Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #611  
Vechi 19.03.2012, 20:44:41
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wassabi Vezi mesajul
wow, m-ai incuiat :)

Da, omule, tot bacterii sunt, doar ca diferite de stramosii lor. asa cum ursu polar e un urs brun modificat, adaptat la conditiile polare. asa cum elefantii sunt tot niste mamuti, dar modificati si adaptati. mamutii care nu s-au adaptat au disparut.
dar asta inseamna adaptare la clima si mediu nu evolutie. Oamenii nu s-au adaptat la conditiile climei? Nu asa au aparut rasele cum ar fii negrii, albii, asiaticii (mongoloizii) etc? Asta inseamna ca omul a evoluat fata de stramosul sau Adam? Ca omul sa evolueze ar trebui sa devina ceva de genul X Man, ceea ce nu e cazul. Cum se face ca nu exista si acum oameni sau animale in tranzitie? Prin ce e superior un urs polar fata de un urs grizzly? Doamne ajuta!

Last edited by stefan florin; 19.03.2012 at 20:48:00.
Reply With Quote
  #612  
Vechi 19.03.2012, 20:46:20
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wassabi Vezi mesajul
Hai sa-ti explic, pentru ultima oara: Cum poate fi Pamantul centrul universului daca pamantul nu este nici macar centrul sistemului solar in care se afla? La fel, Soarele nu se afla in centrul galaxiei sale ci pe undeva spre periferie, si ala sa invarte in jurul unui alt centru. Intelege pentru totdeauna si nu mai insista in lucruri care te depasesc: pamantul NU ESTE in centrul Universului. Doar pentru ca nu stim care-i centrul universului nu putem afirma ca este Pamantul. Stii de ce? Pentru desi nu stim care e centrul STIM insa ca pamantul NU ESTE acest centru! Centrul universului este (asta daca exista centru, daca nu cumva universul este infinit) un punct central al unei galaxii si nicidecum o planeta! Pe bune, nu mai vorbi de lucruri care te depasesc.
Am scris ceva ipotetic, pentru ca nu are importanta in crestinism, nu se spune nici ca e centrul nici ca nu e. Astonomii spun ca nu numai stelele se misca in cadrul galaxiei, dar si galaxiile se misca. Se crede ca sunt aproximativ 200 miliarde de galaxii, fiecare cu cate 10 milioane - 1 miliard de stele. Cum vezi eu nu am spus ca fix punctul de pe ecuator e mijlocul universului, ci ca e posibil sa ne aflam pe la mijloc, sau nu, nimeni nu stie asta. Chiar si daca galaxia noastra e in mijloc, intre 200 de milarde de galaxii putem spune ca si noi suntem tot in mijloc.
Daca tot ai pomenit, iata aici niste dovezi ce tin de astronomie care contrazic faptul ca universul are miliarde de ani: http://www.scribd.com/doc/33248107/C...ific-Pr-Pamfil Sunt primele pagini, pentru ca e o lucrare mai ampla.
Doar dovezile le poti gasi si aici: http://www.creationism.info.ro/blog33/2007-08-12.htm
Prima dintre ele este ca galaxiile se rotesc prea rapid in jurul propriei axe, chiar si in cazul a doar cateva sute de milioane de ani de existenta a universului (iar cifra recunoscuta e de 10 miliarde) nu am mai fi avut galaxie in forma de spirala.
Reply With Quote
  #613  
Vechi 19.03.2012, 21:01:31
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wassabi Vezi mesajul
omu se refera la faptul ca spusele "sfintilor parinti" devin litera de lege, dogma.
Știu prea bine la ce se referă 'omul'.
Numai că spune prostii. Din necunoaștere si din reavoință.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #614  
Vechi 19.03.2012, 21:03:40
wassabi wassabi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.10.2010
Locație: Bucuresti
Mesaje: 144
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru wassabi
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Am scris ceva ipotetic, pentru ca nu are importanta in crestinism, nu se spune nici ca e centrul nici ca nu e. Astonomii spun ca nu numai stelele se misca in cadrul galaxiei, dar si galaxiile se misca. Se crede ca sunt aproximativ 200 miliarde de galaxii, fiecare cu cate 10 milioane - 1 miliard de stele. Cum vezi eu nu am spus ca fix punctul de pe ecuator e mijlocul universului, ci ca e posibil sa ne aflam pe la mijloc, sau nu, nimeni nu stie asta. Chiar si daca galaxia noastra e in mijloc, intre 200 de milarde de galaxii putem spune ca si noi suntem tot in mijloc.
Daca tot ai pomenit, iata aici niste dovezi ce tin de astronomie care contrazic faptul ca universul are miliarde de ani: http://www.scribd.com/doc/33248107/C...ific-Pr-Pamfil Sunt primele pagini, pentru ca e o lucrare mai ampla.
Doar dovezile le poti gasi si aici: http://www.creationism.info.ro/blog33/2007-08-12.htm
Prima dintre ele este ca galaxiile se rotesc prea rapid in jurul propriei axe, chiar si in cazul a doar cateva sute de milioane de ani de existenta a universului (iar cifra recunoscuta e de 10 miliarde) nu am mai fi avut galaxie in forma de spirala.
Din link-ul dat de tine pot discuta doar despre asta, despre restul nu-mi pot da cu parerea, nu am expertiza necesara.

Citat:
Conform evoluționiștilor, Homo sapiens-ul epocii de piatră a existat timp de 190.000
înainte de a începe să producă scrieri,cam acum 4.000 - 5.000 de ani
. Omul preistoric a construit monumente megalitice, a pictat superbe picturi rupestre, și a ținut evidența fazelor lunii.

De ce ar fi trebuit atunci să aștepte 200 de milenii înainte de a folosi aceeași îndemânare pentru a ține evidența istoriei? Scala temporală din Sfânta Scriptură este mult mai probabilă.
De ce ar fi trebuit sa astepte? Pentru ca, prietene, scrisul, capacitatea de a abstractiza cuvintele in semne cere mai multa inteligenta decat pare. Nu e trivial sa iti vina ideea de a conceptualiza prin semne scrise cuvintele vorbite, chiar daca acum ni se pare firesc. Evolutia inteligentei umane a fost si este exponentiala. Compara cum au evoluat cunostintele rasei umane in ultimii 20 de ani cu cele din ultima 100 de ani si tot asa. Vei intelege ce inseamna exponential, vei intelege ca un ultimii 50 de ani am progresat dpdv al cunostintelor mai mult decat in cei 1000 de ani de dinaintea lor, vei intelege ca a trece de la o rasa care nu avea idee de scris la capacitatea de abstractizare necesara chiar a fost nevoie de zeci sau sute de mii de ani.

Sa vrei sa convingi un om rational ca universul are 7000 de ani tine de domeniul umorului voluntar. Chiar vrei sa cred ca biblia detine tot adevarul spus? Dumnezeu exista insa biblia e scrisa de niste oameni, nu e de inspiratie divina. In geneza scrie ca la inceput erau cerul si apele si abia apoi a fost facuta lumina, si dupa a fost facut soarele si luna. Numai si din astea 3 versete e suficient sa intelegi ca Biblia nu este carte academica, nu are valoare stiintifica. Ajunge cu habotnicia, aveti calculatoare ,internet, ce faceti cu ele?
E ultima oara cand mai comentez pe tema celor 7000 de ani ai lumii, nu pot sa discut asa ceva, e pierdere de vreme, un om care crede asta va crede pana la infinit, indifierent de ce argumente i-ai aduce, el are argumentul suprem, atuul, asul de pica: "asa scrie in biblie".

Last edited by wassabi; 19.03.2012 at 21:09:23.
Reply With Quote
  #615  
Vechi 19.03.2012, 21:20:50
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wassabi Vezi mesajul
Dupa cum ti-am spus eu nu cred orbeste in nimic. Daca cineva crede orbeste in ceva ala e omul religios, eu nu sunt religios.
Despre evolutionism si creationism stiu destule, am citit destule si am comentat pe forumuri destul.

Hai sa te intreb acu:
1. Cum se face ca formele de viata au toate ADN? Cum se face ca orice celula, de la cele ale ale unui om pana la cele care formeaza o planta sunt capabile sa citeasca ADN-ul ? Iti zice eu: Pentru ca toate au un stramos comun. Incearca sa explici tu asta cu biblia.

2.Fosilele: cu cat rocile erau mai vechi cu atat fosilele gasite in ele erau mai simple si mai putin evoluate.

3.Elementele comune genetic: codul genetic este identic in proportie de x % intre specii, asta arata cat de departe in timp s-au speciat.
Oricum, e mult mai logic ca Dumnezeu sa fi creat BAZA vietii si principiile de evolutie (asa cum a creat si materia si principiile/fortele care o guverneaza) si mai departe a lasat viata sa isi aleaga drumu, CONFORM LIBERULUI ARBITRU invocat si in crestinism.

4. Asta e tare, fii atent: cum explici ca embrionii umani, de caine, de maimuta, de sarpe, peste au aceleasi trasaturi?? Toti acesi embrioni arata foarte similar in fazele initiale de dezvoltare.

5. Si lovitura finala: dupa cum e stiut, e greu sa demonstrezi evolutia pt ca nu putem observa mii de generatii cu usurinta intr-o viata de om. Daca insa te uiti la bacterii uite ca putem si, surpriza, bacteriile au dezvoltat rezistenta la antibiotice. Practic specia lor a evoluat, s-a adaptat, exact cum spune teoria evolutionista, bacteriile s-au adaptat si uite ca nu mai mor cu usurinta de la antibiotice, asta devenind chiar o problema reala mentionata si de OMS (e posibil ca intr-un viitor nu prea indepartat o simpla infectie cu un coc sau o operatie banala sa fie fatale pt ca antibioticele isi pierd treptat eficienta).
1. Tocmai acest lucru e o problema si pentru evolutionisti, cum a aparut ADN-ul. Poti citi mai multe despre genetica si discrepantele fata de evolutionism in lucrarea: http://www.crestinortodox.ro/carti-o...evolutionista/
2. Exact despre acest lucru putem citi si in cartea lui Seraphim Rose, "Teoria evolutionista- un rod al imaginatiei". http://www.sfaturiortodoxe.ro/teoria-evolutionista.htm
Putem vedea ca intalnim si straturi invers asezate.
3. Asta nu contrazice Bilbia, in care scrie ca omul a fost facut din materialul existent. Diferenta fata de toate animalele este ca oamenii au constiinta, niciun animal nu constientizeaza ce este, el doar traieste fara sa stie asta (am vazut un documentar pe tema asta, cu maimutele cele mai evoluate).
4. Asta e gogoasa pe care am invatat-o si eu la scoala si de curand s-a dovedit ca e doar o gogoasa, iar oamenii de stiinta au ascuns-o pana acum pentru ca nu aveau alte dovezi http://www.creationism.info.ro/blog21/index.htm
5. Cum ti s-a spus, aceasta e adaptare, nu evolutie. Oamenii stiu de sute de ani, fara stiinta, ca daca combini doua rase rezulta o noua rasa. Eu am scris in mesajul precedent ca in cadrul unei specii pot exista mici modificari. dar nu poate fi depasita o limita, deci cu atat mai mult sa treaca o specie in alta. Aceste mici modificari sunt si rasele, in general modificari ale genelor. De exemplu ochii oblici la asiatici, daca imi amintesc bine, sunt datorati modificarii unei gene. Chiar si indivizii sunt toti diferiti intre ei.
Gandeste-te la altceva: daca exista evolutie inseamna ca toate animalele de azi sunt acum intr-o anumita faza a evolutiei. Dar nici oamenii se stiinta nu spun ca vreo specie sau individ s-ar afla intr-o forma de tranzitie, s-a spus odata despre ornitorinc, dar s-a renuntat la el. In plus, toti indivizii unei specii sunt la fel de evoluati, nimeni nu e mai sus sau mai jos. De exemplu toti leii sunt la fel, nimeni nu e mai leu decat altul.
Reply With Quote
  #616  
Vechi 19.03.2012, 21:22:02
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wassabi Vezi mesajul
Dumnezeu exista insa biblia e scrisa de niste oameni, nu e de inspiratie divina.
Te contrazici ... și nici măcar nu ai demnitatea să recunoști acest lucru. Undeva afirmai că:

Citat:
În prealabil postat de wassabi Vezi mesajul
E un singur pasaj in Noul Testament (nu il stiu exact care, l-am spus candva, il poti gasi chiar pe threadu asta) in care Isus spune clar, ca pacatele unui copil bolnav nu sunt ale parintilor sai ci ale sale. Mie mi se pare foarte clar ca se refera la reincarnare, la faptul ca venim pe lume cu un bagaj.
Salată de legume sau fructe?
Reply With Quote
  #617  
Vechi 19.03.2012, 21:34:14
wassabi wassabi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.10.2010
Locație: Bucuresti
Mesaje: 144
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru wassabi
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Te contrazici ... și nici măcar nu ai demnitatea să recunoști acest lucru. Undeva afirmai că:
Nu ma contrazic. In primul rand ca eu am mari probleme cu Vechiul Testament, o culgere de vechi legende. In al doilea rand, nu zic ca orice scrie in biblie ar fi fals, chiar ai probleme in a face o analiza logica a ceea ce spun eu? Cand zic ca biblia e o carte scrisa de oameni nu zic ca TOT ce scrie acolo e fals ci ca nu poti luat TOT ce scrie ca adevarat. E greu sa intelegi diferenta asta?
(cand zic ca exista blonzi printre romani nu zic ca toti romanii sunt blonzi....of of)
Reply With Quote
  #618  
Vechi 19.03.2012, 21:47:46
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wassabi Vezi mesajul
Nu ma contrazic. In primul rand ca eu am mari probleme cu Vechiul Testament, o culgere de vechi legende. In al doilea rand, nu zic ca orice scrie in biblie ar fi fals, chiar ai probleme in a face o analiza logica a ceea ce spun eu? Cand zic ca biblia e o carte scrisa de oameni nu zic ca TOT ce scrie acolo e fals ci ca nu poti luat TOT ce scrie ca adevarat. E greu sa intelegi diferenta asta?
(cand zic ca exista blonzi printre romani nu zic ca toti romanii sunt blonzi....of of)
Din nou ghiveci...cum te poți amăgi în halul ăsta...tu poți face diferența în ceea ce scrii?... toate culorile le-ai realizat pe aici...acum mi-ai dovedit că știi să pictezi, dar nu tabloul potrivit...

Last edited by ovidiu b.; 19.03.2012 at 21:50:55.
Reply With Quote
  #619  
Vechi 19.03.2012, 22:11:51
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dorința de a ști a pierdut pe omul dintâi, el căuta cunoașterea, care hrănește trufia, și a găsit moartea. Trufia l-a pierdut pe om, însă smerenia îl ridică și-l așează din nou în împăcarea cu Dumnezeu.

A nu te crede lucru mare și a cugeta că alții sunt mai de seamă decât tine, e o mare înțelepciune și o mare desăvârșire.
Toți suntem șubrezi – dar crede că nimeni nu-i mai șubred decât tine.

Last edited by ovidiu b.; 19.03.2012 at 22:14:23.
Reply With Quote
  #620  
Vechi 19.03.2012, 22:20:35
wassabi wassabi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.10.2010
Locație: Bucuresti
Mesaje: 144
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru wassabi
Smile

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Din nou ghiveci...cum te poți amăgi în halul ăsta...tu poți face diferența în ceea ce scrii?... toate culorile le-ai realizat pe aici...acum mi-ai dovedit că știi să pictezi, dar nu tabloul potrivit...
mda. gratulari gratuite. arma finala, cand nu ai argumente :)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Detasare de religie disbel Generalitati 57 12.04.2013 14:13:16
Conservatorismul in Religie eodor nastasa Generalitati 92 15.04.2010 12:28:25
Religie Darkanian Pocainta 4 07.12.2009 12:20:13
Olimpiada de religie amica-x Generalitati 3 12.02.2007 23:11:46