Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 16.01.2011, 22:32:21
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit 24.08.2009- e data la care ai scris mesajul acesta...

Citat:
În prealabil postat de ioanaz Vezi mesajul
Buna ziua,
ma numesc Ioana, am 27 de ani si sunt casatorita de 3 ani.
Eu si sotul meu ne-am dori un copilas dar am si eu o nedumerire.
Din cauza lucrului, sotul meu pleaca de acasa de luni dimineata ora 7, pana sambata seara cateodata si ora 21-22, depinde.
Stiu ca duminica este ziua Domnului si trebuie sa iti aduci aminte de ea si s-o cintesti ca atare. Deci nu e indicat sa faci prostioare... Sambata dupa vecernie incepe ziua urmatoare, deci teoretic e considerata deja duminica...
Oare cum ar fi crestineste sa procedez? Cineva care a discutat cu un duhovnic sau care are o situatie asemanatoare il rog sa ma sfatuiasca.
Va multumesc!
Dupa tot ce am citit in mesajul tau si in raspunsurile aferente,ma intreb,ai reusit sa faci un bebe?
Reply With Quote
  #212  
Vechi 17.01.2011, 20:21:09
Pantsless Pantsless is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.01.2011
Locație: Bucuresti
Mesaje: 60
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Dupa tot ce am citit in mesajul tau si in raspunsurile aferente,ma intreb,ai reusit sa faci un bebe?
Nicio sansa.
Reply With Quote
  #213  
Vechi 10.01.2012, 10:08:56
Simona1979 Simona1979 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2012
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kosmy022 Vezi mesajul
Si poti sa verifici asta?

Of, Doamne, cate pareri. Si asta pe un forum cu oameni (de fapt, cu "useri") ce se cred ortodocsi.

Pentru un ortodox angajat intr-o viata duhovniceasca exista zile de post. Adica de abtinere de la alimentele de origine animala si abtinere de la contacte sexuale, pt cei casatoriti. De asemenea exista zile de sarbatoare pe care acelasi ortodox angajat intr-o viata duhovniceasca le ofera, prin modul in care le petrece, lui Dumnezeu.
Biserica ne poate spune ca acestea sunt spre binele nostru, spre despatimirea noastra, spre inaintarea duhovniceasca, dar nu ne poate spune exact si sigur ce se intampla daca nu respectam cele de mai sus. Nu le respectam, o facem pe cont propriu si suferim consecintele, daca acestea sunt negative.

Restul e vorbarie si amestec de pareri personale intr-o chestiune care e clara. Ajungem in felul asta la o ortodoxie "hippie", cu floricele peste tot, cu multa "dragoste", fara nici o randuiala...
Subscriu cu totul, nici nu putea fi spus mai bine! Am intrat si eu pe acest forum in speranta ca aici e locul crestinului ortodox si am ramas profund socata de afirmatiile pe care unii le pot face... Oamenii, in loc sa faca orice sa placa lui Dumnezeu (din dorinta de a-si demonstra astfel dragostea curata si profunda pentru EL), au ajuns sa-L judece si sa considere ca stiu ei mai bine decat Creatorul lor, "deci sa faca bine si sa-i lase in pace sa faca dupa poftele lor si sa nu le ceara socoteala". Simt foarte multa tristete si durere citind comentariile unor astefl de oameni care se razvratesc impotriva invataturilor Bisericii, deci impotriva lui Dumnezeu. Si-i mai smintesc si pe altii...
Reply With Quote
  #214  
Vechi 25.02.2012, 20:07:32
irina firuti irina firuti is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.01.2012
Mesaje: 1
Implicit Raspuns concepere copil

Doamnelor si domnilor cititori: pentru a nu cadea in pacat si a va impreuna altcumva decit inspre conceperea de prunci (si spre a nu concepe altceva),va rog sa tineti cont ca femeia poate concepe doar in preajma ovulatiei.De aceea este mintenas tinerea unui calendar. Daca va impreunati in a 21 zi a ciclului,simbata la ora 21?! Este un pacat de moarte in intunericul (ca era sa zic "lumina"!) caruia toate cele 7 pacate capitale par deja virtuti!

Mai tineti,va rog,cont ca Dumnezeu v-a dat un creier. Folositi-vi-l spre a nu-l supara mai tare pe Acela care i-a incredintat functii mai inalte decit debitarea de astfel de prostii! L-ati cinsti cel mai tare pe Creator!

