Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 11.11.2010, 14:12:50
umilul umilul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit Iarta-ma !!

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
eu nu sunt casatorita, dar prietenele mele maritate inselate si alte cunostiinte care au "calcat stramb" (multe la nr) atata timp cat au intors privirea in partea cealalta si-au pastrat casnicia; iar cele nemaritate (si mamele lor) spun ca pe barbat e bine sa-l lasi mai liber . sa nu-mi dati in cap, dar dupa cativa ani de casnicie e normal sa se intample acestea.
Iarta-ma, dar din pacate anormalul ca normal nu-l pot lua avand in vedere ca asta e cea mai iscusita arma a celui necurat care leaga omul usor in cele necurate!! Pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.11.2010, 14:19:13
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
pe barbat e bine sa-l lasi mai liber .
In general, noi, barbatii suntem niste firi ceva mai razvratite si foarte greu acceptam jugul casatoriei. Cand totusi se intampla sa facem acest pas, nu cred ca ne propunem fidelitatea desavarsita... Pur si simplu noi nu gandim la asa ceva. Cand se intampla sa se intample... reactionam in raport cu "libertatea" ce ni se da. Gelozia este buna si necesara, dar in limita bunului simt si nu prin impunerea de reguli si constrangeri. Recunosc din adancul inimii ca daca as fi avut in familie scene de gelozie si discutii duse la isterie, probabil ca as fi facut exact pe dos. Dar atat timp cat niciodata nu am simtit nefirescul in relatia de familie, si in ciuda atator situatii delicate, am reusit sa trec cu fruntea sus castigand incredere fara sa-mi dau seama, consider ca libertatea ce mi s-a oferit a fost de bun augur, fiindca am considerat ca m-as umili eu inainte de toate, daca as indrazni sa tradez. (Nu ma refer aici la episodul din Londra, unde din punctul meu de vedere era exceptia care-mi dadea regula peste cap ci la anii cand am fost aproape unul de celalalt si nimic nu incapea intre noi doi, inafara copiilor nostri, desi au fost si ocazii si influente)
Libertatea pentru omul de caracter inseamna demnitate si incredere. Daca totusi se intampla sa-si bage coada si cel ce "nu doarme", cred ca merita iertat daca a fost "accidental", iar cel iertat sa realizeze cat de mult pretuieste ceea ce are deja... Din pacate, din prea mult orgoliu si facandu-se trimitere tocmai la demnitate, se intampla sa se dezbine familii dintr-o prostie, ramanand copii tristi si zbuciumati si soti cu regretul ca poate s-au pripit...
Ceea ce am constatat in urma foarte multor cazuri de despartire, a fost ca, atunci cand ea a calcat stramb, nu a mai fost in stare sa-l suporte pe sot alaturi, chiar daca amantul avea un caracter infect si nu avea nici o sansa sa formeze cu el un cuplu. In ciuda aparentelor, barbatul este mult mai fidel familiei (casniciei) si foarte greu accepta divortul ca o solutie, pe cand femeia pune mult suflet si acolo unde altii ar pune... dinamita!...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.11.2010, 14:53:20
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anika12 Vezi mesajul
Am fost casatorita 7 ani si nu mi-am inselat niciodata sotul . El insa a facut-o nu o data ci de mai multe ori. Intreband in stanga si in dreapta am aflat ca de fapt toate cunostintele noastre au " calcat stramb". Si culmea e ca nici nu se simt vinovati si zic ca o aventura din cand in cand nu strica. In acest cerc eu sunt vazuta a fi mai putin normala. Acum stau si ma intreb daca toata lumea e asa??? Oare chiar nu mai exista dragoste si respect ci doar sex?? As dori sa fiti sinceri si sa spuneti cine nu si-a inselat sotul/sotia si de ce?? Si daca se poate sa imi spuneti si de cati ani sunte-ti impreuna. O zi buna tuturor.
Chestia asta este specifica celor care nu-s crestini..si este fenomen de masa. Fac permutari intre ei. Nu se pune problema daca, ci cand...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.11.2010, 14:57:32
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
eu nu sunt casatorita, dar prietenele mele maritate inselate si alte cunostiinte care au "calcat stramb" (multe la nr) atata timp cat au intors privirea in partea cealalta si-au pastrat casnicia; iar cele nemaritate (si mamele lor) spun ca pe barbat e bine sa-l lasi mai liber . sa nu-mi dati in cap, dar dupa cativa ani de casnicie e normal sa se intample acestea.
Eu una nu m-as ghida dupa experimentele facute de alte femei.

Din cate as putea eu intui, aceste femei nu au altceva de facut decat sa stea si sa se gandeasca numai cum sa le mai indeplineasca doleantele sotilor, si sa ghiceasca cata libertate mai au nevoie, eventual cat mai multa..pe masura ce anii trec...doar pentru a ramane cu ele totusi.

Ia sa vezi daca le-ar mai arde domnilor de libertati si de aventuri...daca nu si-ar gas sotia acasa, si mancarea pe masa...si ar ajunge si ei sa fie preocupati de cum sa se comporte mai bine cu sotia...pentru a-si pastra casnicia.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.11.2010, 15:02:19
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Eu una nu m-as ghida dupa experimentele facute de alte femei.

Din cate as putea eu intui, aceste femei nu au altceva de facut decat sa stea si sa se gandeasca numai cum sa le mai indeplineasca doleantele sotilor, si sa ghiceasca cata libertate mai au nevoie, eventual cat mai multa..pe masura ce anii trec...doar pentru a ramane cu ele totusi.

Ia sa vezi daca le-ar mai arde domnilor de libertati si de aventuri...daca nu si-ar gas sotia acasa, si mancarea pe masa...si ar ajunge si ei sa fie preocupati de cum sa se comporte mai bine cu sotia...pentru a-si pastra casnicia.
perfect de acord.
dar cand sunt copii la mijlic te gandesti de 2 ori inainte sa aplici corectia. Am vazut si eu cum se imbolnavesc copii ai caror parinti divorteaza...
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.11.2010, 15:14:22
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anika12 Vezi mesajul
Am fost casatorita 7 ani si nu mi-am inselat niciodata sotul . El insa a facut-o nu o data ci de mai multe ori. Intreband in stanga si in dreapta am aflat ca de fapt toate cunostintele noastre au " calcat stramb". Si culmea e ca nici nu se simt vinovati si zic ca o aventura din cand in cand nu strica. In acest cerc eu sunt vazuta a fi mai putin normala. Acum stau si ma intreb daca toata lumea e asa??? Oare chiar nu mai exista dragoste si respect ci doar sex?? As dori sa fiti sinceri si sa spuneti cine nu si-a inselat sotul/sotia si de ce?? Si daca se poate sa imi spuneti si de cati ani sunte-ti impreuna. O zi buna tuturor.
Si eu cunosc cazuri, chiar printre prieteni am vazut.
Si mi-a ridicat mari probleme morale (adica sa-i spun ei sau nu, mai ales ca NU erau inca casatoriti). Am ascultat sfatul sotului care a insistat intotdeauna sa nu ma bag in viata altora, chiar daca imi sunt prieteni, dar si acum ma simt o ipocrita care particip indirect la intretinerea starii de minciuna cladite social.

Da, cazuri sunt multe.

Dar acesta NU este normalitatea, draga anika, chiar daca ar fi o practica raspandita pe tot pamantul, tot pacat urat ramane. Si stiu ca fac rau atat cei care inseala, cat si cei care tolereaza.. toti stiu ca ranesc. Dar incearca sa transfere problema la victima (adica victima este vinovata ca sufera si nu intelege "firea'/patima barbatului).
Si nu ranesti doar sotia, ci chiar pe Dumnrezeu, ca orice pacat este o sageata catre Dumnezeu.

Si mesajele lui Windorin au mult adevar!

Si Florin Ionut - bravo lui! Este chiar primul barbat pe care il aud ca-si pazeste mintea de desfranare.
Eu consider ca inselarea incepe cand privesti catre altul, cand faci loc unui gand, unei imagini, unui zambet.
Am o mare sila (da aste e, sila, nu sunt inca o crestina - doar incerc) fata de barbatii care cred ca sunt fideli, dar se indulcesc cu imagini la tv/reviste.
Imi amintesc ca am vizitat un cuplu de varstnici si barbatul se uita la tenis parca (era un campionat, ceva) si cand a deschis gura, am inlemnit: "ia uite cum arata sportivele astea.. sunt ca niste barbati, pai alea rusoaice sunt asa femine, sunt mult mai frumoase, o placere sa le privesti, astea nu au nici..." etc.. Mi-a fulgerat in minte ce-mi spunea fiu lui: ca in copilarie a gasit reviste cu femei goale in casa parintilor.. uite ca patima nu dispare cu varsta, cu boala si neputinta, ba omul nici nu stie ca e bolnav sufleteste si asa merge pana dupa moarte, uneori.


Dar revenind:
Anika, iarta sotul din toata inima, roaga-te pentru el (si pentru ratacitele cu care s-a incurcat). Iar daca doare ce a facut, nu cauta ajutor la oameni, ca nu acolo il gasesti. Cu mare incredere cere ajutor lui Dumnezeu ca de la El primesti vindecarea. Dumnezeu sa te ajute.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.11.2010, 15:20:16
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Chestia asta este specifica celor care nu-s crestini..si este fenomen de masa. Fac permutari intre ei. Nu se pune problema daca, ci cand...
Sa stii ca se intampla si celor care cred in Dumnezeu.
Ca omul isi gaseste intotdeauna justificari: sotia nu ma intelege (??), nu sotia era "sufletul pereche" (adica, ce sa vezi, gaseste sufletul pereche cand e casatorit cu alta), nu-mi iubesc sotia (!), nu poti sta in calea iubirii.. si alte aberatii cu care oamenii se justifica.
Pe scurt: am auzit "iubirea" ca scuza pt inselarea sotiei!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 11.11.2010, 15:31:06
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Sa stii ca se intampla si celor care cred in Dumnezeu.
Ca omul isi gaseste intotdeauna justificari: sotia nu ma intelege (??), nu sotia era "sufletul pereche" (adica, ce sa vezi, gaseste sufletul pereche cand e casatorit cu alta), nu-mi iubesc sotia (!), nu poti sta in calea iubirii.. si alte aberatii cu care oamenii se justifica.
Pe scurt: am auzit "iubirea" ca scuza pt inselarea sotiei!
Se intampla la cei care sunt crestini slabuti..Nu-s de luat ca exemplu..
Reply With Quote
  #29  
Vechi 11.11.2010, 20:10:58
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jamaica Vezi mesajul
eu nu sunt casatorita, dar prietenele mele maritate inselate si alte cunostiinte care au "calcat stramb" (multe la nr) atata timp cat au intors privirea in partea cealalta si-au pastrat casnicia; iar cele nemaritate (si mamele lor) spun ca pe barbat e bine sa-l lasi mai liber . sa nu-mi dati in cap, dar dupa cativa ani de casnicie e normal sa se intample acestea.
Eu nu as zice ca e normal! Daca cei doi soti privesc continuu spre Hristos, dragostea lor nu se va sfarsi! Nu e normal sa ne calcam fagaduintele facute inaintea lui Dumnezeu la Sfanta Taina a Cununiei!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 11.11.2010, 20:11:37
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulia_clau_edi Vezi mesajul
Nu mi-am inselat sotul si niciodata nu o voi face pentru ca, in afara de faptul ca il iubesc si il respect,stiu ca facand asa ceva,adica inselandu-l pe el ma insel de fapt pe mine cu uraciunile de la cel rau.Cand pacalesti pe cineva nu faci decat sa te pacalesti pe tine insuti.Nu faci decat sa gresesti in fata Lui Dumnezeu.Suntem impreuna de 4 ani si avem un copilas de 2 ani si 6 luni.Cu incredere iti spun ca da,mai exista dragoste si respect insa cu conditia ca amandoi sotii sa se increada in totalitate in Dumnezeu.Fara Dumnezeu mergi pe o cale gresita si o vezi cea mai la moda si frumoasa directie.Si...sunt absolut sigura ca asa vom fi mereu,fara sa inselam ,pentru ca are grija Domnul nostru Iisus de familia pe care i-am incredintat-O.Doamne ajuta asa la toata lumea!
De acord cu tine! Sa va ajute Dumnezeu!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Staretul Tadei, un inselat? Sergiu_B Spiritualitatea ortodoxa 6 14.01.2013 08:39:44
Trebuie sa asculte sotia de sotul ei ? zaharia_2009 Pocainta 108 12.05.2012 19:26:11
Super-ascetul inselat care facea 3000 de matanii pe zi colaps Generalitati 36 04.10.2010 17:49:02