Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.02.2010, 12:35:50
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit De ce se face botezul prin afundare in apa?O incercare de argumentare biologica

(Titlu complet:
de ce se face Sfantul Botez prin afundare completa a intregului trup uman in apa Sfintita adica pregatita de Preasfanta Treime prin preot sau diacon - aci nu stiu cum zic Sfintele Canoane de cine e voie sa fie efectuat Sfantul Botez.In situatii de urgenta e voie sa se faca si de mirean si numai prin stropire,in cazul in care viata celul botezat e foarte fragila si mai e un pic si moare.)
Din cate am citit asa pe inet corpul uman e alcatuit pe langa oase,par,unghii si ce o mai fi alcatuit din celule.Celule contin intr-o mare proportie apa.
Dupa cate se pare in fiecare celula locuieste sufletul uman care o mare taina.
Celule sunt de multe feluri cu diverse functii nu stiu daca oameni stiu toate felurile de celule existente din corpul nostru.

Si se face botezul prin afundare in apa care e pregatita de Preasfanta Treime ca o noua apa din acelea de care spune la Sfanta Scriptura ca a fost creata viata (prin asta se zic simplificat toate fapturile) la inceput.
"și Duhul lui Dumnezeu Se purta pe deasupra apelor."
(Sfanta Scriptura,Facerea capitolul 1,din versetul al II-lea).
E o renastere , reinnoire totala a noastra.
Acum din cate zeci de milioane de celule suntem alcatuiti nu stiu in unele locuri am gasit zis 50 de milioane.
Cand omul moare adica sufletul incepe sa se desparta de corp si celule mor incet incet.
In medie corpul uman contine 85% apa la nou nascuti.
Rog si pe fratele zaharia sa ne explice de corpul uman ca el stie mai mult fiind medic.
(eu am scris aci asa simplificat dupa slaba mea putere de intelegere .)

Last edited by mihailt; 20.02.2010 at 12:39:17.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.07.2010, 21:03:31
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

foarte interesant.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.07.2010, 12:24:21
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Din cate am citit asa pe inet corpul uman e alcatuit pe langa oase,par,unghii si ce o mai fi alcatuit din celule.Celule contin intr-o mare proportie apa.
Dupa cate se pare in fiecare celula locuieste sufletul uman care o mare taina.
Celule sunt de multe feluri cu diverse functii nu stiu daca oameni stiu toate felurile de celule existente din corpul nostru.
Lol, sufletul uman locuieste in "fiecare celula" (de unde ti se pare?) si "este o mare taina".
Nu stiam ca sufletul este o taina.
Si oasele nu contin celule, sunt facute din altceva??!!
Think before you post.
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Botezul trebuie savarsit prin afundare costel Botezul 95 15.07.2015 01:59:17
De la cine vine raul ? Incercare de me-ontica ! Radu32 Generalitati 51 05.02.2011 15:38:04
Nemurirea in lumea biologica yawbaj Teologie si Stiinta 21 30.06.2010 10:55:52
Credinta imi este pusa la incercare izotaurel Din Vechiul Testament 132 02.06.2010 15:16:44