Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.02.2014, 11:45:40
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit E păcat să ai smartphone scump?

În general cred că e, fiindcă intră la categoria obiectelor de lux. Mă refer la telefoane de ultimă generație pe care dai mii de lei. Chiar dacă ți-l permiți, pentru simplul fapt că ai rutat 500E într-o direcție greșită vei da seama la Judecată.

Există situații cînd pentru job ai nevoie de așa ceva, de exemplu călătorești mult și trebuie musai să ai acces ușor la mailuri. Dar și atunci poți alege un aparat mai ieftin, în caz că nu primești de la lucru unul.

La extrema cealaltă sînt fițoșii care-și cumpără așa ceva ca să vadă lumea cît de bine stau ei material sau ca să se laude pur și simplu.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.02.2014, 12:00:34
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Eu nu cred ca ar fi pacat, tehnologia evolueaza, cunosc multe persoane care au telefoane performante si se joaca sau se folosesc mult de ele, multi is dependenti, tu de ce ti l-ai luat?
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.02.2014, 18:16:00
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

La fel,poti renunta si la masina;te poti transporta cu diverse...
S-a mai vb si despre asta!

Ca in mai toate discutiile,inclin sa cred ca nu este un raspuns absolut,categoric DA sau NU.
In unele cazuri este pacat,deoarece cei in discutie si-au dat toti banii pe telefon si poate si-au neglijat parintii sau copii,alte rude sau alti oameni in nevoi...
Pt altii,nu poate fi pacat deoarece au o avere considerabila din care doneaza constant si nu-i neglijeaza pe cei in nevoi sau l-au primit cadou...
In alta ordine de idei,parintele parohiei noastre are SmartPhone...oare sa-l intreb daca este pacat ? Ce mi-ar raspunde :)
?

Later edit:daca si dansul l-a primit cadou?uite asa si eu pot da socoteala la judecata pt vorbe aiurea... :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 11.02.2014 at 18:20:11.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.02.2014, 18:39:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Eu nu cred ca ar fi pacat, tehnologia evolueaza, cunosc multe persoane care au telefoane performante si se joaca sau se folosesc mult de ele, multi is dependenti, tu de ce ti l-ai luat?
Se joaca pe el, sunt chiar dependenti (patima), deci nu e pacat.
Logic.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.02.2014, 22:24:44
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Se joaca pe el, sunt chiar dependenti (patima), deci nu e pacat.
Logic.
Pai nu asta am zis? in fine eu cred ca depinde cu ce scop isi ia fiecare telefonul
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.02.2014, 22:56:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Era o ironie.
De cand a devenit patima virtute?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.02.2014, 08:00:39
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Eu nu cred ca ar fi pacat, tehnologia evolueaza, cunosc multe persoane care au telefoane performante si se joaca sau se folosesc mult de ele, multi is dependenti, tu de ce ti l-ai luat?
Cine și-a luat?

Eu cred că ăia cu smartphone scump și-ar lua și mașină de 500.000 E dacă ar avea posibilitatea.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.02.2014, 08:08:42
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
La fel,poti renunta si la masina;te poti transporta cu diverse...
S-a mai vb si despre asta!

Ca in mai toate discutiile,inclin sa cred ca nu este un raspuns absolut,categoric DA sau NU.
In unele cazuri este pacat,deoarece cei in discutie si-au dat toti banii pe telefon si poate si-au neglijat parintii sau copii,alte rude sau alti oameni in nevoi...
Pt altii,nu poate fi pacat deoarece au o avere considerabila din care doneaza constant si nu-i neglijeaza pe cei in nevoi sau l-au primit cadou...
In alta ordine de idei,parintele parohiei noastre are SmartPhone...oare sa-l intreb daca este pacat ? Ce mi-ar raspunde :)
?

Later edit:daca si dansul l-a primit cadou?uite asa si eu pot da socoteala la judecata pt vorbe aiurea... :)
Nu faci diferența între a avea o mașină banală și a avea una scumpă.

Un răspuns categoric nu este, dar statistic marea majoritate dau banii pe așa ceva deși nu au nevoie, fără să se justifice fapta lor.

Avere considerabilă cînd lumea moare de foame și suferă de sărăcie?! Averea însăși arată că nu le pasă de semeni. Donează constant... ce? Dacă li se pare că a da 1000E pe lună cînd ei au milioane e faptă creștinească, atunci se înșeală. E ca și cum aș da eu 3 lei pe lună la săraci crezînd că mi-am împlinit datoria față de sărmanii din jur.

Întreabă-l și zi-ne și nouă de ce, că sîntem curioși.

Dacă cineva l-a primit cadou, de ce l-a păstrat? Cu telefonul lui dinainte ce-a făcut, l-a pus în sertar?

Da, pentru fiecare vorbă vom da seama. Și pentru fiecare faptă pe care [NU] o facem.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.02.2014, 08:19:16
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Daca primesti ceva in dar, cu scopul de a folosi acel ceva, atunci e frumos sa-l folosesti;
si poti dona celalalt telefon daca e pana acolo.
De fapt, intr-o masura mai mica sau mai mare, prea multi suntem ependenti de telefon (ba ascultam muzica, ba trmitem multe mesaje, ba vorbim mult la telefon etc.), fie el smartphone sau nu.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.02.2014, 22:55:47
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Pe mine ma fac sa zambesc asemenea topicuri. Sa invidiez pe altii la ce candoare au ajuns astfel incat sa sufle si in iaurt,si sa isi analizeze cel mai mic gest daca e pacat sau nu .Eu ma oparesc inca cu pacatele mari si clasice .
As fi vrut sa zic ca nu e potrivit sa cautam in detalii ,pacatul in tot ce facem.Ca mai bine sa cautam dragostea care este sursa virtutii ,si care este omoratoarea pacatului . Caci pacatul nu se invinge cu mici reguli ci cu mari fapte si schimbari interioare .
Sa nu fim ca in parabola celor care strecoara tantaryul si inghit camila
Dar ma abtin sa dau aceasta conotatie cirtica ,ca si cum as fi eu in stare sa judec pe altii.

Ca o observatie,pacatul este cel care stii ca te apasa,si nu ai nevoie sa intrebi pe altul,te apasa cu toata puterea,iti macina viata : '"Faradelegea mea eu o cunosc,si pacatul meu inaintea mea este purureea "
Disputele acestea mici ,cum ar fi atitudinea fata de telefon ,muzica etc ,sunt doar umbre care ne pot abate de la adevarata lupta cu pacatul.
Dar nici sa cadem in extrema cealalta si sa consideram ca indispensabile sculele veacului acestuia. Fara smartphone se poate trai, dar fara o constiinta curata nu .
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare