Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 14.02.2011, 22:13:09
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Este o mare calitate Raoul! Cand iti pierzi sinceritatea, ti-ai pierdut identitatea!Imi place ca esti foarte echilibrat.Cand vorbim de cele sfinte,vorbim de cele sfinte, cand vorbim de cele lumesti,vorbim de cele lumesti! Nu le excluzi si nu le negi! Bravo Raoul!
Exact,sunt genul de persoana care le imbina pe toate. Consider ca e mai bine asa. Si iti multumesc mult pentru aprecieri! Unele persoane o fac,altele nu... Eu insa raman neschimbat,sau cel putin ma rog Domnului sa nu ma schimb!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 14.02.2011, 22:18:53
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Pai de asta nasc fete la 12 ani, ca nu se face educatie sexuala fratilor!
Educatia sexuala ar trebui sa se faca copiilor inca de mici, sa stie ce si cum se petrece.Actul sexual NU ESTE O RUSINE.Credeti ca daca nu se face educatie sexuala, NU SE MAI FACE SEX? Gresit! Se face si inca cum! Copiii trebuie sa fie informati,pregatiti.Daca nu le vorbim despre sex, si i-l prezentam ca pe ceva INTERZIS, subiectul in sine fiind tabu,atunci mai indarjiti sunt sa-l faca!
E o mare tampenie aceasta conceptie : educatie sexuala=antieducatie morala!
Vă mulțumesc că mă faceți tâmpit. Sunt tentat să spun asemenea, dar mă abțin.

Cât despre problema în discuție, cine vă împiedică să faceți educație sexuală propriilor copii? Despre actul sexual în sine, consecințe, deviații psihice datorate sexului prematur (de astea probabil că știți, așa-i?) etc.. Despre cei sătui de sex la 18 ani, care mai doresc să încerce și altceva, eventual, un partener de același sex sau menaje a trois, știți ceva, nu-i așa? Succes într-o astfel de educație. Eu nu o văd potrivită pentru copii mei.

Nu cred că ați dori să povestesc detaliat despre materialele (sunt aproape de acestea) din arsenalul unui consilier școlar despre sexualitatea la copii de gimnaziu (o cărticică frumos ilustrată în care se arăta că masturbarea fetițelor este un fapt firesc și nu trebuie să fie îngrijorate că au astfel de apucături, mângâieri cu dușul și altele asemeni). Poate că îmi va fi șters acest mesaj, dar trebuie să știți: aceasta educația sexuală de astăzi. Copilul va afla de la psiholog sau consilier că nu trebuie să se îngrijoreze că se pipăie și satisface singur... Îmi pare rău că m-am avântat în halul ăsta, dar acestea sunt aspecte ale educației sexuale din școli și nu vorbesc degeaba... Și asta înseamnă Antieducație morală!

Nu știu ce cunoașteți dvs. despre educația sexuală din școli, dar vă spun că aceasta nu rezolvă nimic, la fel ca și educația religioasă. Nu va preîntâmpina înmulțirea actelor sexuale protejate sau efectuate în cunoștință de cauză. Mediul familial și social al elevului este mult mai puternic decât școala. Arareori, școala reușește să educe moral ceva, cel puțin în România.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 14.02.2011, 22:21:26
CrisetenO CrisetenO is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 24
Implicit

Ca o "victima" a educatiei sexuale in scoli, pot sa spun ca in majoritatea cazurilor ce ni s-a spus acolo era ori asa de complicat (la 12-13 ani ne innebuneau cu o lectie de fiziologie mai cumplita decat tot trimestrul de biologie), ori atat de putin important (se repeta lectia de fiziologie la nivel de scolar de clasa a VI-a cand noi eram in clasa a XI-a) incat pe o ureche intra, pe doua iesea.

Parintii mei au introdus tema relatiilor sexuale din doua unghiuri. In primul rand, mama ne-a spus de mai multe ori ca una dintre minunile cele mai mari ale lui Dumnezeu este ca femeile pot purta inauntrul lor samanta vietii si pot apoi da viata copiilor. Ne-a spus ca relatiile sexuale pentru asta sunt facute: ca sa se nasca din femeie un copil. Pe de alta parte, ne-a explicat ea, este ceva intim si care trebuie respectat, ceva firesc dar care trebuie mereu sa se petreaca in intimitate si cu discretie.

Al doilea unghi: contraceptia. Parintii mei au trei copiii: suntem nascuti in ani consecutivi, iar eu sunt mijlocia. Dupa sora mea, parintii mei s-au hotarat sa se opreasca. Metoda? Abstinenta. Nu consider ca asta e poate cea mai buna metoda, dar mama -- care a lucrat in cercetare -- ne-a explicat cum ca nici un mijloc de contraceptie nu este sigur in afara poate de pilula, care e nociva. Si stiti ce? A avut mare dreptate. Am aici colege care mi-au explicat ca dupa (inghit in gol) 19 ani de luat pilula au avut ceva probleme sa-si faca organismul sa reactioneze normal. Pai cred si eu, asta e dopaj curat!

Dar ma rog. Astea sunt exemple pentru mine foarte graitoare pentru ca la mine au functionat. Insa e foarte greu sa-i explici copilului care peste tot vede semi-nudism (de fapt nici semi, e asimptotic nudism) ca nu e normal sa umble in pielea goala...
Reply With Quote
  #44  
Vechi 15.02.2011, 00:57:13
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Vă mulțumesc că mă faceți tâmpit. Sunt tentat să spun asemenea, dar mă abțin.

Cât despre problema în discuție, cine vă împiedică să faceți educație sexuală propriilor copii? Despre actul sexual în sine, consecințe, deviații psihice datorate sexului prematur (de astea probabil că știți, așa-i?) etc.. Despre cei sătui de sex la 18 ani, care mai doresc să încerce și altceva, eventual, un partener de același sex sau menaje a trois, știți ceva, nu-i așa? Succes într-o astfel de educație. Eu nu o văd potrivită pentru copii mei.

Nu cred că ați dori să povestesc detaliat despre materialele (sunt aproape de acestea) din arsenalul unui consilier școlar despre sexualitatea la copii de gimnaziu (o cărticică frumos ilustrată în care se arăta că masturbarea fetițelor este un fapt firesc și nu trebuie să fie îngrijorate că au astfel de apucături, mângâieri cu dușul și altele asemeni). Poate că îmi va fi șters acest mesaj, dar trebuie să știți: aceasta educația sexuală de astăzi. Copilul va afla de la psiholog sau consilier că nu trebuie să se îngrijoreze că se pipăie și satisface singur... Îmi pare rău că m-am avântat în halul ăsta, dar acestea sunt aspecte ale educației sexuale din școli și nu vorbesc degeaba... Și asta înseamnă Antieducație morală!

Nu știu ce cunoașteți dvs. despre educația sexuală din școli, dar vă spun că aceasta nu rezolvă nimic, la fel ca și educația religioasă. Nu va preîntâmpina înmulțirea actelor sexuale protejate sau efectuate în cunoștință de cauză. Mediul familial și social al elevului este mult mai puternic decât școala. Arareori, școala reușește să educe moral ceva, cel puțin în România.
Am spus :"E o mare tampenie aceasta conceptie : educatie sexuala=antieducatie morala!"

Deci?Va identificati cu conceptia,domnule Calin?

Observ ca asociati educatia sexuala cu invitatia la dezmat sexual, la destrabalare sexuala.SI E GRESIT.
Nu vreau nici sa intru in detalii sexuale si nici sa va intreb cand v-ati masturbat ultima oara,daca tot vorbiti de masturbare.Asa ca mai bine ,tac.
Si nu va mai aprinde-ti asa, ca va imbolnaviti ficatul.V-am mai atras o data atentia,cand vorbeati de unguri.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 15.02.2011, 02:09:48
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Vă mulțumesc că mă faceți tâmpit. Sunt tentat să spun asemenea, dar mă abțin.

Cât despre problema în discuție, cine vă împiedică să faceți educație sexuală propriilor copii? Despre actul sexual în sine, consecințe, deviații psihice datorate sexului prematur (de astea probabil că știți, așa-i?) etc.. Despre cei sătui de sex la 18 ani, care mai doresc să încerce și altceva, eventual, un partener de același sex sau menaje a trois, știți ceva, nu-i așa? Succes într-o astfel de educație. Eu nu o văd potrivită pentru copii mei.

Nu cred că ați dori să povestesc detaliat despre materialele (sunt aproape de acestea) din arsenalul unui consilier școlar despre sexualitatea la copii de gimnaziu (o cărticică frumos ilustrată în care se arăta că masturbarea fetițelor este un fapt firesc și nu trebuie să fie îngrijorate că au astfel de apucături, mângâieri cu dușul și altele asemeni). Poate că îmi va fi șters acest mesaj, dar trebuie să știți: aceasta educația sexuală de astăzi. Copilul va afla de la psiholog sau consilier că nu trebuie să se îngrijoreze că se pipăie și satisface singur... Îmi pare rău că m-am avântat în halul ăsta, dar acestea sunt aspecte ale educației sexuale din școli și nu vorbesc degeaba... Și asta înseamnă Antieducație morală!

Nu știu ce cunoașteți dvs. despre educația sexuală din școli, dar vă spun că aceasta nu rezolvă nimic, la fel ca și educația religioasă. Nu va preîntâmpina înmulțirea actelor sexuale protejate sau efectuate în cunoștință de cauză. Mediul familial și social al elevului este mult mai puternic decât școala. Arareori, școala reușește să educe moral ceva, cel puțin în România.
Cu destula grija si destula intelegere se poate mai bine. Daca profesorul de religie, sau dirigintele sau parintii s-ar informa cat de cat despre cum anume sa vorbeasca cu copiii despre lucrurile astea, din punct de vedere moral, ar fi bine.


In general am observat ca se fac cel putin doua greseali:

1. fie de a spune copiilor/tinerilor ca tot ceea ce priveste sexualitatea este normal si ca in domeniul asta trebuie sa se ghideze dupa principiile de a nu rani pe celalalt, de a face ceea ce te face sa te simti bine in acord cu partenerul/a, si de a folosi protectie, si atata timp cat aceste principii sunt respectate, este okay.

2. Fie sexul este numai pentru "facere de prunci", numai martea si joia, te indeparteaza de Dumnezeu, te face murdar, sau oricum nevrednic de apropierea de Dumnezeu, nu mai poti intra in biserica, etc.

Sexualitatea in sine nu este un lucru pacatos. Este de fapt un dar de la Dumnezeu, si ca orice dar trebuie si pretuit si respectat si folosit asa cum Dumnezeu vrea sa fie folosit, si tot ca orice dar de la Dumnezeu are ca scop sa ne ajute sa ne mantuim. Nu poti sa spui tanarului sau tinerei care simte atractie fata de alti tineri sau curiozitate fata de propriul corp ca ceea ce simte, simte gresit, si ca de fapt nici nu ar trebui sa simta asa ceva, si daca simte e un mare pacatos/oasa. Aceasta atractie este normala si este cu voia lui Dumnezeu. Dar la fel de normala este si sa o controlezi si sa o intelegi si sa o canalizezi spre ceea ce isi doreste Dumnezeu. Trebuie sa li se explice ce inseamna castitatea, care este scopul castitatii, cum ca nu inseamna negarea sexualitatii, ci are ca scop implinirea ei dupa voia lui Dumnezeu in cadrul casatoriei pentru cei chemati spre casatorie. Tinerii au nevoie de exemple concrete care sa arate ca o viata casta este posibila si normala. Imi aduc aminte ca am ramas placut impresionata cand profesorul de religie din liceu, un preot pe care noi toti il apreciam si inca tanar, la intrebarea putin obraznica "dar cine se mai casatoreste virgin in ziua de azi?" , a raspuns "Eu, de exemplu, sotia mea, altii pe care ii stiu." Si trebuie de asemenea invatati ca pentru caderi, care se pot intampla, oameni fiind, exista intotdeauna Sf. Spovedanie.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #46  
Vechi 15.02.2011, 06:56:47
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Am spus :"E o mare tampenie aceasta conceptie : educatie sexuala=antieducatie morala!"

Deci?Va identificati cu conceptia,domnule Calin?

Observ ca asociati educatia sexuala cu invitatia la dezmat sexual, la destrabalare sexuala.SI E GRESIT.
Nu vreau nici sa intru in detalii sexuale si nici sa va intreb cand v-ati masturbat ultima oara,daca tot vorbiti de masturbare.Asa ca mai bine ,tac.
Si nu va mai aprinde-ti asa, ca va imbolnaviti ficatul.V-am mai atras o data atentia,cand vorbeati de unguri.

Vă mulțumesc că îmi atrageți atenția.

Nu mă întrebați pe mine despre așa ceva, întrebați-vă pe dvs. Acel exemplu l-am dat fiindcă masturbarea chiar e o problemă printre tinerii și tinerele de astăzi și cei care lucrează în domeniu și au de-a face cu tineri adolescenți, vor ști ce vorbesc.

Și, într-adevăr, tăceți, chiar nu știți ce vorbiți când faceți afirmații despre educația din școli din România. Și dacă cumva mai și lucrați în domeniu, vă urez trezire grabnică.

Și reafirm: Educația sexuală din școli = Antieducație morală.
Dacă mămică-ta nu-i capabilă să te învețe să te speli în locurile intime, să te informeze asupra consecințelor activității sexuale, asupra păcatului de a face sex înainte de căsătorie etc., asta e o altă problemă și n-o să poată suplini școala rolul părintelui. Dar ce să te informeze mămica când ea însăși s-a bucurat de sex și te-a conceput poate în afara căsătoriei? Asta e adevărata problemă a societății de astăzi! Și nu distribuirea de tampoane cu sau fără pernițe prin școli la fete virgine! (Bănuiesc că știți ce vreau să spun.) Și nu așa-zisa educație sexuală!

P.S. Și chiar mi-ați dat o idee: într-adevăr educație sexuală = dezmăț sexual.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 15.02.2011, 07:14:50
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Cu destula grija si destula intelegere se poate mai bine. Daca profesorul de religie, sau dirigintele sau parintii s-ar informa cat de cat despre cum anume sa vorbeasca cu copiii despre lucrurile astea, din punct de vedere moral, ar fi bine.
Profesorul de religie, nu... Dirigintele nu este plătit pentru asta (chiar credeți că profesorii sunt motivați financiar să se implice în educația copiilor?). Duhovnicul, probabil. În mod cert, părinții trebuie să o facă. Educația sexuală trebuie realizată în cadrul familiei și nu de la 10 ani sau mai mult, ci din fragedă pruncie, când copilul este învățat cum să se spele, cum să se protejeze, cum că el nu a venit cu barza, ci a fost în burtă la mămica, de la o anumită vârstă trebuie să știe cum se nasc și se dă naștere copiilor (fiecare părinte simte când copilul este capabil să asimileze informațiile acestea) etc. și etc. Trebuie doar să-ți iubești copii și să dorești să te informezi pentru a-i informa, nu să-i arunci în mâna psiholoagelor și consilierelor obsedate de carieră și demonstrarea unor teorii care le-a trăznit prin cap la o partidă de sex. (asta am auzit eu de la o stimabilă "psiholoagă" de 50 de ani că tatăl trebuie să-și ducă băiatul să învețe să facă sex cu vreo prostituată, că doar aia e de meserie, plătești, fără obligații, și băiatul va învăța, va ști să se comporte, cică, cu viitoarea mireasă). Acestea sunt pericolele educației sexuale din școli. Patalamaua de profesor sau psiholog nu conferă, din păcate, și autoritate morală. Printre acești oameni se pot strecura și scursuri, foști studenți, foști sau actuali clienți ai cluburilor de noapte și sexului în grup... În nici un caz, educație sexuală nu înseamnă poziții și nșpemii de teorii cu privire la realizarea actului sexual, la producerea de orgasme și mai știu eu ce găselnițe de telenoveliste, care se mai consideră și creștine.

Credeți-mă, chiar nu risc să-mi "ucid" moral proprii copii, chiar de-ar fi să recurg la contestarea unor astfel de profesioniști. E totuși, încă e bine că mai există în învățământ și profesori de factură veche și chiar tineri morali care-și respectă meseria. Dar pentru cât timp?

Și închei, nu mă tem de educația sexuală din școli, mi-e teamă de cei care s-ar putea să o facă!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.

Last edited by I.Calin; 15.02.2011 at 07:28:44.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 15.02.2011, 14:18:08
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Eu unul nu sunt deacord cu educatia sexuala in scoli sau ca profesorul sa se implice in vreun fel. Daca elevii cer anumite sfaturi la ora de religie,sa li se dea,dar in rest nu. Si stiti de ce zic asta? Pentru ca am fost liceu in scoala pana acum 2 ani si stiu care ar fi reactia tinerilor (fie ei de 10 sau 18 ani). Efectiv NU se poate purta o astfel de discutie cu ei,nu va putea exista niciodata un dialog serios si de bun simt pe tema asta. Si chiar daca s-ar reusi,va spun eu in calitate de tanar,ca prietenii si anturajul si "mentorii" fiecarui copil/adolescent sunt mai de incredere decat orice cadru didactic,parinte sau ce-o mai fi! O fata face ce vede si aude de la prietenele ei! Cate fete nu si-au pierdut virginitatea doar pentru ca altele radeau de ele,sau se simteau "prost" si "marginalizate" din cauza asta,deci in niciun caz ca ar fi ars de nerabdare sau ca nu s-ar mai fi putut abtine. Si odata scapate... sunt ca vaca in lucerna,stiti voi. Asa ca dragi parinti (daca sunt si persoane cu copii care citesc aici) va asigur ca vorbele voastre in 90% din cazuri nu valoreaza 2 bani in fata vorbelor,faptelor si ideilor prietenilor copiilor vostri!

Trist,dar asta e adevarul. Stiu fete de 15-16-17 ani care stiu mai multe poate decat multi barbati si multe femei deja ajunsi in toamna varstei!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 15.02.2011, 14:38:13
cocorel cocorel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2011
Mesaje: 200
Implicit bine zici

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Nu-mi mai zice de masina ca m-a adus in sapa de lemn... Ma rupe benzina!

Sincer si eu sunt nemultumit de baieti dar nici fetele nu-s mai prejos,chiar deloc. Saracele sunt "chinuite" de la varste fragede,se tot straduiesc sa iasa prin orice chip in evidenta... Si stii vorba aia,cateaua pana nu ridica coada cainele nu se da la ea. Pai cum doamne-iarta-ma sa nu intorc capu cand vad o "bunaciune" imbracata atat de provocator si care arata si bine? Sau sa n-o claxonez macar
Si la noi la biserica a zis preotu ca femeia e de vina daca se face ceva ca barbatu asa e el construit sa pofteasca ce vede.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 15.02.2011, 14:47:54
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Eu unul nu sunt deacord cu educatia sexuala in scoli sau ca profesorul sa se implice in vreun fel. Daca elevii cer anumite sfaturi la ora de religie,sa li se dea,dar in rest nu. Si stiti de ce zic asta? Pentru ca am fost liceu in scoala pana acum 2 ani si stiu care ar fi reactia tinerilor (fie ei de 10 sau 18 ani). Efectiv NU se poate purta o astfel de discutie cu ei,nu va putea exista niciodata un dialog serios si de bun simt pe tema asta. Si chiar daca s-ar reusi,va spun eu in calitate de tanar,ca prietenii si anturajul si "mentorii" fiecarui copil/adolescent sunt mai de incredere decat orice cadru didactic,parinte sau ce-o mai fi! O fata face ce vede si aude de la prietenele ei! Cate fete nu si-au pierdut virginitatea doar pentru ca altele radeau de ele,sau se simteau "prost" si "marginalizate" din cauza asta,deci in niciun caz ca ar fi ars de nerabdare sau ca nu s-ar mai fi putut abtine. Si odata scapate... sunt ca vaca in lucerna,stiti voi. Asa ca dragi parinti (daca sunt si persoane cu copii care citesc aici) va asigur ca vorbele voastre in 90% din cazuri nu valoreaza 2 bani in fata vorbelor,faptelor si ideilor prietenilor copiilor vostri!

Trist,dar asta e adevarul. Stiu fete de 15-16-17 ani care stiu mai multe poate decat multi barbati si multe femei deja ajunsi in toamna varstei!
asta cu vaca in lucerna e bestiala...
E un banc care se potriveste cu incheierea mesajului tau : mama fiicei de 12 ani :"draga mea, cred ca a venit timpul sa vorbim despre sex",la care fiica raspunde "ok mama, ce vrei sa stii?"...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Se foloseste religia ortodoxa de stiinta pentru promovarea binelui? AndyTh Teologie si Stiinta 9 26.03.2012 13:28:55
Religia ne-Ortodoxă a lui O. T. doctor_faustus Alte Religii 39 12.12.2010 11:59:23
Romanii doresc puscarie pentru cei ce critica religia crestin ortodoxa hmiron Generalitati 35 07.04.2010 18:12:16
Pastor in religia ortodoxa? Paradox sau Ironie patinina34 Generalitati 19 12.01.2009 17:08:41
adolescentii din ziua de azi andreeacatalina Generalitati 0 31.07.2008 22:34:14