Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 11.02.2011, 17:14:56
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Si ce ne facem cu acei copii in casa carora nu s-a vorbit niciodata de Dumnezeu? Ii lasam sa creasca avand convingerea ca Dumnezeu nu exista?
Integritatea familiei si dreptul de a alege cum isi cresc copiii ESTE SFINTA, Costel. Tu nu ai dreptul sa expui copilul unor notiuni cu care nu sunt de acord parintii, numai pentru ca l-ai prins in afara casei, adica in scoala.
Parintii au un cuvint GREU de spus in INSTITUTIILE SCOLARE. Lobiurile religioase nu au ce cauta acolo.
Religia trebuie sa fie facultativa. Nu te mai aprinde asa de usor. Parerea mea este IN PRIVINTA RELIGIEI sa iti vezi de propria familie nu de copiii altora. In alte privinte , da, este ESENTIAL sa atragem atentia copiilor despre moralitate, despre curatenie, valori civice, sa stringa dupa ei, sa ajute, munca voluntara, comunitara, sa munceasca, sa evite traiul PARAZITAR, astea da, ..AICI trebuie implicare 100% DIN PARTEA TUTUROR.
Cu religia insa ...cu multa grija si tact!
Reply With Quote
  #62  
Vechi 11.02.2011, 17:19:13
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
O educatie sanatoasa presupune si componenta morala. Cineva propunea inlocuirea religiei cu istoria religiei, daca ne uitam cu atentie in programa scolara- la disciplina religie- veti observa ca sunt studiate si celelalte religii- clasele a IXa, a XIa.
dar pana intr-a IXa ce se studiaza?
Reply With Quote
  #63  
Vechi 11.02.2011, 17:21:56
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
dar pana intr-a IXa ce se studiaza?
S-au tot schimbat programele...Cele 10 porunci,virtutile, pildele, marile Sarbatori cu data fixa si data schimbatoare, Sf.Liturghie,...arhitectura bisericilor(stilul arhitectural),asezaminte monahicesti.
Cam asta am facut:).
Reply With Quote
  #64  
Vechi 11.02.2011, 17:22:59
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
dar pana intr-a IXa ce se studiaza?
Sunt multe lectii cu un cuprins moralizator din Noul Testament si Vechiul Testament, din viata liturgica a Bisericii. Nu pot sa le numesc cai de indoctrinare. Pentru un adevarat crestin, religia crestina nu este o ideologie ci un mod de viata.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 11.02.2011, 17:23:20
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

La gimnaziu am studiat reforma lui Luther. La liceu, nu mai studiem nimic, în ora de religie se face tema la mate.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 11.02.2011, 17:27:38
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
S-au tot schimbat programele...Cele 10 porunci,virtutile, pildele, marile Sarbatori cu data fixa si data schimbatoare, Sf.Liturghie,...arhitectura bisericilor(stilul arhitectural),asezaminte monahicesti.
Cam asta am facut:).
de ce nu se face programa invers.
pana in a 8a sa se studieze istoria religiilor.
iar din a 9a sa studieze fiecare ce religie vrea, daca vrea.
mi s-ar parea mai corect asa.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 11.02.2011, 17:32:37
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
de ce nu se face programa invers.
pana in a 8a sa se studieze istoria religiilor.
iar din a 9a sa studieze fiecare ce religie vrea, daca vrea.
mi s-ar parea mai corect asa.
Fiindca probabil unii ar lasa crestinismul.
Am mai auzit de orientati spre budism...Vorbeste-i unui om despre cineva care a ajuns la anumite concepte despre viata prin meditatie si va vrea si el sa incerce...apoi povesteste-i de Hristos si va incepe sa faca bancuri, nesocotind jertfa Lui de pe cruce.
Daca ii spui unui copil despre hindusi,va dori probabil sa se inchine si el unei zeitati albastre.
Dar el nici credinta nu si-o cunoaste,habar n-are ce-i aceea porunca, pacat, gresala, indreptare...
Reply With Quote
  #68  
Vechi 11.02.2011, 17:33:31
colaps3's Avatar
colaps3 colaps3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2011
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
La gimnaziu am studiat reforma lui Luther. La liceu, nu mai studiem nimic, în ora de religie se face tema la mate.
Vai de-aș fi profesor de religie... Vai... Mi-e și milă de sărăcuțele caiete de matematică care ar fi aruncate cu desăvârșire pe geam. Vai și de cărțile de joc, revistele și toate cele care se vor transforma dintr-un întreg în niște foarte mici fragmențele, depozitate în coșul de gunoi...
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, masoneriei, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului, părăsirii patriei și a venirii antihristului de papă în România!

Semnați petiția împotriva venirii diavolului de papă în România! - http://www.petitieonline.ro/petitie/...p66477055.html
Reply With Quote
  #69  
Vechi 11.02.2011, 17:39:48
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Cu timpul poate or sa apara scoli generale si licee ortodoxe unde parintii vor opta sau nu sa-si dea acolo odraslele asa cum in occident exista scoli catolice unde 1=3...iar restul scolilor sa fie cu caracter strict realist stiintific, laic, unde 1+1=2
Reply With Quote
  #70  
Vechi 11.02.2011, 18:01:35
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Smile off...

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
daaaaaaas ... Curaj este un caine fricos, fricos, fricos, si are ca stapani un cuplu de batranei.
in fiecare episod acestia sunt atacati de oameni rai, monstri sau extraterestrii.
dar desi este fricos, fricos, fricos,prin dragostea ce o poarta stapanilor, mai ales stapanei, reuseste sa-i invinga mereu :-D
Mamaaa , daca vii chez moi , promit sa-ti cumpar o zgarditza cool si nu-ti pun lesa , nici botnitza macar...nu de alta dar vreau sa ma conving cat de fricos, fricos, fricos , nu esti.....
ps.ia-le si pe cany si pe stiutoarea mica nestiutoare....
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Radio aliluia - muzica crestin ortodoxa " pe saturate " ( non stop ) cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 0 29.07.2011 21:19:36
Stop indoctrinarii evolutioniste din scoli I.Calin Generalitati 164 19.06.2011 23:53:44
Stop indoctrinarii religioase in scoli! Bogdan N Generalitati 12 02.06.2011 01:18:54
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42