Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 13.11.2013, 00:47:16
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Multumesc, ma inspira Dumnezeu sa le zic, eu nu sunt, vorba lui Sarton Bander, "decit un conductor". :)
In regula: sa zicem ca dvs. (la modul general de fapt, ma adresez oricui poate si vrea sa raspunda) v-ati nascut la un asa moment din istorie, incit in biserica este deja normativa invatatura monotelismului, sau a iconoclasmului, daca preferati (a durat mai mult). Ati fost botezat si ati ajuns la virsta gindirii abstracte si a deciziilor personale constiente ca si credincios al bisericii cu o astfel de invatatura. Intrebare: ce v-ar spune ca si/sau ce este adevarat, avind in vedere ca in timpul vietii dvs, ati apuca rasturnarea intoarcerii la iconodulie, tot din motive politice ("binecredincioasa" imparateasa Irena, care si-a orbit propriul fiu, etc., etc). Cum ati simti/defini ca infailibila o credinta schimbatoare si/sau o institutie supusa politicului (memento: "Imparatia Mea nu este din lumea aceasta.").
Cu respect.
P. S. Va rog frumos (si nu vorbesc de d-l bogdan81 aici) incercati sa raspundeti calm, cerebrral,fara isterii pseudo-apologetice. Cam greoi formulata, de fpa tintrebarea mea vizeaza raportul dintre un adevar vesnic si vitregia istoriei exercitata asupra ecclesiei, sau asupra ce trece drept ecclesia, i acel moment. CUM SESIZEZI, IN ATARI MOMENTE, IN MOD CIT MAI OBIECTIV, DIFERENTA DINTRE EREZIE SI INVATATURA DREAPTA, ALTFEL DECIT IN LOGICA PUR LUMEASCA "EREZIE = INVATATURA INVINSILOR; DREAPTA CREDINTA= INVATATURA INVINGATORILOR, LA MOMENTUL Tn"?
Ce facem , mergem cu ascultarea ca o turma fata de cei care afirma un advar azi, si se contrazic iar si iar citeva decenii sau secole mai tirziu, asa cum faceau, si inca fac, fratii nostri din Vest, urmind pe "urmasul lui Petru"? Sau gindim, totusi, cu propriul cap?
Dacă-aș trăi în epoca disputelor iconoclaste... hmm... nu știu ce aș face.
Aș fi, poate, influențată de discursurile teologilor iconoclaști?...
Sau poate că nu?...
Trăim "sub vremi", vorba cronicarului.
Vă pot spune, însă, cu certitudine ce nu aș face, în cazul în care aș fi aceeași persoană, cu modul de gândire și convingerile de acum etc:
1. NU aș avea nici măcar o clipă intenția de a trăda credința, ci dorința mea ar fi aceea de a căuta, în mod sincer, adevărul revelat;
2. NU m-aș ghida după argumentul autorității, de vreme ce Dumnezeu este Izvorul libertății și Logosul suprem.
Cine stabilește adevărul?
Adevărul există, este veșnic, n-are nevoie să fie decretat de către o autoritate omenească.
Nu dogmele sunt sau nu adevărate, în funcție de autoritățile care le decretează, ci
Sinoadele sunt ecumenice sau "tâlhărești" în funcție de modul lor de raportare la adevărul revelat!
Nu judecăm credința după persoane, ci persoanele după credința lor, așa cum frumos scria Tertulian.
"Iisus Hristos este eternitatea care punctează istoria" (Petre Țuțea), este veșnic Același (cf. Evr13, 8), indiferent de valurile schimbătoare ale diverselor epoci, contexte istorice și mentalități...
Ne întrebați (și vă-ntrebați, poate) așa: "Ce facem , mergem cu ascultarea ca o turma fata de cei care afirma un advar azi, si se contrazic iar si iar citeva decenii sau secole mai tirziu, asa cum faceau, si inca fac, fratii nostri din Vest, urmind pe "urmasul lui Petru"? Sau gindim, totusi, cu propriul cap?"
"Ce-un secol o spune, ceilalți o dezic", nu-i așa?...
Și ce legătură are asta cu adevărul lui Hristos?
Desigur că nu mergem orbește cu ascultarea, ci gândim, căutăm împreună, de vreme ce Biserica nu-i o instituție care stabilește adevăruri, ci o comunitate, ai cărei membrii suntem, aflată într-un neîncetat pelerinaj către Împărăția iubirii și a adevărului dumnezeiesc.
Nu ne-nchidem în noi înșine, ci avem încredere în ceilalți membrii ai Bisericii;
nu devenim nici obedienți (trădarea libertății fiind, desigur, un păcat la fel de grav ca și trădarea adevărului)!
Căutăm împreună, cu Hristos și pentru El, cu încredere, libertate de conștiință și bucuria căutării, cu încordare și nădejde totodată, străduindu-ne să sporim din ce în ce mai mult și conștienți fiind că orice pisc atins este, de fapt, un nou început de alpinism duhovnicesc către alte și alte culmi... la nesfârșit.
Adevărul nu-i un bun pe care să-l ținem în buzunar!
Nu putem deține Adevărul, ci putem spori întru el...
Și, de fapt, noi înșine Îi aparținem, de vreme ce, dincolo de toate teoriile noastre filosofice, Adevărul, în sensul cel mai profund al acestui cuvânt, e ipostatic: este Persoana lui Dumnezeu Cel întrupat!
Doamne ajută!
PS: este minunat faptul că vă puneți întrebări și căutați.
Cred că v-ați dat seama și știți mult mai bine decât mine că greșelile omenești comise în numele credinței NU pot fi asociate niciodată cu adevăratul creștinism!
Hristos nu vrea ca adevărul Său dumnezeiesc să fie monopolizat, decretat prin legi, negociat în dezbateri politice etc, ci doar mărturisit, iubit și căutat cu dor!
Dumnezeu este Dumnezeu,
oamenii sunt oameni.
Fie-mi îngăduite aceste tautologii, pentru a evidenția mai clar mesajul pe care-ncerc să îl exprim.
De aceea, așa cum scria atât de frumos colegul nostru de forum Florin.Oltean75 pe un alt topic (încerc să-i reproduc cuvintele din memorie, sper să fi reținut corect): să ne atașăm cu toată ființa noastră de Hristos; restul sunt detalii!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 13.11.2013 at 01:11:36.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 13.11.2013, 00:56:04
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Revin, sper, zilele următoare, pentru a le răspunde și celorlalți care mi-au scris... dar nu mai promit nimic. :)
Și, cu acest prilej, aș dori să-mi cer scuze tuturor celor care mi-au scris, în ultima perioadă, atât pe forum, cât și în privat și cărora, pur și simplu, nu le-am răspuns... fiind într-o perioadă incredibil de aglomerată (ce-și face omu' cu mâna lui... lucru manual se cheamă, fiindcă de bună voie și nesilită de nimeni m-am angajat într-o mulțime de activități). Cred că, abia în vacanța de Crăciun, voi putea să recapitulez, ca să nu uit pe cineva și să le răspund tuturor celor care mi-au scris. Până atunci... vă rog să-mi acordați muulte circumstanțe atenuante dacă uit să vă răspund, deschid alt topic și nu mai scriu nici la acela răspunsuri etc. :))
O noapte liniștită vă doresc!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #43  
Vechi 13.11.2013, 05:55:33
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Revin, sper, zilele următoare, pentru a le răspunde și celorlalți care mi-au scris... dar nu mai promit nimic. :)
Și, cu acest prilej, aș dori să-mi cer scuze tuturor celor care mi-au scris, în ultima perioadă, atât pe forum, cât și în privat și cărora, pur și simplu, nu le-am răspuns... fiind într-o perioadă incredibil de aglomerată (ce-și face omu' cu mâna lui... lucru manual se cheamă, fiindcă de bună voie și nesilită de nimeni m-am angajat într-o mulțime de activități). Cred că, abia în vacanța de Crăciun, voi putea să recapitulez, ca să nu uit pe cineva și să le răspund tuturor celor care mi-au scris. Până atunci... vă rog să-mi acordați muulte circumstanțe atenuante dacă uit să vă răspund, deschid alt topic și nu mai scriu nici la acela răspunsuri etc. :))
O noapte liniștită vă doresc!
Spor la treabă și Dumnezeu cu tine!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #44  
Vechi 13.11.2013, 18:09:16
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Spor la treabă și Dumnezeu cu tine!
Vă mulțumesc din suflet!
Dumnezeu cu dvs!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #45  
Vechi 15.11.2013, 23:14:23
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Doamne ajută!
Vă propun ca, în acest topic, să ne punem unii altora mintea la contribuție, prin diverse probleme de logică, filosofie morală, probleme de perspicacitate și alte exerciții antrenante de gândire. :)
Ce ziceți? :)
Îmi îngădui să-ncep eu.
Răspundeți prin "da" sau "nu" la următoarea întrebare:
următorul cuvânt pe care-l veți scrie este "nu"?
:))
Am mai pregătit și altele, dar aștept să văd ce faceți la această problemă (pe care eu, sincer, știu doar parțial cum s-o rezolv, intuiesc...) și să citesc, de asemenea, problemele propuse de voi.
Hristos în mijlocul nostru!
Un novice il intreba pe avva lui:
- Avva, care intrebare e cea mai adanca?
Iar avva ii raspunse tot cu o intrebare:
- Dar zi-mi care raspuns e cel mai cuprinzator?
- Nu stiu, zise novicele. Care e?
- E raspunsul la intrebarea cea mai adanca, zise avva.
Nelamurit, tanarul il ruga pe avva sa-i talcuiasca spusele.
Avva il lamuri ca intrebarea cea mai adanca e "de ce exista tot ce exista?",
iar raspunsul la aceasta intrebare nu e altul decat .. tacerea.
Bucurii!
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 15.11.2013, 23:30:04
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Un novice il intreba pe avva lui:
- Avva, care intrebare e cea mai adanca?
Iar avva ii raspunse tot cu o intrebare:
- Dar zi-mi care raspuns e cel mai cuprinzator?
- Nu stiu, zise novicele. Care e?
- E raspunsul la intrebarea cea mai adanca, zise avva.
Nelamurit, tanarul il ruga pe avva sa-i talcuiasca spusele.
Avva il lamuri ca intrebarea cea mai adanca e "de ce exista tot ce exista?",
iar raspunsul la aceasta intrebare nu e altul decat .. tacerea.
Bucurii!
Foarte frumos! :)
Ca toate postările dvs, de fapt!
Dumnezeu să vă ocrotească, MariS!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #47  
Vechi 11.12.2013, 20:05:23
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit În ce limbă vorbesc îngerii?

Poate că e o întrebare naivă... :)
Dar ce i-ați spune unui copil, dacă v-ar întreba nedumerit:
"în ce limbă vorbesc îngerașii?"?
Poate că ați eluda ușor problema răspunzându-i:
"într-o limbă a lor... pe care n-o putem înțelege noi, oamenii".
Cu toate acestea, zilele trecute m-am gândit, foarte serios vorbind, la următorul aspect:
îngerii sunt ființe spirituale, da?
Prin urmare, ei nu pot emite sunete, cuvinte etc în felul oamenilor, pentru că acestea țin de lumea materială, sensibilă.
Prin urmare, "limbajul" angelic n-are legătură cu vocabularul, conceptualizarea realității etc.
Cu toate acestea, cunoașterea lor este mult mai profundă decât a noastră... unul dintre motive fiind tocmai caracterul lor spiritual ("Cel Ce faci pe îngerii Tăi duhuri și pe slujitorii Tăi pară de foc").
Atunci, ce vrea să spună Sfântul Apostol Pavel prin sintagma "limbile oamenilor ȘI ALE ÎNGERILOR" (I Cor13, 1)?
Cum comunică îngerii între ei?
Printr-o anumită formă de... limbaj?
Și dacă nu,
atunci comunicarea și cunoașterea sunt posibile fără limbaj?
Și dacă da, atunci ce legătură este între:
1. limbaj și comunicare;
2. limbaj și gând;
3. limbaj și cunoaștere?
Aștept cu bucurie răspunsurile voastre.
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #48  
Vechi 11.12.2013, 22:08:21
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Cum comunică îngerii între ei?
Printr-o anumită formă de... limbaj?
Și dacă nu,
atunci comunicarea și cunoașterea sunt posibile fără limbaj?
Sper sa nu para o ofensa... De altfel, incerc si eu sa-mi dau cu parerea, fara a pretinde ca sunt detinatorul adevarului. Personal, stiind profunzimea mesajelor tale, in timp, aceasta intrebare pare cu adevarat, pe cat de naiva, pe atat de amuzanta. Cum comunica ingerii cu noi? Intotdeauna in limba materna. Sau in orice caz, in acea limba in care si gandim. Cum comunica ingerii intre ei? Daca am privi natura cu acei ochi cu care isi doreste Dumnezeu sa o privim ca sa ne bucuram de ea, am intelege exact acest limbaj. Florile, pasarile, albinele, animalele, practic intreaga creatie a lui Dumnezeu are un "limbaj". In limba romana, o putem numi o forma de telepatie, dar de fapt e cu mult mai mult. Acolo e chiar Harul lui Dumnezeu!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #49  
Vechi 11.12.2013, 22:16:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cunoasterea nu depinde de limbaj.
Comunicarea cunoasterii in schimb depinde de limbaj.
Limbajul nu e neaparat verbal.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 14.04.2014, 17:14:08
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Nu-mi dau seama cât de filozofică e dilema mea, dar știu că m-aș bucura să aflu cât mai multe păreri.

Ergo, cum credeți voi că e mai bine să procedăm, în calitate de creștini, în împrejurări de viață concrete:

1. Să ne ferim de suferință autoamăgindu-ne cu minciuni mentale cu efect analgezic asupra sufletului.

sau

2. Acceptăm adevărul din străfundul inimii cu riscul suferinței

Să presupunem că ați ieșit dintr-o relație de prietenie cu posibilități de evoluție în dragoste. Cum e mai bine pentru un credincios să gestioneze despărțirea?


1. Folosind argumentul vulpii din celebra fabulă, care s-a consolat singură pentru neputința de a ajunge la struguri, spunându-și că erau oricum acri. Vânzându-ți singur gogoși, adică minciuni cu efect autoamăgitor cum că persoana de care te-ai despărțit nu era potrivită cu tine, aveați discuții în contradictoriu pe teme etice sau teologice (oricum fără efect asupra vieții practice imediate), că nu se încadra în toate așteptările tale etc.

2. Acceptând adevărul și anume faptul că ați petrecut clipe minunate împreună, că ai simțit adierea fericirii, că ați avut planuri frumoase, că pierzi o oportunitate uriașă detașându-te de persoana respectivă etc.

Aștept cu interes opiniile voastre!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
Răspunde