Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.02.2011, 21:41:06
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit Bunica mea a plecat la Domnul...

Am intalnit oameni minunati pe acest forum, de aceea indraznesc sa impartasesc cu voi o mare durere a sufletului meu: bunica mea, care m-a crescut si mi-a fost ca o mama, a plecat la Domnul. Va rog din tot sufletul, care puteti, sa o pomeniti si voi la rugaciunile voastre particulare si la liturghii: DOCHIȚA. A trait si s-a jertfit precum o lumanare, pana in ultima clipa, a muncit si s-a sacrificat pentru familie pana in ultima zi. Ultima oara cand a fost spovedita si impartasita a fost de Craciun. Astazi am ingropat-o... Uriase responsabilitati de tot felul atarna acum de capul meu, dar mai presus de toate, vreau sa fac tot ce depinde de mine pentru ca sufletul ei sa se mantuiasca. Ea a avut foarte mare evlavie la Sfanta Parascheva. Pentru rugaciunile Nascatoarei de Dumnezeu si ale Sfintei Parascheva, Doamne Iisuse Hristoase, iarta pacatele roabei tale Dochita si mantuieste-o! Si noua, celor care am ramas, sa ne dea putere...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.02.2011, 21:51:14
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu s-o aiba in paza Lui ! Si bunica mea e foarte bolnava..in seara asta am stat mai mult cu ea..am povestit. M-a crescut si datorita ei am beneficiat de o oarecare educatie religioasa. Ma iubeste mai mult decat orice si stiu ca nu mai e mult pana v-a fi chemata.
Iti inteleg durerea si o sa ma rog pentru sufletul bunicii tale.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.02.2011, 21:51:39
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Bunul Dumnezeu sa miluiasca sufletul bunicii tale si sa-l aseze in imparatia celor drepti!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.02.2011, 21:58:09
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Dumnezeu sa o aseze intre drepti! Din multe postari anterioare ale tale reiese ca o iubeai mult, iar faptul ca ne impartasesti durerea asta mare a ta arata ca ne consideri prieteni.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.02.2011, 21:59:19
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinadaciana Vezi mesajul
Dumnezeu s-o aiba in paza Lui ! Si bunica mea e foarte bolnava..in seara asta am stat mai mult cu ea..am povestit. M-a crescut si datorita ei am beneficiat de o oarecare educatie religioasa. Ma iubeste mai mult decat orice si stiu ca nu mai e mult pana v-a fi chemata.
Iti inteleg durerea si o sa ma rog pentru sufletul bunicii tale.

Iti multumesc tare mult. Bunica mea m-a invatat, mai presus de toate, sa fiu evlavioasa, sa Il iubesc pe Dumnezeu si sa fiu o persoana dreapta. Eu nu am taria si curajul ei si ma gandesc ca adesea am criticat-o, pentru ca mi se parea tare cicalitoare si prea ma rasfata si imi zicea: "Ehee, cand n-o sa mai fiu eu...". Mereu eram nemultumita si cand eram mai mica, imi doream sa ma fi nascut intr-o familie de intelctuali, cand bunica mi-a dat tot ce avea ea mai bun si frumos - credinta, lucru rar in ziua de azi. Am nadejde la Dumnezeu si la Sfanta Parascheva.
Tu ai primit un dar foarte mare - eu nu am petrecut prea mult timp cu bunica zilele acestea, dar cred ca stie de acolo, de sus, cat o iubesc.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.02.2011, 22:10:19
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Dumnezeu să o odihnească pe bunica ta. Nu trebuie să te întristezi pentru ea căci a fost un suflet minunat și nu are cum să nu o răsplătească Bunul Dumnezeu pentru ostenelile ei. Înțeleg că întotdeauna a dăruit celor din grija ei o învățătură creștinească autentică și asta înseamnă foarte mult în ochii Domnului.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.02.2011, 22:11:53
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Dumnezeu sa o ierte!
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.02.2011, 22:18:23
Sandra27 Sandra27 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2010
Mesaje: 7
Implicit

Dumnezeu sa o odihneasca pe bunica ta
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.02.2011, 22:21:22
FLORINA FLORINA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit

Dumneze să o mântuiasca pe bunica ta!AMIN!!!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.02.2011, 00:08:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Am intalnit oameni minunati pe acest forum, de aceea indraznesc sa impartasesc cu voi o mare durere a sufletului meu: bunica mea, care m-a crescut si mi-a fost ca o mama, a plecat la Domnul. Va rog din tot sufletul, care puteti, sa o pomeniti si voi la rugaciunile voastre particulare si la liturghii: DOCHIȚA. A trait si s-a jertfit precum o lumanare, pana in ultima clipa, a muncit si s-a sacrificat pentru familie pana in ultima zi. Ultima oara cand a fost spovedita si impartasita a fost de Craciun. Astazi am ingropat-o... Uriase responsabilitati de tot felul atarna acum de capul meu, dar mai presus de toate, vreau sa fac tot ce depinde de mine pentru ca sufletul ei sa se mantuiasca. Ea a avut foarte mare evlavie la Sfanta Parascheva. Pentru rugaciunile Nascatoarei de Dumnezeu si ale Sfintei Parascheva, Doamne Iisuse Hristoase, iarta pacatele roabei tale Dochita si mantuieste-o! Si noua, celor care am ramas, sa ne dea putere...
Dumnezeu s-o odihnească în lumea celor drepți !+. Dragă Ana Maria, te rog să fi tare în astfel de momente inevitabile pentru oricine , dar să nu uităm nicicând că astă viață nu-i decât o scurtă , foarte scurtă etapă ce ne duce mai departe în adevărata viață fără de sfârșit , în veșnicie , unde nu-i durere , nici lacrimă , nici suferință ! Să ne ajute Bunul Dumnezeu să ne reântâlnim Acolo cu toți dragi nouă , să ne învretnicim de Slava Sfinților și de Lumina Sfintei Treimi , de minunile ce nu pot fi grăite sau imaginate de mintea omenească . O voi trece chiar acum pe pomelnic pe bunica ta , iar ție îți doresc multă putere și înțelegere pentru a trece peste această clipă tristă a vieții tale de aici . Cu drag și compasiune :Cristian
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Madalina Manole a plecat la Domnul ! cristiboss56 Generalitati 238 04.10.2021 16:38:38
Cornel Fugaru a plecat la Domnul + cristiboss56 Generalitati 8 15.07.2011 13:10:54
IPS Bartolomeu, a plecat la Domnul!+ cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 77 18.03.2011 13:13:17
Compozitorul Anton Șuteu a plecat la Domnul cristiboss56 Generalitati 8 19.09.2010 17:23:30
A plecat la Domnul Parintele Viorel Mihoc cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 5 13.06.2010 13:30:22