Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.07.2011, 21:07:44
tanaseva tanaseva is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.03.2009
Mesaje: 6
Implicit Ispita mantuiirii prin fortele proprii

Dumnezeu ne cearca credinta prin lasarea ispitelor sa vina asupra noastra, mai ales atunci cand intrerupem legatura cu El, cand nu mai suntem in rugaciune, in dialog cu Dumnezeu.In urma cu cateva zile am fost cuprins de furie si am suparat foarte tare pe cei din jurul meu desi, nu doream acest lucru. Am regretat nespus fapta dar, totul era consumat. Am incercat sa identific cauza si am constatat ca nimic din ce citisem si aflasem despre ajutorul pe care trebuie sa-l cerem de la Dumnezeu in suparari si in ispite, nu am folosit ci din contra m-am bazat numai pe logica si pe fortele proprii. M-am facut de rusine inaintea oamenilor si de ras dracilor, pentru simplul fapt ca nu am cerut ajutorul Lui Dumnezeu si m-am bazat de fortele proprii. Poate sa-mi fie oare invatare de minte,.... numai de mine depinde sa constientizez ca fara ajutorul Bunului Dumnezeu nu pot face nimic .
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.07.2011, 21:18:03
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Insa atunci cind esti intelept fara sa te rogi si esti respectuos este doar prin fortele proprii sau intervine si Dumnezeu? Cei care implinesc legea firii de la sine cu ce putere o fac? Oare Parintele nu-si ajuta copii decit daca i se cere?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.07.2011, 21:26:28
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Daca ai fi constientizat prin introspectie si intelepciune ca nu e bine ce faci probabil te opreai si nici nu mai era nevoie sa ceri ajutorul lui Dumnezeu.

Dovada nu este asta, dovada ar trebui sa fie ca cei care sint pe o cale spirituala fara credinta in Dumnezeu sa cada si sa nu se mai ridice niciodata alaturi de toti necredinciosii din lume.

Intotdeauna Dumnezeu isi face partea Lui chiar daca habar nu ai de ea insa doar atunci cind tu o faci pe a ta si uneori chiar si cind nu.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.07.2011, 22:46:39
Andy00's Avatar
Andy00 Andy00 is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Andy00
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tanaseva Vezi mesajul
Dumnezeu ne cearca credinta prin lasarea ispitelor sa vina asupra noastra, mai ales atunci cand intrerupem legatura cu El, cand nu mai suntem in rugaciune, in dialog cu Dumnezeu.In urma cu cateva zile am fost cuprins de furie si am suparat foarte tare pe cei din jurul meu desi, nu doream acest lucru. Am regretat nespus fapta dar, totul era consumat. Am incercat sa identific cauza si am constatat ca nimic din ce citisem si aflasem despre ajutorul pe care trebuie sa-l cerem de la Dumnezeu in suparari si in ispite, nu am folosit ci din contra m-am bazat numai pe logica si pe fortele proprii. M-am facut de rusine inaintea oamenilor si de ras dracilor, pentru simplul fapt ca nu am cerut ajutorul Lui Dumnezeu si m-am bazat de fortele proprii. Poate sa-mi fie oare invatare de minte,.... numai de mine depinde sa constientizez ca fara ajutorul Bunului Dumnezeu nu pot face nimic .
Aceasta poate ca este Judecata lui Dumnezeu. Toate au un rost. Poti sa o iei ca pe o invatatura, important este de cate ori cazi de atatea ori sa te ridici si Dumnezeu te va primi.
Sa stii ca toate greutatile si barierele vietii sunt mantuitoare, izbavitoare de pacate - sunt pentru calirea sufletului.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ispita de dreapta, ispita de stanga carmina Mari Duhovnici si predicile lor 24 31.05.2013 16:22:58
Oameni cu puteri deosebite? mirceab26 Sectiune dedicata profesorilor de religie 14 21.10.2011 13:41:07
Spalare pacate prin suferinta sau prin facere de bine spre_rasarit Generalitati 0 09.09.2011 13:09:26
vreau sa-mi iau viata in propriile maini diador Generalitati 31 22.06.2011 13:09:07
cei 10 psalmi cu puteri vindecatoare dorinel78 Rugaciuni 12 01.06.2009 18:10:33