Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #961  
Vechi 02.06.2010, 23:59:26
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pwnureface Vezi mesajul
Nu cred ca scoaterea religiei din scoli ar schimba mare lucru,e mai mult ora de relaxare.Nu influnteaza elevii mai deloc.Cand am terminat liceul cel putin 70% din elevi erau atei/agnostici/nereligiosi.
Eu nu am facut religie in scoala (nu-mi amintesc sa fi facut), dar nu sunt atee,desi am avut anumite perioade. Depinde... cred ca multa contributie aici are familia, anturajul, dar in primul rand convingerile personale. Apoi, credinta e in inima. daca nu e acolo, nu e nicaieri.:)
Reply With Quote
  #962  
Vechi 17.06.2010, 16:52:46
zidaruradu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Se infiinteaza Grupul coral "Carpe in Deum"

Cu ajutorul lui Dumnezeu si cu intelegerea si bunavointa dumneavoatra, dorim sa va anuntam ca Grupul coral "Carpe in Deum" cauta persoane dornice de a face parte dintr-un cor si de a-l lauda pe Dumnezeu, pe Maica Domnului si pe sfintii bineplacuti lui. Dorim sa va informam ca sunt necesare ureche (auz muzical) si voce. Mentionam ca nu este limita de varsta si nu este obligatorie experienta. Persoanele interesate se pot informa la numerele: 0768.628.840 / 0765.961.820 sau 0720.424.217.
Va rugam sa ne sustineti si sa apelati cu incredere.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #963  
Vechi 15.08.2010, 20:48:39
Andyfth Andyfth is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Mesaje: 17
Implicit

Mi s-ar parea minunat daca s-ar scoate religia din scoli . Religia cuprinde multe lucruri nefolositoare si chiar parazite pentru o viata de om de succes .

Oricum , cati elevi sunt atenti la religie pana la urma , majoritatea fie fac ce vor la religie , fie nu le pasa indeajuns incat sa fie atenti prea tare la materia respectiva .
Reply With Quote
  #964  
Vechi 15.08.2010, 22:28:17
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andyfth Vezi mesajul
Mi s-ar parea minunat daca s-ar scoate religia din scoli . Religia cuprinde multe lucruri nefolositoare si chiar parazite pentru o viata de om de succes .

Oricum , cati elevi sunt atenti la religie pana la urma , majoritatea fie fac ce vor la religie , fie nu le pasa indeajuns incat sa fie atenti prea tare la materia respectiva .
Amaratu-le, invingi tu 2000 de ani de ortodoxie ? Confortul tau psihologic o sa fie zdruncinat pana o sa-ti dai ultima rasuflare ! Ca un bleg ce esti iti vei blestema spita definitiv si irevocabil !

Last edited by IonelS; 15.08.2010 at 22:31:39.
Reply With Quote
  #965  
Vechi 16.08.2010, 10:27:05
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andyfth Vezi mesajul
Mi s-ar parea minunat daca s-ar scoate religia din scoli . Religia cuprinde multe lucruri nefolositoare si chiar parazite pentru o viata de om de succes .

Oricum , cati elevi sunt atenti la religie pana la urma , majoritatea fie fac ce vor la religie , fie nu le pasa indeajuns incat sa fie atenti prea tare la materia respectiva .
Este o parere subiectiva. Roadele unei educatii religioase se vor vedea in timp. Sunt multi elevi care in perioada de liceu au fost indiferenti fata de educatia relioasa insa in facultate au "suferit" convertiri serioase.
Reply With Quote
  #966  
Vechi 16.08.2010, 13:44:57
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andyfth Vezi mesajul
Mi s-ar parea minunat daca s-ar scoate religia din scoli . Religia cuprinde multe lucruri nefolositoare si chiar parazite pentru o viata de om de succes .

Oricum , cati elevi sunt atenti la religie pana la urma , majoritatea fie fac ce vor la religie , fie nu le pasa indeajuns incat sa fie atenti prea tare la materia respectiva .
Gandire tipica pentru vremurile actuale... Cu ce te deranjeaza Hristos? Succesul nu exista fara Dumnezeu!
Reply With Quote
  #967  
Vechi 16.08.2010, 13:55:25
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andyfth Vezi mesajul
Mi s-ar parea minunat daca s-ar scoate religia din scoli . Religia cuprinde multe lucruri nefolositoare si chiar parazite pentru o viata de om de succes .

Oricum , cati elevi sunt atenti la religie pana la urma , majoritatea fie fac ce vor la religie , fie nu le pasa indeajuns incat sa fie atenti prea tare la materia respectiva .

Fie ca recunosti sau nu, esti o creatie a lui Dumnezeu. Astazi Il renegi, dar maine s-ar putea sa-L cauti in genunchi pentru tine si pentru copiii tai!Ia-o mai usurel! Ce ti-a facut tie rau Hristos, ca sa-L renegi? Ce invataturi nu-ti convin? Poate ar trebui sa schimbi ceva la tine, in bine.Fie ca Dumnezeu sa faca lumina in sufletul tau!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #968  
Vechi 16.08.2010, 19:56:31
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Din scoli ar trebui scoase SMECHEREALA si NESIMTIREA. Astea doua
fac ravagii oricata stiinta de carte ar avea omul. Prefer un nestiutor
cu bun simt si saritor sa ajute decat un bancher sau avocat smecher
ori un birocrat nesimtit.
Numai ca ei se "impiedica" taman de religie si atunci vor s-o scoata!
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #969  
Vechi 17.08.2010, 02:43:14
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Beh, din punctul meu de vedere religia este afascinanta, interesanta, iti arata o cultura intreaga, felul de a gandi si frica acestei. Imi place teologia, desi sunt atea.
Dar o consider oarecum nefolositoare pentru persoane ca mine. In tara unde traiesc, poti alege sa faci religie (catolica) sau nu. Eu nu am dat nici macar examen la materia asta, si notele erau puse de o parte de catre celelalte. Deci... o fi un motiv pentru care actioneaza in acest mod.
Reply With Quote
  #970  
Vechi 17.08.2010, 07:36:51
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Beh, din punctul meu de vedere religia este afascinanta, interesanta, iti arata o cultura intreaga, felul de a gandi si frica acestei. Imi place teologia, desi sunt atea.
Dar o consider oarecum nefolositoare pentru persoane ca mine. In tara unde traiesc, poti alege sa faci religie (catolica) sau nu. Eu nu am dat nici macar examen la materia asta, si notele erau puse de o parte de catre celelalte. Deci... o fi un motiv pentru care actioneaza in acest mod.
Bast-et draga, nu e nefolositoare chiar si pentru atei pentru ca te invata care
sunt adevaratele valori. Cunoasterea in sine e zero, ba chiar poate fi negativa,
vezi bombele atomice, daca nu ai si valorile pentru care merita sa cunosti.
Peste cunoastere sunt valorile care trebuie sa ne ghideze in viata. Iar acele
valori trebuie sa fie fixe, absolute, nu relative si schimbatoare.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scoaterea Episclezei adelin Biserica Ortodoxa Romana 40 14.02.2011 12:50:25
Patriarhia Bulgariei -cere reintroducerea RELIGIEI in scoli cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 10.10.2010 19:56:58
Predarea religiei in scoli Mirean Biserica Ortodoxa Romana 229 05.10.2010 21:46:18
Pastrarea religiei in scoli laurschepsis Generalitati 15 22.11.2009 23:26:44