Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.12.2010, 19:42:12
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit "perle" ale elevilor

Invit profesorii de religie sa posteze aici expresii amuzante rostite sau scrise de elevi, privitoare la continutul disciplinei Religie.
Am citit unele foarte haioase, iar altele destul de profunde pe blogul Parintelui Mihail:

"La usa inimii cuiva nu trebuie nici sa ciocanesti, nici sa navalesti, nici sa te rogi, ci trebuie doar sa canti." - Florentina Stoian, 11 ani

"Cand il ai pe Dumnezeu in suflet, toti oamenii din jurul nostru ne sunt rude." - Catalina Opaina, 14 ani

"Unii oameni nu putrezesc dupa ce mor fara sa fie imbalsamati, pentru ca trupurile lor au fost bagate in pamant cu cerul in ei" - Sabina Dallu, 12 ani

"In religia noastra oamenii care au murit se ingroapa in pamant pentru ca asa este bine, sa punem la loc ceva de unde l-am luat." - Felix Roncea, 12 ani

"Picatura este bombata, mai ales lacrima si sudoarea, pentru ca ele sunt pline de sentimente." - Ana Maria Pop, 14 ani

"Inima bate, bate pana se stinge, ca inima e ca lumanarea si daca tu crezi in Dumnezeu, El ti-o aprinde din nou in cer." - Claudia Draghia, 9 ani

"Ca sa ne iubim semenii trebuie sa ne antrenam la nevorbit vorbe urate." - Arcadie Martin, 8 ani

"Umorul este vitamina de luat la viața grea. " - Raluca Barbulescu, 14 ani

"Se spune despre artisti ca umbla cu capul in nori, ca artistul vrea mereu sa-l vada pe Dumnezeu." - Irina Moscu, 12 ani

"Omul este o adevarata fabrica de dorinte pentru ca se naste cu dorinta de viata si moare cu dorinta de a fi vesnic." -Matei Filimon, 14 ani

"In bisericile ortodoxe, sfintii sunt slabi, alungiti la fata si la corp, pentru ca asa arata cei care sunt buni la suflet, ca lor le-a ramas in corp doar sufletul, au ajuns numai piele si suflet."- Tudor Matache, 12 ani

"E bine ca atunci cand esti elev sa inveti poezii, pentru ca asa cum depun oamenii bani in banca, pentru mai tarziu, trebuie sa aduni poezii in scoala, ca sa ai poezie cand te faci mare." - Ana Matei, 12 ani

"Nu-si traiesc viata, spun unii despre calugari, deoarece li se pare gresit cum calugarii prea si-au lipit viata de suflet si nu si-au lipit-o de trup, cum fac alti oameni" - Paul Paun, 12 ani

"Numai cel ce aude cu sufletul se poate incanta de concertul dat de greier si de izvor. " - Nicoleta Stefan, 14 ani

"Muzica te curata de urat, dar numai daca o folosesti ca sapunul, adica toata viata, nu asa, din cand in cand." - Irina Raducanu

"Diferenta dintre mama, tata si Dumnezeu e ca mama si tata pot crea oameni, dar nu plante si animale si e imposibil ca ei sa faca o mare." - Roxana Chis, 10 ani

"Sfintii invata la o scoala din cer, ca ei locuiesc pe pamant dar ingerii le aduc din cer lectii in fiecare zi, sa le faca acasa" - Leon Alexandru Gutu, 8 ani

"Dumnezeu ii iubeste pe cei necredinciosi, dar ii iubeste cu suferinta" - Ion Martin, 10 ani

"Albinele de aia ne dau noua toata ceara lor, ca au vazut ce facem noi cu ea, ca facem lumanari pentru Dumnezeu, si atunci albinele nu o mai pastreaza pentru ele." - Pavel Martin, 8 ani

"Daca ar aparea aici, acum, Domnul nostru Iisus Hristos l-as intreba daca ma poate duce la Mama Lui, ca eu vreau sa o intreb pe Maica Domnului cum este sa ai un copil-Dumnezeu. " - Alina Andreea Zane, 8 ani

"Icoanele sunt portretele de familie ale lui Dumnezeu." - Ana Maria Badea, 12 ani
http://blog.patermihail.ro/arhive/1360

Last edited by George.m; 13.12.2010 at 19:49:01.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.12.2010, 20:12:35
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit Înțelepciunea elevilor

Cred că titlul topicului ar fi sunat mai bine "Înțelepciunea elevilor" decât "Perle" ale elevilor. Nu de alta, dar perle ale elevilor sau perle ale profesorior au căpătat de mult o conotație negativă.

În rest, e extraordinar ce pot să spună copii.
Mie mi-e drag să-i aud întrebând și mă simt binecuvântat când nu mai pot să le răspund. Și nu pentru că nu aș ști ce și cum să o fac, ci pentru că răspunsul ar fi atât de simplu și impardonabil, deoarece ei, copiii, îl știau sau îl simțeau deja. Nu întâmplător a spus Mântuitorul: "Au niciodată n-ați citit că din gura copiilor și a celor ce sug Ți-ai pregătit laudă?" (Evanghelia după Matei, XXI, 16)

Felicitări, domnule, pentru acest topic!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.12.2010, 21:31:32
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit

"
"In bisericile ortodoxe, sfintii sunt slabi, alungiti la fata si la corp, pentru ca asa arata cei care sunt buni la suflet, ca lor le-a ramas in corp doar sufletul, au ajuns numai piele si suflet."- Tudor Matache, 12 ani


Comic , na i ce zice :))
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.12.2010, 21:41:21
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Invit profesorii de religie sa posteze aici expresii amuzante rostite sau scrise de elevi, privitoare la continutul disciplinei Religie.
Am citit unele foarte haioase, iar altele destul de profunde pe blogul Parintelui Mihail:

"La usa inimii cuiva nu trebuie nici sa ciocanesti, nici sa navalesti, nici sa te rogi, ci trebuie doar sa canti." - Florentina Stoian, 11 ani

"Cand il ai pe Dumnezeu in suflet, toti oamenii din jurul nostru ne sunt rude." - Catalina Opaina, 14 ani

"Unii oameni nu putrezesc dupa ce mor fara sa fie imbalsamati, pentru ca trupurile lor au fost bagate in pamant cu cerul in ei" - Sabina Dallu, 12 ani

"In religia noastra oamenii care au murit se ingroapa in pamant pentru ca asa este bine, sa punem la loc ceva de unde l-am luat." - Felix Roncea, 12 ani

"Picatura este bombata, mai ales lacrima si sudoarea, pentru ca ele sunt pline de sentimente." - Ana Maria Pop, 14 ani

"Inima bate, bate pana se stinge, ca inima e ca lumanarea si daca tu crezi in Dumnezeu, El ti-o aprinde din nou in cer." - Claudia Draghia, 9 ani

"Ca sa ne iubim semenii trebuie sa ne antrenam la nevorbit vorbe urate." - Arcadie Martin, 8 ani

"Umorul este vitamina de luat la viața grea. " - Raluca Barbulescu, 14 ani

"Se spune despre artisti ca umbla cu capul in nori, ca artistul vrea mereu sa-l vada pe Dumnezeu." - Irina Moscu, 12 ani

"Omul este o adevarata fabrica de dorinte pentru ca se naste cu dorinta de viata si moare cu dorinta de a fi vesnic." -Matei Filimon, 14 ani

"In bisericile ortodoxe, sfintii sunt slabi, alungiti la fata si la corp, pentru ca asa arata cei care sunt buni la suflet, ca lor le-a ramas in corp doar sufletul, au ajuns numai piele si suflet."- Tudor Matache, 12 ani

"E bine ca atunci cand esti elev sa inveti poezii, pentru ca asa cum depun oamenii bani in banca, pentru mai tarziu, trebuie sa aduni poezii in scoala, ca sa ai poezie cand te faci mare." - Ana Matei, 12 ani

"Nu-si traiesc viata, spun unii despre calugari, deoarece li se pare gresit cum calugarii prea si-au lipit viata de suflet si nu si-au lipit-o de trup, cum fac alti oameni" - Paul Paun, 12 ani

"Numai cel ce aude cu sufletul se poate incanta de concertul dat de greier si de izvor. " - Nicoleta Stefan, 14 ani

"Muzica te curata de urat, dar numai daca o folosesti ca sapunul, adica toata viata, nu asa, din cand in cand." - Irina Raducanu

"Diferenta dintre mama, tata si Dumnezeu e ca mama si tata pot crea oameni, dar nu plante si animale si e imposibil ca ei sa faca o mare." - Roxana Chis, 10 ani

"Sfintii invata la o scoala din cer, ca ei locuiesc pe pamant dar ingerii le aduc din cer lectii in fiecare zi, sa le faca acasa" - Leon Alexandru Gutu, 8 ani

"Dumnezeu ii iubeste pe cei necredinciosi, dar ii iubeste cu suferinta" - Ion Martin, 10 ani

"Albinele de aia ne dau noua toata ceara lor, ca au vazut ce facem noi cu ea, ca facem lumanari pentru Dumnezeu, si atunci albinele nu o mai pastreaza pentru ele." - Pavel Martin, 8 ani

"Daca ar aparea aici, acum, Domnul nostru Iisus Hristos l-as intreba daca ma poate duce la Mama Lui, ca eu vreau sa o intreb pe Maica Domnului cum este sa ai un copil-Dumnezeu. " - Alina Andreea Zane, 8 ani

"Icoanele sunt portretele de familie ale lui Dumnezeu." - Ana Maria Badea, 12 ani
http://blog.patermihail.ro/arhive/1360

Bravo frate, pt. initiativa de a deschide un asemenea topic dar mai ales pt. dibacia cu care probabil le-ai selectionat .
Eu rare ori am felicitat pe cineva , pe acest forum, pt. o initiativa, sunt mai pretentios, mai exigent , dar ceea ce faci dumneata este un lucru remarcabil : si cu umor ales, si cu multa filosofie pe dedesupt, in spatele aparentelor si cu multa frunusete vis-a-vis de existenta posibila a sufletului de copil nemodernizat fortat, simplu, comun, sincer, liber, direct in exprimare .
Multe dintre aceste pareri ale copiilor pot fi f. bine motouri de deschidere a unor subiecte de discutie, a unei conferinte, a unui referat sau a unei carticele. Pot fi , de asemenea , folosite ca si explicatii mai simplute dar stilizate cit de cit pt. a exlica in forma simpla unele lucruri legate de credinta atunci cind , din repezeala, nu ai cuvinte din abundenta .
Mie unul imi place f. mult acest thread, pt. asta te-am si felicitat .
Iti cer acordul de a folosi si eu exemplele date de tine in activitatea mea curenta de intilnire si lucru cu alti oameni !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.12.2010, 22:46:29
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Copiii si religia

Moș Crăciun nu dorește să fie pictat pe pereții Bisericilor, deoarece el își vede de lungul
nasului și zice că bunătatea adusă de el este doar o singură dată pe an.
CĂTĂLINA GEORGIANA OPAINĂ, clasa a VIII-a, 14 ani și 8 luni

Zăcămintete sunt banii pe care ni i-a pus de-o parte Dumnezeu, încă de la facerea lumii.
IULIA GHIȚĂ, 15 ani și 2 luni

Chiar dacă în vis îl întrebăm pe îngerul nostru cum este în Rai, el nu ne spune, pentru că
dacă ne spune, atunci noi vrem repede să murim.
SORIN ȘTEFAN TRANDAFIRESCU, clasa a III-a, 9 ani și 3 luni

Zadarnic e să ai aripi, iar cerul uși închise.
CASSANDRA HALCHIAS, clasa a VIII-a

Nu ar fi deloc o idee bună să-i dăm în dar unui călugăr un televizor, pentru că e ca și cum
i-am face cadou o violență.
SMARANDA BELCIUG, clasa a V-a, 11 ani și 4 luni

Peisajul este o caligrafie a lui Dumnezeu.
ADRIAN IONIȚĂ, clasa a II-a, 8 ani și 5 luni

Învățătura este cadoul care-l lasă Dumnezeu pe pământ, dar oamenii trebuie să-l caute și
să-l găsească singuri.
RUXANORA MOCEAN, clasa a VII-a, 14 ani

