Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #291  
Vechi 28.03.2012, 16:46:38
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu au scris amanuntit un capitol despre acest lucru si pentru adventisti pentru ca cel mai probabil nu stiau ca in secolul XIX va apare in SUA un mic cultulet care va vorbi tot timpul despre ziua de odihna.
Nu un "capitol amănunțit", măcar un singur verset rătăcit acolo... și nu pentru adventiști, că ei nu au nevoie de dovezi pentru duminică, ci pentru ortodocși și catolici...

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Dar au scris cate ceva cum ai vazut in Epistola catre Evrei
Am văzut. Tot despre sâmbătă scrie și în Evrei, nimic despre duminică.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
pentru ca atunci crestinii oricum se intalneau in prima zi a saptamanii
Am văzut și asta că se întâlneau de fapt sâmbăta. Și la 20 de ani după Înviere, și la 30 și chiar și la 40 (conform spuselor Mântuitorului: Mat.24,20)

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
ce rost mai avea sa scrie.
Ca să aveți și voi un cât de mic argument.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
insemnatate supradimensionata pe care o dau adventistii care isi bazeaza aproape toata invatatura lor pe tinerea sabatului.
Serios? Din ce deduci asta? Cu ce este porunca a IV-a mai supradimensionată decât porunca a II-a? Ooops, hai să luăm alt exemplu...

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Chiar si in Vechiul Testament era data ca o zi de odihna, zi in care il slaveau si pe Dumnezeu. La fel si crestinii de azi au o zi de odihna in care il slavesc in mod special pe Dumnezeu.
Dar nu este aceeași zi, ziua aceea sfințită și binecuvântată de Dumnezeu. E doar prima zi de lucru ridicată la rang de zi de odihnă de neica nimeni (că ziceți că nu de Constantin).

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E un citat scos din contextul dat. Chiar in pasaj scrie ca Apostolii fusesera in sinagoga si vorbisera evreilor
Bagă tu citatul la loc în context și vei vedea că la acea sinagogă erau și ne-evrei, cărora sâmbătă următoare le-a predicat.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
iar dupa ce au iesit cei din cetate i-au rugat sa le spuna si lor data viitoare propovaduirea. Pentru ca scrie ca ei intrau sa le vorbeasca doar iudeilor in sinagoga, iar asta o faceau sambata cand ii gaseau pe toti la sinagoga. De asemenea, cei ce aveau comunitati evreeiesti si sinagogi in cetatile lor stiau ca evreii se intalnesc sambata in sinagogi. Asadar nu are nicio relevanta pasajul asta.
Ba are relevanță căci și ne-evreilor li se predica tot sâmbăta. Dacă vrei un pasaj mai relevant citește Fapte 16,13 despre cetatea Filipi unde nu exista sinagogă. Pavel se duce în mijlocul naturii și tot ține serviciu de închinare sâmbăta. Probabil nici asta nu mai are relevanță pentru tine. Nu știu ce ar putea fi relevant... probabil foc din cer... va veni și asta, nu cred că ți-ai dori!

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Am aratat ca nu reiese din acel pasaj ca se tinea in fiecare zi.
Bineînțeles! Dacă scrie "în fiecare zi", înseamnă că e doar într-una. Albul e negru și negrul e alb... tipic!

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Exemplul cu donatiile este destul de clar: "În ziua întâi a săptămânii (Duminică), fiecare dintre voi să-și pună deoparte, strângând cât poate, ca să nu se facă strângerea abia atunci când voi veni"
E evident ca spune de comunitati, deci ei se intalneau duminica
Se întâlneau duminica prin pivnițe și cămări... doar scrie clar că "acasă" În ziua de închinare se stă prin beciul casei făcând inventarul butoaielor!

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In plus nu ar fi avut niciun sens sa spuna ca sa adune in prima zi, de parca era o zi speciala de strans, puteau sa o faca in orice zi.
Sensul e tocmai acesta: se face inventarul în prima zi [de lucru] a săptămânii, nu când vine sabatul să te trezești că nu ți-ai pregătit bocceluța!

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asadar atunci le colectau intr-un loc.
Nu într-un loc prietene, ci în mai multe! Fiecare la el acasă. Citește bine pasajul. Când venea apostolul, abia atunci se strângeau ajutoarele pregătite de fiecare acasă.

