]Cine poate face diferenta??? Hmm... ...dupa parerea mea, orice credincios...[/SIZE]
[SIZE=3]Cum??? ...Du-i pe amandoi in sf.biserica sa participe la Sf. Liturghie sau la Maslu...Molitvele Sf. Vasile cel Mare...si o sa vezi cu ochii tai diferenta! [/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3]Cel posedat nu suporta Sf. CRUCE, mirul, tamaia, aghiasma, nu sufera sa se atinga de icoane, haina preotului, Sf. Evanghelie... Puterea acestor lucruri sfinte il va arde pe diavolul din el care va racni ca un turbat, uneori spunand cuvinte de hula la adresa preotului, a Sfintei Cruci...!!! Alteori amenintand... atacand sa sfasie haina preotului, sa loveasca lucrurile sfinte...trantindu-se pe jos...tarandu-se, zvarcolindu-se...sau latrand ca un caine, mieunand ca o pisica, nechezand ca un cal...sau alte sunete animalice va scoate... zbatandu-se grozav...[/SIZE]
[SIZE=3](Odata am vazut o femeie pe care diavolul a chinuit-o atat de tare ca o salta in sus...de parca era pe arcuri...Cand ajungea jos, se izbea cu capul de podele...de credeai ca acolo a ramas. Se chinuiau vreo 4 barbati sa o tina! In final....a prins mocheta din biserica cu dintii si a ramas cu bucata de covor in gura!!!! Cum ar putea sa faca asta un om normal...cand te chinui si cu foarfeca sa tai o bucatica de mocheta??? Nu e asta o putere draceasca???)[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3] Ei bine, un bolnav psihic nu va striga NICIODATA : "MA ARDE CRUCEA...MA ARDEEEE!!!" Cel mult..nu va pricepe ce se petrece in jurul lui, se va plictisi...sau dimpotriva va asculta fascinat sf. slujbe...si atat! Dar nu se va tranti pe jos , nu se va zbate, nu va striga cuvinte de ocara in Sf. Biserica!!![/SIZE]
[SIZE=3] (Si spun asta deoarece la manastirea unde merg regulat vin trei bolnavi psihici. Unul are acum 15 ani...vine de mic copil...La inceput se plictisea...Acum sta cuminte si asculta...Uneori adoarme la Sf. Liturghie...Dar cand se cumineca cu Preacuratele Taine...i se lumineaza fata si parc-ar vrea sa ne impartaseasca tuturor bucuria lui... Cealalta e o d-ra de 30 de ani...Ea vine mai rar, uneori asculta...alteori plange sau nu are rabdare sa stea pana la capat. Dar se spovedeste, se impartaseste... Si...cea mai draga mi-e o batranica de 68 de ani... atat de simpla...atat de curata!!! Nu a fost casatorita niciodata. Vine mereu insotita de sora ei cu un an mai mare, femeie inteleapta, foarte credincioasa! Nu intelege nimic din ce se intampla...Sta cuminte pe scaun si se inchina ori de cate ori vede asta la altii. Plange daca plange cineva langa ea..sau zambeste daca i se zambeste. E atat de curata....de nevinovata!!! )[/SIZE]
[SIZE=3][/SIZE]
[SIZE=3] Iata diferenta! Si cei care folosesc prea usor termenul "posedat " o fac poate si cu o oarecare ironie...rautate...la adresa celor indaratnici...care probabil sunt si ei inghiontiti de diavoli...sa-i scoata din sarite! Si in cazul asta..poate sunt "indraciti"....dar nu posedati, caci diavolul nu e IN ei ci pe langa acestia , provocandu-i... Eu asa vad lucrurile, draga windorin[/SIZE].
__________________
"Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste , nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandeste raul. Nu se bucura de nedreptate , ci se bucura de adevar . Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata..."
Reply With Quote
  #50  
Vechi 09.10.2010, 20:31:13
afaraploua afaraploua is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Exorcismele sunt intalnite inca din Biserica veche, unde ritualul exorcizarii era savarsit de exorcisti, adica de acei clerici inferiori randuiti si investiti cu aceasta putere a alungarii duhurilor rele.
de ce clerici inferiori?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
exorcismul se mai practica? indiranikos Exorcismul 19 27.10.2010 22:29:23
exorcismul pacat sau nu? ANDREEA1987 Exorcismul 45 23.08.2009 15:15:18