Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.05.2019, 13:31:57
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cuvântul contra Fiul

De ce se află Cuvântul lui Dumnezeu* în pieptul(sânul) Tatălui?

Aparatul respirator, pe langa functia de a asigura schimbarile gazoase necesare intretinerii vietii, are un rol hotarator si in actul vorbirii. In timpul EXPIRATIEI suflul atinge corzile vocale aflate in pozitie fonica si prin subordonarea acesteia se produce sunetul.
Deci cand vorbim, "vorbim din piept", si după iese cuvântul pe gură. Așa si Dumnezeu. Cand vorbește, vorbește din piept, unde se află Cuvântul Său. De aceea spune Ioan, că El(Cuvantul) a fost întotdeauna la Dumnezeu și ca era Dumnezeu, Cuvântul Său având putere creatoare. Dumnezeu a creat totul prin cuvant, adică a vorbit, iar procesul vorbirii începe din piept unde se află Cuvântul Său. E atât de simplu.

Dumnezeu ă născut propriul Cuvânt?

*Cuvântul lui Dumnezeu a fost dintotdeauna la Dumnezeu (logic). În momentul în care Cuvântul a plecat din pieptul Tatălui și s a întrupat atunci acel om a fost numit Fiul lui Dumnezeu. De ce? Pentru că are un început al existenței. Pe cruce a murit Fiul lui Dumnezeu, adică Fiul Omului iar Cuvântul s a întors înapoi în pieptul (sânul) Tatălui.

" Și acum, Tată, proslăvește-Mă la Tine însuți cu slava, pe care o aveam la Tine, înainte de a fi lumea. 6 Am făcut cunoscut Numele Tău oamenilor, pe cari Mi i-ai dat din lume. Ai Tăi erau, și Tu Mi i-ai dat; și ei au păzit Cuvîntul Tău"

Au păzit ce ? CUVÂNTUL TĂU... deci Cuvântul este ETERN , iar Fiul lui Dumnezeu este Omul în care Cuvântul a venit ca sa vesteasca numele Tatălui.*

Ați înțeles ? Pentru că la a doua venire, vine Tatăl în plină gloriei. Si dacă vine Tatăl vine evident si Cuvântul Său pentru că se află în pieptul Său. De aceea Pavel spune că în El se află toată plinătatea lui Dumnezeu ...Dar aici vorbim de a doua venire, pentru că la prima a fost doar Cuvântul...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.05.2019, 23:54:35
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
Ați înțeles ? Pentru că la a doua venire, vine Tatăl în plină gloriei. Si dacă vine Tatăl vine evident si Cuvântul Său pentru că se află în pieptul Său.
Nu, n-am inteles. Eu am inteles ca "Atunci vor vedea pe Fiul omului venind pe un nor cu putere și slavă mare.”" (Luca 21:27).

Deci:
-cine va veni la a doua venire ? Fiul Omului va veni. Isus Cristos. Dumnezeu adevarat si om adevarat.
-cum va veni ? Vizibil, fiindca Il vor vedea. Venind pe un nor. Cu putere si slava mare.

Maranata!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.05.2019, 13:51:50
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.226
Implicit

N-aș vrea să vă contrazic, n-aș vrea să vă supăr iar băgându-mă în discuție, în polemică, dar Cuvântul (al Lui Dumnezeu) nu e contra Fiului (lui Dumnezeu) ci e numele cel Nou al Domnului Iisus Hristos, la a doua Sa venire trimis de Tatăl.

Știința și prognosticurile și toate estimările vor trece (sf. ap. Pavel, dar dragostea Adevărată va rămâne) așa că e greu să poată susține cineva că știe cum a fost sau cum este sau cum va fi orice mai ales tălmăciri din cele cerești. Poți lua plasă foarte ușor crezând (defapt închipuindu-ți) că știi ce vorbești, ce susți, ce scrii. Nu vreau nici să vă bag în îndoieli, în mândrii, în neascultări. Fiecare are dreptul să creadă și să știe ce crede de cuviință că vrea să urmeze, să țină.

În mod normal ar trebui să vrem pentru prezent să urmăm Cuvântul lui Dumnezeu, de azi. Așa îl cheamă astăzi pe Emanuel învățătorul Credinței, pe Domnul Iisus Hristos cel de acum aproximativ 2050 de ani, pe Fiul lui Dumnezeu.

