Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.05.2011, 23:44:43
Claudiu_Zel Claudiu_Zel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.03.2011
Mesaje: 18
Implicit

Eu cred ca o sa fie multi elini, islamisti, budisti etc. care o sa ia fata la multi ortodocsi. Fiecare cu talantii lui si oricine zice ''eu sunt'', sunt de parere ca isi ingroapa talantul. Se vorbeste de religii si de Adevar ca la piata, care legume sunt mai proaspete, care mai naturale, cand de fapt nimeni nu stie nimic. Cred ca ''CEL CE ESTE'' trebuie adus pe buzele noastre mai cu cumpatare si sa nu judecam asa lejer ''zidirile'' Lui, in special omul, care este dupa ''chipul si asemanarea Lui'' ( TOTI ). Cei ce au avut norocul sa primeasca din nastere o mostenire mai apropriata de Cer, ii se va cere mai mult decat celui care are nevoie de o munca mai intensa a cugetului pentru a se apropria de Adevar. Multe locasuri sunt si Sus si jos si nu va fi nimeni nerasplatit sau nepedepsit. Sfintii Parintii au o intelepciune ce trebuie cantarita cu atentie si cred ca avem mai mult folos daca zicem ''nu stiu'' decat daca devenim teologi. O sa ne intalnim si cu ei si le vom afla toate la timpul lor.
Eu pana atunci doresc multa dragoste si pace tuturor semenilor mei si sper sa reusesc sa nu las cugetul sa priveasca nici la haina, nici la religia nimanui. Ce-i al meu e pus deoparte si nimeni nu poate sa fure sau sa adauge ....
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 22:42:56
Mantuirea Tartaruga Dogmatica 413 11.09.2012 03:18:26
Mantuirea danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 1 24.12.2006 22:39:15