Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #941  
Vechi 13.06.2012, 17:47:10
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Extraordinara poza postata de tanara mamica Lore ! Este greu de cuprins in cuvinte aceea imagine,mintea umana este adeseori saraca in raport de asemenea intelesuri.Mai gasiti sute de poze minunate,din toata lumea ortodoxa,inclusiv din Romania,pe orthphoto.net Doamne ajuta+

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 13.06.2012 at 18:53:33.
Reply With Quote
  #942  
Vechi 13.06.2012, 18:29:08
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Lumina Aceea nu vine din afara peste Sf. Potir, ci e chiar inlauntru si de acolo iradiaza spre dinafara.
Multumim de superba poza, Lore!
Cu drag. Ne-am bucurat vazandu-o si m-am gandit ca la fel s-ar bucura si altii, vazandu-o.pe mine m-a intarit vedere ei. Vazand-o, ma tot intrebam: cine e Dumnezeu mare ca Dumnezeul nostru?

Tin sa precizez ca fotografia a fost facuta in timpul sfintei Liturghii, fara a se vedea nimic special. Abia cand au developat-o au ramas cu totii uimiti de ceea ce au vazut!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #943  
Vechi 13.06.2012, 20:26:50
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Postez si eu o fotografie absolut uimitoare facuta de Boboteaza in Israel, cand se arunca crucea in apa, la raul Iordan, exact in locul real al Botezului lui Hristos. Fotografia surprinde momentul cand in timpul slujbei, pe toiagul patriarhului ortodox s-a pogorat un porumbel alb. Imaginea este imortalizata pe un monument de marmura impreuna cu cuvintele Evangheliei care relateaza episodul „.... si Duhul Sfant in chip de porumbel s-a pogorat peste Iisus...”
Fotografia a fost facuta de Scotianul (Scotland the Brave) in timpul pelerinajului in Tara Sfanta, anul acesta.





Last edited by delia31; 13.06.2012 at 21:27:13.
Reply With Quote
  #944  
Vechi 13.06.2012, 20:33:30
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Exclamation La Iordan

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Postez si eu o fotografie absolut uimitoare facuta de Boboteaza in Israel, cand se arunca crucea in apa, la raul Iordan, exact in locul real al Botezului lui Hristos.
F. frumoasă poza. Însă locul real al Botezului Domnului nu este în Israel, ci în Iordania.

P.S.: Iar din câte știu eu, Scotty a fost în pelerinaj în Israel anul acesta de Paște, nu de Bobotează.
Sau poate tu vorbești de poza din poză ... :)

Last edited by mirela.t; 13.06.2012 at 20:45:26. Motiv: post scriptum
Reply With Quote
  #945  
Vechi 13.06.2012, 21:19:31
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
P.S.: Iar din câte știu eu, Scotty a fost în pelerinaj în Israel anul acesta de Paște, nu de Bobotează.
Sau poate tu vorbești de poza din poză ... :)



Pai, am zis ca imaginea propriu-zisa cu porumbelul e imortalizata pe acel monument, dupa cum se si vede, pe care sunt inscriptionate in engleza si cuvintele evangheliei, asa incat toti vizitiatorii care trec pe acolo, indiferent in ce perioada a anului, pot face poza la poza.
Reply With Quote
  #946  
Vechi 13.06.2012, 21:36:31
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Pai, am zis ca imaginea propriu-zisa cu porumbelul e imortalizata pe acel monument, dupa cum se si vede, pe care sunt inscriptionate in engleza si cuvintele evangheliei, asa incat toti vizitiatorii care trec pe acolo, indiferent in ce perioada a anului, pot face poza la poza.
Okay :) iar pentru o mai bună clarificare, îl așteptăm pe Scotty să revină și să ne spună dacă a făcut poza în Israel, la Yardenit, sau în Iordania (la o aruncătură de băț).
Reply With Quote
  #947  
Vechi 14.06.2012, 11:08:35
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Okay :) iar pentru o mai bună clarificare, îl așteptăm pe Scotty să revină și să ne spună dacă a făcut poza în Israel, la Yardenit, sau în Iordania (la o aruncătură de băț).


Pana una, alta, mi-a dat Scot dezlegare sa postez eu cateva detalii din partea lui, spre lamurire, si inca o poza:

„ … In Israel sunt mai multe locuri unde se vorbeste de ,,botez". Unul special amenjat, unde se boteaza credinciosi din toate confesiunile este la Yardenit.
Am fost, este frumos amenajat, in afara oricarui pericol, dar nu este locul real. Locul unde este acea poza cu porumbelul este locul unde ni s-a spus ca se arunca crucea de Boboteza
si cred ca, daca am inteles bine, tot acolo este si locul unde Iordanul isi schimba cursul.

Poza cu porumbelul a fost facuta in acel loc de Boboteza si eu am fotografiat acea poza cand am fost eu. La acel loc se ajunge greu pt ca trebuie sa treci prin niste campuri minate, cu sarma ghimpata pe lateral, sunt si ruinele unei biserici in mijlocul unui camp minat.
Locul se afla la granita cu Iordania, practic acel parau, Iordanul, le desparte. Exista dispute cu privire la locul real al botezului. Unii spun ca este cel de pe partea israeliana, adica cel din poza (topografic corespunde mai bine).
Altii spun ca este cel de pe partea iordaniana (nu se vede-n poza, este un fel de troita in acel loc) dar nu prea corespunde topografic.
Nu poti trece prin Iordan de pe un mal pe altul, desi este mic, pt ca atat iordanienii cat si
israelienii iti zboara creierii instantaneu.
Cand am ajuns noi acolo era un grup de catolici care tineau un fel de slujba intr-un fel de
foisor in apropiere de aceea poza. De la acea poza, cobori pe niste trepte si ajungi unde iti atasez poza, care este si locul exact unde s-a facut acea poza. Ce vezi in fata, cu scari de lemn este partea iordaniana. Se vede si o biserica crestina pe fundal.
Nu te lua dupa data pozei pt ca nu avea cum sa fie facuta pe 29 august 2012:))) decat
daca eram in masina timpului, aparatul o luase razna. ”



Reply With Quote
  #948  
Vechi 15.06.2012, 21:00:54
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit în ton cu cele discutate

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Pana una, alta, mi-a dat Scot dezlegare sa postez eu cateva detalii din partea lui, spre lamurire, si inca o poza:
Se pare că ne este dat să fim emisari pe moment, aci pe topic.

Am primit rugămintea de la Dorina să postez aici o poză făcută de ea tot la râul Iordan (partea israeliană).
Așa că m-am conformat, fiindcă rugămințile prietenilor sunt ordine pentru mine! :)

PS: Say Hello to Scotty, until next time..



Edit: revin totuși cu o notă personală (nu chiar), pentru a da un link la ceea ce se consideră a fi locul real al Botezului Domnului (Iordania) : Bethany Beyond The Jordan
http://www.baptismsite.com/index.php...-findings.html

NB: Yardenit este doar locul special amenajat de Israel pentru a se vizita acest sit istoric.

Last edited by mirela.t; 15.06.2012 at 21:30:40.
Reply With Quote
  #949  
Vechi 16.06.2012, 08:30:08
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mulțumesc Mirela! Poate acea lumină care se vede deasupra apei este doar o reflexie a unei raze de soare sau este curcubeu, dar mie mi se pare deosebit fatul că a apărut actunci când cei doi preoți făceau slujba de sfințire a apei (aghiasma)
Reply With Quote
  #950  
Vechi 22.06.2012, 23:37:19
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Patriarhul Pavle al Serbiei - un episcop dedicat trup și suflet slujirii semenilor săi :



Mormântul său - a trecut la cele veșnice în 2009 - de la Mănăstirea Rakovica :

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
carti minunate pentru copii, cu reducere 20% briliant16 Stiri, actualitati, anunturi 3 25.08.2018 09:03:44
lucruri minunate in...videoclipuri maria-15 Generalitati 87 16.11.2015 11:47:16
Caut locuri minunate! Adriana-Simona Generalitati 22 14.03.2011 16:53:12
A venit gerul peste Romania.Lucruri bune sunt?dar lucruri rele? tigerAvalo9 Generalitati 15 06.01.2011 10:45:18
Predici minunate ... mihai anton Rugaciuni 0 17.04.2010 22:21:46