Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.08.2008, 13:17:05
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Iata un punct de vedere al Parintelui Raduca- profesor de Morala si Bioetica, dar si mebru al Comisiei de Bioetica:"Crearea oamenilor ca barbati si femei, unirea lor, dupa randuiala lui Dumnezeu, ca sot si sotie, au in vedere cautarea unirii lor unii cu altii si impreuna cu Dumnezeu. Etosul contraceptiv creeaza premisele indulgentei fata de animalitatea excitata a omului si ale neincrederii in Dumnezeu, indepartand casatoria de scopul ei fundamental: cautarea si gasirea sfinteniei in imparatia lui Dumnezeu. Or, implinirea acestui scop presupune o anumita asceza, asumata liber de sot si sotie, de parinti si copii, o asceza placuta care presupune iubirea reala, renuntarea la iubirea de sine care poate fi sacrificata pe altarul iubirii lui Dumnezeu. Aceasta iubire indeamna baiatul si fata la feciorie, cheama barbatul si femeia la castitate, la fidelitate, la autodaruire rodnica in sanul familiei si la grija fata de sanatatea lor si a familiei, inteleasa ca intreg."
  #22  
Vechi 22.08.2008, 13:41:45
nsd nsd is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.07.2008
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut
Citat:
În prealabil postat de nsd
Dumnezeu este autorul vietii.
Suntem impreuna creatori cu el.
daca el alasat niste legi, nu e normal sa punem noi bariere...caci a ne lupta cu Dumnezeu e "nebunie". credeti ca Dumnezeu va zice, "gata, ma dau batut...."? nu ca incepe razboi cu noi, caci Dumnezeu nu a spus sa facem ce vrem, Dumnezeu ne lasa sa alegem ce vrem sa facem. dar consecintele le vom suporta....caci Creatura fara creator se autodistruge
Nu prea inteleg ce vrei sa spui. Ce lupta cu Dumnezeu? Nu am voie sa nu fac copii? Unde scrie asta?
ai voie sa nu faci copii, dar nu sa impiedici aparitia lor...
multe contraceptionale sunt avortive...deci tot avort e, chiar daca e in prima zi de viata a copilului...
Dumnezeu a lasat ca femeia sa aiba perioade de fertltate si perioade nefertile....sa le folosesti pe alea...
Tu te folosesti de un dar al lui Dumnezeu, de a da viata, dar de fapt vrei sa-l inseli...
Scopul unirii sotilor in casatorie nu este doar nasterea copiilor, dar acesta nu trebuie impiedicat.
  #23  
Vechi 22.08.2008, 13:46:59
nsd nsd is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.07.2008
Mesaje: 64
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca
Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
N-am facut si nu vreau sa fac avort.
In fisa medicala e o rubrica speciala, unde e intrebata pacienta daca a avut sarcini, avorturi. Ati fi mirati!
Intrebati-va mamele, cei care judecati! Pe acestea poate ca nu le judecati,pentru ca le iubiti cu adevarat.
Ideea e ca cei care pot sa impiedice acest fenomen, al sarcinilor nedorite, ar trebui sa faca asta, daca alternativa e avortul.
Tot citind postarile de pe acest topic trag si eu concluzia ca nr. anilor nu inseamna neaparat intelepciune... Subscriu la parerea Lidiei...
Tare usor le mai e celor"fara de pata" sa arunce piatra!!!! Zau asa!! Si multi dintre cei care sunt atat de rigizi in gandire sunt tocmai barbatii.. la un asa subiect... dar oare voi domnilor,nu sunteti partasi in mod egal la fapta femeii de a avorta??? Va tooooooooooooooot impiedicati de buchia cartii ... Florin- Ionut chiar are o problema reala.. la care cauta un raspuns si o rezolvare in timp util.... la sfaturi toti suntem mesteri mari!!! Ia sa fiti voi in locul lui.. ce ati face??
Si ca sa raspund anticipat in cazul in care imi veti adresa si mie o intrebare asemanatoare cu a Lidiei... NU, NU AM FACUT NICIODATA AVORT SI NICI ANTICONCEPTIONALE NU AM FOLOSIT!dar pot avea ceva mai multa intelegere fata de acest subiect atat de delicat... cu siguranta mai multa intelegere decat cele care au facut avorturi si care acum taie in carne vie aici pe forum erijandu-se in judecatori. VA rog fratziorilor, mai luati seama la barnoiul din fatza ochishorilor vostri, nu de alta dar s-ar putea sa va impiedicati rau de tot.. iar caderea doare... DOARE RAU, RAU!!!!!:)
Exista aspecte care nu se negociaza dupa bunul plac al fiecaruia...
NU de buchia cartii ne impiedicam, ci de PORUNCA LUI DUMNEZEU.
Tu poti avea intelegere pentru un pacat, si Dumnezeu intelege mai bine ca tine...dar pe cand el nu schimba porunca, tu esti dispusa sa o schimbi...cu ce drept?
Cine iti ingaduie sa spui ca placerea omului si modul lui propriu de a vedea lucrurile sunt mai presus de vointa lui Dumnezeu, care e destul de clar in legile sale, si care le da din iubire, nu ca sa chinuie oamenii...
dar na, sunt unii oameni care il trag pe Dumnezeu de maneca sa isi mai revizuiasca opiniile, ca lumea de azi e altfel....
  #24  
Vechi 22.08.2008, 13:59:05
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nsd
Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca
Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
N-am facut si nu vreau sa fac avort.
In fisa medicala e o rubrica speciala, unde e intrebata pacienta daca a avut sarcini, avorturi. Ati fi mirati!
Intrebati-va mamele, cei care judecati! Pe acestea poate ca nu le judecati,pentru ca le iubiti cu adevarat.
Ideea e ca cei care pot sa impiedice acest fenomen, al sarcinilor nedorite, ar trebui sa faca asta, daca alternativa e avortul.
Tot citind postarile de pe acest topic trag si eu concluzia ca nr. anilor nu inseamna neaparat intelepciune... Subscriu la parerea Lidiei...
Tare usor le mai e celor"fara de pata" sa arunce piatra!!!! Zau asa!! Si multi dintre cei care sunt atat de rigizi in gandire sunt tocmai barbatii.. la un asa subiect... dar oare voi domnilor,nu sunteti partasi in mod egal la fapta femeii de a avorta??? Va tooooooooooooooot impiedicati de buchia cartii ... Florin- Ionut chiar are o problema reala.. la care cauta un raspuns si o rezolvare in timp util.... la sfaturi toti suntem mesteri mari!!! Ia sa fiti voi in locul lui.. ce ati face??
Si ca sa raspund anticipat in cazul in care imi veti adresa si mie o intrebare asemanatoare cu a Lidiei... NU, NU AM FACUT NICIODATA AVORT SI NICI ANTICONCEPTIONALE NU AM FOLOSIT!dar pot avea ceva mai multa intelegere fata de acest subiect atat de delicat... cu siguranta mai multa intelegere decat cele care au facut avorturi si care acum taie in carne vie aici pe forum erijandu-se in judecatori. VA rog fratziorilor, mai luati seama la barnoiul din fatza ochishorilor vostri, nu de alta dar s-ar putea sa va impiedicati rau de tot.. iar caderea doare... DOARE RAU, RAU!!!!!:)
Exista aspecte care nu se negociaza dupa bunul plac al fiecaruia...
NU de buchia cartii ne impiedicam, ci de PORUNCA LUI DUMNEZEU.
Tu poti avea intelegere pentru un pacat, si Dumnezeu intelege mai bine ca tine...dar pe cand el nu schimba porunca, tu esti dispusa sa o schimbi...cu ce drept?
Cine iti ingaduie sa spui ca placerea omului si modul lui propriu de a vedea lucrurile sunt mai presus de vointa lui Dumnezeu, care e destul de clar in legile sale, si care le da din iubire, nu ca sa chinuie oamenii...
dar na, sunt unii oameni care il trag pe Dumnezeu de maneca sa isi mai revizuiasca opiniile, ca lumea de azi e altfel....
NSD probabil ca nu am avut priceperea sa exprim clar ceea ce am gandit si de asta ai inteles asa... eu NU am spus ca sunt de acord cu acest pacat dar ca atata timp cat Dumnezeu ii iarta pe cei ce savarsesc aceasta fapta f grava o putem face si noi cei care suntem atat de imperfecti ...la asta m-am referit... ca Dumnezeu are intelegere si iubire fatza de asemene pacate pe cand noi repede dam cu noroiul pe oamenii aceia de parca am fi noi in pielea lor.. atat si nimic mai mult, am vrut sa spun!Si nu era necesar sa vii cu barda .. zi buna sa ai!
  #25  
Vechi 22.08.2008, 14:24:56
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Petrurar, calmeaza-te... Situatia e cam asa:

1. Nici eu, nici sotia mea nu suntem crestini. Adica nu ne-am pocait.
2. Sotia nu are tangente cu lucrurile astea, deocamdata n-o intereseaza partea spitrituala deloc.
3. Folosim de comun acord anticonceptionale de multi ani. Nimeni nu obliga pe nimeni.
4. Caz teoretic: presupunem ca eu vreau sa ma pocaiesc. Cum fac sa ma impac cu Dumnezeu, dar sa nu-mi pierd nevasta, caci ea nu va renunta la anumite lucruri pentru ca asa m-am hotarat eu dintr-o data... In timp vom vedea cum vom rezolva, insa pe moment situatia nu prea are solutie.
  #26  
Vechi 22.08.2008, 17:31:02
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Poate nu s-a inteles ce am vrut sa spun cu metoda calendarului, de aceea va scriu mai pe larg, in speranta ca va folosi cuiva:
Femeia are ovulatie 3 zile pe luna. In acele 3 zile temperatura corpului creste , ajungand la 37 grade C sau chiar peste. Trebuie masurata temperatura corpului (rectal) si gasite aceste trei zile din luna. Apoi trebuie avut in vedere, ca spermatozoizii traiesc 48 de ore, deci doua zile; de aceea se mai adauga o zi inaintea celor trei; deci in total 4 zile de abstinenta.
Masurati temperatura corpului cateva luni la rand, de dimineata, inainte de a iesi din pat, si notati-o. Veti vedea ca temperatura creste in aceleasi zile de la ciclu.
  #27  
Vechi 22.08.2008, 20:52:27
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Poate nu s-a inteles ce am vrut sa spun cu metoda calendarului, de aceea va scriu mai pe larg, in speranta ca va folosi cuiva:
Femeia are ovulatie 3 zile pe luna. In acele 3 zile temperatura corpului creste , ajungand la 37 grade C sau chiar peste. Trebuie masurata temperatura corpului (rectal) si gasite aceste trei zile din luna. Apoi trebuie avut in vedere, ca spermatozoizii traiesc 48 de ore, deci doua zile; de aceea se mai adauga o zi inaintea celor trei; deci in total 4 zile de abstinenta.
Masurati temperatura corpului cateva luni la rand, de dimineata, inainte de a iesi din pat, si notati-o. Veti vedea ca temperatura creste in aceleasi zile de la ciclu.
Eu, una, am inteles, insa nu toate femeile au menstre regulate, chiar la cele care au de obicei, pot sa apara exceptii (la emotii, de exemplu).
Merge ce merge metoda asta, pana se intampla sarcina.
  #28  
Vechi 22.08.2008, 22:12:34
radup radup is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2008
Mesaje: 26
Implicit

Fratilor, bucuria de a avea un copil este foarte mare.Eu imi doresc sa am inca unul dar, din pacate, sotia nu mai doreste acest lucru.I-am expilcat dar nu am reusit(inca) sa o conving (si copilul meu isi doreste o surioara sau un fratior).Se pare ca la mijloc este un altul si, atunci, nu poate sa-mi ofere si sa ofere dragoste familiei asa incat imi explic reactia ei.Numai Domnul ne va lumina mintile si ne va trimite Duhul Sfant, binecuvantat fie Numele Sau.
  #29  
Vechi 22.08.2008, 23:53:01
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
Eu, una, am inteles, insa nu toate femeile au menstre regulate, chiar la cele care au de obicei, pot sa apara exceptii (la emotii, de exemplu).
Merge ce merge metoda asta, pana se intampla sarcina.
Atunci, Lidia draga, sa-I multumim lui Dumnezeu, caci scopul nu e de a fi impotriva copiilor, ci de a avea un anumit numar de copii, pe care sa-i putem educa si creste asa cum se cuvine, cu dragoste si frica de Dumnezeu.
De multe ori tocmai copiii "nedoriti", mai bine spus "cei neasteptati" ne aduc cea mai mare mangaiere in viata.
Cine se stie cu ciclu neregulat, va tine cont de acest lucru si isi va lua temperatura in fiecare luna. Efortul nu e chiar atat de mare.
Dar, bineinteles, fiecare hotaraste pentru sine cum e mai bine.

radup ai rabdare, ca de obicei asemenea lucruri nu dureaza mult, si va cauta curand adapostul familiei.
  #30  
Vechi 24.08.2008, 03:33:59
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:( cateodata mi se pare ca am gresit forumul -- desi altul nu accesesz! - cand vad cate discutii de sexologie se poarta pe aici...
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 22:42:56
Sexul fara casatorie filipstefan Intrebari utilizatori 1 19.08.2011 22:13:55
Sexul dupa casatorie Florin-Ionut Generalitati 85 01.08.2008 14:43:05