Asta este și slava Tatălui pe care o avea Fiul mai înainte de întemeierea lumii, ascultarea. Domnul Iisus Hristos era și mai înainte de creația a toate numit tot Cuvântul lui Dumnezeu.

Astfel capătă sens și rost toate lucrurile... ființele și făpturile.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 08.05.2019 at 14:17:40.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.05.2019, 18:15:03
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu, n-am inteles. Eu am inteles ca "Atunci vor vedea pe Fiul omului venind pe un nor cu putere și slavă mare.”" (Luca 21:27).

Deci:
-cine va veni la a doua venire ? Fiul Omului va veni. Isus Cristos. Dumnezeu adevarat si om adevarat.
-cum va veni ? Vizibil, fiindca Il vor vedea. Venind pe un nor. Cu putere si slava mare.

Maranata!
Biblia. Apocalipsa 1:8
[8]„Eu sunt Alfa și Omega, Începutul și Sfârșitul”, zice Domnul Dumnezeu, Cel ce este, Cel ce era și Cel ce vine, Cel Atotputernic.

*Biblia. Apocalipsa 4:8
[8] „Sfânt, Sfânt, Sfânt este Domnul Dumnezeu, Cel Atotputernic, care era, care este, care vine!”

Domnul Dumnezeu, în toată plinătatea Lui.

Sa vorbim de Tatăl. Perceptia pe care o are Tatăl în conștiința oamenilor, este de un Dumnezeu distant, bătrân și atotputernic omniprezent. Un fel de Zeus variantă crestinizata. Pentru ca filozofiei greacă...

Exista un verset în scriptură unde Tatăl vorbește despre El însuși.
*Biblia. Isaia 42:1
[1]Iată Robul Meu, pe care-L sprijin, Alesul Meu, în care Își găsește plăcere sufletul Meu. Am pus Duhul Meu peste El; El va vesti neamurilor judecata.

Își găsește plăcere sufletul Meu. Asta spune Tatăl despre El însuși. Că este sufletul lui Dumnezeu. Ce inseamna suflet ? Totalitatea proceselor afective, intelectuale și voliționale (vointa- Tata faca se voia Ta). Tatăl are caracterul, voința, El e Cel care simte(rămâneți în iubirea Tatălui). El e Cel care are înfățișarea unui Om. În VT mai are denumirea de "Îngerul" Domnului, Domnul fiind Cuvântul ce se află în pieptul Său.

*Biblia. Exodul 3:2,4
[2]Îngerul Domnului i S-a arătat într-o flacără de foc, care ieșea din mijlocul unui rug. Moise s-a uitat și iată că rugul era tot un foc și rugul nu se mistuia deloc.
[4]Domnul a văzut că el se întoarce să vadă și Dumnezeu l-a chemat din mijlocul rugului și a zis: „Moise! Moise!” El a răspuns: „Iată-mă!”

Îngerul Domnului* -* Domnul* -* Focul

********* Tatăl******* -*** Cuvântul** -* Duhul Sfânt

*Biblia. 2 Tesaloniceni 1:7-8
[7] la descoperirea Domnului Isus din cer, cu îngerii puterii Lui,
[8]într-o flacără de foc, ca să pedepsească ...

Intr o flacără de foc, adică cum s ă arătat lui Moise. În toată plinătatea.

Iar în ceea ce privește a doua venire, să nu uităm că după înviere nu e recunoscut de ucenicii săi care au petrecut cu El 3.5 ani din viață. Iar Pavel amplifică această ambiguitate:

*Biblia. 2 Corinteni 5:16
[16] De aceea, noi nu mai știm de acum pe nimeni după trup; chiar dacă am cunoscut pe Hristos după trup, acum nu-L mai cunoaștem.

*Biblia. Ioan 4:37
[37] Căci în aceasta se adeverește cuvântul: Că unul este semănătorul și altul secerătorul.

*Biblia. Apocalipsa 1:5
[5]și din partea lui Isus Hristos, Martorul credincios, Cel Întâi Născut din morți,

*Biblia. Coloseni 1:18
[18]El este Capul trupului, al Bisericii. El este începutul, Cel Întâi Născut dintre cei morți, pentru ca în toate lucrurile să aibă întâietate.

*Biblia. Apocalipsa 3:12
[12] și Numele Meu cel nou.»’

Învierea reprezintă în chip tainic a doua venire.
Amin. Vino Doamne Dumnezeule în toată plinătatea Ta să împlinești sărbătorile de toamnă.

Căci Prunc s-a născut nouă, un Fiu s-a dat nouă, a Cărui stăpânire e pe umărul Lui și se cheamă numele Lui: Înger de mare sfat, Sfetnic minunat, Dumnezeu tare, biruitor, Domn al păcii, Părinte al veacului ce va să fie.

Ps. Scriptura a fost scrisă în asa fel încât cărturarii, fariseii si stapanitorii acestei lumi să nu o înțeleagă. "Piatra(nesocotită de "ziditori") care ajunge în Capul Unghiului (piramidă)"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.05.2019, 15:56:07
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
.................
Ps. Scriptura a fost scrisă în asa fel încât cărturarii, fariseii si stapanitorii acestei lumi să nu o înțeleagă.
N-au cum, nu-i lasă lăudăroșenia și iubirea lor de puterea cea vremelnică... puterea de a vicleni și a desfrâna așa ca orice ipocrit și făȚarnic.

Citat:
"Piatra(nesocotită de "ziditori") care ajunge în Capul Unghiului (piramidă)"
E ciudat cum după atât de multe citate foarte frumoase, corecte, exacte, drepte, înțelepte... să ajungi să concluzionezi, să tălmăcești că cică Domnul Iisus și Cuvântul lui Dumnezeu e defapt Tatăl care va să vină și că Tatăl ajunge să fie piatra din capul piramidei adică din capul blestemului.

Păi piramida e casa morții și a blestemului și faraonul primea prin ea toată slava de la lume adică slava blestemului, a morții, a distrugerii, a ''supraviețuirii'' cât mai îndelungate, a blestemului, a necredinței în Dumnezeul cel Adevărat.

Îmi pare rău, dar e vorba de unghi, iar piatra este Hristos, credința în Dumnezeu, ascultarea de Dumnezeu nebiruită și nebiruibilă.

Înțelegerea se referă la Cale, căci orice cărare are nevoie de un unghi pentru a ieși din blestem și pentru a putea urca Muntele Sfânt, ca să ajungi în capul muntelui. Dacă ai încerca să urci perfect drept pe un munte de jos direct spre vârf, ar fi mai scurt dar mult mai periculos putând să aluneci și să cazi în ispită. Așa că pentru unghiurile căilor și pentru îndreptarea cărărilor e nevoie de piatra lepădată de ziditori.

Lepădând Piatra toți ziditorii au impresia că zidesc creația, ființa și făptura și că ajută și că urcă împreună Muntele Sfânt... când colo... defapt ei, ca orbii et corbii, așa ca ereții ce se cred vicleni și puternici, nu realizează că părindu-li-se urcarea mai rapidă, mai dreaptă, mai bună, mai ușoară defapt ei neascultând, urmează fără să înțeleagă cum se întâmplă, alunecarea la vale odată cu avalanșa, ducându-se în ispită și mândrie, căzând de parcă ar urca.

Așa pățește tot credinciosul când începe să se creadă el ucenicul mai mare ca maestrul socotind ''corect'' că nu mai are nevoie de Dumnezeu sau de trimiși care să le explice voia Tatălui.

Păi aia e voia Tatălui așa cum o vrea Tatăl să fie voia Sa... ca să ascultăm și să urmăm pe Fiul și tot așa e voia Fiului așa cum o vrea fiul voia Sa, ca să urmăm și să ascultăm de Duhul... de Mângâietorul și așa mai departe voia Mângâietorului e să ascultăm de sfinții părinți, ei vor să ascultăm de sfinții Apostoli și voia Apostolilor e să ascultăm de creștinii buni și credincioși, de Cuvântul Lui Dumnezeu prin ei, ca să ne putem înțelege între noi plini de bună voire, așa cum cântară îngerașii Domnului la nașterea Sa din fecioară preacurată, aducând pe aripioarele lor fâlfâietoare Pacea mult visată, râvnită de oricine, pacea dintre Dumnezeu și om și oameni cu fii lor cu tot și ei firește vor vrea musai să ascultăm de Tatăl, mai mult de El și uite-așa se-nchide cercul ca și un curcubeu în nor.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 14.05.2019 at 21:37:57.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.07.2020, 17:42:15
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit



"Căci trei sunt care mărturisesc în cer: Tatăl, Cuvântul și Sfântul Duh, și Acești trei Una sunt."

"Dar când va veni ceea ce e desăvârșit, atunci ceea ce este în parte se va desființa."

"Nu vă temeți de cei ce ucid trupul, iar sufletul nu pot să-l ucidă; temeți-vă mai curând de acela care poate și sufletul și trupul să le piardă în gheena."
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.07.2020, 18:34:36
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
... "Piatra(nesocotită de "ziditori") care ajunge în Capul Unghiului (piramidă)"
Piatra nesocotita de ziditori nu e in varful piramidei, ci "in capul unghiului", adica in unghiul care se formeaza deasupra unui gol de zidaria care se uneste deasupra acelui gol; cel mai curat se vede deasupra unei ferestre de tip gotic, o piatra trapezoidala asezata invers in capul unghiului format de laturile golului ferestrei care se intalnesc deasupra.

Prin piatra din "capul unghiului" se sugereaza o piatra simpla, ca oricare alta(de aceea e nesocotita de zidari), dar care ajunge sa elimine slabiciunea constructiei prin utilitatea care i se acorda, sa intareasca zidirea deasupra golului ca si cum n-ar fi golul, sa ofere golului soliditatea unui zid normal; cu alte cuvinte, in cazul lui Iisus, sa absoarba(elimine) pacatele ca si cum n-ar fi fost.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.05.2019, 22:23:30
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
De ce se află Cuvântul lui Dumnezeu* în pieptul(sânul) Tatălui?

Aparatul respirator, pe langa functia de a asigura schimbarile gazoase necesare intretinerii vietii, are un rol hotarator si in actul vorbirii. In timpul EXPIRATIEI suflul atinge corzile vocale aflate in pozitie fonica si prin subordonarea acesteia se produce sunetul.
Deci cand vorbim, "vorbim din piept", si după iese cuvântul pe gură. Așa si Dumnezeu. Cand vorbește, vorbește din piept, unde se află Cuvântul Său. De aceea spune Ioan, că El(Cuvantul) a fost întotdeauna la Dumnezeu și ca era Dumnezeu, Cuvântul Său având putere creatoare. Dumnezeu a creat totul prin cuvant, adică a vorbit, iar procesul vorbirii începe din piept unde se află Cuvântul Său.

E atât de simplu.

Sunt stupefiat de logica asta... in cel mai bun caz.

Dumnezeu este DUH. Trupul este materie.

Nu poti sa proiectezi atribute si proprietati si functii ale trupului si la duh, pentru ca nu sunt de aceeasi materie si nici nu a confirmat nimeni duhovnicesc ca se pot transfera si face analogii intre proprietati, chiar asa de departe.
Respiratia nu are legatura cu Cuvantul si cu procesul de nastere al fiului.
La fel inima si respiratia nu au intrat in crearea lumii.

Postul asta este de tipul SHAORMA CU DE TOATE; arunci toate cuvintele, le pui cum vrei si iti da exact ceea ce te-ai asteptat.

Este bancul ala, ce poate un confesional sa faca cu Scriptura, si raspunsul este: ce vrea (Sola interpretare dupa ureche), dupa reteta clasica, se aduna cuvinte de unde se vrea, se pun cap la coada si iti da ce ai vrut.

Pe scurt alchimie din Scripturi, minuni Scripturistice scoase din palarie de... profetii noi, shaorma din Scripturi, pui ce ai nevoie, scoti ce vrei.

Si daca Tatal nu are un piept, ce te faci? Si daca nu are o structura ca un om (pentru ca banuiesc ca nu are), atunci...? Pentru ca expresia "sanul Tatalui" este evident simbolica.
Refuz sa citesc si sa inteleg mai departe logica asta care frizeaza ratiunea.

Citat:
În momentul în care Cuvântul a plecat din pieptul Tatălui și s a întrupat atunci acel om a fost numit Fiul lui Dumnezeu. De ce? Pentru că are un început al existenței. Pe cruce a murit Fiul lui Dumnezeu, adică Fiul Omului iar Cuvântul s a întors înapoi în pieptul (sânul) Tatălui.
Deci, pui si pieptul Tatalui, si inceputul creatiei si Crucea si respiratia in reteta.

Citat:
Ați înțeles ? Pentru că la a doua venire, vine Tatăl în plină gloriei. Si dacă vine Tatăl vine evident si Cuvântul Său pentru că se află în pieptul Său. De aceea Pavel spune că în El se află toată plinătatea lui Dumnezeu ...Dar aici vorbim de a doua venire, pentru că la prima a fost doar Cuvântul...
Apoi sari la Pavel, la glorie, la a 2-a venire.
Si apoi revii la nasterea Fiului.