Nota: Cind va mai "taie" astfel de nedumeriri,pina la a da buzna la duhovnicul domniilor voastre si a-l face sa se indoiasca ca si-a ales bine profesia,intrebati-va mai intii ce rost mai are "impreunarea" cind unul dintre soti (sau amindoi) sunt sterili...Cazuri ca acestea sunt duium.
Reply With Quote
  #215  
Vechi 25.02.2012, 20:20:24
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina firuti Vezi mesajul
Doamnelor si domnilor cititori: pentru a nu cadea in pacat si a va impreuna altcumva decit inspre conceperea de prunci (si spre a nu concepe altceva),va rog sa tineti cont ca femeia poate concepe doar in preajma ovulatiei.De aceea este mintenas tinerea unui calendar. Daca va impreunati in a 21 zi a ciclului,simbata la ora 21?! Este un pacat de moarte in intunericul (ca era sa zic "lumina"!) caruia toate cele 7 pacate capitale par deja virtuti!

Mai tineti,va rog,cont ca Dumnezeu v-a dat un creier. Folositi-vi-l spre a nu-l supara mai tare pe Acela care i-a incredintat functii mai inalte decit debitarea de astfel de prostii! L-ati cinsti cel mai tare pe Creator!

Nota: Cind va mai "taie" astfel de nedumeriri,pina la a da buzna la duhovnicul domniilor voastre si a-l face sa se indoiasca ca si-a ales bine profesia,intrebati-va mai intii ce rost mai are "impreunarea" cind unul dintre soti (sau amindoi) sunt sterili...Cazuri ca acestea sunt duium.
In concluzie, sunteti pt. impreunarea fara frontiere sau pt. respectarea canoanelor ?
Sunteti pt. caderea omului nescuzabila sub simturi si instincte sau spre vietuirea in Hristos ?
Sunteti pt. umanism, umanitarism si ,,drepturile omului" sau pt. cautarea mai intii a imparatiei cerurilor cu siguranta ca apoi toate celelalte ni se vor adauga negresit ?
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 25.02.2012 at 20:23:35.
Reply With Quote
  #216  
Vechi 25.02.2012, 21:01:16
itatiana itatiana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Mesaje: 9
Implicit Doamne ajuta!

Va recomand cartile Calauza Ortodoxa in familie si societate vol,l si ll.de Ionichie Balan.E pe intelesul oricui.
PS.copii cu fel de fel de malformatii se nasc din cauza ca sunt zamisliti in aceste zile de post.
Iertare si mantuire de la Dumnezeu.
Reply With Quote
  #217  
Vechi 25.02.2012, 22:09:25
_ruxa_ _ruxa_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de itatiana Vezi mesajul
PS.copii cu fel de fel de malformatii se nasc din cauza ca sunt zamisliti in aceste zile de post.
De unde stii? Sunt curioasa cati parinti de copii cu handicap ai intrebat cand au conceput copilul. Si daca i-ai intrebat si au vrut sa iti raspunda, cati au stiut?
Se poate putin scepticism la auzul unor afirmatii asa atotstiutoare?
Reply With Quote
  #218  
Vechi 25.02.2012, 23:24:49
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Vreau doar sa reamintesc intrebarea/dilema initiatoarei acestui topic, pentru ca sa nu se mai posteze aiureli, fara a se cunoaste situatia.
Sotul ei lucreaza toata saptamana pe santier undeva departe si vine numai in week-end (sfarsit de saptamana) acasa. Intrebarea era daca poate sa aibe atunci relatii cu el ca sa conceapa copii, sau nu (adica niciodata, caci in rest sotul este plecat la munca).
Da, exista si astfel de situatii din pacate, cand ai de facut o alegere f.dificila (a fi sau nu cu sotul, a concepe sau nu copii, cand te vezi cu sotul numai o noapte in saptamana).
Discutia a fost f.aprinsa si nu s-a ajuns la nici un rezultat, ci doar la suparari.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunile de seara haitchi Intrebari utilizatori 2 27.06.2010 20:40:33
buna seara ! tanty12 Stiri, actualitati, anunturi 6 08.12.2009 16:51:44
buna seara! georgiana_master Rugaciuni 4 31.10.2006 13:32:43