Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 29.12.2011, 17:52:12
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
statul este cel mai prost administrator...o MARE MINCIUNA...un slogan care adus la falimentarea indistriei romanesti pentru a putea fi privatizata pe minic.Noi am dat teleconumicatiile statului grec, petrolul statului austriac iar acum se pare ca Portile de Fier statului francez. La ei cum Dumnezeu statul este un bun administrator, numai la noi nu?! La noi statul nu e un bun administrator pentru ca NU se vrea! Doamne ajuta!
poate ca ei angajau un manager platit in funtie de performante. si nimeni nu stramba din nas, cand respectivul ajunge sa castige sute de mii sau milioane de euro pe an, atat timp cat catigurile sunt proportionale cu performanta.
ori stim bine cum se fac la noi numirile pentru astfel de functii.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 29.12.2011, 18:52:47
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
poate ca ei angajau un manager platit in funtie de performante. si nimeni nu stramba din nas, cand respectivul ajunge sa castige sute de mii sau milioane de euro pe an, atat timp cat catigurile sunt proportionale cu performanta.
ori stim bine cum se fac la noi numirile pentru astfel de functii.
da..."pe criterii de performanta" gen: rudenii sau pe interese si RECIPROCITATI (ca sa citez un clasic din fotbalul autohton in viata: Jean Padureanu). Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 29.12.2011, 19:35:38
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
da..."pe criterii de performanta" gen: rudenii sau pe interese si RECIPROCITATI (ca sa citez un clasic din fotbalul autohton in viata: Jean Padureanu). Doamne ajuta!
asta este diferenta.
de curand, pentru nu stiu ce companie de stat, s-a aflat in presa, sa statul a alocat vreo 200 de mii de euro doar pentru gasirea unui manager performant.
presa, gen antena3, a sarit in sus. nu se poate asa ceva, au spus. din banii statului?
imi aduc aminte ca in urma cu vreo 10 ani, la firma la care lucrez, s-a luat o hotarare AGA, prin care directorii sa fie platiti in functie de performanta.
nu pot sa va spun cum a fost ... erau ca titirezii ...
problema a venit la sfarsitul anului, cand s-au analizat performantele.
directorii trebuiau sa primeasca, conform normelor de performanta stabilite, si de 3-4 ori veniturile pe un an.
cu chiu cu vai le-au dat banii.
dar de anul urmator nu au mai existat contracte de management.
rezultatul? probabil ati vazut la Protv reportajul despre casele de odihna ale sindicatelor.
si cand te gandesti ca anul acela a fost cel mai performant din ultimii 21 de ani ...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 29.12.2011, 19:38:18
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
asta este diferenta.
de curand, pentru nu stiu ce companie de stat, s-a aflat in presa, sa statul a alocat vreo 200 de mii de euro doar pentru gasirea unui manager performant.
presa, gen antena3, a sarit in sus. nu se poate asa ceva, au spus. din banii statului?
imi aduc aminte ca in urma cu vreo 10 ani, la firma la care lucrez, s-a luat o hotarare AGA, prin care directorii sa fie platiti in functie de performanta.
nu pot sa va spun cum a fost ... erau ca titirezii ...
problema a venit la sfarsitul anului, cand s-au analizat performantele.
directorii trebuiau sa primeasca, conform normelor de performanta stabilite, si de 3-4 ori veniturile pe un an.
cu chiu cu vai le-au dat banii.
dar de anul urmator nu au mai existat contracte de management.
rezultatul? probabil ati vazut la Protv reportajul despre casele de odihna ale sindicatelor.
si cand te gandesti ca anul acela a fost cel mai performant din ultimii 21 de ani ...
no comment.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 29.12.2011, 20:08:19
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
no comment.Doamne ajuta!
problema este ca inca ne sperie cat pot castiga unele.persoane.
dar te intreb pe tine. te-ar deranja sa auzi ca un manager din Romania a castigat 1 milion de euro intr-un an, daca ti s-ar spune ca a adus pe profit Valea Jiului? ca exemplu.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 29.12.2011, 22:25:34
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
problema este ca inca ne sperie cat pot castiga unele.persoane.
dar te intreb pe tine. te-ar deranja sa auzi ca un manager din Romania a castigat 1 milion de euro intr-un an, daca ti s-ar spune ca a adus pe profit Valea Jiului? ca exemplu.
nu.Atat timp cat isi merita acesti bani nu, nu ma deranjeaza. Pentru a fi eficient orice angajat trebuie stimulat. Sa luam de exemplu FC Barcelona: daca jucatorii ei ar platiti cu 1000 de euro pe luna, ar mai fi acei jucatori "extraterestrii"? Ar mai fi acea echipa la fel de eficienta cum este acum? Cred ca nu! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 29.12.2011, 23:19:09
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
nu.Atat timp cat isi merita acesti bani nu, nu ma deranjeaza. Pentru a fi eficient orice angajat trebuie stimulat. Sa luam de exemplu FC Barcelona: daca jucatorii ei ar platiti cu 1000 de euro pe luna, ar mai fi acei jucatori "extraterestrii"? Ar mai fi acea echipa la fel de eficienta cum este acum? Cred ca nu! Doamne ajuta!
am cazut si noi de acord intr-un subiect :))
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42