Crucea și rugăciunea sunt un fel de arme, cu gloanțe de bunătate, la care diavolul nu are
cum să se apere că nu are vestă antiglonț pentru așa ceva.
DENIZ ALI, clasa a V-a, 11 ani și 6 luni

Sunt perechi de oameni în vârstă care vor să facă neapărat cununia religioasă pentru că în
tinerețe au făcut doar cununia politică-civilă.
ANA-MARIA CORDOȘ, clasa a VII-a, 13 ani și 7 luni

În alte timpuri, școala se construia lângă biserică deoarece se mergea pe ideea că cine se
aseamănă se adună.
MALVINA IȘFAN, clasa a VII-a, 13 ani și 10 luni

Biblia e modul de a citi iubirea.
ROBERT FELICIAN HORȚEA, clasa a VIII-a, 14 ani și o lună

Dacă se spune că: „Trupul este un bun servitor, dar un rău stăpân", trebuie să înțeleg că
de-abia atunci știe trupul să te-ajute cel mai bine când nu-i dai voie să-ți ajungă șef.
PAUL PĂUN, clasa a VI-a, 12 ani și 2 luni

Dumnezeu nu ascultă decât muzică de colinde, că ele sunt mai dezvoltate la inimă.
TEODOR ZAICA, grădiniță, 6 ani si 7 luni

Călugăria este o vitejie a sufletului asupra trupului. Ceilalți vor să trăiască invers.
IULIA GHIȚĂ, 15 ani și 4 luni

Dacă ar apărea aici, acum, Domnul nostru Iisus Hristos, L-aș întreba dacă mă poate duce
la Mama Lui, că eu vreau S-o întreb pe Maica Domnului, cum e să ai un copil Dumnezeu.
ALINA ANDREEA ZANE, clasa a II-a, 8 ani

Sfântu' Teofan spune ca n-ar trebui să purtăm doliu și să plângem mult, când moare
cineva; și eu cred la fel, că omul care a murit o s-o ducă acolo mult mai bine decât noi.
Mortu' ar trebui să plângă după noi, că ne-a lăsat să trăim aici, mai rău decât ei.
ADRIAN IONIȚĂ, clasa a IV-a, 10 ani și 4 luni

Dumnezeu se înțelege mai ușor cu copiii mici, că cei mici au un suflet mai încăpător.
La oamenii mari, în suflet, e o înghesuială de rele că nici nu ai unde să stai.
PAVEL MARȚÎN, clasa a III-a, 9 ani și 11 luni

Religia e importantă pentru că ea e mintea omului bun.
TEODOR ZAICA, clasa a II-a, 8 ani și o lună

Măsura rugăciunii este să te rogi fără măsură, pentru că rugăciunea este binele și atunci
nu strică la nimenea să facă binele, cu neterminatu.
ADRIAN IONIȚĂ, clasa a IV-a, 10 ani

Dacă furi și ceri iertare ești binecrescut, dar foarte puțin, cam o sută de grame.
LEON ALEXANDRU GUȚU, clasa a II-a, 8 ani și 4 luni

Ăla care dorește mai mult decât are e unul care a adunat mult și are boala asta, de dorit
mai mult și e mai de plâns decât cerșetorul pentru că cerșetorul nu are niciodată atâția
bani ca să-și cumpere boala asta.
DOMNICA IOANA ZAMFIRESCU, clasa a III-a, 10 ani și 4 luni

Nu există fapte bune, dacă atunci când le facem nu ne gândim la Dumnezeu, că ăia care
zic că o să facă fapte bune la oameni, alea sunt fapte de electoreală.
OCTAVIAN NICOLAE CARAIOLA, clasa VI-a, 12 ani și o lună

Vinul lăudat de Biserică e cel sfințit, iar vinul lăudat de diavol e cel din care se fac accidentele.
ANDREI LOTREANU, clasa a VII-a, 13 ani și 2 luni

Când îl lauzi excesiv pe Dumnezeu nu minți, dar când îl lauzi excesiv pe un om precis
minți.
ALEXANDRU MAXIM, clasa a VIII-a, 14 ani și 10 luni
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.12.2010, 22:57:02
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ne rugăm cu palmele lipite, pentru că ele dacă stau așa, sunt ca o săgeată cu aripi de
degete, care se îndreaptă spre Dumnezeu.
ADRIAN IONIȚĂ, clasa a III-a, 9 ani și 6 luni

Călugării nu se uită la televizor, că filmele de acolo sunt făcute de niște draci, pentru alți
draci.
TEODOR ZAICA, clasa I, 7 ani și 9 luni

Oamenii care cred în Dumnezeu se dezvoltă mai repede decât ceilalți oameni, pentru că
ei ajung să-și dezvolte esențialul.
LARISA APOSTEANU, clasa a VIII-a, 14 ani și 7 luni

Înjurăturile sunt limba dracului și asta e limba străină cea mai ușor învățată, pentru că dracul i-a meditat pe oameni gratis, de când au început să vorbească.
SORIN ȘTEFAN TRANDAFIRESCU, clasa a IV-a, 10 ani si 8 luni

Călugării fac și ei vin, dar pentru slujbă, și reușesc să se abțină când sunt singuri cu vinul în pivnița de la mănăstire, că au puterea mușchilor mare. Ei acolo strâng mușchii de la buze
atât de tare că nu pot înghiți nici o picătură din cana cu vin, care o duc sus în Biserică.
ADRIAN IONITĂ, clasa a III-a, 9 ani și 6 luni

Pentru ca nu opresc filmele cu violentă, de la televizor, eu mă gândesc că ăștia care fac legile din țară suferă de boala de nemaitrezire.
TUDOR MATACHE, clasa a V-a, 12 ani și o lună

Dracu face microbii și Dumnezeu îi adoarme mereu, dar dracu nu stă degeaba, că el lucrează până seara târziu la făcut microbi noi și la trezit ăia vechi.
TEODOR ZAICA, clasa a II-a, 8 ani și 4 luni

Ca să ajung să cred că-L iubesc, cu adevărat, pe Dumnezeu mi-ar trebui toată viata să-L
iubesc tot mai mult și încă dacă mor trebuie să continui.
COSMINA-SIMONA MIHALCEA, Casa a V-a, 11 ani și o lună

E mai rău dacă în loc să sapi în sus, sapi în jos după comoare, că acolo dai noroc cu
dracu.
OTILIA-ADRIANA VRABIE, clasa I, 7 ani

Chiar dacă Sf. Gheorghe e sfânt, el se bate cu balaurul și nu-l iartă, că balaurul s-ar
supăra, că-l enervează chestia asta, să fie iertat.
IULIANA-ALEXANDRA MARIN, clasa I, 7 ani

Noi, când ne jucăm, nu ne vine niciodată să ne jucăm de-a călugării, deoarece copiii n-au
energie de călugări, că n-au răbdare. Copiii, la joacă, vor să lucreze energie cu mișcări de
la sport, iar călugării vor să lucreze energie cu răbdare de la biserică.
MIHAI-ALEXANDRU BĂNICA, clasa a IV-a, 10 ani și 3 luni

Sfinții Părinți, care trăiesc singuri într-un pustiu, cu toate că acolo n-au apă să se spele,
cum ne spălam noi în fiecare zi, nu se infectează de boli, că ei sunt religioși și nu
transpiră ca noi. Noi ne grăbim peste tot și de-aia avem toată ziua transpirații, sfinții sunt
negrăbitori.
VICTOR-IONUȚ-CĂTĂLIN BĂLAȘA, clasa a IV-a, 10 ani și 11 luni

Preotul vine să stropească cu apă sfințită, în casa noastră, în preajma sărbătorilor mari,
pentru că el stropește credința noastră așa ca pe o plantă și atunci ne crește planta
credinței mai mult.
TUDOR MATACHE, clasa a VII-a, 13 ani și 10 luni

La suprafață, inima e doar ca un om care trage la fiare, pentru că nu se oprește din
muncire, dar înăuntru vedem că inima este omulețul din noi făcut pentru Dumnezeu.
PAVEL MARTIN, clasa a V-a, 11 ani și 7 luni

Dacă dracul pedepsește omul ce păcătuiește nu înseamnă că e mâna dreaptă a lui
Dumnezeu, deoarece nu poate fi mâna dreaptă a lui Dumnezeu cineva care se bucură
când omul păcătuiește.
PAVEL MARȚÎN, clasa a V-a, 11 ani si 7 luni

Nu numai la unii oameni trebuie să li se facă rușine că au ajuns călugării să cerșească
bani pe străzi, ca să repare bisericile străvechi.
ADRIAN IONIȚĂ, clasa a VI-a, 12 ani

La sfinți le este greu să recunoască cum că sunt sfinți, că ei se uită atenți la păcătoși și
observă câte păcate sunt în total și mai e până când vor ajunge corecți de tot, așa cum
trebuie să fie un sfânt; iar păcătoșii zic că de ce să recunoască numai despre ei că sunt
păcătoși, pentru că toată lumea e păcătoasă dacă nici sfinții nu pot zice că sunt sfinți.
PAVEL MARȚÎN, clasa a V-a, 11 ani și două luni

Oamenii, în afară de Biserici, au avut nevoie să facă și mănăstiri, că la mănăstire este
cum ai sta chiar lângă Dumnezeu, Acolo călugării sunt tot timpul cu Dumnezeu, pentru că
chiliile lor sunt ca niște camere ale Bisericii, adică același apartament.
ANDREI STAN, clasa a IV-a, 10 ani

Dacă dracul face doar răul și Dumnezeu doar binele nu înseamnă că omul, care le face
pe-amândouă a dat lovitura, pentru că binele și răul nu sunt frați, ca să stea frumos
împreună, chiar dacă omul vrea să îi împace.
RADU ANDREI GOGOAȘĂ, clasa a IV-a, 10 ani și două luni

Arma principala împotriva diavolului e rugăciunea și mai e și crucea, dar nu sabia,
fiindcă rugăciunea și crucea sunt exact cele de care s-a lepădat îngerul care s-a făcut drac.
RADU ANDREI GOGOAȘĂ, clasa a IV-a, 10 ani și două luni

Sfinții nu sunt pictați zâmbind, că atunci nu ne mai arată că acolo sunt, așa cum sunt ei
puri. Dac-ar fi zâmbitori, ei ne-ar arăta că parcă urmăresc să ne ceară ceva de îndemnat
spre ei, să-și facă ei un interes, să-l alegem pe unul că zâmbește mai frumos ca altul.
ADRIAN IONIȚĂ, clasa a VI-a, 12 ani
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.12.2010, 23:02:13
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Realmente geniale unele!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.12.2010, 18:37:42
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

"Icoanele sunt portretele de familie ale lui Dumnezeu" (Ana Maria Badea, 13 ani)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.12.2010, 20:42:19
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Profesorul- "Copii unde este prezent Dumnezeu?"
Elevul- "Acolo unde este lasat sa intre"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.12.2010, 21:19:56
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Biserica e sfântă si rămâne sfântă chiar dacă intră în ea mulți păcătoși, că Biserica de-aia
e făcută, ca păcătoșii care intră să-și facă acolo antene pentru Dumnezeu.
PAUL PĂUN, clasa a VI-a, 12 ani si 2 luni

Ăla care înjură zice că are un avantaj, să capete experiență, ca să ajungă un dur,
dezavantajul lui e că a început să îl placă dracu.
ADRIAN IONIȚĂ, clasa a IV-a, 10 ani

Dacă citim mereu din Biblie nu înseamnă că nu trebuie să mai mergem la biserică, pentru
că dacă tu citești Biblia, până când o cunoști bine, înseamnă că Dumnezeu e cel mai bun
prieten al tău și nu poți să-I iubești cuvântul celui mai bun prieten, dar să nu intri în casa lui.
DOMNICA IOANA ZAMFIRESCU, clasa a III-a, 10 ani și 4 luni

Sfântul meu preferat e Sfântul Arcadie, care are numele meu. Când e ziua mea e și ziua
lui și el nu-și serbează ziua ca mine, cu tort și lumânări, pentru suflat în ele. Sfântul
Arcadie când își serbează ziua suflă în mine, ca eu să mă bucur mai mult și să fie bine.
ARCADIE MARȚÎN, clasa a II-a, 8 ani

Dacă ar veni acum, aici, Hristos, după ce m-aș emoționa L-aș întreba de ce bunătatea este
incompletă sau L-aș ruga dacă poate transforma toată răutatea într-o furnică s-o pot strivi eu.
DAN ANDREI ILIESCU, clasa I, 7 ani si 3 luni

Eu cred că cei ce fac legile țării și care primesc mulți bani, adică mulți ochi de drac, ne
bagă dracii în televizor și n-au de gând să interzică filmele cu crime, toată ziua bunăziua,
pentru că ar pierde toți ochii ăia mulți.
IOAN MARȚÎN, clasa a IV-a, 12 ani și 3 luni

Omul sfânt care-l aude pe cineva că spune: De tine mi-e milă, dar de mine mi se rupe
inima" va zice: „Ia uite ăsta n-are nici șapte ani de-acasa Bisericii!"
ADRIAN IONIȚĂ, clasa a IV-a, 10 ani și 8 luni

Sunt unii oameni care-L caută pe Dumnezeu și nu-L găsesc, pentru că ei se gândesc să-L
prindă pe Dumnezeu să facă o fotografie cu El să ajungă cetebri.
RADU ANDREI GOGOAȘĂ, clasa a II-a, 8 ani și 4 luni
Timpul nu e o înaintare spre moarte și gata! El este o înaintare spre Dumnezeu, adică spre
viață, dacă asta cauți.
SIMONA PANDELE, clasa a VIII-a, 14 ani și 5 luni

Chiar dacă țara noastră nu este la război, lumea zice că viața e o luptă, că oamenii se bat
cu taxe mari, care le-a pus dracii, la lumină, taxele La gaze, apă si chirie și cu alți
dușmani și ăia care pierd războiul stau în frig fără lumină, că sunt prizonieri.
ȘERBAN ANDREI IONESCU, clasa a II-a, 9 ani si 3 luni

Biserica nu vede parada modei ca pe un spectacol de frumusețe, care merită să-i preocupe
pe oameni, că lumea, la parada modei ajunge cu gândul că: „haina îl face pe om", pe când
Biserica ne arată că sufletul îl face pe om.
MARIA IRINA PETREANU, clasa a VIII-a, 14 ani și 9 luni

Dracii nu au o scriptură a lor, ceva care să sune: „Carte de gânduri rele", dar au
făcut televizorul.
ANCA MATEESCU, clasa a VIII-a, 15 ani

Îngerii nu ne spun cum e în Rai, acolo de unde sunt ei, că atunci când mori e ca un fel de
ziua ta și primești cadou Raiul și ei nu pot spune dinainte cum arată cadoul pe care-l
primești, pentru că strică toată ziua.
PAUL PĂUN, clasa a VI-a, 12 ani și 3 luni

Dumnezeu n-a făcut Raiul pe pământ și l-a făcut sus de tot în cer, că dacă Raiul ar fi pe
pământ și oamenii răi nu sunt primiți, atunci ei se fac militari și încearcă să intre în Rai cu
tancul.
TEODOR ZAICA, clasa a II-a, 8 ani și 9 luni

Ne rugăm seara, înainte de culcare, că dacă ziua s-a aruncat un vecin de pe bloc îl vezi pe
ăla, în vis, cum cade, dacă nu te rogi, iar dacă te rogi la Dumnezeu îți pune alt vis în tine,
cu cineva care tot sare, dar sare pe o saltea, să se joace.
ADRIAN IONIȚĂ, clasa a III-a, 9 ani

Sportivii trăiesc mai puțin decât călugării, că sportivii mănâncă mult în fiecare zi și
carnea aia le dezorientează viața.
ALINA ANDREEA ZANE, clasa a II-a, 8 ani și 9 luni

Noi copiii nu rămânem cu căciula pe cap când intrăm în Biserică, pentru că preotul n-o să
ne pună busuiocul pe căciulă.
ADRIAN IONIȚĂ, clasa a II-a, 8 ani și 3 luni

Dumnezeu face mamelor un fel de schiță și noi copiii terminăm aceste icoane.
ALEXANDRA TĂNASE, clasa a VIII-a, 14 ani și 7 luni

Dacă noi ne închinăm, dracu se sperie ca o găină când tragi cu săgeata în ea, că zice că închinarea este săgeată pentru el.
TEODOR ZAICA, grădiniță, 6 ani și 7 luni

Dumnezeu dă șase sute de mușchi leneșului ca să muncească tot cât muncește vrednicul, dar din păcate leneșul profită că are tot atâția mușchi ca sa adune munca omului muncitor.
ANA MARIA LUNGU, clasa a VIII-a, 13 ani și 11 luni

Sfântul Gheorghe l-a omorât pe balaur, că balaurul a început și l-a băgat pe sfânt în
legitimă apărare.
FELIX RONCEA, clasa a V-a, 12 ani și o lună

Știm că pe Dumnezeu nu-l interesează bogăția și mândria, dar oamenii au făcut unele
Biserici uimitor de frumoase și mărețe, pentru că ei s-au gândit să-și facă ei un serviciu.
IOANA STOICA, clasa a V-a, 11 ani și 8 luni

Raiul nu-l putem vedea din avion sau rachetă, cu o lunetă, că el nu e ca la noi pe pământ.
Nu poți să pui mâna pe el; Raiul seamănă cu un vis și luneta nu știe să ți-l arate.
PAVEL MARȚÎN, clasa a III-a, 9 ani și 10 luni

Sunt cunoscute mai multe nume de sfinți decât de sfinte pentru că nimeni nu numără
femeile necăjite cu copii, care trăiesc ca sfintele.
VICTORIA ECATERINA LUPUȘOR, clasa a VIII-a, 13 ani și 11 luni

Clopotele bat ca să ne zică să venim mai repede, că uite acum intră preotul în biserică și
ne pune absenți.
ȘERBAN ANDREI IONESCU, clasa I, 7 ani și 9 luni

Eu nu mă însor la casa de căsătorii, mă-nsor la biserică, pentru că atunci înseamnă că n-o
să-mi chinui nevasta.
ȘERBAN ANDREI IONESCU, clasa a II-a, 8 ani și 10 luni

Drăcovenie înseamnă o prostie cu coarne.
TEODOR ZAICA, clasa a II-a, 8 ani și 4 luni

Moș Crăciun aduce mai multe daruri decât Sfântu’ Nicolae, pentru că Moș Crăciun
sărbătorește Nașterea Domnului, pe când Sfântu' Nicolae sărbătorește, atunci când vine,
doar ziua lui.
MARIA IORDĂNESCU, clasa a II-a, 9 ani

Călugării sunt vorbăreți doar cu Dumnezeu, cu oamenii nu prea, pentru că nu au cu noi ce
să vorbească, n-au amănunte de-ale noastre de vorbit.
ANDREI STAN, clasa a II-a, 8 ani și 3 luni

Când te rogi trebuie să stai cu gândul la Dumnezeu și dacă stai tolănit pe canapea, atunci
stai cu gândul să-ți fie ție bine, nu stai cu gândul la Dumnezeu să-i fie bine și Lui cu tine.
ANDREI IORDĂNESCU, clasa a VI-a, 12 ani și 5 luni

Călugării nu se leagă la prietenie cu oamenii, că dacă cineva, care face vizite, vine la un
călugăr de mai multe ori și odată îi zice să joace cu el un șah, călugărul spune: aoleu, să
nu uit, că mai am ceva să-i spun lui Dumnezeu și pleacă.
ADRIAN IONIȚĂ, clasa a IV-a, 10 ani și 6 luni

Antichrist înseamnă când scriu lipite cuvintele diavol cu om și apare diavolom.
ADRIAN IONIȚĂ, clasa a III-a, 9 ani și 7 luni

Dacă dracul ar descoperi că, din greșeală, a făcut un bine, s-ar concedia de ciudă, dar
dracul nu face bine nici din greșeală, așa că nu putem vedea șomaj de drac niciodată.
TUDOR MATACHE, clasa a V-a, 11 ani

Kamikaze sunt patrioți ai diavolului.
PAUL PĂUN, clasa a VI-a, 10 ani și 3 luni
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 07:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 17:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 08:26:42