Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #471  
Vechi 22.01.2015, 18:15:55
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Sa nu ne ascundem dupa citate din Biblie pentru a trada Ortodoxia:
Noi suntem datori sa aparam ortodoxia, nu sa ne comparam cu Iisus.
Care ortodoxie, cea de de baltă anti-cip, anti-tehnică ș.a.m.d? Datori suntem de a intra în adevăr, a trăi adevărul și să lăsăm Adevărul să ne apere pe noi. Nu noi Îl apărăm pe Hristos, ci El ne apară pe noi.

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Am putea sa le aratam altora frumusetea Ortodoxiei. Ce frumos ar fi!
Dacă noi ortodocșii am trăi așa cum s-ar cuveni unui ortodox să trăiască, toți și ereticii și celalte confesiuni ar veni noi de bună voie dacă ar vedea în noi ceea ce încă nu este, așa că să ne asumăm și noi răspunderea noastră.

Frumusețea ortodoxiei nu se confundă cu a da în cap ereticilor mereu cu canoanele. Asta nu înseamnă că nu trebuie să ținem cont de ele.

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Ori tocmai acest ,,altceva" vrem sa-l dam la o parte, ca sa fim in rand cu lumea. Insa nu lumea ne mantuieste.
Acel altceva este însăși depășirea prejudecăților, înțelegerea neputinței celui căzut din adevăr. Încrâncenarea de care dăm dovadă, de apărători ai adevărului nu face decât să-i respingă pe ceilalți de alte confesiuni.
Reply With Quote
  #472  
Vechi 22.01.2015, 19:45:17
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Amice, problema este ca eu nu am cunostinta de vreo declaratie a patriarhului dumitale (sau care ar trebui sa fie al dumitale) potrivit careia catolicii ar fi eretici.
Acum ce-i drept eu nu am nevoie de un astronom care sa imi spuna ca s-a facut noapte sau ca a rasarit soarele. Asa, nici nu am nevoie sa imi spuna patriarhul cine este si cine nu eretic. Pot sa intrezaresc si eu raspunsul. Dar daca totusi am nevoie sa imi spuna cineva am o gramada de exemple de sfinti care o spun. Sau mai pe scurt o spune Biserica.

Dar ca sa fie destul de clar: cum erezia este o invatatura de credinta gresita, iar catolicii au invataturi de credinta gresite mai mult decat suficiente (una ar fi fost suficienta), din punct de vedere ortodox catolicii sunt eretici.

In plus nu cred (poate ma insel) ca patriarhul a pus ca nu ar fi eretici catolicii.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Semnul egal intre catolici si erezie il pui dumneata si, eventual, cativa alti spalati pe creiere.
Sper macar ca am creierul curat daca tot e spalat.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #473  
Vechi 23.01.2015, 10:51:53
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Amice, problema este ca eu nu am cunostinta de vreo declaratie a patriarhului dumitale (sau care ar trebui sa fie al dumitale) potrivit careia catolicii ar fi eretici. Daca ai cunostinta de asemenea declaratie, fii bun si da-mi un link sa o studiez. Semnul egal intre catolici si erezie il pui dumneata si, eventual, cativa alti spalati pe creiere. Dar nu il pune nici preotul dumitale paroh. Nici episcopul dumitale. Nici patriarhul dumitale
Prin urmare, canonul referitor la rugaciunea impreuna cu ereticii (presupunand ca e valabil si nu a fost inca adus la zi de autoritatea competenta a Bisericii dumitale) nu are obiect in cazul de fata.
nu patriarhul BOR a adus crestinismul in lume, ci Hristos. Asa ca trebuie sa pastram invataturile LUI curate, nu murdarite de alte invataturi gen Filioque. Daniel e "patriarhul meu" (iar daca el nu-si face datoria de pastor asa cum ar trebui, e problema lui), nu stapanul meu, asa ca eu trebuie sa ascult de stapan si de invataturile lui.
ps: semnul de care ai pomenit mai sus, nu il pun eu, ci Biblia
Citat:
"Frate care traieste in neoranduiala" se refera la ortodocsi care au pacate publice. Iti dai seama ca nu despre asta e vorba, sper.
"...și nu după învățăturile pe care le-ați primit de la noi"-partea asta a versetului nu ai vazut-o? Oare la care invataturi se refera aici apostolul Pavel?
Reply With Quote
  #474  
Vechi 23.01.2015, 18:36:59
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
"Frate care traieste in neoranduiala" se refera la ortodocsi care au pacate publice.
Ba papistasule nestiutor si neintarit, nu mai rastalmaci Scripturile, spre a ta pierzare!

