Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.01.2009, 21:41:42
RaduIoan RaduIoan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.11.2008
Mesaje: 13
Implicit Povestea unei meditatii la Isaia

Zilele acestea am observat apariția unei nuanțe de seriozitate și bărbăție pe care nu am mai întâlnit-o, în combinație cu o rigidizarea a expresivității emoționale. Am citit Isaia, tot Isaia, și am constat că înafară de vreo câteva capitole vreo 7-8 restul era irelevant. Se făceau critici asupra stării societății vremii, se relatau fapte istorice, și evenimente de la curtea regelui Ezechia. Existau vreo câteva fragmente interesante dar restul era balast... nu cred că s-a meritat prea mult. Caut un răspuns în privința celui care va veni, vreau să știu dacă sunt eu, sau dacă totuși va fi cineva. Ar fi comic să mă aștept a veni pe mine și să nu vin la întâlnirea cu mine. Nu doresc această poziție vreau să am o viață liberă, obișnuită, să mă bucur de tot ce-mi poate oferi acest plan, de toate emoțiile plăcute, de toată înțelepciunea ascunsă în cărți și în oameni, vreau să mă depășesc pe mine, în fiecare zi să simt că am mai urcat o treaptă. Dacă ar fi ca altul să vină și să facă ceea ce a fost scris voi fi tot atât de bucuros, de parcă aș fi eu acela, nu vreau laurii vreau să văd binele înfăptuit și societatea schimbată, curățită până-n temelii. Pentru aceasta nu este nevoie doar de putere supraumană și inteligență,și înțelepciune este nevoie de înțelegerea și urmarea unui destin metafizic, unui destin prescris dar nu trasat. Isaia l-a văzut și mulți l-au văzut, eu îl aștept, fie prin mine și dincolo de mine. Este nevoie ca în el să se îmbine puterea deplină și fără margini, dată de credință, credință dată de regăsirea adevărului apriori ascuns în el, acea credință în putința de a face, este nevoie de înțelepciune și spiritul dreptății, este vorba de inocența unui copil și știința unui bătrân, este că inima lui să fie pătrunsă de iubirea a tot ce este viu, de compasiunea pentru orice suferință, pentru orice suflet rănit. Priceperea lui trebuie să fie mare, bunătate lui să fie nemărginită, judecata lui să fie dreaptă, iar pedeapsa să fie spre îndreptare și nu spre osândă. Poate că sunt eu, dar dacă sunt am încercat să fiu prea devreme și nu am fost pregătit, duhul înțelepciunii nu era complet așezat în mine, nu mi-am deschis mintea și inima pe deplin la glasul și sfaturile lui. Iubirea este un lucru periculos pentru mine i-a mi-a dat aripi pentru a face ceea ce trebuia să fac atunci când voi fi pregătit. Pentru ca a spune cuvântul drept este nevoie de puterea deplină - de siguranța deplină - altfel este nechibzuință și gest sinucigaș - . Cuvântul drept, fapta dreaptă, lumina iubirii exteriorizată trebuie să vină o dată cu puterea. Puterea vine din credință, credința nu o vede nimeni, cel ticălos nu o vede, cel rău o vede dar se sperie de lumina ei și este împietrit de frica tăriei, adunând credință se poate pregăti momentul schimbării și revelării. Dar credința nu vine decât dacă a-i cunoscut momentul destinării, ai cunoscut adevărata natură, în natura adevărată stă mesajul misiunii. Am căutat să mă întorc în trecut să fiu copil, să capăt inocența și flexibilitate minții unui copil, dar am recăpătat și naivitatea lui și curajul sau necugetat. Acum știu aceasta nu este calea. Copii pot fi răi, capricioși, naivi, necugetați - deși plini de inocență și curaj. Vreau inocența și curajul lor dar înțelepciunea să fie cea a unui bătrân. Trebuie să evit să mă mai îndrăgostesc negugetat și să mă las purtat de vinul acestei iubiri. Am folosit iubirea drept cheie pentru a deschide o poartă spre adevărata mea natură metafizică și nu am fost pregătit pentru ceea ce era dincolo.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.01.2009, 19:58:08
nelamuritul nelamuritul is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.12.2008
Mesaje: 38
Implicit

cica balast:ce sa faci frate daca n-ai scris tu Scriptura... ce bine
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.01.2009, 18:32:51
RaduIoan RaduIoan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.11.2008
Mesaje: 13
Smile Balast = lucruri a caror profunzime nu o inteleg...

Sunt lucruri care par perfect la locul lor, fara nimic de la dumnezeu in ele, ca o insiruire de nume si de legi in Pentateuc, o insiruire de ani cat traiau anumiti patriarhi, ce faceau anumiti regi, ce batalii purtau ei, in care se pare a fi doar istorisiri, cronici fara interventie divina, sau interventie divina marginala. Asta numesc balast, lucruri a caror valoare interpretativa nu poate fi intrezarita de nici un invatat, oridecate ori ar trece cu ochii si cu gandul peste ele. Anumite lucruri sunt inchise ca o nuca incuiata, asta numesc eu ---balast---.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.01.2009, 18:47:49
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Frate Ioane,ar trebui sa incepi citirea sfintelor Scripturi cu Noul Testament si apoi sa citesti VechiulTestament.Profetul Isaia este numit evanghelistul Vechiului Testament deoarece vorbeste(inspirat de Dumnezeu)foarte clar de venirea Domnului nostru Iisus Hristos din Fecioara Maria de toate evenimentele importante legate de mantuirea neamului omenesc.Citeste cu deschidere sufleteasca si unde nu intelegi intreaba.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.01.2009, 03:18:43
RaduIoan RaduIoan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.11.2008
Mesaje: 13
Post Vremurile noastre sunt vremuri de deschidere?

Vremurile noastre sunt vremuri in care pe fata ne putem arata in cunoasterea lui Dumnezeu, sau trebuie sa stam pititi? Pana cand frica asta ce-i macina pe cei din jur nu se va potoli, riscam ca prin neroada noastra purtare, purtare in adevarul mintii si nu in cel al inimii sa-i ranim pe ceilalti. Ori cine dintre cei lasati ar face asta calcandu-si pe inima, si ranind din nou pe Hristos. Cunoasterea exista, dar cunoastere slovei fara cernerea ei prin camarile inimii nu poate face decat rau. Ma gandesc la pilda aceea cu pastorul cel bun intra pe poarta si nu sare gardul ca un hot printr-un loc umbrit si intunecat. Dar un pastor care loveste poarta sa se deschida si nu intra incetisor si cu blandete oare nu este mai rau decat cel care intra pe furis. Am citit putine, si vreau sa stiu si mai putine, doar atat cat imi poate rabda inima. Daca inima mi se inveseleste atunci citesc, daca inima gusta amar atunci citesc, dar cand inima mie acra ma opresc.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Meditatii Mihnea Dragomir Din Noul Testament 16 26.04.2012 13:10:01
Schitul Horia - calugarul Isaia Raluca1905 Calugarul 5 28.02.2011 00:03:27
Povestea unei cautari si regasiri RaduIoan Intamplari adevarate 0 03.01.2009 21:34:51
Povestea unei casatorii Laurentiu Generalitati 2 04.11.2007 02:58:42