Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.01.2010, 21:58:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Ajung la 7 acasa .Cand sa mai citesc?
Ehe, frate , tot asa spunem si Duminica : " daca Duminica nu ma odihnesc , atunci cand ?" . . ., si mai sarim o Sfanta Liturghie !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.01.2010, 22:48:49
mc2009 mc2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.04.2009
Mesaje: 112
Implicit

Patimi (de ieri si de azi)
Slava desarta
Egoismul
Extremismele, de orice fel
Pacatele trupesti
Judecarea aproapelui, clevetirea si vorbirea in desert - posibilitati nebanuite, deschise de tehnologie
Lipsa de mila pentru aproapele
Fatarnicia, tradarea
Ambitia
Atomizarea societatii - de asemenea cu ajutor de la tehnologie (a nu se intelege vreo impotrivire in ceea ce priveste progresul tehnic, ci doar folosirea cu masura)
Superficialitatea - inclusiv a trairii vietii personale, a cunoasterii personale - si irosirea timpului, a clipei
...
Si, in general, toate cele sufletesti, care - fiind 'mai subtiri' - sunt mai greu de vazut.


Virtuti
Discernamantul
Bunatatea
Rabdarea
Curatia
Statul in comuniune
...
In general, a-L vedea pe Hristos in fiecare din cei din jur.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.01.2010, 15:27:38
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Cristiboss - unii au patima judecatului si criticatului (cam ca tine asa). Ce propui sa faca omul? E obosit. Ar fi o solutie sa propunem program de lucru mai lejer, ca sa putem dormi si in timpul saptamanii suficient si sa avem timp mai mult si atunci vor veni oamenii si la Liturghie duminica cu noaptea-n cap, si o sa citeasca si o sa faca multe. Vorbesc f.serios.
Am auzit pe multi spunand: "numai duminica mai apuc sa dorm mai mult", sau
"numai duminica ajung sa mai fiu cu familia si sa mancam impreuna si nici atunci...?)" Stiu, la manastire este altfel...

Revenind la subiect:
As vrea sa intreb despre virtuti. Aproape ca nu se vorbeste despre rele. Se mai pun? Mai conteaza undeva?
Mai este mangiat crestinul pentru virtuti si fapte bune, sa stie ca face bine? Sau se pun numai pacatele cu pedeapsa lor.
La spovedanie, nu se pun, ar echilibra pacatele.
Si daca s-ar pune am putea si sa mergem sa ne spovedim stiind ca am facut ceva bun si meritam.
Parca numai cearta mereu, pedeapsa si critica ne descurajeaza. Eu asa simt.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.01.2010, 15:44:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Cristiboss - unii au patima judecatului si criticatului (cam ca tine asa). Ce propui sa faca omul? E obosit. Ar fi o solutie sa propunem program de lucru mai lejer, ca sa putem dormi si in timpul saptamanii suficient si sa avem timp mai mult si atunci vor veni oamenii si la Liturghie duminica cu noaptea-n cap, si o sa citeasca si o sa faca multe. Vorbesc f.serios.
Am auzit pe multi spunand: "numai duminica mai apuc sa dorm mai mult", sau
"numai duminica ajung sa mai fiu cu familia si sa mancam impreuna si nici atunci...?)" Stiu, la manastire este altfel...