Oare n-ai cunostinta de sutele de copii nevinovati sodomizati cu forta de mult prea libidinosii tai episcopi? Și nici de crimele și toate ororile savarsite de mai marii tai in vechime, pe vremea Inchizitiei?

Ia zi, la cine-s pacatele publice?
Nu cumva la ereticii papistasi de ieri si de azi?
Reply With Quote
  #475  
Vechi 23.01.2015, 19:18:40
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Scopul ecumenismului este să pună semnul egalității între minciună și adevăr. Ecumenismul este hulă împotriva lui Dumnezeu. Ecumenismul este moarte duhovnicească. Ecumenismul îi înșală pe ortodocși chemându-i să se roage sau să facă slujbe religioase sau să se împărtășească împreună cu netrebnicii eretici și păgâni, ridicîndu-se astfel împotriva celor Șapte Sinoade Ecumenice ale Sfinților Părinți! Canoanele 10, 45, 46 și 64 ale Sfinților Apostoli, Canonul 6 al Sinodului V local de Ia Laodiceea (343), Canonul 32 al Sinodului V local de la Laodiceea, Canonul 15 al Sinodului al Nouălea din Constantinopol (861).
Citiți câteva mărturisiri ale Sfinților Părinți împotriva cumplitei erezii a ecumenismului:

1. „Să nu aveți nici o împărtășire cu prea răucredincioșii arieni, că nu are nici o împărtășire lumina cu întunericul”. (Sf. Antonie cel Mare)


2. ,,Există doar o singură Biserică a lui Hristos, apostolească și sobornicească. Nu mai multe, nici măcar două. Iar celelalte sunt sinagogi ale celor ce viclenesc și sinod al răzvrătiților. Noi, dreptcredincioșii creștini, acestea gândim, așa credem, pe acestea le vestim. Este nevoie să păzești toate fără nici o excepție și, mai presus de toate, cele ale credinței. Pentru că dacă ai devia cât de puțin, păcătuiești păcat de moarte…” (Sf. Fotie cel Mare, Patriarh al Constantinopolului)


3. ,,A tăinui cuvîntul adevărului înseamnă a te lepăda de el. Bine este să trăim în pace cu toți, dar numai cu aceia care cugetă aceleași despre buna credință ortodoxă. Și este mai bine să ne războim, atunci cînd pacea lucrează conglăsuirea către rău”. (Sfântul Maxim Mărturisitorul)


4. “Atunci cînd Credința e primejduită, porunca Domnului este de a nu păstra tăcere.” (Sf. Teodor Studitul)


5. ,,Ereticii niciodată nu se vor întoarce la Biserică dacă îi întărim în convingerea că și ei au Biserică și Sfinte Taine, prin participarea noastră la rugăciunile în comun cu catolicii și protestanții, fapt ce odihnesc pe aceștia în ereziile credințelor lor.” (Ierom. Nil Arcașu)


6. ,,Vai acelora care se întinează cu blasfemiatorii eretici! Vai acelora care batjocoresc Dumnezeieștile Scripturi! Vai de cei câți murdăresc sfânta credință cu eresuri sau încheie vreo înțelegere cu ereticii!” (Sf. Efrem Sirul)


7. ,,O, bieții de voi care vedeți ce se-ntâmplă în jurul vostru și în vreme ce robia vă este tot mai aproape, vă lepădați de credința părinților voștri și primiți fărădelegea!’’ (Cuv. Ghenadie Scholarios, Patriarhul Constantinopolului, sec. XV)


8. ,,Dacă cineva îți spune: “Credința noastră și a voastră este de la Dumnezeu”, atunci, fiule, răspunde-i așa: “Fățarnicule! Cum pot fi amîndouă de la Dumnezeu? Nu știi ce spune Scriptura: Este un singur Domn, o singură Credință, un singur Botez. (Efeseni 4,5)” (Sf. Cuvios Teodosie de la Pecerska)


9. ,,Catolicii – cu rațiunea lor – au ajuns să examineze chimic Sfânta Împărtășanie (ca și în cazul giulgiului de la Torino – n.a.), ca să vadă dacă într-adevăr este Trupul lui Hristos […] Una din principalele diferențe pe care le avem este și aceasta: Voi puneți creierul, noi credința. Voi ați dezvoltat raționalismul și, în general, elementul uman. Cu rațiunea voastră limitați puterea dumnezeiască, pentru că aruncați la margine harul dumnezeiesc […] Nume de catolici, de martori ai lui Iehova, etc., nu e bine să pomenești la Sfânta Proscomidie. Pentru aceștia nu se pot scoate miride și nici parastas nu se poate face.’’ (Cuviosul Paisie Aghioritul)


10. ,,Ce este ecumenismul? Ecumenismul în schimb, este o formă instituțională prin care, sub numele păcii și unității, sunt adunate la un loc toate religiile lumii precum evrei, musulmani, budiști care nu cred în Iisus Hristos ca Fiu al lui Dumnezeu, și unde se dezbat probleme economice, politice, sociale, culturale etc. Ecumenismul caută prin toate acestea să se impună ca noua religie a viitorului. Cu certitudine, Biserica Ortodoxă este ecumenică, adică sobornicească. Una este însă ecumenicitatea și alta este ecumenismul. Biserica Ortodoxă este ecumenică, dar nu ecumenistă. Ea rămâne ecumenică atâta vreme cât nu cade în ispita ecumenismului.” (Arhimandrit Gheorghios Kapsanis, egumenul Mănăstirii Grigoriu, Muntele Athos din Grecia)


11. ,,Din unica și nedespărțita Biserică a lui Hristos, în diferite timpuri, s-au desprins și s-au tăiat ereticii și schismaticii, care au și încetat să fie mădulare ale Bisericii. Unii ca aceștia au fost romano-catolicii și protestanții și uniații, cu tot restul legiunilor eretice și schismatice. Ecumenismul e numele de obște pentru toate pseudo-creștinismele, pentru pseudo-bisericile Europei Apusene. În el se află inima tuturor umanismelor europene cu papismul în frunte, iar toate aceste pseudocreștinisme, toate aceste pseudobiserici nu sunt nimic altceva decât erezie peste erezie. Numele lor evanghelic este acela de ”pan-erezie” (erezie universală).” (Sf. Iustin Popovici)


12. ,,Ecumenismul? Erezia tuturor ereziilor. Căderea Bisericii prin slujitorii ei. Cozile de topor ale apusului. Numai putregaiul cade din Biserica ortodoxă, fie ei: arhierei, preoți de mir, călugări sau mireni. Înapoi la Sfânta Tradiție, la Dogmele și Canoanele Sfinților Părinți ale celor șapte Soboare Ecumenice, altfel la iad cu arhierei cu tot. Ferească Dumnezeu!’’ (Părintele arhimandrit Arsenie Boca, Talanții împărăției, p.197)


13. “Ecumenismul nu e născut din părerile bisericilor, ci din gândirea proprie a unor pastori ce nu au nimic profund creștin și religios în ei, ci doar o viață politică” (Pr. Iustin Pârvu)


14. ,,Ecumenismul acesta este în sine o acțiune diabolică și sunt de acord cu unii teologi greci care spun că ecumenismul este cea mai mare erezie a secolului nostru… Am sperat ca România va fi următoarea țară care va ieși din ecumenism.” (Părintele Gheorghe Calciu)


15. ’’Eu nu prea sunt pentru ecumenism; socotesc că ecumenismul este produsul masoneriei; iarăși vor să relativizeze credința adevărată. A avut dreptate Biserica zicând că nu prea suntem uniți. Ecumenismul este pan-erezia timpului nostru. Biserica Romano-Catolică și Biserica Ortodoxă nu sunt două surori. Nu există decât un singur cap al Bisericii, Iisus Hristos. Nu poate exista decât un singur trup, adică o singură Biserică. Deci noțiunea de Biserici surori este improprie.’’ (Cucernicul Părinte Dumitru Stăniloae)


16. ,,Mi-au pus întrebări despre unitatea Bisericilor, că ei vor să unească Bisericile și să facă, precum a zis Mântuitorul, o turmă și un păstor. Domnule director, i-am zis, biserica dumneavoastră, protestantismul, este suspendat în aer. N-are temelie! – Dar de ce, părinte? – Unde vi-i Sfânta Tradiție? Unde-s Sfintele Canoane? Unde-i practica Bisericii de 2000 de ani? Ați desființat totul și acum vreți să vă apropiați de noi? Este imposibil!” (Părintele Cleopa Ilie)


17. “Sunt împotrivă! Pe viață și pe moarte împotrivă!” (Pr. Arsenie Papacioc)


18. “Ecumenismul este o erezie, erezia secolului XX” (Pr. Adrian Făgețeanu)


19. ,,Papistașii nu au preoție, nici taine… Vaticanul nu este biserică, ci un sistem politico-economic situat în afara Bisericii, iar papa cu toți ’’clericii’’ Vaticanului nu sunt urmași ai Apostolilor, nu au predania și succesiunea apostolică…’’ (Cugetul Bisericii Ortodoxe, Cap.I)
Reply With Quote
  #476  
Vechi 23.01.2015, 19:22:25
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Daliene, fratia ta iar a scapat de la Cernica ? Mereu am spus ca cei care nu isi iau doctoriile nu trebuie lasati in oras in week-end!
Duminica seara te intorci, da ? Altfel, il sun pe staret sa-i spun ca nu esti cuminte.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #477  
Vechi 23.01.2015, 19:41:45
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

A apărut și "frumusețea" ortodoxiei. Ne purtăm mai rău ca păgânii cu adevărul în mână.
Reply With Quote
  #478  
Vechi 23.01.2015, 19:55:08
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

https://hristofor.wordpress.com/2009...inta-biserica/
Reply With Quote
  #479  
Vechi 23.01.2015, 20:17:06
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Ba papistasule nestiutor si neintarit, nu mai rastalmaci Scripturile, spre a ta pierzare!

Oare n-ai cunostinta de sutele de copii nevinovati sodomizati cu forta de mult prea libidinosii tai episcopi? Și nici de crimele și toate ororile savarsite de mai marii tai in vechime, pe vremea Inchizitiei?

Ia zi, la cine-s pacatele publice?
Nu cumva la ereticii papistasi de ieri si de azi?
Din seria "mârâim si ne aglutinam sub steagul diverselor fantasme ideologice sau ecleziale".
Tu de politete, decenta, normalitate in dialog si alte "chestii lumesti", ai auzit? Daca nu, se poate ca Mihnea sa aiba dreptate, fiind medic.
Reply With Quote
  #480  
Vechi 23.01.2015, 20:48:08
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iata la ce ne facem partasi daca admitem ca unitatea e mai importanta decat Dumnezeu:

https://veritasvincitinternational.f...and-signal.jpg
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenismul ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 43 15.04.2014 21:26:13
Catolicismul si ecumenismul MariaB Biserica Romano-Catolica 115 18.08.2013 20:21:58
Ecumenismul MadalinS Generalitati 0 30.09.2007 04:12:34
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 17:46:17