Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.06.2013, 12:44:36
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Dieta vegetariana versus cea omnivora - articol interesant

Am gasit acest articol:

http://stiri.acasa.ro/financiar-142/...ng-181933.html

Lasand la o parte postul religios si vorbind numai de alimentatia din afara postului, articolul este interesant.

Studii si studii si oameni de stiinta. Nu sti ce este mai bine, dar anumite lucruri (de adevar) raman la suprafata.

Parca cineva il citeva acum ceva vreme pe prof. dr. Mecinicopschi.
Stiam ca e cam impotriva carnii, dar probabil ca aici se refera si la alte produse animale (lactate, oua, peste etc.) si in general la o alimentatie omnivora, echilibrata.
Orice exces este daunator, dar si orice lipsa.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 19.06.2013 at 12:46:46.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.06.2013, 14:01:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

"Am marturiile unui legist care a facut la viata lui foarte multe necropsii si mi-a spus ca la vegetarieni sistemul cardiovascular era plin de ateromatoze, erau bolnavi de ateroscleroza mai mult decat cei care mancau carne”, a declarat prof. dr Mencinicopschi pentru ziarulring.ro.
"

Mencinicopschi este un mincinos sau un ignorant.

Sunt o gramada de studii care indica faptul ca vegetarienii sant mult mai putin expusi la bolile de inima si ca tocmai carnea creste acest risc.

Vegetarians Less Likely To Die From Or Be Hospitalized For Heart Disease, Study Shows

http://www.huffingtonpost.com/2013/0...n_2583115.html

Culprit in Heart Disease Goes Beyond Meat’s Fat
http://www.nytimes.com/2013/04/08/he...anted=all&_r=0

"The researchers had come to believe that what damaged hearts was not just the thick edge of fat on steaks, or the delectable marbling of their tender interiors. In fact, these scientists suspected that saturated fat and cholesterol made only a minor contribution to the increased amount of heart disease seen in red-meat eaters. The real culprit, they proposed, was a little-studied chemical that is burped out by bacteria in the intestines after people eat red meat. It is quickly converted by the liver into yet another little-studied chemical called TMAO that gets into the blood and increases the risk of heart disease."
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.06.2013, 14:29:08
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
"Am marturiile unui legist care a facut la viata lui foarte multe necropsii si mi-a spus ca la vegetarieni sistemul cardiovascular era plin de ateromatoze, erau bolnavi de ateroscleroza mai mult decat cei care mancau carne”, a declarat prof. dr Mencinicopschi pentru ziarulring.ro.
"

Mencinicopschi este un mincinos sau un ignorant.

Sunt o gramada de studii care indica faptul ca vegetarienii sant mult mai putin expusi la bolile de inima si ca tocmai carnea creste acest risc.

Vegetarians Less Likely To Die From Or Be Hospitalized For Heart Disease, Study Shows

http://www.huffingtonpost.com/2013/0...n_2583115.html

Culprit in Heart Disease Goes Beyond Meat’s Fat
http://www.nytimes.com/2013/04/08/he...anted=all&_r=0

"The researchers had come to believe that what damaged hearts was not just the thick edge of fat on steaks, or the delectable marbling of their tender interiors. In fact, these scientists suspected that saturated fat and cholesterol made only a minor contribution to the increased amount of heart disease seen in red-meat eaters. The real culprit, they proposed, was a little-studied chemical that is burped out by bacteria in the intestines after people eat red meat. It is quickly converted by the liver into yet another little-studied chemical called TMAO that gets into the blood and increases the risk of heart disease."
Studii peste studii, care se contrazic. Cine mai stie ceva astazi?
Eu nu cred ca minte sau este ignorant. Am citit unele lucruri pe care le sustine.
Cred ca organismul uman reactioneaza individual.
Medicul ala legist care se uita inauntru n-o vorbi aiurea. Ma gandesc eu...
Dar dietele unilaterale nu sunt totusi bune.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.06.2013, 17:10:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Studii peste studii, care se contrazic. Cine mai stie ceva astazi?
Eu nu cred ca minte sau este ignorant. Am citit unele lucruri pe care le sustine.
Cred ca organismul uman reactioneaza individual.
Medicul ala legist care se uita inauntru n-o vorbi aiurea. Ma gandesc eu...
Dar dietele unilaterale nu sunt totusi bune.
Sa vad si eu un studiu care afirma contrariul, ca vegetarienii dezvolta probleme cu inima.

Povestea cu legistul e basm pentru prostii care stau cu ochiii in TV si alta sursa de informare nu au si nici nu vor sa stie la o adica, pai ce e mai frumos sa ti se spuna sa nu te lasi de ce-ti place mai mult?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.06.2013, 05:37:18
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Interesant sau nu,uite ca articolul nu mai este disponibil...
S-o fi razgandit intre timp de enormitatile aberate?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.06.2013, 12:29:11
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Interesant sau nu,uite ca articolul nu mai este disponibil...
S-o fi razgandit intre timp de enormitatile aberate?
Ba la mine functioneaza! Uite pun articolul aici:


"Unul dintre cei mai apreciati medici nutritionisti din Romania, prof. dr Gheorghe Mencinicopschi, sustine ca dieta vegetariana nu este benefica sanatatii, iar aceasta promovare a sa nu este decat o manipulare religioasa si o strategie de marketing.

Indignarea directorului Institutului de Cercetari Alimentare, prof. dr. Gheorghe Mencinicopschi, a aparut dupa ce a analizat un studiu al unei publicatii belgiene, conform caruia vegetarienii ar trai mai mult.

"Eu, in calitate cercetator, va pot spune ca studiul este criticabil si ca nu se poate lua in considerare concluzia acestuia. Cea mai buna conduita in alimentatie este omnivorismul, personalizat, bineinteles, in functie de varsta si de starea de sanatate.

Dieta vegetariana este o prostie de marketing, nu este o stiinta. Este un mit ca vegetarienii sunt mai sanatosi decat omnivorii, o manipulare in funcție de interesele unora si de convingerile religioase. Am marturiile unui legist care a facut la viata lui foarte multe necropsii si mi-a spus ca la vegetarieni sistemul cardiovascular era plin de ateromatoze, erau bolnavi de ateroscleroza mai mult decat cei care mancau carne”, a declarat prof. dr Mencinicopschi pentru ziarulring.ro."

Citeste mai mult pe: http://stiri.acasa.ro/financiar-142/...#ixzz2WkLYUZcn

Eu n-as spune ca sunt enormitati.
Stiu, chestia cu alimentatie este ...de gustibus.
Eu una urasc extremismul.

Si nu fac publicitate acestui om. Am mai citit sfaturi de ale lui (mi s-au trimis prin mailuri). In fine pareri si pareri.

Am mai spus si mai spun, vorbim aici numai despre alimentatia echilibrata. Nimeni nu a exclus aici (adica eu una nu) pe Dumnezeu si credinta. Postul religios este si el alta discutie.

In rest am mai spus eu nu ma mai lamuresc cu aceste studii contradictorii.

Si la fel ca si AlinB as vrea sa vad si eu lucruri mai concrete: ca daca mananci un ou sau lapte si branza si un picut de pui iti face rau. Sa-mi demonstreze mie cineva asta. Ca inauntru esti mai rau daca bei lapte si mananci ou, branza si carne in cantitati moderate, slabe (fara grasime multa).

Si cu vegetalele apar tot mai multe scandaluri. Si nu mai sunt ca inainte...Nu au acelasi gust, sunt coapte fortat, sau vandute inca necoapte si etc.
Microbi (vezi mai nou hepatita pe afine si alte fructe - scandal in presa), chimicale si etc.

Marturisesc ca nici eu n-am inteles de ce ateromatoza la vegetarieni. Poate lucreaza organismul la un moment dat altfel din cauza dietei unilaterale. Nu stiu.

Si ca sa raspund unui mesaj de mai sus: si calugarii se imbolnavesc totusi. Si in manastiri se mananca omnivor. Poate carne mai putin, dar oua si lapte mananca. Chiar cresc animale.
Si simplu ceea ce vrem noi este sa ne lamureasca cineva, sa stim de la ce sunt bolile si sa gasim leacuri, sa nu mai trimitem in lume studii contradictorii si derutante. Sa fie medicii mai in masura sa ne lamureasca.
Sa stim ce avem de facut.
Unul asa si altul asa, ca aia nu-i buna, ba ca-i buna, ca mori de la alimentatie, ba nu, ca e genetic.
Sa iei medicamente, ba nu naturiste. Da vine altul si zice ca alea naturiste nu sunt bune.
Altul zice sa nu mai mancam nimic, niciodata. Si la el nu mai sare nimeni asa.
Numai ce scriu altii este prostie.
Da, credinta e buna, dar...sa traim din aer? Sa fim autofagi sau cum se mai cheama (scrie pe alt fir)?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 20.06.2013 at 12:39:22.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.06.2013, 13:01:18
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sa vad si eu un studiu care afirma contrariul, ca vegetarienii dezvolta probleme cu inima.
Nu mai bine faci tu un studiu pe postitoarele obeze din regiunile geografice cu traditie culinara de sarmale sau tocanitza de post inecate in ulei "vegetarian", cartofi prajiti, pilaf, varza calita in cat mai mult ulei, mamaliga cu ciulama de ciuperci care plutesc agale pe ulei, etc, servite cu cat mai multa paine ca asa-i traditia culinara din batrani (din acelea care gandesc ca mancarea nu are gust daca nu torni tot uleiul pe ea; din acelea care doresc sa manance ceva light gen piure sau mamaliga sau cartofi, ca doar nu e carne) si compari cu dieta unor vestici omnivori cu traditie culinara pe carne slaba, lactate degresate, salate fara ulei, etc, cu traditie de portii mici si sport regulat.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 20.06.2013 at 13:10:51.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.06.2013, 13:51:47
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Uleiul nu e de post.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.06.2013, 17:45:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Nu mai bine faci tu un studiu pe postitoarele obeze
Nene, postul adevarat nu e compatibil cu obezitatea.
Postul e un instrument, dacate infranezi 3 luni pe an si desfranezi 9, nu inseamna ca esti postitor.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.06.2013, 18:26:40
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Nu mai bine faci tu un studiu pe postitoarele obeze din regiunile geografice cu traditie culinara de sarmale sau tocanitza de post inecate in ulei "vegetarian", cartofi prajiti, pilaf, varza calita in cat mai mult ulei, mamaliga cu ciulama de ciuperci care plutesc agale pe ulei, etc, servite cu cat mai multa paine ca asa-i traditia culinara din batrani (din acelea care gandesc ca mancarea nu are gust daca nu torni tot uleiul pe ea; din acelea care doresc sa manance ceva light gen piure sau mamaliga sau cartofi, ca doar nu e carne) si compari cu dieta unor vestici omnivori cu traditie culinara pe carne slaba, lactate degresate, salate fara ulei, etc, cu traditie de portii mici si sport regulat.
Eu una nu am vazut vegetarian obez,nici macar grasut!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde