Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1301  
Vechi 06.03.2017, 21:11:31
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ca de obicei, intri pe forum doar ca sa ii ataci pe cei fata de care ai resentimente si sa iti arati nestiinta, dublata de o lipsa de logica. Au trecut vremurile cand imi pierdeam timpul sa iti ascult aiurelile, sperand ca o sa te poti comporta ca un om normal si educat.
Interdictia canonica de ingenunchere duminica se refera la rugaciunea publica, in cadrul Liturghiei. Adica exact pe dos de cum spui tu ca "ti-ai dat seama".

Pune mana si citeste. O sa te folosesti mai mult de studiu decat de dat cu presupusul pe forumuri.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #1302  
Vechi 06.03.2017, 21:11:51
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Eu văd o poziție punctuală și logică.
Evident, nu am spus vreodata ca nu ai avea aceleasi conceptii, ce tin de ecumenism. Cei de aceeasi credinta cred la fel, e firesc. Daca nu-ti place adevarul cauti pe oricine sa iti dea dreptate, sa te aprobe, ca sa para ca sunt mai multi cei care sustin acelasi lucru. La fel ai facut si la alte subiecte.
Reply With Quote
  #1303  
Vechi 06.03.2017, 21:18:03
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Evident, nu am spus vreodata ca nu ai avea aceleasi conceptii, ce tin de ecumenism. .
Asta e argumentul final si imbatabil al lui Catalin, in special dupa ce i s-a demonstrat ca nu are dreptate: "Esti ecumenist !!!!!"
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #1304  
Vechi 06.03.2017, 21:20:47
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Evident, nu am spus vreodata ca nu ai avea aceleasi conceptii, ce tin de ecumenism.
Știu, altfel nici nu poți argumeta. Atâta poți.
Reply With Quote
  #1305  
Vechi 06.03.2017, 21:27:01
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Eu zic să nu mai faci afirmații în numele Bisericii când habar nu ai despre ce vorbești. Biserica ne spune clar ce avem de făcut, de asta avem canoanele alea. În lipsă de argumente trecem la atac la personă? Eu zic să te potolești, nu de alta, dar iarăși ai să te plângi că ești "atacat".
Adica tu aprobi pe cel ce ataca, incercand sa iti faci aliati si tot eu sunt cel ce atac la persoana? Cum nu-ti place adevarul si nu esti onest de ce as avea pretentii de la tine?
Reply With Quote
  #1306  
Vechi 06.03.2017, 21:34:54
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

...:))) Mihai ți-a spus mai direct părerea lui, una la pertinentă și la obiect, despre subiectul de discuție.
Reply With Quote
  #1307  
Vechi 06.03.2017, 21:34:57
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Știu, altfel nici nu poți argumeta. Atâta poți.
Am dat argumentele, tu acum ai ajuns la punctul in care te faci ca nu vezi si cauti alte cai sa iti impui punctul de vedere. La fel ai facut si la discutia precedenta, chiar daca ti-am dat toate argumentele si ai vazut ca sfintii spun acelasi lucru de Daniel 7 si de reprezentarea lui Dumnezeu Tatal, nu te-a interesat deloc, ai cautat apoi sa iti faci aliati si sa-i aprobi pe cei ce atacau. Tu nu iubesti adevarul, adevarul trebuie sa se schimbe in functie de ceea ce crezi tu. De-a lungul timpul intr-un singur punct am avut aceleasi conceptii, impotriva evolutionismului. Cred ca stii ca diac. Ica e cel care l-a tradus si tiparit pe Kalomiros.

Last edited by catalin2; 06.03.2017 at 21:47:26.
Reply With Quote
  #1308  
Vechi 06.03.2017, 21:39:42
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Pai nu a tradus seniorul ?
Reply With Quote
  #1309  
Vechi 06.03.2017, 21:47:48
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

On-topic: fostul patriarh Miron Cristea ii matrasea pe nepemei de nu mai stiau cum ii cheama. Ar fi vorbit cu membrii Regentei, cind era regent, in Romania interbelica, si Zisis si Hamsterul Vulcanos si restul termitierei erau declarati persona non grata, daca voiau sa intre in Romania. Adio manastiri prentru ingrasat fanarioti/cataoni, cum era inainte de Vladimirescu. Asa insa, li se cam da apa la moara (sint convins ca Iuliu are dreptate, si e chiar mai mult, adica pitecantropii astia vor sa puna gheara pe cit mai multe parti din BOR (manastiri, biserici, mireni, laolalta cu "cadrele" sacerdotice), pe care sa le suga, ca in vremurile bune din secolul XVIII.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1310  
Vechi 06.03.2017, 21:48:18
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Adica tu aprobi pe cel ce ataca, incercand sa iti faci aliati si tot eu sunt cel ce atac la persoana? Cum nu-ti place adevarul si nu esti onest de ce as avea pretentii de la tine?
Ce adevar, fanteziile pe care le nascocesti pentru ca nu esti capabil sa recunosti ca nuai dreptate ?!!!

Ia da-ne o singura sursa, o singura parere avizata, o singura interpretare care sa sustina prostia asta cu care ai venit, si anume ca interdictia canonica privind ingenuncherea duminica se refera la rugaciunea privata si nu la cea publica.

Ce aberatie ai putut sa-ti imaginezi (si tot tu acuzi de lipsa de logica), ca parintii sinodali ar fi spus credinciosului: "La Liturghie ai voie sa ingenunchezi, dar la tine acasa nu".
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
Răspunde