Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.09.2014, 16:49:29
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ateii si agnosticii sunt si ei oameni

Buna ziua!

Am observat ca acest forum are o parere extrem de proasta despre atei si agnostici, unele comentarii fiind de genul "sunt drogati", "satanisti" sau "criminali". Este o parere mai proasta decat cea despre alte religii sau crezuri.

O sa las acest link aici:
https://www.youtube.com/watch?v=YROimcT_4bk#t=307

Toti suntem oameni. Nimic mai mult.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.09.2014, 20:18:31
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Buna ziua!

Am observat ca acest forum are o parere extrem de proasta despre atei si agnostici, unele comentarii fiind de genul "sunt drogati", "satanisti" sau "criminali". Este o parere mai proasta decat cea despre alte religii sau crezuri.

O sa las acest link aici:
https://www.youtube.com/watch?v=YROimcT_4bk#t=307

Toti suntem oameni. Nimic mai mult.
Sunteti oameni, dar nu incercati sa va victimizati, sa faceti pe discriminatii cand singuri v-o faceti cu mana voastra.

Nu puteti sa generalizati ca intreg forumul are aceasta parere, si nu stiu de unde ati dedus ca oamenii cred aceste lucruri.

Este similar cu parerea oamenilor despre tigani, care fura si fac alte fapte reprobabile, daca ei s-ar comporta bine, oamenii nu ar avea nimic impotriva lor, la fel e si cu ateii, daca ei nu ar fi venit de N ori pe forum sa jigneasca si sa provoace certuri, lumea nu ar sufla acum in iaurt.

Deci comportamentul vostru lasa de dorit, mult. O gramada de exemple negative, in plus se stiu parerile voastre de pe forumurile atee si de pe facebook, comportamente reprobabile, postati lucruri jignitoare non stop, blasfemii, jigniti, si in mod constant intrati de cativa ani aici cu intentii rele.

Nu incercati sa negati realitatea ca nu merge, nu sunteti tocmai miei nevinovati.

Nu prea vad crestini ortodocsi care sa intre pe forumurile voastre de atei ca sa jigneasca, noi ne vedem de treaba noastra si voi veniti in mod constant ca sa agresati, numai asta stiti.

Sunteti deranjati de faptul ca sunteti o minoritate, in tara asta? Ce va intereseaza ca oamenii merg la moaste, sau doneaza multi bani bisericii, ca se construiesc biserici, si lumea merge in numar mare si frecventeaza biserica duminica? Care e problema voastra? stati linistiti in banca voastra si nu mai deranjati lumea.

Last edited by aubergine; 15.09.2014 at 20:23:39.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.11.2014, 18:09:30
Alin.D.Zaharia's Avatar
Alin.D.Zaharia Alin.D.Zaharia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2012
Locație: Timișoara
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
...postati lucruri jignitoare non stop, blasfemii, jigniti...
Folosești cuvântul blasfemie care nu mai are nici un sens în sec. XXI-lea pentru că presupune că ceva este presus satirului și ridiculizării.
În momentul în care nimeni nu mai are voie să critice sau să ridiculizeze o idee, un concept, o învățătură, atunci e momentul în care decădem înapoi ca societate.
Nimic în lumea asta nu trebuie să fie mai presus sau sacru, inclusiv dogma ta.

Ar trebui să sărbătorești faptul că trăiești într-o societate unde ești liber să crezi și să spui ce vrei.

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Ce va intereseaza ca oamenii merg la moaste, sau doneaza multi bani bisericii, ca se construiesc biserici, si lumea merge in numar mare si frecventeaza biserica duminica? Care e problema voastra? stati linistiti in banca voastra si nu mai deranjati lumea.
Nu pot să vorbesc în numele tuturor dar pe mine nu mă deranjează că lumea alege să creadă în ceva, sau că vor să dea bani la biserici din propriul buzunar ș.a.m.d, nu pierd somn noaptea din cauza asta în schimb mă dereanjează când anumite persoane își impun credința asupra altora sau care din cauza credinței lor personale iau decizii care afectează pe toata lumea.
Ai exemple precum finanțarea bisericilor din fondurile de stat sau subvenționarea salariilor pentru preoți din nou din banii statului când noi suntem o țară seculară conform constituției.

De aceea nu stăm în banca noastră.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.11.2014, 09:46:59
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alin.D.Zaharia Vezi mesajul
Folosești cuvântul blasfemie care nu mai are nici un sens în sec. XXI-lea pentru că presupune că ceva este presus satirului și ridiculizării.
În momentul în care nimeni nu mai are voie să critice sau să ridiculizeze o idee, un concept, o învățătură, atunci e momentul în care decădem înapoi ca societate.
Nimic în lumea asta nu trebuie să fie mai presus sau sacru, inclusiv dogma ta.
Ar trebui să sărbătorești faptul că trăiești într-o societate unde ești liber să crezi și să spui ce vrei.
Nu pot să vorbesc în numele tuturor dar pe mine nu mă deranjează că lumea alege să creadă în ceva, sau că vor să dea bani la biserici din propriul buzunar ș.a.m.d, nu pierd somn noaptea din cauza asta în schimb mă dereanjează când anumite persoane își impun credința asupra altora sau care din cauza credinței lor personale iau decizii care afectează pe toata lumea.
Ai exemple precum finanțarea bisericilor din fondurile de stat sau subvenționarea salariilor pentru preoți din nou din banii statului când noi suntem o țară seculară conform constituției.
De aceea nu stăm în banca noastră.
Pentru mine are sens, si pentru toti crestinii, depinde cine la ce se raporteaza. Nu apreciez satira si ridiculizarea, nici in mod normal, ce sa mai vorbesc de ceva atat de important pentru mine, ca Dumnezeu, Biserica si cele sfinte.
Este lipsa de respect si de bun simt sa se intre aici si sa se vorbeasca urat, sa se atace fara motiv.
Din punctul meu de vedere decadem ca societate, cand nu mai avem respect pentru nimeni, nu mai ascultam de nici o autoritate, nu mai credem in nimic si confundam libertatea cu marlania. Nu este dogma mea, este ceva in ce cred toti crestinii, nu este a mea personala, inventata de mine. Nu vreau sa intru intr-o polemica. Daca nu va convine finantarea bisericii nu aveti decat sa emigrati, nu se poate pentru o minoritate de atei sa se schimbe lucrurile pentru 80 la suta din crestini. Parerea mea ca incercati sa va impuneti credintele prin orice, inclusiv prin prezente pe acest forum.
Noi suntem la noi acasa , voi sunteti intrusi, daca nu va convine stati pe forumurile voastre.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.11.2014, 16:46:15
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Pentru mine are sens, si pentru toti crestinii, depinde cine la ce se raporteaza. Nu apreciez satira si ridiculizarea, nici in mod normal, ce sa mai vorbesc de ceva atat de important pentru mine, ca Dumnezeu, Biserica si cele sfinte.
Este lipsa de respect si de bun simt sa se intre aici si sa se vorbeasca urat, sa se atace fara motiv.
Din punctul meu de vedere decadem ca societate, cand nu mai avem respect pentru nimeni, nu mai ascultam de nici o autoritate, nu mai credem in nimic si confundam libertatea cu marlania. Nu este dogma mea, este ceva in ce cred toti crestinii, nu este a mea personala, inventata de mine. Nu vreau sa intru intr-o polemica. Daca nu va convine finantarea bisericii nu aveti decat sa emigrati, nu se poate pentru o minoritate de atei sa se schimbe lucrurile pentru 80 la suta din crestini. Parerea mea ca incercati sa va impuneti credintele prin orice, inclusiv prin prezente pe acest forum.
Noi suntem la noi acasa , voi sunteti intrusi, daca nu va convine stati pe forumurile voastre.
Si ceilalti 20% din populatie, care platesc taxe, de ce sa fie discriminati fata de ortodocsi? Oare nu are orice alta religie/cult finantare in egala masura ca si ortodocsii? Aici nu merge cu procentele mai mari castiga.

O analogie ar fi atunci cand se discrimina intre negrii si albi in Statele Unite. Unul din motive? Ca sunt mai multi negri decat albi, si ca ei sunt o societate alba, nu neagra.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.11.2014, 17:06:20
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Si ceilalti 20% din populatie, care platesc taxe, de ce sa fie discriminati fata de ortodocsi? Oare nu are orice alta religie/cult finantare in egala masura ca si ortodocsii? Aici nu merge cu procentele mai mari castiga.
Inainte de a scrie ceva informeaza-te, nu scrie doar din dorinta de a scrie. Fiecare cult are repartizata o cota, in functie de numarul de membrii. Iar bugetul nu e deloc mare, cum va prostesc Cernea si ai lui.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.11.2014, 10:54:18
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alin.D.Zaharia Vezi mesajul
Ar trebui să sărbătorești faptul că trăiești într-o societate unde ești liber să crezi și să spui ce vrei.
Nici pomeneala. Societatea facuta de atei este MULT mai constrangatoare decat orice societate facuta vreodata de crestini. Nici pe departe nu ai voie sa crezi si, mai ales, sa spui ce vrei. De exemplu, nu ai voie sa crezi si, mai ales, sa spui ca Israelul este un stat fondat pe minciuna, manipulare si teroare. Nu ai voie sa spui ca Moshé Dayan, Ben Gurion si altii ca ei au fost teroristi care au omorat oameni, chiar daca aduci ca probe fotografii cu ei avand kalashikovul in mana. Nu ai voie sa spui ca un genocid al evreilor nu a existat, cel putin in forma camerelor de gazare. Dar ai voie sa spui ca persecutiile contra lui Cristos nu au existat. Nimeni nu te condamna, ba chiar iti cresc actiunile. Ai voie sa spui ca Evangheliile sunt falsuri. Dar nu ai voie sa spui ca Jurnalul Annei Franck este un fals. Lucrurile astea, in "societatea libera ateista" se lasa cu ani grei de puscarie. Dati o cautare dupa "Roger Garaudy", ca sa vedeti ce pateste un istoric care fluiera in Biserica Ateistilor: ei bine, pentru ideile sale publicate, omul a fost condamnat pentru, nici mai mult nici mai putin decat "crima contra umanitatii".

Ai voie sa iti pictezi pe masina, asa cum am vazut chiar ieri, un maimutoi rastignit, cu o cununa de spini pe cap. Asta nu e blasfemie. Daca, insa, faci o caricatura cu ministresa negresa a drepturilor femeilor din Franta, intr-o revista care se ocupa de satira politica in care o infatisezi ca o maimuta, ei bine atunci e blasfemie. Esti rasist. Si, ca rasist, esti condamnat: tu la inchisoare si amenda penala, revista care ti-a publicat caricatura la despagubiri.

Ai voie ca, satanist, sa rascolesti morminte crestine. S-a intimplat si autorii nu au fost gasiti. Nu s-a deplasat nici sectoristul, sa vada despre ce e vorba. Dar nu ai voie, ca satanist, sa rascolesti mormintele de vizavi, din Bellu evreiesc. S-a intamplat si i-au cautat cu SRI-ul pana ce i-au gasit. Ai voie sa arzi insemnele crestine. Nimeni nu e condamnat pentru asta. Daca, insa, dai foc la "drapelul sfant al Patriei", atunci e grav. Daca dai foc la drapelul verde cu semiluna, e si mai grav. Daca dai foc la steagul albastru cu steaua lui David, atunci, ohoho, e grav de tot. Dar blasfemie e nu numai daca ai ce ai cu evreii, ci si daca ai ce ai cu homosexualii. Cu africanii. Cu parintii fondatori ai Americii. Cu oricine. NUMAI contra crestinilor (si contra legionarilor) poti vitupera in liniste. Asta este "libertatea de opinie" pe care societatea ateistilor a construit-o.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 13.11.2014 at 10:56:34.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.11.2014, 15:30:10
Alin.D.Zaharia's Avatar
Alin.D.Zaharia Alin.D.Zaharia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2012
Locație: Timișoara
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Societatea facuta de atei este MULT mai constrangatoare decat orice societate facuta vreodata de crestini.
Nu înțeleg ce vrei să zici prin „societate făcută de atei”.
Dacă te referi la țări unde ateismul este adoptat și promovat de către stat atunci sunt de acord că o astfel de societate este constrângătoare și nu își are locul în sec. XXI însă și o țară unde statul adoptă și promovează o religie este la fel de dăunătoare.
În ambele cazuri de-a lungul istoriei unde un stat a luat o poziție către o dogmă sau către ateism populația a fost persecutată. Nici una nu este mai bună decât cealaltă.

Din fericire în ziua de azi majoritatea țărilor sunt seculare unde statul nu adoptă nici o poziție iar instituțiile sale sunt separate de biserică.


Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nici pe departe nu ai voie sa crezi si, mai ales, sa spui ce vrei. De exemplu, nu ai voie sa crezi si, mai ales, sa spui ca Israelul este un stat fondat pe minciuna, manipulare si teroare. Nu ai voie sa spui ca Moshé Dayan, Ben Gurion si altii ca ei au fost teroristi care au omorat oameni, chiar daca aduci ca probe fotografii cu ei avand kalashikovul in mana. Nu ai voie sa spui ca un genocid al evreilor nu a existat, cel putin in forma camerelor de gazare. Dar ai voie sa spui ca persecutiile contra lui Cristos nu au existat. Nimeni nu te condamna, ba chiar iti cresc actiunile. Ai voie sa spui ca Evangheliile sunt falsuri. Dar nu ai voie sa spui ca Jurnalul Annei Franck este un fals. Lucrurile astea, in "societatea libera ateista" se lasa cu ani grei de puscarie.
Faptul că nu ești în pușcărie acum dovedește că ești liber să crezi și să spui ce vrei.
E adevărat că unele țări sunt mai sensibile când vine vorba de holocaust dar e înțelegător având în vedere de atrocitățile făcute de naziști.
Nu cunosc legile din toate țările dar din câte am citit eu în majoritatea inclusiv în România, nu ai voie să faci propagandă sau să exprimi public astfel de opinii. E o diferență.


Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dati o cautare dupa "Roger Garaudy", ca sa vedeti ce pateste un istoric care fluiera in Biserica Ateistilor: ei bine, pentru ideile sale publicate, omul a fost condamnat pentru, nici mai mult nici mai putin decat "crima contra umanitatii".
Am căutat și am citit. Vrei să zici că o persoană care încearcă să justifice atrocitățile făcute de naziști în al II lea război mondial și de teroriști mai recent nu merită condamnat?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.11.2014, 18:34:55
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alin.D.Zaharia Vezi mesajul
.

Din fericire în ziua de azi majoritatea țărilor sunt seculare unde statul nu adoptă nici o poziție iar instituțiile sale sunt separate de biserică. ?
Majoritatea tarilor europene de azi provin din paradigma revolutiei de la 1789. Aceea cu "liberté, egalité, fraternité ou la mort". Care a ramas cu "la mort", de vreme ce a omorat sute de mii de preoti, calugari si credinciosi. Atjnci, in numele declaratiei drepturilor omului, oamenii au fost ucisi, iar uciderile au fost motivate, in plin parlament, cu ideea ca oamenii care pot avea opinia ca Dumnezeu si Regele reprezinta valori nu pot fi oameni, ci sunt sub-oameni de care "oamenii de bine" trebuie sa scape ca de un cancer. Drept care s-a inventat primul mijloc de executie in masa: ghilotina. Ei bine, in aceste tari libertatea opiniei, a asocierii, a cuvantului este incalcata. In aceste tari, istoricul Roger Garaudy si inca multi altii ca el au facut puscarie pentru delict de opinie. In aceste tari, scriitori au fost condamnati la moarte si impuscati ca si "colaborationisti" pentru unica vina de a fi scris.



Citat:
E adevărat că unele țări sunt mai sensibile când vine vorba de holocaust dar e înțelegător având în vedere de atrocitățile făcute de naziști. ?
Problema este ca atrocitatile facute de nazisti sunt tratate altfel decat atrocitatile facute de comunisti si decat atrocitatile facute de democrati. Numai daca contesti (sau doar relativizezi) primele este pasibil de puscarie, pe cand in cazul celorlalte, nu.

Pe scurt, nu avem o Dogma a Katyn-ului. Nu avem nici o dogma a Hiroshimei. In schimb, avem o Dogma a Auschwitz-ului, pe care oricine o atinge este pus la stalpul infamiei, daca nu cumva i se mai da si foc acolo.

Citat:
Am căutat și am citit. Vrei să zici că o persoană care încearcă să justifice atrocitățile făcute de naziști în al II lea război mondial și de teroriști mai recent nu merită condamnat?
Ori condami si persoanele care incearca sa relativizeze ori justifica etrocitatile facute contra crestinilor, ori nu condamni pe niciuna.
Aici, avem de a face cu judecata cu dubla masura.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.09.2014, 22:58:25
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Buna ziua!

Am observat ca acest forum are o parere extrem de proasta despre atei si agnostici, unele comentarii fiind de genul "sunt drogati", "satanisti" sau "criminali". Este o parere mai proasta decat cea despre alte religii sau crezuri.

O sa las acest link aici:
https://www.youtube.com/watch?v=YROimcT_4bk#t=307

Toti suntem oameni. Nimic mai mult.
Aici se pot spune multe, dar nu au caracter oficial. Asa ca, daca vrei sa faci o plangere despre pozitia ortodocsilor fata de atei si agnostici, nu vad ce te retine. Oricum, a fi ateu la o varsta nu implica a NU DEVENI credincios peste un timp. Foarte putini dintre cei ce s-au declarat atei raman orbi intreaga lor viata. Dar, chiar si-asa, in ultimile ceasuri ale propriei existente, Dumnezeu, dupa o atat de lunga si inutila asteptare, ii da ateului ocazia sa vada cu acei ochi, de cine este inconjurat, cine-l va insoti "la plecare" si mai ales care e directia spre care se indreapta. Nici un ateu nu scapa de asta decat daca sfarseste "calatoria" instantaneu, printr-un accident. Citeste despre moartea poetului francez Charles Baudelarie si te vei cutremura.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare