Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 06.03.2008, 15:23:29
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

citesc o un capitol din Biblie, zilnic...am doua rugaciuni puternice....si zic si Tatal nostru...zilnic..:dozingoff:...problema este daca Dumnezeu este multumit de mine, caci sunt un pacatos....
Reply With Quote
  #102  
Vechi 06.03.2008, 15:26:12
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

trebuie sa ne rugam.....sunt momente cand ma pierd si simt ca ma ajuta...caut sa nu-l supar, dar mai fac cate o boacana si nu e bine...sunt trist...:(
Reply With Quote
  #103  
Vechi 06.03.2008, 15:47:19
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Important este sa te rogi philalex, caci asa te curatesti de patimi, te izbavesti de nestiinta si uitare si de toata ispita si parasirea.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 06.03.2008, 23:00:34
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

asa e quasar, ii cer ... sa ma ierte... o fi mult, o fi putin, nu stiu. eu stiu doar ca-i cer iertare.
dar tu multumeste-i, inseamna ca ai depasit stadiul de pocainta.
felicitari.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 31.03.2008, 18:31:22
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Pocainta e o viata intreaga...n-are rost sa ne felicitam de pe acum! Ne va felicita Hristos cu bucuria vesniciei ce ne asteapta!

De ce oare se spune ca rugaciunea "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul" este o rugaciune mantuitoare? Cat de des zicem aceasta rugaciune?
Reply With Quote
  #106  
Vechi 11.04.2008, 10:05:45
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Conditia rugaciunii este despatimirea. Nu sunt vorbe, sunt realitati. Daca vrem sa patrunda rugaciunea noastra in inima noastra si de acolo din inima sa se ridice la Dumnezeu si impreuna cu ea sa ne ridice si pe noi, va trbeui sa ne despatimim. Despatimirea ajuta rugaciunea si rugaciunea ajuta despatimirea. Exista o legatura organica.

De aceea, e bine sa ne facem un examen al constiintei, sa ne marturisim permanent pacatele in rugaciune, asa cum ne arata de altfel si Psaltirea. Sa ne identificam patimile si pe acelea sa le aducem permanent in fata duhovnicului si a lui Dumnezeu si sa incepem lupta impotriva patimilor.

http://www.iosifcristian.blog.com/
Reply With Quote
  #107  
Vechi 07.05.2008, 02:00:06
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Pocainta e o viata intreaga...n-are rost sa ne felicitam de pe acum! Ne va felicita Hristos cu bucuria vesniciei ce ne asteapta!

De ce oare se spune ca rugaciunea "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul" este o rugaciune mantuitoare? Cat de des zicem aceasta rugaciune?
Iosif, ce cezi sa-mi invat fetita de 2 ani si 4 luni rugaciunea inimii?
Reply With Quote
  #108  
Vechi 07.05.2008, 02:02:07
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana
Citat:
În prealabil postat de iosif
Pocainta e o viata intreaga...n-are rost sa ne felicitam de pe acum! Ne va felicita Hristos cu bucuria vesniciei ce ne asteapta!

De ce oare se spune ca rugaciunea "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul" este o rugaciune mantuitoare? Cat de des zicem aceasta rugaciune?
Iosif, ce cezi sa-mi invat fetita de 2 ani si 4 luni rugaciunea inimii?
ce crezi?
Reply With Quote
  #109  
Vechi 07.05.2008, 04:53:36
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de serb_crina
Ar fii bine sa incercam sa facem ca fiecare moment din zi si din viata noastra sa-l traim intr-o continua rugaciune, adica sa fim placuti in fata lui Dumnezeu prin comportamentul nostru , sa nu suparam pe semenii nostrii sa i ajutam cu ce putem si sa avem tot timpul gandul si sufletul la Dumnezeu si la Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu.
Sa multumim la Dumnezeu pentru ca este langa noi si nu ne lasa singuri.

Doamne ajuta!
Frumos ai spus asa cred si eu ca ii place si lui Dumnezeu sa fim mai blinzi. Dar ce ma fac eu ca nu pot fi tot timpul mai dau cu bita citeodata nu din rautate asa merge gura.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 07.05.2008, 10:04:30
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Conditia rugaciunii este despatimirea. Nu sunt vorbe, sunt realitati. Daca vrem sa patrunda rugaciunea noastra in inima noastra si de acolo din inima sa se ridice la Dumnezeu si impreuna cu ea sa ne ridice si pe noi, va trbeui sa ne despatimim. Despatimirea ajuta rugaciunea si rugaciunea ajuta despatimirea. Exista o legatura organica.

De aceea, e bine sa ne facem un examen al constiintei, sa ne marturisim permanent pacatele in rugaciune, asa cum ne arata de altfel si Psaltirea. Sa ne identificam patimile si pe acelea sa le aducem permanent in fata duhovnicului si a lui Dumnezeu si sa incepem lupta impotriva patimilor.

http://www.iosifcristian.blog.com/
E adevarat ca trebuie sa ne gandim la pacatele noastre cand ne rugam ,sf.parinti aghiorati spun ca rugaciunea inimii spusa des ne dezvaluie pacate pe care le-am uitat.
Dar eu cred ca rugaciunea mai inseamna si acea convorbire tainica cu Dumnezeu ,dorinta de a ne face auziti de El ,indiferent ca cerem ceva sau ii dam lauda si multumire .
Si ne despatimim cu adevarat ,mie rugaciunile de dimineata ale sf.Macarie cel Mare mi se par folositoare si aducatoare de despatimire.
Dar cu adevarat despatimirea se obtine spunand rugaciunea inimii.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugati-va Hartford Umanitare 41 02.11.2012 21:12:06
Va rog, rugati-va pt. Andrada eu-cristina83 Umanitare 2 01.10.2011 17:43:32
cum va rugati voi lui Dumnezeu? ingerul_pazitor Generalitati 19 07.08.2010 00:13:19
Rugati-va ptr. mine T-Bone Rugaciuni 10 19.08.2007 20:59:18
Rugati-va pt. Alexandr| Alina-Ana_Truta Umanitare 4 29.07.2007 13:04:26