Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 17.11.2014, 16:53:16
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Care-s bisericile alea care iti taie chitanta pentru nunti, botezuri si inmormantari, ca eu nu am vazut asa ceva, si am umblat prin biserici, mai ales inainte sa alegem biserica unde sa ne casatorim. Si unii au niste tarife cat un salariu mediu pe luna...si nu-ti da nimeni nici o chitanta...
Nu stiu. Il cred pe cuvant pe Catalin. El probabil a fost in mai multe biserici decat mine.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 19.11.2014, 14:48:01
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Toti suntem oameni. Nimic mai mult.
Nu-i adevarat, unii ca tine de exemplu se trag din maimuta, altii considera ca au fost creati de Dumnezeu ... deci, desi arata aparent la fel, sunt total diferiti structural acesti "oameni". Unii au suflet iar altii nu, din pacate.

Referitor la aceasta problema Petre Tutea spunea:

"O baba murdara pe picioare, care sta în fata icoanei Maicii Domnului în biserica, fata de un laureat al premiului Nobel ateu - baba e om, iar laureatul premiului Nobel e dihor. Iar ca ateu, asta moare asa, dihor"

sau

"Eu cînd discut cu un ateu e ca si cum as discuta cu usa. Între un credincios si un necredincios, nu exista nici o legatura. Ala e mort, sufleteste mort, iar celalalt e viu si între un viu si un mort nu exista nici o legatura. Credinciosul crestin e viu."

Conform DEX

AGNOSTICÍSM s. n. Doctrină filozofică idealistă care neagă posibilitatea omului de a cunoaste lumea obiectivă si legile ei de dezvoltare; este propagată de clasele exploatatoare cu scopul de a împiedica masele asuprite să descopere adevărata cauză a mizeriei lor si să lupte împotriva ei. Natura este infinită si ea are o existentă infinită, si tocmai această recunoastere, singura categorică, singura neconditionată, a existentei ei în afara constiintei si a senzatiilor omului, deosebeste materialismul dialectic de agnosticismul relativist si de idealism. LENIN, MAT. EMP. 295.

O alta diferenta fundamentala dintre un ateu/agnostic si un creationist ortodox este ca ateul considera ca universul este infinit, necreat cu o varsta infinita ... iar creationistul ortodox considera cu universul este finit, creat si are o varsta tanara (7500 ani)

Last edited by AlbertX; 19.11.2014 at 15:56:18.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 19.11.2014, 16:16:10
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Care-s bisericile alea care iti taie chitanta pentru nunti, botezuri si inmormantari, ca eu nu am vazut asa ceva, si am umblat prin biserici, mai ales inainte sa alegem biserica unde sa ne casatorim. Si unii au niste tarife cat un salariu mediu pe luna...si nu-ti da nimeni nici o chitanta...
Nu stiu cum e acolo ,dar nu mai generaliza.
Nunta o faci odata in viata si nu costa atat ci mult mai putin.
La fel la botezuri ,inmormantari.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 19.11.2014, 16:41:37
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Nu stiu cum e acolo ,dar nu mai generaliza.
Nunta o faci odata in viata si nu costa atat ci mult mai putin.
La fel la botezuri ,inmormantari.
Corinusha are boala pe "popi" ... si sugereaza ca sunt cam "evazionisti" unii dintre ei ...
Nu conteza ca arunca o gramada de bani la nunta pe tot felul de prostii ... pe ei chitanta de la biserica-i intereseaza
Ipocrizia este principala calitate a sectarilor ...
Reply With Quote
  #55  
Vechi 19.11.2014, 17:11:40
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Corinusha este o femeie tânără, educată în duh scientist, a cărei mare realizare până azi e că a devenit psiholog. E un psiholog tânăr și deocamdată e foarte încântată de asta.
Dar, tocmai pentru că are un suflet înclinat spre bunătate, spre compasiune, a ales să devină psiholog și nu altceva. Pentru o femeie aceasta echivalează cu alegerea preoției de către un bărbat.
Duhul școlii psihologice e bogat, el poate îndemna spre necredință dar și spre credință. Dumnezeu a lăsat o portiță și psihologilor de a deveni buni creștini.
Personal cred că, cu vremea, pe măsură ce va înțelege mai bine condiția umană, din însăși profesia de psiholog care o pune în contact cu resursele dar și cu mizeriile omenescului, Corinusha se va apleca tot mai mult spre descoperirea lui Dumnezeu și, desigur, spre Biserică.
Deocamdată se ține la facil, oarecum la o prelungă tatonare, cum e firesc pentru această etapă din dezvoltarea ei.
Așa cred eu și pariez pe creșterea ei în cele duhovnicești, cu vremea, cu necazurile și, mai ales, cu harul lui Dumnezeu și descoperirile Sale în viața Corinei.
Va veni vreme, cred, când Corinusha nu se va mai numi așa, ci Corina.
Toate la vremea lor!

Last edited by Ioan_Cezar; 20.11.2014 at 00:58:56.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 14.08.2015, 02:07:13
Citadel Citadel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2015
Locație: Focșani
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Citadel
Implicit

Întradevăr, Ateii sunt doar niște oameni care nu cred în Dumnezeu sau într-o altă divinitate.
Ceea ce pe mine mă uimește că ei nu cunosc pe adevăratul Dumnezeu. Și cred.în alte prostii, gen big bang.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 14.08.2015, 02:12:05
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Troll alert. Din nou...
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #58  
Vechi 18.09.2015, 17:53:29
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
O alta diferenta fundamentala dintre un ateu/agnostic si un creationist ortodox este ca ateul considera ca universul este infinit, necreat cu o varsta infinita ... iar creationistul ortodox considera cu universul este finit, creat si are o varsta tanara (7500 ani)
Asta ți s-a spus?
Știința spune că Universul nu este infinit și nu are o vârstă infinită.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare