Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.09.2010, 11:10:44
Gina De. Gina De. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.09.2010
Mesaje: 10
Question Prastas si botez in aceeasi zi ? Va rog sa ma ajutati

Bun gasit tuturor.

Am si eu nevoie de ajutorul vostru.
Socrul meu a decedat pe 3 septembrie.
Cand trebuie facuta pomana de 9 zile ?
Problema e ca sambata avem si botez in familie, care nu se poate amana, din pacate....

Inca nu am discutat cu preotul, pana atunci ma bazez pe ajutorul vostru
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.09.2010, 11:18:02
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Daca preotul poate oficia si Slujba Parastasului si pe cea a Botezului in aceeasi zi, caci nu exista interdictie in acest sens, adica atunci cand preotul face Parastas sa nu mai faca Botez, inseamna ca acest lucru este posibil si in cazul tau.

Dar, eu te sfatuiesc sa amani una din ele. Nu poti trece brusc de la o stare la alta. Merg in fuga la cimitir sa aprind o lumanare, sau nu mai merg deloc, ca sa ajung la timp la Botez. E bine sa le faci pe amandoua cu rabdare. Daca am ales Botezul atunci sa fac intru totul cele specifice Botezului si invers.

Poate voi fi criticat, dar eu afirm ca nu e nicio problema daca vei face slujba de parastas mai tarziu. Important e sa nu uiti de ea si tu sa te rogi zilnic pentru cei decedati.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.09.2010, 11:32:34
Gina De. Gina De. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.09.2010
Mesaje: 10
Implicit

Multumesc din suflet pentru raspunsul prompt.
Intreb pentru ca am inteles ca pomenirile de 9 si 40 de zile e musai sa fie facute atunci cand se implineste numarul de zile si nicicum mai tarziu...de aici si dilema
Se socotesc 9 zile de la deces, nu ?
Daca ar fi dupa mine, sau mai bine zis daca eu as fi cea in cauza cu siguranta as amana botezul

bine, aici imi permit sa mai pun o intrebare
as amana botezul pentru ca stiu ca parintii ar trebui sa fie cununati in fata Domnului inainte de a-si boteza copilasul, nu ?

offff si mai sunt muuulte intrebari : poti sa te cununi imediat dupa decesul cuiva ?
in mintea mea ar fi bine, ca sa fie primite toate pomenile, nu ?

Last edited by Gina De.; 08.09.2010 at 11:37:38.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.09.2010, 11:50:21
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Da, exista credinta ca ele trebuie facute la implinirea exacta a numarului de zile, ca si cand in lumea de dincolo totul se petrece pe baza cronometrului. Timpul acolo nu mai are putere. Asa ca eu nu vad o greseala in a face putin mai tarziu pomenirea sau mai inainte de termen. Greseala o vad in a uita de cei decedati.

Cele 9 zile se socotesc de la deces.

Botezul poate fi oficiat si in conditiile in care parintii nu sunt cununati. Dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa se cunune, dimpotriva, sa o faca cat mai repede.

Exista in popor credinta ca timp de ... nu e bine sa te cununi, ca si cand dupa expirarea acelui timp poti face orice, caci cel decedat iese din atentia ta. Pe cel decedat il porti neincetat in inima, si daca te-ai lua dupa acest lucru ar trebui sa nu mai faci nunta niciodata. Puteti face cand considerati ca e potrivit. Asa ca timpul, dupa parerea mea, difera de la o persoana la alta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.09.2010, 12:40:18
Gina De. Gina De. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.09.2010
Mesaje: 10
Implicit

Multumesc pentru sfaturi

mie asta imi era teama, de a nu depasi numarul de zile...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.09.2010, 21:59:23
Gina De. Gina De. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.09.2010
Mesaje: 10
Implicit

Mai am cateva intrebari :

- lunea sun nicio forma nu se poate face pomana de 9 zile, nu ?

- daca a avut candela aprinsa in camera se considera tot mort fara lumanare ?
(din cate stiu lumanarea trebuie sa fie tinuta in mana atunci cand isi da duhul...)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.09.2010, 22:28:47
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Gina, parastasele care se fac pana la 40 zile constau in faptul ca faci o coliva, scrii un pomelnic cu numele decedatului si mergi la biserica unde se face slujba si va fi pomenit, apoi dai un pachetel sau doua de pomana daca vrei...deci nu trebuie sa faci mese intinse acasa si preotul sa vina sa-ti slujeasca mancarea, nu trebuie sa mergi la cimitir cu preotul pt parastas...etc la cimitir poti merge si duminica sa aprinzi o lumanare.

Dupa parastas, care este dimineata...se poate face si botezul ceva mai tarziu chiar (ora o stabileste preotul)...nu au legatura una cu alta...si se poate face botez si fara lautari si veselie dusa la extrem (adica bautura si bataie in final...cam asa e la romani in general...nu ma refer la cazul tau in special).
Este totusi bine sa vorbesti si cu preotul pentru ca oricum la el vei ajunge in final.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.09.2010, 22:32:13
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Gina De. Vezi mesajul
Mai am cateva intrebari :

- lunea sun nicio forma nu se poate face pomana de 9 zile, nu ?

- daca a avut candela aprinsa in camera se considera tot mort fara lumanare ?
(din cate stiu lumanarea trebuie sa fie tinuta in mana atunci cand isi da duhul...)
- Niciodata nu se fac parastase in alte zile din saptamana, decat sambata...si este bine sa nu se depaseasca zilele ca numar, mai bine faceti parastasele inainte de numar decat dupa.

- Se considera ca a avut lumina cand a murit...nu conteaza ca e de la lumanare sau de la candela.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.09.2010, 23:25:10
Gina De. Gina De. is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.09.2010
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
- Niciodata nu se fac parastase in alte zile din saptamana, decat sambata...si este bine sa nu se depaseasca zilele ca numar, mai bine faceti parastasele inainte de numar decat dupa.

- Se considera ca a avut lumina cand a murit...nu conteaza ca e de la lumanare sau de la candela.
asta era ce vroiam sa stiu mai mult
multumesc din suflet
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parinti si copii, in aceeasi casa dorinastoica14 Intrebari utilizatori 18 07.12.2012 15:27:26
Aceeasi religie sub alta forma? ap2010 Generalitati 16 06.09.2010 21:15:45
Ce inseamna de fapt botez si feluri de botez sophia Botezul 8 30.01.2010 10:02:22
A doua casatorie cu aceeasi persoana gcirceag Nunta 3 07.04.2009 14:48:45
Botez si cununie in aceeasi zi? laurati Botezul 5 12.09.2008 19:10:08