Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.07.2009, 14:35:34
VEGIRO VEGIRO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2009
Locație: Baia Mare
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

cea ce insinuezi tu ca o sa ni se ia liberul albitru si vointa ceva de gen roboti aia vrei sa zici?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.07.2009, 14:39:17
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Nu, ceea ce vrea sa zica este faptul ca odata vazandu'L si cunoscandu'L direct pe Dumnezeu, multe din noi se vor schimba. Mai toate dorintele noastre se vor preschimba in alte dorinte.

[COLOR=darkred]Exemplu.[/COLOR] Oare nu ar fi penibil ca dupa ce ti'ai asteptat sotia timp de 3 luni, fiind plecata in calatorie, in momentul intoarcerii acasa, tu sa continui sa te joci pe calculator? Cam asa e si cu viata de apoi. Timp de o viata intreaga L'ai tot asteptat, ravnit, cautat, gasit, pierdut pe Dumnezeu. Oare ai mai putea continua multe din cele facute in viata, in momentul vederii lui fata catre fata, pe veci?

Este evident ca libertatea insasi te indeamna sa nu mai faci cele de aici, ci altele, mai odihnitoare, mai de dorit.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.07.2009, 14:52:00
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

traducerea corecta nu este o mie de ani ci mii de ani...doar unii prefera sa traduca cu o mie de ani ... sa-si poata sustine invatura gresita... adepti ai hiliasmului(milenarismului) au fost si unii parinti apostolici
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.07.2009, 15:05:06
VEGIRO VEGIRO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2009
Locație: Baia Mare
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

Sincer prea multa odihna strica si de unde stim noi ce vom face in rai inca o chestie nu toti pot sa vada pe dumnezeu la acelasi nivel nimeni nu poate sa il cuprinda fiecare are limite, omul e doar perfectibil pana la un anumit punct, si adam era imperfect in rai el era perfectibil dar oricum sunt unele lucruri pe care sfintii parinti nu le pot face dar nici altii ce pot sfintii parinti toti au locul lor in ierarhia imparatiei ceresti.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 01.07.2009, 15:32:33
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

crezi ca te-ai plictisi daca ai avea tot timpul o stare de bine, de buna dispozitie?sau ai vrea sa o schimbi cu o stare de suferinta, de durere?care e omul care s-ar plictisi de bucurie si ar vrea sa fie trist?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.07.2009, 15:46:51
VEGIRO VEGIRO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2009
Locație: Baia Mare
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

eu nu am fost fericit niciodata cu adevarat sunt obisnuit dar sa lasam despre mine problema e ca daca nu mai ai nimic din originalitatea ta nu mai esti tu esti o copie domnul nu vrea copii xerox ne-a creat pe fiecare cu hobbyuri si cu propria personalitate si idei,imaginatie,vise dumnezeu e f complex si vrea de la noi lucruri diferite si complexe daca toti facem acelasi lucru incotro ne indreptam unde mai e creatia taina creatiei uitate in jur cate miliarde de specii diferite si oamenii au calitati diferite pune un calugar sa conduca o armata desii nu stie tine in mana o sabie si daca nu ar fi luptatori tara asta ar fi deja sub alte credinte..
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.07.2009, 15:53:11
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

reduci totul la material, la palpabil. esti ca acei oameni care l-au intrtebat pe Hristos ai cui va fi femeia la inviere? iar raspunsul a fost ca dincolo oamenii nici nu se vor insura, nici nu se vor marita, ci vor fi ca ingerii lui Dumnezeu
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.07.2009, 16:01:32
VEGIRO VEGIRO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2009
Locație: Baia Mare
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

nu prea am citit asa multe din lucrarile patristice dar ce am citit despre rai din ce li sa relevat unor sfinti si se pare ca in rai e si bucurie materiala stim ca in rai adam si eva mancau doar de placere munceau de placere adica munca fizica de ce sa eliminam materialul asa ne-a facut dumnezeu putea sa ne faca doar duh dar si ingerii au trup ca altfel cum puteau sa se imperecheze cu oamenii rezultand uriasii deci oamenii de ce nu ar putea avea hobbyuri materiale?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.07.2009, 16:11:49
VEGIRO VEGIRO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2009
Locație: Baia Mare
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

Iti dau un exemplu clar alpinism arta de a urca stanci zimi ca in rai nu sunt destui munti sa poti urca pana te saturi asta e doar unul sa nu mai zicem de toate artele martiale care implica multi ani de antrenament eu tind spre armonia dintre trup si suflet...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.07.2009, 16:19:55
IonutS's Avatar
IonutS IonutS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 115
Implicit

Am gresit eu cand am zis 1000 de ani, intradevar in Biblie scrie "mii de ani"

Apocalipsa
Cap. 20
4. Si am vazut tronuri si celor ce sedeau pe ele li s-a dat sa faca judecata. Si am vazut sufletele celor taiati pentru marturia lui Iisus si pentru cuvintul lui Dumnezeu, care nu s-a inchinat fiarei, nici chipului ei, si nu au primit semnul ei pe fruntea si pe mina lor. Si ei au inviat si au imparatit cu Hristos mii de ani.
5. Iar ceilalti morti nu inviaza pina ce nu se vor sfirsi miile de ani. Aceasta este invierea cea dintai.
6. Fericit si sfint este cel ce are parte de invierea cea dintai. Peste acestia moartea cea de a doua nu are putere, ci vor fi preoti ai lui Dumnezeu si ai lui Hristos si vor imparati cu El mii de ani.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Apocalipsa Anna Generalitati 16 07.11.2017 18:43:07
Apocalipsa Gabriel-G Spiritualitatea ortodoxa 1 05.12.2011 21:03:32
Apocalipsa gabrielazamfir Intrebari utilizatori 9 03.03.2010 16:07:36
APOCALIPSA elyere Despre Biserica Ortodoxa in general 15 31.05.2008 23:49:27
APOCALIPSA saccsiv Generalitati 5 30.03.2008 10:40:27