Un salt triplu intre 3 referinte, cu dubla prindere si rotatie in aer... si a dat exact cum ai vrut tu.
2 cuvinte de la Pavel, 3 din Apocalipsa de la Ioan, 2-3 din Evanghelie cu nastere si restul se combina la alegere.
Babilonie Scripturistica...


Si ti-a dat cum ai vrut...

Doamne, Dumnezeule, unde am ajuns sa scoatem iepuri din Scriptura si alte minunatii din astea???

Last edited by gpalama; 08.05.2019 at 22:58:37.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.05.2019, 11:31:36
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Si daca Tatal nu are un piept, ce te faci? Si daca nu are o structura ca un om (pentru ca banuiesc ca nu are), atunci...? Pentru ca expresia "sanul Tatalui" este evident simbolica.
Refuz sa citesc si sa inteleg mai departe logica asta care frizeaza ratiunea.
Doamne, Dumnezeule, unde am ajuns sa scoatem iepuri din Scriptura si alte minunatii din astea???
E clar ca nu citesti scriptura.
Dumnezeu a făcut pe om după chipul Său. Alo... Despre ce vorbim? Adam este numit fiul lui Dumnezeu.
*Biblia. Luca 3:38
[38]fiul lui Enos, fiul lui Set, fiul lui Adam, fiul lui Dumnezeu.

Uite. Dumnezeu are înfățișarea unui Om.

*Biblia. Ezechiel 1:27
[27]Am mai văzut iarăși o lucire de aramă lustruită, ca niște foc, înăuntrul căruia era omul acesta și care strălucea de jur împrejur; de la chipul rărunchilor lui până sus și de la chipul rărunchilor lui până jos, am văzut ca un fel de foc și, de jur împrejur, era înconjurat cu o lumină strălucitoare.

Citeste si te minunează. Tu esti new age dacă nu crezi că Dumnezeu are înfățișarea unui Om în spirit. Adică Tatăl.* Si versete sunt o grămadă. Si la Daniel la fel...

Tatăl arata in spirit ca un om inconjurat de foc si lumina îar Cuvântul Său se află în sân(piept).
Care e problema? De ce nu poți să crezi?

E mai bine cu 3 nu? Un bărbat il naște pe alt bărbat prin alt bărbat din toți vecii. Da are logică...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.05.2019, 13:35:21
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Din nou, shaorma iehovista.

Dumnezeu este Duh iar simbolurile si analogiile puse in fata noastra pt "a intelege" nu sunt realitati functionale si existentiale care fundamenteaza Dumnezeirea.


Treimea este un argument de substanta si fubctinare si existenta.
Pieptul nu este decat o pozitie relativa si un loc si poate o structura functionala in cadrul unei structuri omenesti.

Tipologia asta de "argumentare" pe care o folosesti este o erezie in sine.
Nu ne putem permite sa aruncam chiar cum vrem cu "pareri teologice" si sa facem "adevar dupa adevar".

Si care ar fi scopul si finalitatea interpretarii tale?
Ce aduce ea ca valoare pt intrarea noastra in "Casa si Imparatia si Templul" lui Dumnezeu?

Nu este nici un adevar primar de existenta a credintei, nici invatatura morala, nici concluzie logica directa si imediata pe baza unor fapte relevante si inatacabile.

Este... Cu de toate.

Vezi ca te pune demonul la plimbare prin tot felul de mlastini ale intelegerii gresite, tinandu-te deoparte de invataturile fundamentale pt intrare in Casa:
1. Comuniunea cu Dumnezeu prin Harul, botezul Sau si Adevarul Sau ca si conditie primordiala
2. Comuniunea in toata viata cu Duhul in Biserica
3. Implinirea poruncilor
4. Sfintirea continua, pocainta prin Marturisire, Impartasirea ca sfintire suprema, lucrarea continua a harului
5. Dragostea fata de Dumnezeu si aproapele
6. Judecata fiecaruia

Vezi ca daca nu indeplinesti primul punct care este conditie de intrare, nu treci la urmatoarele.

Hristos nu te intreaba cand esti in fata Lui sa ii explici cum s-a nascut El... Ci te intreaba "daca ai lumina Lui", daca ai pastrat-o toata viata si daca esti curat de pacate si plin de dragoste.

Nu te rataci in vise si in pareri teologice, ca nu iti folosesc, trebuie sa tii de conditiile existentiale ale intrarii in Casa si apoi viseaza la ce vrei.

Last edited by gpalama; 09.05.2019 at 14:31:29.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare