Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 04.05.2011, 16:03:44
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Romania, Raiul Maicii Domnului...exceptand cele 20 de milioane de avorturi in 20 de ani....
Te referi probabil la expresia "Romania, gradina Maicii Domnului". Exista un singur Rai si acela este al Sfintei Treimi. Maica Domnului a cautat in toata viata ei pamanteasca si acum urmereste un singur scop: slava lui Hristos si un singur lucru cere oamenilor: sa faca tot ce le spune Hristos (Ioan 2,5).

Intr-adevar aceasta idee gresita cum ca Romania ar fi gradina Maicii Domnului este intalnita frecvet printre credinciosii ortodocsi si din pacate aceasta are o conotatie negativa intrucat pare sa ne indemne se continuam ca natiune pe drumul gresit pe care ne aflam acela al: minciunii, avorturilor, divorturilor, inselaciunilor, hotiilor... ca de' suntem gradina Maicii Domnului. Cine si-ar dori o asemnea gradina plina de pacate... unele strigatoare la cer?

Atata timp cat nici unui om nu ii plac acestea caci "ce tie nu iti place altuia nu face", cum credem noi ca Maica Domnului ar dori o asemenea gradina "campioana" la cele enumerate (hotii, inselaciuni, avorturi, divorturi...). In statistici Romania are loc de frunde la acestea.

Daca ne pocaim toti ca natiune de pacatele nostre si traim ortodoxia crestina intru adevar, respectand poruncile lui Dumnezeu, da, atunci putem vorbi de gradina Maicii Domnului in Romania (si in orice alt loc unde sunt oamnei drept maritori si drept cinsititori de Dumnezeu, care respecta poruncule Lui).

Pana atunci sa luam aminte la cuvintele psalmistului ca "Dumnezeu a facut ca pamantul cel bun sa fie neroditor si uscat din pricina celor ce locuiesc pe el" si asa va face cu toti daca nu ne pocaim. Am uitat cumva ce s-a intamplat cu Sodoma si Gomora, cu acel pamant din pricina celor ce locuiau pe el? Sa luam aminte de la ninivitenii care s-au pocait de pacatele lor cand Sfantul Prooroc Iona le-a trasmis mesajul lui Dumnezeu pentru pacatele lor. Precum ninivitenii sa ne pociam si noi... caci pe noi insusi Hristos ne cheama sa traim intru EL, respectand poruncile Lui.

Asadar sa luam aminte si sa nu ne amagim ca suntem crestini ortodocsi (ca de' ne-am Botezat intru Hristos) caci si noua ni se adreseaza aceleasi cuvinte ca si iudeilor care se cosiderau drepti doar prin faptul ca sunt din samanta lui Avraam.: "Daca ati fi ortodocsi ati face voia lui Hritos, ati asculta poruncile LUI. Nu va amagiti caci adevarat va spun voua ca Dumnezeu si din pietrele acestea poate sa faca crestini ortodocsi."

Daca traim in pacate pecetea Sfantului Botez este intinata si nesocotita, este calcata in picioare si noi vom da socoteala pentru aceasta caci "sluga care a stiut si nu a facut mult va fi bauta". Drept este Dumnezeu pe cat de iubitor si de milostiv este! Slava LUI!

Doamne ajuta. Har si pace.

Last edited by Eugen7; 04.05.2011 at 16:10:41.
  #72  
Vechi 04.05.2011, 16:09:18
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Alin, nu ma cunosti. Poti sa incetezi sa faci tot felul de supozitii despre cum am fost crescuta eu, cum ma imbrac si cam ce fel de ortodox am fost eu si cam in ce mediu ortodox m-am invartit?

In viata mea am fost o singura data intr-o casa de adunare protestanta. Si mi-a ajuns.

Motivul pentru care am adus vorba despre romanul ortodox obisnuit este fiindca vorbeai despre a face lucruri conventionale, si fiindca asa e mai usor. Eu am spus ca daca intr-adevar asta urmaream, sa imi fie mai usor sa impac si varza si capra, alta ar fi fost atitudinea mea. Ortodoxia pe care tu o numesti "de imitatie" este ortodoxia care este cea curenta, si in Romania si in strainatate. Sigur, nu toata lumea e la fel, multi sunt ortodocsi sinceri, dar....

Ortodoxia sfintilor? Adica TREBUIE sa fii in Romania ca sa practici ortodoxia sfintilor? Ah, Romania, Raiul Maicii Domnului...exceptand cele 20 de milioane de avorturi in 20 de ani....


Discutia asta o ia razna... :D
Felicitarile mele draga mea.. ptr tot!!!!!!
Ultima mea vizita in tara nu a facut decat sa ma lase cu un gust DE FIERE fatza de.... multe si de...... multi!!!!
Am plans si am fost f afectata , in fatza penibilismului , duritatii si fanatismului intalnit in unele locuri.... EFECTUL DE BRAIN WASHED!!!!!!

Last edited by MarinaAlca; 04.05.2011 at 16:12:42.
  #73  
Vechi 04.05.2011, 16:17:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Alin, nu ma cunosti. Poti sa incetezi sa faci tot felul de supozitii despre cum am fost crescuta eu, cum ma imbrac si cam ce fel de ortodox am fost eu si cam in ce mediu ortodox m-am invartit?

In viata mea am fost o singura data intr-o casa de adunare protestanta. Si mi-a ajuns.
Ceea ce nu inseamna ca acelasi discernamant sanatos (daca a fost vorba de discernamant) a functionat si in cazul ultimei tale alegeri.

Citat:
Motivul pentru care am adus vorba despre romanul ortodox obisnuit este fiindca vorbeai despre a face lucruri conventionale, si fiindca asa e mai usor.
Nu am sustinut nicaieri ca trebuie sa faci "lucruri conventionale" si ca "asa e mai usor".
Dimpotriva, a fi ortodox intr-o tara neortodoxa si ajungand greu la o biserica ortodoxa nu e de loc usor, a fi in continuare ortodox practicand in acest conditii este departe de a fi "conventional".

Citat:
Eu am spus ca daca intr-adevar asta urmaream, sa imi fie mai usor sa impac si varza si capra, alta ar fi fost atitudinea mea.
Ba chiar asta ai facut pana la urma, ai incercat sa ramai crestina in conditiile in care alegerea pe care ai facut-o de a locui in Olanda a devenit incompatibila cu practicarea ortodoxiei "ca la carte" si ma refer in special participarea la Sfanta Liturghie.

Asta da conventionalism.
Sa ne incalzim cu ideea ca daca ai fi devenit atee sau neoprotestanta era mai rau?
Hmm..

Citat:
Ortodoxia pe care tu o numesti "de imitatie" este ortodoxia care este cea curenta, si in Romania si in strainatate. Sigur, nu toata lumea e la fel, multi sunt ortodocsi sinceri, dar....
Este singurul soi de ortodoxie care se pare ca iti vine in cap atunci cand iti argumentezi alegerea.
Deci sa fie asta singura care ai cunoscut-o si practicat-o atunci cand sustii ca asta ar fi fost singura alternativa fata de "convertirea" la romano-catolicism?

Citat:
Ortodoxia sfintilor? Adica TREBUIE sa fii in Romania ca sa practici ortodoxia sfintilor? Ah, Romania, Raiul Maicii Domnului...exceptand cele 20 de milioane de avorturi in 20 de ani....
Iti place se pare sa tragi concluzii gresite[/i][/b], cred ca am spus destul de limpede ca ideea este sa fii in primul rand aproape de slujbele Bisericii si mai ales daca ai si copii intr-un mediu social care sa nu fie atat de ostil crestinismului cum e Occidentul.
Astea sa fie criteriile principale iar restul..in functie de circumstante dar nu din considerente materiale ca scop in sine.

Citat:
Discutia asta o ia razna... :D
Nu discutia ci matalutza o iei razna cu argumentele cand se pune problema sa-ti justifici alegerea.

Incerci sa-ti justifici alegerea spunand ca "pute fi si mai rau" identificand ortodoxia cu proaste imitatii ale ei si spunand ca asta era singura ta optiune pe langa cea cu catolicismul.
Fals, si cred ca stii asta.

Doi, generalizezi inutil, ce importanta are cati romani care au plecat din tara traiesc sau nu ortodoxia autentica, tu esti responsabila pentru alegerile tale nu ale lor, iar ale lor nu le pot scuza pe ale tale.
  #74  
Vechi 04.05.2011, 16:20:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Felicitarile mele draga mea.. ptr tot!!!!!!
Ultima mea vizita in tara nu a facut decat sa ma lase cu un gust DE FIERE fatza de.... multe si de...... multi!!!!
Am plans si am fost f afectata , in fatza penibilismului , duritatii si fanatismului intalnit in unele locuri.... EFECTUL DE BRAIN WASHED!!!!!!
Asta o spune crestinul din tine sau individul frustrat ca cei din jurul nu se ridica la inaltimea asteptarilor lui, punandu-si mai degraba problema "ce fac ei pentru mine" decat "ce as putea face eu pentru ei"?
  #75  
Vechi 04.05.2011, 16:22:09
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Vad ca iar se reiau citatele extrase din context, desi eu am explicat clar care e adevarul si cum vede Sfantul Ioan Gura de Aur pe Apostoli. El poate fi dat doar in sprijinul faptului ca nu exista niciun primat, citatele sunt clare cand se refera la Apostoli si mai ales la Sfantul Pavel. Il considera pe Sfantul Pavel mai mare ca Sfantul Petru in unele locuri.
„În împărăția cerului”, zice el, „nimenea va fi înaintea lui Pavel, acesta e un lucru vădit“
„În locul unde heruvimii sunt acoperiți de slavă și unde sălășluiesc serafimii, acolo vom vedea pe Pavel cu Petru, (pe Pavel) care este vârful și căpetenia soborului sfinților
El îl numește încă și cârmaciul Bisericii, vasul alegerii, trâmbița cerească, călăuza miresii lui Hristos (adică a Bisericii)“
Ah, ah, orice metoda incercam, numai sa nu fim nevoiti sa acceptam adevarul. Mai intai citatele erau "prost traduse". Acum sunt "scoase din context".

Am postat linkul si pagina la care se poate regasi intreaga omilie, pentru ca toti ortodocsii care doresc sa-si poata face o parere despre invatatura Sfantului Ioan Gura de Aur despre primatul petrin.

In ceea ce priveste citatele pe care le invocati dumneavoatra, observati ca se vorbeste despre Imparatia Cerurilor. Nimeni nu sustine ca Papa este mai mare in Cer. Oficiul petrin este propriu Bisericii Luptatoare, Bisericii de pe Pamant. In toate citatele care urmeaza, Sfantul Ioan Gura de Aur vorbeste despre rolul care i-a fost incredintat de catre Hristos lui Petru pe Pamant, in cadrul Bisericii:

"Intre apostoli, Petru era cel mai mare si cel mai insemnat, el era limba si capul colegiului apostolic, al cetei apostolilor; pentru aceasta l-a vazut Pavel mai intai pe el. In acelasi timp, Iisus Hristos, voia sa-l intareasca pe Petru, si sa-i arate ca pata lepadarii lui era deja stearsa: pentru aceasta ii incredinteaza lui grija conducerii fratilor sai..."

Din aceeasi omilie:

"Daca zice cineva: pentru ce dar sfantul Iacob a fost ridicat in scaunul din Ierusalim ? Eu voi raspunde ca daca n-a fost ridicat Petru pe acest scaun, aceasta a facut-o Iisus Hristos ca sa-l statorniceasca sa fie invatatorul lumii intregi"

Si iarasi:

"Caci chiar Petru nu indraznea atunci sa-L intrebe, si care-i facea semn altuia ca sa intrebe pentru el, care primeste atunci conducerea fratilor sai, si care nu numai nu-si incredinteaza interesele sale altuia, ci care chiar il intreaba pe Stapanul sau pentru altul."


Si iarasi:

"Cum Domnul i-a prezis lucruri mari lui Petru, cum i-a incredintat lui conducerea intregii lumi, i-a prezis lui martiriul pe care trebuia sa-l sufere, i-a dat lui mai mari dovezi de iubire decat celorlalti ucenici ai sai..."



Pentru cine doreste, textul se afla aici: http://www.scribd.com/doc/3266893/sf...lia-de-la-ioan la pagina 496.
  #76  
Vechi 04.05.2011, 16:24:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Genul asta de primire in randul neortodocsilor spune multe. Nu despre filo-ecumenismul celor ce il practica, ci despre anti-ortodoxia lor (mai mult sau mai putin constientizata).
Si mai spune ca atunci cand cei care nu-l plac pe adevaratul Hristos si traiesc dupa invataturi mincinoase te primesc cu bucurie in ceea ce ei cred a fi randurilor lor, chiar fiind de alta confesiune, ar trebui sa se lase cu frica mare.
  #77  
Vechi 04.05.2011, 16:28:15
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asta o spune crestinul din tine sau individul frustrat ca cei din jurul nu se ridica la inaltimea asteptarilor lui, punandu-si mai degraba problema "ce fac ei pentru mine" decat "ce as putea face eu pentru ei"?
Nu te apuca groaza cand iti dai seama ce raspuns dau crestinii la ultima intrebare intr-o tara 85% ortodoxa?
  #78  
Vechi 04.05.2011, 16:28:37
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asta o spune crestinul din tine sau individul frustrat ca cei din jurul nu se ridica la inaltimea asteptarilor lui.
Nu ca tu ai da impresia de om dezinhibat, mai ales ca unii nu s-au ridicat la inaltimea asteptarilor tale si au parasit biserica ta... Fii linistit, credinta ta nu ti-o ia nimeni si nici nu-si doreste.

Mai, oameni buni, fata a facut o alegere. De mult timp se vedea pe forum inclinatia ei catre BC, dar nu v-ati alarmat prea mult si nu ati avut solutii la nelinistea ei. Insa acum nu e cazul sa faceti concurs de vorbe grele. Sau poate ca e... Caci cine vede reactia unora de pe aici scuipa de trei ori in san si zice merci ca a scapat de asa credinciosi adevarati.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #79  
Vechi 04.05.2011, 16:28:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Alin, nu ma cunosti. Poti sa incetezi sa faci tot felul de supozitii despre cum am fost crescuta eu, cum ma imbrac si cam ce fel de ortodox am fost eu si cam in ce mediu ortodox m-am invartit?
Bun, sa zicem ca nu stiu, atunci ne spui si noua de ce ai fost pana acum ortodoxa si nu protestanta sau catolica?
  #80  
Vechi 04.05.2011, 16:29:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Nu te apuca groaza cand iti dai seama ce raspuns dau crestinii la ultima intrebare intr-o tara 85% ortodoxa?
"Multi chemati, putin alesi" :)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cardul De Sanatate Cu CIP RFID 666 Devine Obligatoriu De La 1 Ianuarie 2013 myself00 Generalitati 1 03.01.2013 21:37:21
Teoria Big-Bang-ului il exclude pe Dumnezeu din Creatie neica_nimeni_altul Teologie si Stiinta 59 27.11.2012 12:25:23
Viteza forumului sophia Reguli generale de utilizare a forumului 4 02.08.2012 14:03:02
Papa: Dumnezeu s-a aflat in spain spatele Big Bang. Universul n-a aparut intamplator. Eugen7 Teologie si Stiinta 15 09.01.2011 17:42:36
Trapeza - locul unde hrana devine rugaciune adrian35 Intrebari utilizatori 8 07.05.2010 18:36:35