Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.11.2006, 14:12:08
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

Draga Nicole, bine ai venit printre noi! Nu sunt eu in masura sa iti dau sfaturile pe care le astepti caci sunt aici pe forum alte persoane mult mai pregatite.Dar cum tocmai am dat peste postarea ta nu am putut trece mai departe fara sa-ti spun ca ma bucur enorm ca vrei sa fii alaturi de Dumnezeu. Sa stii ca daca omul face un singur pas catre Dumnezeu, Dumnezeu face 99 de pasi catre om. Hristos in marea Lui Dragoste te vrea in "turma" Lui si sa stii ca tot de la El ti-a venit gandul tau bun sa-L cauti. Chiar ieri am citit ceva care cred ca ti se potriveste f. bine: " Domnul il cheama pe fiecare om, tocmai la acea varsta si in acea imprejurare a vietii sale, care este cea mai potrivita pt. el, ca sa primeasca cu dragoste si bucuros chemarea si sa inceapa sa lucreze la mantuirea sa cu cele mai bune rezultate".
Cred ca primul lucru care trebuie sa-l faci este sa cauti un preot ortodox in fata caruia sa-ti deschizi inima prin Taina Sfintei Spovedanii si sa primesti, prin el, iertarea de la Hristos dupa care sufletul tau tanjeste atat de mult. Preotul iti va putea da cele mai bune indemnuri pt. o viata crestina pe care sa o duci de acum inainte.
Astazi fiind prima zi din Postul Nasterii Domnului, pot sa-ti spun ca in post nu se mananca alimente de origine animala.
Pentru inceput sa nu-ti lipseasca rugaciunile de dimineata si de seara, zilnic.
In rest las pe altii care pot sa-ti dea sfaturi mai bune si mai complete, dar sa nu uiti ca oricate sfaturi ai primi, acestea nu pot inlocui duhovnicul.
Ma rog sa-ti ajute Dumnezeu si sa intareasca in credinta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.11.2006, 15:09:46
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Nicole ,
nu stiu , ceva ma face sa cred ca nu vrei nimic .Daca ai fi vrut ai fi vorbit cu Duhovnicul sau cu crestinii in Biserica !
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.11.2006, 15:50:55
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Ai spus ca nu mergi suficient la Biserica , acum spui ca n-ai Biserica ,
hotareste-te la care varianta ramai !
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.11.2006, 21:19:31
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga Nicole,

Si eu iti zic bine-ai-venit intre noi, sper sa primesti ajutorul sperat.

In ce tara esti, sunt macar alte biserici ortodoxe acolo?... grecii si rusii au biserici cam peste tot in lume, intereseaza-te mai bine acolo unde locuiesti. Chiar daca tin slujba in limba lor, pe care nu o intelegi, sunt datori ca unele parti sa le spuna si in limba oficiala a statului pe teritoriul caruia functioneaza.

Iti doresc sa poti tine tot Postul Craciunului, sa te spovedesti la preot si sa te si impartasesti ca o incununare a efortului tau catre Hristos.

Referitor la mancare, in primul rand trebuie sa mancam mai putin, nu pe saturate, iar mancarea sa nu fie de origine animala. Nu carne, nu branza, nu oua - doar cereale, legume, fructe si PESTE - in zilele cand este dezlegare la PESTE. Lunea, miercurea si vinerea ar fi bine sa mananci fara ulei, daca poti. Pentru mai multe detalii, citeste te rog si articolul "Postul Craciunului" de pe acest site.

Referitor la rugaciune, cred ca altii sunt mai in masura sa vorbeasca decat mine. Daca totusi nu se ofera nimeni, am sa incerc sa te ajut asa cum pot.

Doamne ajuta !

Te imbratisez,

Mirela (de la New York)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.11.2006, 11:05:41
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Scuze ,omul se mai inseala !
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.11.2006, 13:48:31
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Daca esti si singura si nici nu ai serviciu, de ce nu vrei sa vii inapoi acasa?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.11.2006, 07:24:43
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga Nicole, eu cred ca Dumnezeu se bucura de tine ca ai inceput sa il cauti, chiar asa timid cum zici tu.

Rugaciunea de baza este "Tatal Nostru". Este o rugaciune simpla pe care ne-a lasat-o insusi Domnul nostru Iisus Hristos. Ar fi bine sa o spui si tu in fiecare dimineata dupa ce te trezesti si te pregatesti pentru o noua zi :

"Tatal nostru, Care esti in ceruri, sfinteasca-se numele Tau, vie imparatia Ta, faca-se voia Ta, precum in cer asa si pe pamant. Painea noastra cea de toate zilele da-ne-o noua astazi. Si ne iarta noua greselile noastre, precum si noi iertam gresitilor noastri. Si nu ne duce pe noi in ispita, ci ne izbaveste de cel rau."