Deci... n-a mai rămas decât "etc." Ăsta e argumentul vostru pentru poruncirea duminicii: etcaetera!
  #292  
Vechi 28.03.2012, 16:50:11
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Exista acum explicatii si Sfanta Scriptura tradusa mai corect
Am văzut cât de "corect" e tradus în ediția nouă. Domnul să aibă milă de traducător!
  #293  
Vechi 28.03.2012, 16:56:45
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Apostolul le spune credinciosilor sa adune de prin casa in prima zi neaparat, nu cumva sa stranga in alte zile ca e exclus din Biserica. Are vreo logica sa spuna ca in prima zi sa stranga? Nu era logica sa spuna ca sa adune fiecare, fara sa mai mentioneze prima zi? Le cadeau mainile daca strangeau de prin casa si in alte zile?
Prietene, ia o mică pauză și cercetează atent pasajul, că asta e ultiuma ta speranță argumentativă!

Acolo scrie clar că în prima zi a săptămânii să strângă fiecare acasă. Nu în ziua a doua, nu în a treia. Poate fix pentru tine a fost scris așa, ca să știi că ziua întâia a săptămânii, departe de a fi o zi de adunare și închinare, era o zi de lucru!
  #294  
Vechi 28.03.2012, 17:44:39
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Când venea apostolul, abia atunci se strângeau ajutoarele pregătite de fiecare acasă.
exact, asta i-am spus si eu, apostolul era autoritatea care colecta donatiile, nu-si ducea fiecare crestin bunurile ce dorea sa le ofere, in fiecare duminica, la "biserica", ca sa le depoziteze acolo; depozitarea se facea de catre fiecare in locuinta personala, in fiecare duminica mai punea cate ceva...si apoi cand venea apostolul, hop cu bunatatile sa le dea la colectare!
  #295  
Vechi 29.03.2012, 01:25:44
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

"12.Păzește ziua odihnei, ca s'o sfințești, așa cum ți-a poruncit ție Domnul, Dumnezeul tău.
13.Șase zile să lucrezi; în ele fă-ți toate treburile,
14.dar ziua a șaptea este odihna Domnului, Dumnezeului tău; în ea să nu faci nici o muncă, nici tu, nici fiul tău, nici fiica ta, nici robul tău, nici roaba ta, nici boul tău, nici asinul tău, nici orice dobitoc al tău, nici străinul ce locuiește la tine, pentru ca robul tău și roaba ta să se odihnească întocmai ca și tine." Deut.5

Respectarea poruncii este motivata de Dumnezeu prin: "dar ziua a șaptea este odihna Domnului, Dumnezeului tău."
Ori "3.Pe când noi, cei ce am crezut, noi suntem cei ce intrăm întru odihnă, după cum s'a zis: Juratu-M'am întru mânia Mea: Întru odihna Mea nu vor intra!, cu toate că lucrurile erau încheiate încă de la întemeierea lumii," intru odihna se accede prin credinta in Iisus Hristos si odihna nu dureaza numai o zi, 24 de ore. Secularizare la greu la sectarii astia.

Sectarii de sambata cred ca prin asa-zisa "sfintire" a sambetei intra intru odihna lui Dumnezeu. Dar in odihna se intra prin credinta.

Ce inseamna pentru ei odihna lui Dumnezeu? Se duc la adunare, rostesc vreo 2-3 invocari - ca alea nu sunt rugaciuni - canta niste cantari si hocus-pocus! iaca au sfintit ziua. Si ei sunt convinsi pana in strafundul madularelor ca au "sfintit" o zi. Nici pomeneala de credinta, doar autoindreptatire. Ori tocmai aceasta certitudine ii impinge inapoi in VT.
Prin ce sunt incredintati ei ca, la sfarsitul sambetei au sfintit ziua? Printr-o autoconsolare (ca sa nu-i apun autoamagire). La sfarsitul zilei se duc acasa fericiti ca au mai "sfintit" o zi.

In ce hal pot sa se amageasca oamenii, vai de capul lor!!
  #296  
Vechi 29.03.2012, 11:24:51
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
"12.Păzește ziua odihnei, ca s'o sfințești, așa cum ți-a poruncit ție Domnul, Dumnezeul tău.
13.Șase zile să lucrezi; în ele fă-ți toate treburile,
14.dar ziua a șaptea este odihna Domnului, Dumnezeului tău; în ea să nu faci nici o muncă, nici tu, nici fiul tău, nici fiica ta, nici robul tău, nici roaba ta, nici boul tău, nici asinul tău, nici orice dobitoc al tău, nici străinul ce locuiește la tine, pentru ca robul tău și roaba ta să se odihnească întocmai ca și tine." Deut.5

Respectarea poruncii este motivata de Dumnezeu prin: "dar ziua a șaptea este odihna Domnului, Dumnezeului tău."
Ori "3.Pe când noi, cei ce am crezut, noi suntem cei ce intrăm întru odihnă, după cum s'a zis: Juratu-M'am întru mânia Mea: Întru odihna Mea nu vor intra!, cu toate că lucrurile erau încheiate încă de la întemeierea lumii," intru odihna se accede prin credinta in Iisus Hristos si odihna nu dureaza numai o zi, 24 de ore. Secularizare la greu la sectarii astia.

Sectarii de sambata cred ca prin asa-zisa "sfintire" a sambetei intra intru odihna lui Dumnezeu. Dar in odihna se intra prin credinta.

Ce inseamna pentru ei odihna lui Dumnezeu? Se duc la adunare, rostesc vreo 2-3 invocari - ca alea nu sunt rugaciuni - canta niste cantari si hocus-pocus! iaca au sfintit ziua. Si ei sunt convinsi pana in strafundul madularelor ca au "sfintit" o zi. Nici pomeneala de credinta, doar autoindreptatire. Ori tocmai aceasta certitudine ii impinge inapoi in VT.
Prin ce sunt incredintati ei ca, la sfarsitul sambetei au sfintit ziua? Printr-o autoconsolare (ca sa nu-i apun autoamagire). La sfarsitul zilei se duc acasa fericiti ca au mai "sfintit" o zi.

In ce hal pot sa se amageasca oamenii, vai de capul lor!!
pai mai este o problema pe care nici un adventist nu si-a pus-o: CE INSEAMNA CA DUMNEZEU S-A ODIHNIT?
  #297  
Vechi 29.03.2012, 16:47:17
penticostalul penticostalul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.06.2011
Locație: Intru ceruri, în Hristos Iisus
Religia: Protestant
Mesaje: 530
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Sectarii de sambata cred ca ...
  • Se duc la adunare, rostesc vreo 2-3 invocari - ca alea nu sunt rugaciuni
  • Canta niste cantari si hocus-pocus! iaca au sfintit ziua.
  • Nici pomeneala de credinta, doar autoindreptatire.
In ce hal pot sa se amageasca oamenii, vai de capul lor!!
V-ati plans ca "sectarii de sambata" nu va lasa linistit in post.
Ma intreb cam de ce tip de liniste ai nevoie dumneata pentru a putea tine un post cu folos?

P.S. E cam off-topic pe aici de vreo 25 de pagini

Last edited by penticostalul; 29.03.2012 at 16:50:15.
  #298  
Vechi 29.03.2012, 16:48:36
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
dar de ce apostolii nu au numit-o asa???
Pai, tocmai ca Sf.Ap.Ioan deja in cartea Apocalipsei denumeste o anume "zi a Domnului":
"10.În ziua Domnului eram în Duhul. Și am auzit înapoia mea un glas puternic, ca sunetul unei trâmbițe.."Apoc.1
  #299  
Vechi 29.03.2012, 16:52:04
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
"ziua Domnului" este o expresie care apare atat in Vechiul cat si in Noul testament si semnifica o zi de judecata, o zi a prezentei lui Dumnezeu, insa din niciun text biblic nu rezulta ca "ziua Domnului" ar fi duminica.
Este aceeasi logica aplicata in cazul sambetei:
"Shabbath" inseamna zi de odihna, iar etimologic cuvantul "Sambata" deriva din "Shabbath".
La fel, "Duminica" deriva din "Dies Domine", care inseamna...Ziua Domnului.
  #300  
Vechi 29.03.2012, 16:54:23
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
pai mai este o problema pe care nici un adventist nu si-a pus-o: CE INSEAMNA CA DUMNEZEU S-A ODIHNIT?
Astea sunt deja intrebari duhovnicesti, greu poate un om lumesc prin fire sa-si puna intrebari duhovnicesti.
Si de-aia, Biblia le ramane inchisa: trec prin viata ca valiza prin gara, fara sa gaseasca raspunsuri duhovnicesti.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfinti cu moaste Seraphim7 Moaste 4 04.11.2011 20:22:06
S-a umplut din nou Casa Domnului de comercianti? Marius22 Generalitati 11 12.08.2010 18:06:14
sfinti...chinezi? mariamary Moaste 3 03.03.2010 14:23:00
Bucuria lui Dumnezeu de a ne darui cerul Ioan_Ciobota Generalitati 2 20.04.2008 19:14:32
Portrete de sfinti/Sfinti si sfintenie alecsandru Biserica Romano-Catolica 18 20.04.2007 20:46:05