Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #871  
Vechi 31.08.2012, 16:34:50
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Încrederea mi-am pus-o în Dumnezeu și în Cuvântul Lui. Pentru cineva care se ține cu dinții de cuvântul oamenilor ar putea părea o "alegere proastă"
Aici nu aveti dreptate, stimate domn!

increderea nu v-ati pus-o in Cuvant, deoarece nu-l respectati, v-am aratat ca biserica primara avea ca si conducatori pe acei presbiteri, un grup de presbiteri, iar voi adventistii ati trecut peste aceasta regula sfanta si v-ati pus un pastor unic, platit cu salariu, ca si o functie, ca un serviciu lumesc si pe langa acesta, alti presbiteri.

tot ce v-am aratat, a fost degeaba, ati ignorat cu desavarsire !
Reply With Quote
  #872  
Vechi 01.09.2012, 06:21:22
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sad story Vezi mesajul
Aici nu aveti dreptate, stimate domn!

increderea nu v-ati pus-o in Cuvant, deoarece nu-l respectati, v-am aratat ca biserica primara avea ca si conducatori pe acei presbiteri, un grup de presbiteri, iar voi adventistii ati trecut peste aceasta regula sfanta si v-ati pus un pastor unic, platit cu salariu, ca si o functie, ca un serviciu lumesc si pe langa acesta, alti presbiteri.

tot ce v-am aratat, a fost degeaba, ati ignorat cu desavarsire !
Adventiștii nu au trecut peste această regulă: biserica locală are în fruntea ei prezbiterul/prezbiterii (pastorul, el însuși fiind mai întâi prezbiter și apoi pastor). Pastorul local după 4-5 ani pleacă în altă localitate, însă prezbiterii rămân.
Reply With Quote
  #873  
Vechi 01.09.2012, 09:23:09
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Adventiștii nu au trecut peste această regulă: biserica locală are în fruntea ei prezbiterul/prezbiterii (pastorul, el însuși fiind mai întâi prezbiter și apoi pastor). Pastorul local după 4-5 ani pleacă în altă localitate, însă prezbiterii rămân.
Trebuia sa lasati doar prezbiterii, care au rolul/functia de a pastori (in felul asta sunt si pastori), asa ar fi fost biblic.
Reply With Quote
  #874  
Vechi 01.09.2012, 11:49:52
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sad story Vezi mesajul
Trebuia sa lasati doar prezbiterii, care au rolul/functia de a pastori (in felul asta sunt si pastori), asa ar fi fost biblic.
Din fericire, Scriptura a fost inspirată de Duhul Sfânt și nu de sad story:

"Și el a dat pe unii apostoli, pe alții prooroci, pe alții evangheliști, pe alții păstori și învățători," (Efes. 4,11 -versiunea ortodoxă)


Iar El, a lăsat în Biserică nu doar prezbiteri, ci și alți slujbași pentru nevoile ei.
Reply With Quote
  #875  
Vechi 01.09.2012, 23:51:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Încrederea mi-am pus-o în Dumnezeu și în Cuvântul Lui. Pentru cineva care se ține cu dinții de cuvântul oamenilor ar putea părea o "alegere proastă"
Daca Ellen White este pentru tine Dumnezeu, sau chiar profet a lui Dumnezeu, suntem de acord, ca din perspectiva ta, ai facut alegerea buna.

Dar inca o data, este perspectiva proasta.
Reply With Quote
  #876  
Vechi 02.09.2012, 02:46:40
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca Ellen White este pentru tine Dumnezeu, sau chiar profet a lui Dumnezeu, suntem de acord, ca din perspectiva ta, ai facut alegerea buna.

Dar inca o data, este perspectiva proasta.
Aline,
Ma bag si eu ca musca in lapte dar cred ca trebuie dat totusi Cezarului ceea ce este al Cezarului. Nu degeaba sunt numiti neoprotestantii Sola Scriptura, la ei tocmai ca nu se considera ca tot ceea ce spune un om este Cuvantul lui Dumnezeu ci Cuvantul este doar cel biblic indiferent de cine il pronunta. Faptul de a spune ca oamenii vorbesc/primesc de la Dumnezeu revelatii ce nu sunt in Biblie este specific Bisericii traditionale.

Last edited by Tartaruga; 02.09.2012 at 02:51:26.
Reply With Quote
  #877  
Vechi 02.09.2012, 09:51:43
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Din fericire, Scriptura a fost inspirată de Duhul Sfânt și nu de sad story:

"Și el a dat pe unii apostoli, pe alții prooroci, pe alții evangheliști, pe alții păstori și învățători," (Efes. 4,11 -versiunea ortodoxă)


Iar El, a lăsat în Biserică nu doar prezbiteri, ci și alți slujbași pentru nevoile ei.
Domnule,
macar aveti bunul simt sa nu terfeliti textul Scripturii !

Unde apare prezbiterul in acel text ca sa putem face o distinctie de pastor? ca nu zice: pe unii i-a dat: "prooroci, evanghelisti, pastori, prezbiteri, invatatori."

unde este descrisa slujba unui pastor, atentie, diferita de ce a prezbiterilor si peste prezbiteri? unde?
si de ce apostolii au fost (doar) prezbiteri si nu pastori?
unde scrie ca Duhul sfant a numit vreun pastor? unde scrie ca Duhul Sfant numeste pastori?
nu este clar ca prezbiterul este pastorul, care...pastoreste, asta e rolul lui?
si de ce un singur pastor peste o adunare?
Iacov 5:14 spune sa chemam prezbiterii bisericii, de ce pastorul niciodata nu este amintit? pastorul nu trebuie chemat pentru problemele credinciosilor?
unde scrie ca in biserica, pastorul isi subordoneaza prezbiterii, cum se intampla la voi??

Aveti mare indrazneala sa nu recunoasteti ca pastorul este o traditie neoprotestanta si nu ceva biblic.
Credeti ca daca imi fluturati acel text, este suficient?

Prezbiterii sunt numiti in Scripturi nu doar si pastori dar si supraveghetori.
Pentru ca asta face un prezbiter, pastoreste, supravegheaza.

New International Version (ˆ1984)
Keep watch over yourselves and all the flock of which the Holy Spirit has made you overseers. Be shepherds of the church of God, which he bought with his own blood. (Fapt.20:28)

deci acesti supraveghetori (adica prezbiterii) aveau datoria de a pastori (de a fi pastori ai bisericii).
Reply With Quote
  #878  
Vechi 02.09.2012, 09:52:46
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tartaruga Vezi mesajul
Nu degeaba sunt numiti neoprotestantii Sola Scriptura, la ei tocmai ca nu se considera ca tot ceea ce spune un om este Cuvantul lui Dumnezeu ci Cuvantul este doar cel biblic indiferent de cine il pronunta.
Neoprotestantii spun ei despre ei insisi ca au ca fundament al credintei Sola Scriptura insa denumirea nu are acoperire in realitate. Atata vreme cit in Sfinta Scriptura e scris "Acesta este Trupul Meu", iar ei sustin exact contrariul, sau cand ei sustin ca Domnul nostru Isus Hristos este aceiasi persoana cu arthanghelul Mihail, iar in Sfanta Scriptura nu e scris nicaieri despre asta, putem trage usor concluzia ce inseamna Sola Scriptura. Sunt doar doua cuvinte cu care ii inseala pe cei slabi si nestiutori.

Dar, intr-adevar, sunt foarte rigurosi in a numara firele de marar pentru a-i da pastorului partea care i se cuvine.

Last edited by nutucutu; 02.09.2012 at 11:37:20.
Reply With Quote
  #879  
Vechi 02.09.2012, 14:01:23
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca Ellen White este pentru tine Dumnezeu, sau chiar profet a lui Dumnezeu, suntem de acord, ca din perspectiva ta, ai facut alegerea buna.

Dar inca o data, este perspectiva proasta.
Vorbești iară ca să te afli în treabă... Când am afirmat eu că mi-aș pune încrederea în Ellen White? Intrarea în Biserica Adventistă de Ziua a Șaptea și legământul prin botez l-am făcut în Numele Tatălui, al Fiului și al Duhului Sfânt și asta o numesc eu o alegere bună. Dacă e să te iau la bani mărunți, tu nici măcar nu ai făcut o alegere. Au făcut-o alții pentru tine...
Reply With Quote
  #880  
Vechi 02.09.2012, 14:04:24
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sad story Vezi mesajul
Domnule,
macar aveti bunul simt sa nu terfeliti textul Scripturii !
Nu l-am terfelit, ci l-am postat așa cum apare scris! Am scris doar că Domnul a lăsat în Biserică și alți slujbași, nu doar prezbiteri. Textul e foarte clar în această privință: a lăsat și apostoli, prooroci, evangheliști, păstori și învățători. Prezbiterul -chiar dacă ar putea avea mai multe calități și daruri- nu le poate face pe toate în Biserică. De aceea, Domnul a lăsat...

Citat:
În prealabil postat de sad story Vezi mesajul
Unde apare prezbiterul in acel text ca sa putem face o distinctie de pastor? ca nu zice: pe unii i-a dat: "prooroci, evanghelisti, pastori, prezbiteri, invatatori."
Nici n-am spus că apare ori că apare o distincție. Ba chiar am spus că pastorul este și prezbiter. Cel puțin în Biserica AZȘ, un pastor nu este investit ca atare dacă nu e prezbiter.

Citat:
În prealabil postat de sad story Vezi mesajul
unde este descrisa slujba unui pastor, atentie, diferita de ce a prezbiterilor si peste prezbiteri? unde?
si de ce apostolii au fost (doar) prezbiteri si nu pastori?
unde scrie ca Duhul sfant a numit vreun pastor? unde scrie ca Duhul Sfant numeste pastori?
nu este clar ca prezbiterul este pastorul, care...pastoreste, asta e rolul lui?
Dar cine spune că nu aveau și această menire de pastori/cei ce păstoresc? Din moment ce "păstoreau" turma Domnului, erau bineînțeles pastori, fără a fi apelați ca atare. Fapte 20,28; 1 Petru 5,2.

Citat:
În prealabil postat de sad story Vezi mesajul
si de ce un singur pastor peste o adunare?
Nu e obligatoriu să fie unul. De exemplu, comunitatea mea locală are doi, unul fiind de tineret.

Citat:
În prealabil postat de sad story Vezi mesajul
unde scrie ca in biserica, pastorul isi subordoneaza prezbiterii, cum se intampla la voi??
Hai să lămurim lucrurile: pastorul este angajatul Conferinței, prezbiterii nu - deci de unde deduceți această "subordonare"? Și dacă la "noi" ar fi așa, la "voi" cum este? Aaa, am uitat că nu există un "voi", dumneavoastră fiind fără de biserică...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca nu sintem ecumenisti ce rost are sa discutam cu sectantii? bmd Secte si culte 177 08.11.2010 20:20:53
Ignorati Sf.Asteapta Generalitati 5 03.05.2010 07:01:32