Apoi, in cursul zilei, incearca sa nu ai mintea imprastiata si pe cat posibil sa rostesti in gand Rugaciunea lui Iisus :
"Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatoasa."

Daca ai timp si tragere de inima mai sunt si alte rugaciuni, acatiste, s.a.

Dumnezeu sa-ti ajute !



















Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.11.2006, 19:04:19
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Draga NicOle, daca nu poti merge la biserica fiind departe nu este vina ta. Pe Dumnezeu nu avem cum sa il pierdem, pentru ca ne gaseste aaaaaaaaaael oriunde am fi si in orice situatie. Nu cred ca pentru a citi acatiste si paraclise trebuie post in prealabil, posteste fiecare cat poate, eu cred ca tu ai o inima curata dupa cum scrii, nu iti pierde speranta, chiar daca esti departe de tara si de cei dragi.
Eu sunt alaturi de tine, pentru ca nici eu nu am o situatie prea usoara, dar la mine este vorba despre altceva, eu sunt bolnava de vreo 14 ani, acum am 30. Dar sper ca Dumnezeu ma va mai ierta de suferinta cum a mai facut-o in mai multe randuri.
Este bine sa citesti acatiste, dar este bine sa te rogi si cu cuvintele tale, stie Dumnezeu de ce avem nevoie fiecare, iar Iisus a spus sa ne rugam spunand "Tatal nostru" si a mai spus "nu cine zice mie Doamne,Doamne se va mantui ci cine va face voia Tatalui meu", adica eu cred ca Dumnezeu nu ne cere un efort exagerat, peste puterile noastre de a ne ruga. Sigur ca rugasiunea este buna, pentru ca ne canalizeaza spre bine, este puterea cuvantului. Numai bine si ingerul tau sa te ocroteasca!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.11.2006, 20:01:27
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Draga Nicole, eu cred ca Dumnezeu se bucura de tine ca ai inceput sa il cauti, chiar asa timid cum zici tu.

Rugaciunea de baza este "Tatal Nostru". Este o rugaciune simpla pe care ne-a lasat-o insusi Domnul nostru Iisus Hristos. Ar fi bine sa o spui si tu in fiecare dimineata dupa ce te trezesti si te pregatesti pentru o noua zi :

"Tatal nostru, Care esti in ceruri, sfinteasca-se numele Tau, vie imparatia Ta, faca-se voia Ta, precum in cer asa si pe pamant. Painea noastra cea de toate zilele da-ne-o noua astazi. Si ne iarta noua greselile noastre, precum si noi iertam gresitilor noastri. Si nu ne duce pe noi in ispita, ci ne izbaveste de cel rau."

Apoi, in cursul zilei, incearca sa nu ai mintea imprastiata si pe cat posibil sa rostesti in gand Rugaciunea lui Iisus :
"Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatoasa."

Daca ai timp si tragere de inima mai sunt si alte rugaciuni, acatiste, s.a.

Dumnezeu sa-ti ajute !


















am uitat sa spun ca ar fi bine ca in fiecare seara, inainte sa mergi la culcare, sa multumesti lui Dumnezeu pentru tot ceea ce ti-a dat in ziua respectiva, sa te inchini pe tine si perna pe care vei dormi (adica sa faci semnul crucii, spunand : In Numele Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh, Amin !)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 19.11.2006, 13:59:32
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Rdaga mea NicOle, nu te intrista pentru ca esti singura intr-o tara straina, Dumnezeu te vede oriunde ai fi. Cat priveste postul , tine si tu cum poti, Dumnezeu nu cere jertfe mari. Rugaciunea este buna, cum spuneam, pentru ca ne canalizeaza spre bine, dar toate cu masura. La biserica vei merge tu, nu iti face griji, poate chiar cand te vei intoarce iin tara. Numai bine!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cat de departe merge datoria fata de parinti? arthur_clennam Morala Crestina 35 20.01.2013 17:07:41
Departe si aproape de Dumnezeu tatolivia Intrebari utilizatori 0 12.05.2012 18:05:14
Cat de departe e sfarsitul? Lucian008 Generalitati 21 03.05.2012 16:03:33
Sunt divortata - ce pot face mai departe? Tzantzarika Nunta 103 13.08.2010 16:34:04
citeste si da mai departe carmina Stiri, actualitati, anunturi 1 01.02.2010 21:14:13