Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 03.04.2008, 02:19:19
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cozia: iata corespondenta grecilor cu Patriarhul Ecumenic adunata intr-un volum de catre arhimandrit Epifanie Teodoropulos. Explica foarte multe lucruri, care mie personal mi-au fost de mare folos.
Dar, citeste singur si te convinge de atitudinea grecilor fata de ecumenism, care nu seamana cu datul din cap ci mai degraba cu datul din picior:

http://www.scribd.com/word/download_preview/1026786?secret_password=1iryzcioml5w6i35d6vk
Reply With Quote
  #72  
Vechi 04.04.2008, 23:10:38
istoica istoica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 112
Implicit

Pentru ca este vremea postului imi cer iertare celor pe care i-am necajit si SA NE LUMINEZE SI SA NE OCROTEASCA DUMNEZEU PE TOTI!
Reply With Quote
  #73  
Vechi 09.04.2008, 23:12:35
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Daca li se spune altora ca gresesc sau ca au vederi inguste, cel care le spune acest lucru este considerat MANDRU, unul care se da mare si intelept...

Poate ar mai trebui sa intelegeti si punctul de vedere ecumenic!

Daca in inima ta simti ura si dispret fata de cei din alte confesiuni crestine, atunci NU AI IN TINE ADEVAR SI NICI CREDINTA SI NIMIC DIN HARUL LUI DUMNEZEU! Traiesti din propriile impresii si senzatii...caci la asta se reduce intreaga simtire a celor care ii iubesc doar pe ai lor!

Nu intelegeti nimic pentru ca nu stiti sa judecati lucrurile! Si mai ales pentru ca va bagati unde nu va fierbe oala, va considerati soldati si aparatori ai Ortodoxiei chiar daca nu sunteti chemati! Atunci cand va va chema Biserica la marturisire, atunci veti fi indreptatiti sa faceti asta...pana atunci, ar fi cazul sa mai cercetati Cuvantul lui Dumnezeu si sa va intariti in rugaciune.

Rugaciunea insotita de ura si dispret e ca jertfa lui Cain...nu e de mirare ca multi se comporta precum Cain, crezand ca aduc jertfa lui Dumnezeu. Dumnezeu nu are nevoie de o astfel de jertfa!
Reply With Quote
  #74  
Vechi 10.04.2008, 00:15:52
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

poi frate Iosif, eu nu stiu ce te indeamna sa zici asta, insa, Sfintul IOAN GURA DE AUR NE GRAIESTE ASTFEL:
" DACA CINEVA VA JIGNI PE MAICA DOMNULUI, SA-L PLESNESTE PESTE GURA" si sa simti mina cu care l-ai lovit, pentru ca nu va veni creatura sa spurce lucrarea lui Dumnezeu.
si parca si Sfintul NICOLAE, EPISCOPUL MIRELOR LICHIEI a facut acelasi lucru cu ARIE, CEL CARE AVEA CEVA IMPOTRIVA MAICII DOMNULUI. l-a plesnit peste fata, ca sa-si inghita cuvintele.
TOLERANTA IN CEEA CE PRIVESTE DREAPTA CREDINTA ESTE DIAVOLEASCA.

frate iosif, nu te scandaliza de vorbele mele, ci mai degraba cugeta inca o data la ceea ce ai spus tu.
un crestin ortodox aflat in Cuvintul Lui Dumnezeu nu va permite altora sa spurce numele Domnului, nici al Maicii Lui si nici al Sfintilor Parinti.
tu pregateste-te de intilnirea cu Iisus, Fiul Lui Dumnezeu, Cel care va judeca si sa-i spui si Lui, in fata, ce ai spus aici.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 10.04.2008, 12:28:22
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Daca li se spune altora ca gresesc sau ca au vederi inguste, cel care le spune acest lucru este considerat MANDRU, unul care se da mare si intelept...

Poate ar mai trebui sa intelegeti si punctul de vedere ecumenic!

Daca in inima ta simti ura si dispret fata de cei din alte confesiuni crestine, atunci NU AI IN TINE ADEVAR SI NICI CREDINTA SI NIMIC DIN HARUL LUI DUMNEZEU! Traiesti din propriile impresii si senzatii...caci la asta se reduce intreaga simtire a celor care ii iubesc doar pe ai lor!

Nu intelegeti nimic pentru ca nu stiti sa judecati lucrurile! Si mai ales pentru ca va bagati unde nu va fierbe oala, va considerati soldati si aparatori ai Ortodoxiei chiar daca nu sunteti chemati! Atunci cand va va chema Biserica la marturisire, atunci veti fi indreptatiti sa faceti asta...pana atunci, ar fi cazul sa mai cercetati Cuvantul lui Dumnezeu si sa va intariti in rugaciune.

Rugaciunea insotita de ura si dispret e ca jertfa lui Cain...nu e de mirare ca multi se comporta precum Cain, crezand ca aduc jertfa lui Dumnezeu. Dumnezeu nu are nevoie de o astfel de jertfa!
Eu n-am nimic nici cu catolicii,nici cu protestantii,nici cu budistii.O singura conditie am,sa ne lase credinta in pace.Vorba aceea lasa-l mai,pai ii lasam noi dar nu ne lasa ei,intelegi care-i problema?
Reply With Quote
  #76  
Vechi 10.04.2008, 13:24:42
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiB
poi frate Iosif, eu nu stiu ce te indeamna sa zici asta, insa, Sfintul IOAN GURA DE AUR NE GRAIESTE ASTFEL:
" DACA CINEVA VA JIGNI PE MAICA DOMNULUI, SA-L PLESNESTE PESTE GURA" si sa simti mina cu care l-ai lovit, pentru ca nu va veni creatura sa spurce lucrarea lui Dumnezeu.
si parca si Sfintul NICOLAE, EPISCOPUL MIRELOR LICHIEI a facut acelasi lucru cu ARIE, CEL CARE AVEA CEVA IMPOTRIVA MAICII DOMNULUI. l-a plesnit peste fata, ca sa-si inghita cuvintele.
TOLERANTA IN CEEA CE PRIVESTE DREAPTA CREDINTA ESTE DIAVOLEASCA.

frate iosif, nu te scandaliza de vorbele mele, ci mai degraba cugeta inca o data la ceea ce ai spus tu.
un crestin ortodox aflat in Cuvintul Lui Dumnezeu nu va permite altora sa spurce numele Domnului, nici al Maicii Lui si nici al Sfintilor Parinti.
tu pregateste-te de intilnirea cu Iisus, Fiul Lui Dumnezeu, Cel care va judeca si sa-i spui si Lui, in fata, ce ai spus aici.
Iubite frate...fa acest lucru cum spune Sf Ioan Gura de Aur si vei vedea ce patesti!

Mai adu-ti aminte si de Cuvantul Mantuitorului vizavi de palme!

Cred ca apararea credintei astazi se poate face si fara violenta!

Multumesc pentru cuvantul tau oricum...ajuta foarte mult sa cunosti ambele parti! Si sa iti dai seama de atitudinea corecta.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 10.04.2008, 13:31:18
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL
Citat:
În prealabil postat de iosif
Daca li se spune altora ca gresesc sau ca au vederi inguste, cel care le spune acest lucru este considerat MANDRU, unul care se da mare si intelept...

Poate ar mai trebui sa intelegeti si punctul de vedere ecumenic!

Daca in inima ta simti ura si dispret fata de cei din alte confesiuni crestine, atunci NU AI IN TINE ADEVAR SI NICI CREDINTA SI NIMIC DIN HARUL LUI DUMNEZEU! Traiesti din propriile impresii si senzatii...caci la asta se reduce intreaga simtire a celor care ii iubesc doar pe ai lor!

Nu intelegeti nimic pentru ca nu stiti sa judecati lucrurile! Si mai ales pentru ca va bagati unde nu va fierbe oala, va considerati soldati si aparatori ai Ortodoxiei chiar daca nu sunteti chemati! Atunci cand va va chema Biserica la marturisire, atunci veti fi indreptatiti sa faceti asta...pana atunci, ar fi cazul sa mai cercetati Cuvantul lui Dumnezeu si sa va intariti in rugaciune.

Rugaciunea insotita de ura si dispret e ca jertfa lui Cain...nu e de mirare ca multi se comporta precum Cain, crezand ca aduc jertfa lui Dumnezeu. Dumnezeu nu are nevoie de o astfel de jertfa!
Eu n-am nimic nici cu catolicii,nici cu protestantii,nici cu budistii.O singura conditie am,sa ne lase credinta in pace.Vorba aceea lasa-l mai,pai ii lasam noi dar nu ne lasa ei,intelegi care-i problema?
Bine, Marius. Sa se vada ca nu ai nimic cu ei si sa iti aperi credinta asa cum iti va descoperi Dumnezeu. Bucurie iti doresc din toata inima si binecuvantarea Domnului, El ne invata toate prin rugaciune!
Reply With Quote
  #78  
Vechi 10.04.2008, 13:42:31
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Daca li se spune altora ca gresesc sau ca au vederi inguste, cel care le spune acest lucru este considerat MANDRU, unul care se da mare si intelept...

Poate ar mai trebui sa intelegeti si punctul de vedere ecumenic!

Daca in inima ta simti ura si dispret fata de cei din alte confesiuni crestine, atunci NU AI IN TINE ADEVAR SI NICI CREDINTA SI NIMIC DIN HARUL LUI DUMNEZEU! Traiesti din propriile impresii si senzatii...caci la asta se reduce intreaga simtire a celor care ii iubesc doar pe ai lor!

Nu intelegeti nimic pentru ca nu stiti sa judecati lucrurile! Si mai ales pentru ca va bagati unde nu va fierbe oala, va considerati soldati si aparatori ai Ortodoxiei chiar daca nu sunteti chemati! Atunci cand va va chema Biserica la marturisire, atunci veti fi indreptatiti sa faceti asta...pana atunci, ar fi cazul sa mai cercetati Cuvantul lui Dumnezeu si sa va intariti in rugaciune.

Rugaciunea insotita de ura si dispret e ca jertfa lui Cain...nu e de mirare ca multi se comporta precum Cain, crezand ca aduc jertfa lui Dumnezeu. Dumnezeu nu are nevoie de o astfel de jertfa!
Iosif draga, dumneata ai priceput ce inseamna shi cine se uita la femeia altuia ca s-o pofteasca a shi savarshit pacatul in inima sa? sau sa tanjasca dupa viatza asta echilibrata shi ecumenica, asha cam ca shi nevasta lui Lot...

Deci inainte sa dai lectzii de iubirea vrajmashilor shi sa-i trimitzi pe altzii la rugaciune ca ai vezi dumneata plini de dispretz shi mandrie mai stai te rog shi mediteaza, mai rumega la ce insemneaza cuvantul Adulter iar apoi incearca sa taci din gura... shi adutzi aminte ce au patzit evreii cand Domnul le-a varsat peste ei din potirul maniei geloziei Lui...

tu vorbeshti aiurea, e vorba de de atzi iubi dushmanii pentru mantuirea lor, ca sa ajunga shi ei sa faca voile lui Hristos, sa te mantui tu dar sa se mintuie shi el, shi nicidecum sa te apuci sa faci ce face dushmanul shi paganul.... ca tu pentru asta tot te plangi atat ca sa facem noi ce facetzi voi ca sa fitzi linishtitzi in conshtiintza vostra ca facetzi bine.... shi daca nu facem ca voi ne acuzatzi de ura, dispretz, mandrie sau ca nu pricepem Cuvantul Lui Dumnezeu....

dar vorbim degeaba ca cine a intrat in hora shi a inceput sa joace nu mai ai ce-i face.... ca a surzit shi il papa nu numai lumea ci il papa shi antihristmul...

deci te plang Iosif, shi asha ma stradui sa te iubesc, incecand sa te lamuresc nu ca gresheshti ci sa nu ne mai dai lectzii ca sa ne tarashti in cursa.... ???:(:(
Reply With Quote
  #79  
Vechi 10.04.2008, 13:46:37
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif

Poate ar mai trebui sa intelegeti si punctul de vedere ecumenic!
mai lasa-ne cu atata iubire ca ni se face rau.
Calitatea cea mai de dorit astzi este DREAPTA SOCOTEALA. Dreapta socoteala ii da doua palme copilului mic care se duce sa bage degetele in priza. Ecumenismul este erezia tuturor ereziilor, asta o spun marii duhovnici.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 10.04.2008, 14:22:38
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

poi frate Iosif, cind cineva te palmuieste pe tine personal, sa intorci si celalat obraz. asata zice Iisus Hristos. nu sa stai cu miinele in sin cind iti este batjocorita credinta.
sau, ca sa nu astepti palma de la unul sau altul, te poti palmui si tu si atunci sa vezi cum sare in sus mindria din tine isi isi cere drepturile.
apararea credintei va fi facuta de catre Marturisitori, care nu vor fi pe toate drumurile, ca nu toti se vor mintui.
daca voi fi vreodata Marturisitor, o voi face. imi voi apara credinta pe fata.
pina atunci ma rog pentru iertarea pacatelor, care-s multe.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenismul ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 43 15.04.2014 21:26:13
Catolicismul si ecumenismul MariaB Biserica Romano-Catolica 115 18.08.2013 20:21:58
Ecumenismul MadalinS Generalitati 0 30.09.2007 04:12:34
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 17:46:17