Revenind la subiect:
As vrea sa intreb despre virtuti. Aproape ca nu se vorbeste despre rele. Se mai pun? Mai conteaza undeva?
Mai este mangiat crestinul pentru virtuti si fapte bune, sa stie ca face bine? Sau se pun numai pacatele cu pedeapsa lor.
La spovedanie, nu se pun, ar echilibra pacatele.
Si daca s-ar pune am putea si sa mergem sa ne spovedim stiind ca am facut ceva bun si meritam.
Parca numai cearta mereu, pedeapsa si critica ne descurajeaza. Eu asa simt.
Apai tu "sofia" , toate le vezi cu josul in sus , gasesti justificare la toate ineptiile si rartacirile tale , toata lumea o duce bine si tu oduci rau , postirea nu-i vezi rostul , Sfanta impartasanie o vezi ca un simplu spectacol , relatile trupesti te obsedeaza intruna , toata lumea e pe dos , esti o neanteleasa si te autovictimizezi intruna ! Vorba lui Zaharia , pana la urma cine esti , caci din pagina ta reiese ca esti o ( barat ).
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.01.2010, 15:54:39
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
As vrea sa intreb despre virtuti. Aproape ca nu se vorbeste despre rele. Se mai pun?
Iata de ce nu vorbim de virtuti...pt ca toti ne simtim murdari.
Ce virtute sa am eu,pacatosul?Ca si bruma de bine care incerc sa o fac,pe altu il poate ranii...De aia subliniem mai mult patimile,pentru ca au facut sa scada virtutea .
Virtutea e buna,dar e atat de departe...
Eu sunt mult prea pacatos ca sa imi gasesc virtuti,
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.01.2010, 16:10:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Iata de ce nu vorbim de virtuti...pt ca toti ne simtim murdari.
Ce virtute sa am eu,pacatosul?Ca si bruma de bine care incerc sa o fac,pe altu il poate ranii...De aia subliniem mai mult patimile,pentru ca au facut sa scada virtutea .
Virtutea e buna,dar e atat de departe...
Eu sunt mult prea pacatos ca sa imi gasesc virtuti,
Slava Desarta pe toate le naruie , le face de nimic , chiar si atunci cand te consideri mai pacatos decat in realitate , ducand la falsa smerenie , si la dobandirea vicleniei , minciunii si trufiei . "vaicareala" nu prin scris si declaratii se face , cin prin lacrimi sincere , in rugaciune si mai ales tacere !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.01.2010, 16:19:28
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Slava Desarta pe toate le naruie , le face de nimic , chiar si atunci cand te consideri mai pacatos decat in realitate , ducand la falsa smerenie , si la dobandirea vicleniei , minciunii si trufiei . "vaicareala" nu prin scris si declaratii se face , cin prin lacrimi sincere , in rugaciune si mai ales tacere !
Culme e ca iti dau dreptate !
De aia mi-a placut raspunsul imparatului David cand Dumnezeu a trimis pe profet la el sa ii reproseze ca a furat nevasta aproapelui.Si in loc sa se manie,David a spus doar atat:"pacatuitam Domnului"
Ai dreptate,ai surprins bine vaicareala si viclenia mea.De asta iti si multumesc.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.01.2010, 16:23:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Culme e ca iti dau dreptate !
De aia mi-a placut raspunsul imparatului David cand Dumnezeu a trimis pe profet la el sa ii reproseze ca a furat nevasta aproapelui.Si in loc sa se manie,David a spus doar atat:"pacatuitam Domnului"
Ai dreptate,ai surprins bine vaicareala si viclenia mea.De asta iti si multumesc.
Nu ai pentru ce , Iustine , ,eu doar am tras " semnalul " si atat , fiecare are libertatea de a alege , ce si cum . . .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.01.2010, 16:24:49
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ...

Patima serviciului, asa cum spunea cineva mai sus.
Necredinta in toate: ce voi face fara servici, ce voi manca, unde voi sta, si altele.
Luxul, asa cum spunea cineva mai sus, servici cat mai bine platit, cu munca cat mai putina, masina buna, casa frumoasa, si toate conditiile la zi si la moda.
Mandria in toate
Increderea in propriile puteri, care vine din mandrie
Trufia
Slava desarta
Viclenia
Fatarnicia
Patima tv: mai ales fotbalul.
Mancarea fara sat.
Lenea
Trandavia
Nu mai zic de judecarea aproapelui, osandirea lui, clevetirea.
Invidia
Nemilostivirea
Multa vorbire, vorbirea desarta
Injuraturile, vorbirea urata
Mania
Ura
Neiertarea aproapelui
Razvratirea
Egoismul
Extremismele asa cum spunea cineva mai sus, care vine din lipsa dreptei socoteli.

Cam astea sunt patimile care ma stapanesc.
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.01.2010, 16:26:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei25 Vezi mesajul
Patima serviciului, asa cum spunea cineva mai sus.
Necredinta in toate: ce voi face fara servici, ce voi manca, unde voi sta, si altele.
Luxul, asa cum spunea cineva mai sus, servici cat mai bine platit, cu munca cat mai putina, masina buna, casa frumoasa, si toate conditiile la zi si la moda.
Mandria in toate
Increderea in propriile puteri, care vine din mandrie
Trufia
Slava desarta
Viclenia
Fatarnicia
Patima tv: mai ales fotbalul.
Mancarea fara sat.
Lenea
Trandavia
Nu mai zic de judecarea aproapelui, osandirea lui, clevetirea.
Invidia
Nemilostivirea
Multa vorbire, vorbirea desarta
Injuraturile, vorbirea urata
Mania
Ura
Neiertarea aproapelui
Razvratirea
Egoismul
Extremismele asa cum spunea cineva mai sus, care vine din lipsa dreptei socoteli.

Cam astea sunt patimile care ma stapanesc.
Esti de-al nostru !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Violenta cotidiana Eugen7 Morala Crestina 2 24.10.2012 20:59:52
Legatura ce le uneste pe virtuti intre ele patinina34 Generalitati 8 28.06.2011 23:36:00
Libertatea fata de patimi e posibila in aceasta viata ioan-eugen Intrebari utilizatori 4 16.03.2010 11:14:19
Virtuti-Patimi OvidiuO Pocainta 0 16.12.2008 18:46:42
despre patimi Anonima36 Generalitati 11 28.12.2007 21:57:17