Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 17.11.2015, 16:23:55
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Evident ca este condamnabil si ce a facut inchizitia in urma cu secole, din pacate de-a lungul istoriei sale si Biserica Catolica s-a implicat in actiuni condamnabile (inchizitia, cruciadele, sprijinrea unor imperii coloniale, jefuirea si masacrarea populatiilor din Lumea Noua, sprijinirea unor imperii multinationale si retrograde- cum a fost Imperiul Habsburgic- o adevarata inchisoare a popoarelor, etc), insa asta nu scuza cu nimic extremismul musulman.

Cu cel putin doua lucruri cred ca toti colegii de pe forum suntem de acord

1. Este intru totul condamnabil a ucide sau a persecuta pe cineva, din cauza religiei pe care o are (sau din cauza convingerilor sale filozofice, politice, sociale)

2. Este intru totul condamnabil a ucide persoane civile, in masa, indiferent din ce stat ar fi acestea si indiferent ce religie ar aveea aceastea.

Numai in cateva situatii, cu totul exceptionale, un om poate lua viata altui om (cazuri de legitima aparare, când pentru inlaturarea unui pericol iminent si neprovocat si pentru salvarea vietii ori integritatii corporale unei persoane sau unei persoane foarte apropiate- copii, sot/sotie, partener/partenera, parinti, frati/surori- aceea persoana poate lua viata unui agresor, cazuri când pentru îndeplinirea atributiilor de serviciu a politistilor, jandarmilor se impune utilizarea armamentului din dotare, cazuri când o persoana lupta in cadrul armatei unui stat intr-un razboi de aparare a patriei, si cazuri de razbunare indreptatita- atunci când o pesoana provoaca un mare rau unei persoane ori altei persoane apropiate de aceasta- atunci când cineva iti omoara ori violeaza copii, sotia/partenera, parintii, fratii/surorile).
Numai in aceste 4 situatii exceptionale se poate justifica moral (si in unele situatii si legal) faptul de a lua viata altui om.
Insa si in aceste cazuri se poate justifica moral (si uneori si legal) faptul de a lua viata unui om, numai daca actiunea se indreapta impotriva persoanei care a comis aceea fapta, si nu impotriva colectivului, mediului social sau religios, etc, din care face parte persoana care a comis fapta.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 17.11.2015, 17:33:01
andra_v andra_v is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 208
Implicit

Toata compasiunea pentru familiile indoliate, dar repet, nu are nimic de-a face cu religia.

Odata cu intrarea in vigoare a Acordului privind programul nuclear iranian, pretul petrolului incepe sa scada in ritm constant, depasind de multe luni pragul critic: http://www.agerpres.ro/economie/2015...nului-14-45-09

Cum au transformat marii exportatori si consumatori crizele petrolului din anii 70, respectiv 80 in arme politice?

In rest sunt intru totul de acord cu voi: crima este crima in orice situate. Uciderea/persecutia unei persoane pe motiv religios sau tinand de convingeri personale este condamnabil indiferent de circumstante.
__________________
Andreea Stefan, ranita in incendiul de la Clubul Colectiv are nevoie de ajutorul nostru. http://inliniedreapta.net/jurnal/ape...ndreea-stefan/

Last edited by andra_v; 17.11.2015 at 17:43:50.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 17.11.2015, 20:37:33
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Intreba-te ce ar fi facut "sfanta" Inchizitie daca ar fi trait caricaturistii aia mai devreme cu cateva secole.
SI cu certitudine ar face si acum daca ar mai avea puterea care a avut-o atunci.
Ah, stiu ..le-ar fi inscenat un proces in care aveau dreptul sa recunoasca tot sau sa fie torturati pana o fac.

Romano-Catolicismul este exact exemplul de care e nevoie, ca nu e nevoie ca fondatorul religiei sa ceara "razboaie sfinte" ca unii din pretinsii sai urmasi sa se dedea la tot felul de acte de cruzime si salbaticie.
Tipul acesta de dialog imi da o senzatie de ireal. Omule, eu vorbesc de terorismul de acum. De razboaiele de acum. Te bucuri ? Hodie mihi, cras tibi! Cand vor incepe atentatele la Bucuresti, lucru care se va intampla mai devreme sau mai tarziu, la primii zeci de morti eu am sa-ti spun ca e absolut normal, ca nu e decat o dreapta razbunare si o consecinta directa a ce au facut ortodocsii. Am sa-ti dau si exemple cu faptuirile predecesorului lui Putin, Ivan cel Groaznic, contra musulmanilor. Iar intre atentatele de atunci, cu 19 morti la Caru cu Bere, 89 la Sala Palatului etc si felul odios si criminal in care s-a purtat voievodul Stefan cel Mare (facut in mod comic sfant de catre BOR) la Podul Inalt impotriva saracilor turci care ne doreau pacea si prietenia, voi face o stransa si logica legatura.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #64  
Vechi 17.11.2015, 20:47:21
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pe niste articole de doi bani de pe niste site -uri de 0.5 bani.
I-a citat copios antoniap pe alt subiect de discutie.
:))... Te referi cumva la saccsiv sau la apologeticum? Mă confunzi probabil cu altcineva, niciodată nu am făcut trimitere la articole de pe asemenea site-uri.

Last edited by ovidiu b.; 17.11.2015 at 20:51:29.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 17.11.2015, 20:47:56
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Tipul acesta de dialog imi da o senzatie de ireal. Omule, eu vorbesc de terorismul de acum. De razboaiele de acum.
În ritmul în care progresează discuția, nu m-aș mira ca irealul să ajungă la cote și mai înalte și să aflăm că de fapt Papa, prin prisma Inchiziției, e vinovatul principal pentru terorismul ISIS.

De unde ar putea decurge, logic necesar, o solicitare în sensul interzicerii catolicismului, la pachet cu mai multă și mai mare deschidere către islam, în spiritul reconcilierii pentru crimele catolicilor. Crime care, evident, fiind ale catolicilor, au de-a face cu religia, în vreme ce crimele musulmanilor, la fel de evident, nu au de-a face cu religia.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #66  
Vechi 17.11.2015, 21:24:47
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
pe ce te-ai bazat cand ai spus asta? Chiar ma intereseaza!
"Foate puțini, poate, știu că islamul nu a fost lucrarea și plăsmuirea analfabetului și sălbaticului Mahomed, ci a evreilor. Foarte puțini au habar că mahomedanismul este făcătură evreiască, deoarece toate informațiile istorice despre acest lucru sunt măsluite de cei ce au interes să ascundă asta. Cine mai știe azi, că însuși Mahomed era evreu după mamă? Câți știu că, cel puțin trei dintre femeile lui erau evreice și că el era îndrăcit? (Vezi Sf. Maxim Grecul, Adevăr și minciună. Scrieri dogmatico-polemice, 1998; Sf. Maxim Grecul, Viața și cuvinte de folos, 2002) Cine a aflat vreodată că toți cei apropiați din jurul lui său erau sataniști(vrăjitori, atrologi și spiritiști)?

Au reușit lucifericii Sanhedrinului să facă din analfabetul, elipticul și demonizatul beduin Mahomed, profet mincinos. L-au propulsat în frunte ca, prin sabie, să răspândească mincinoasa relgie și să rănească astfel Creștinismul.

Dar care este consecința acestei atitudini dușmănoase a avreilor împotriva lui Hristos? Ce-au câștigat căpeteniile luciferice ale Sanhedrinului de pe urma născocirii Islamnului? Au creat astfel cel mai rău și mai neîmpăcat dușman de moarte al iudaismului. Primul sânge evreiesc a fost vărsat de însuși Mahomed, lucru pe care adepții religiei lui îl continuă până astăzi."

(Arhim. Harambie D. Vasilopoulos - Ecumenismul fără mască, pag. 141-142)

Last edited by ovidiu b.; 17.11.2015 at 22:09:47.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 17.11.2015, 21:33:25
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Mai putin aia de la ISIS care nu au nici o treaba cu evreii. Ii roade in schimb faptul ca oamenii din Franta sau de aiurea sunt liberi. :)

Nu stiu daca este facatura evreiasca, stiu ca majoritatea musulmanilor ii respecta atat pe evrei cat si pe crestini https://en.wikipedia.org/wiki/People_of_the_Book

Si mai stiu ca Wahhabitii astia care sunt la originea ISIS si-au facut mana vreo doua secole omorand sute de mii de musulmani. Nu crestini sau evrei. Si ca Arabia Saudita a fost creata si daruita lor, pentru a lovi in primul rand in ceilalti musulmani.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 17.11.2015, 21:39:18
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

https://www.youtube.com/watch?featur...Vo910B3bk#t=47

Interesant video. Cu musulmani intr-o biserica.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 17.11.2015, 21:43:45
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Exista o mica problema istorica la mijloc, din perspectiva datelor istoriei moderne. Tatal lui Mohammed a murit inainte de nastere lui iar mama lui (chiar daca ar fi fost evreica) a murit cand acesta avea sase ani, prin urmare mare influenta nu a avut. Bunicul sau, seful clanului Hashim, care l-a crescut a avut o mare influenta asupra lui. Acest clan, desi arab, era parte a unei confederatii mai mari de clanuri, numita Quraysh, care, intradevar avea oarecare stramosi evrei, dar nici ei direct, ci printr-o alta linie a tribului,numita Banu Najjar, din care facuse parte mama bunicului lui Mohammed.Cat despre mama lui Mohammed, pe nume Aminah, aceasta facuse parte dintr-un alt trib, Banu Zuhrah, care se revedicau drept descendenti ai lui Abraham dar prin Ishmael.Strict istoric vorbind puterea Sanhedrinului de a impune lideri religiosi in cadrul unei confederatii de tip Quraysh era nula, la momentul ascensiunii religioase a lui Mohammed influenta liderilor evrei fiind mult diminuata si restransa, o palida umbra a trecutului.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 17.11.2015 at 22:21:19.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 17.11.2015, 21:48:31
bob2909 bob2909 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.07.2010
Mesaje: 279
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
să aflăm că de fapt Papa, e vinovatul principal pentru terorism
No, bene! Papa Francesco, che e la verita ?

https://www.youtube.com/watch?v=qBUjiydjsxU

Vuoi unire tutte le religioni?

https://www.youtube.com/watch?v=TLV4PnCZdS4

Perche? Novus ordo seclorum?

http://www.cnbc.com/2015/07/10/pope-...apitalism.html
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare