Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Preotia (Hirotonia)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.10.2005, 15:22:09
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Punerea mainilorsau Sfanta Taina a Hirotoniei!
Este una din cele sapte Sfinte taina ale Bisericii care nu se repeta!
Interesant este ca Sfanta Taina a Mirungerii reprezinta la originile ei, punerea mainilor Sfintilor Apostoli. In biserica primara, apostolii puneau mainile peste toti aceia care erau botezati, , conferindu-le (nu o demnitate ierarhica sacramentala (cum este cazul hirotoniei de diaconi, preoti, sau arhierei)), ci titlul sfant de crestin!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.07.2006, 22:04:04
diesel_bazatu diesel_bazatu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Punerea mainilorsau Sfanta Taina a Hirotoniei!
Este una din cele sapte Sfinte taina ale Bisericii care nu se repeta!
Interesant este ca Sfanta Taina a Mirungerii reprezinta la originile ei, punerea mainilor Sfintilor Apostoli. In biserica primara, apostolii puneau mainile peste toti aceia care erau botezati, , conferindu-le (nu o demnitate ierarhica sacramentala (cum este cazul hirotoniei de diaconi, preoti, sau arhierei)), ci titlul sfant de crestin!
poate Dumnezeu va vrea si voi fi hirotonit preot atunci viata mea va fi desavarsita cu adevarat.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.08.2006, 16:57:29
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

pt.diesel_bazatu
"poate Dumnezeu va vrea si voi fi hirotonit preot atunci viata mea va fi desavarsita cu adevarat."

Nu stiu de ce, dar am impresia ca remarca ta este cam in bataie de joc...sper sa ma insel...si in cazul in care tu chiar vei deveni preot as dori "sa te incurajez" si sa-ti spun ca NU Hirotonia iti va desavarsi viata...ci trairea ta si constientizarea permanenta pentru ce ai ales sa fii slujitor al Lui Hristos urmand cu adevarat sa faci cele ale LUI.
Asa sa-ti ajute Dumnezeu...dupa gandul si optimismul tau.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.12.2006, 14:50:23
Basileus Basileus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.12.2006
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Clausemi
pt.diesel_bazatu
"poate Dumnezeu va vrea si voi fi hirotonit preot atunci viata mea va fi desavarsita cu adevarat."

Nu stiu de ce, dar am impresia ca remarca ta este cam in bataie de joc...sper sa ma insel...si in cazul in care tu chiar vei deveni preot as dori "sa te incurajez" si sa-ti spun ca NU Hirotonia iti va desavarsi viata...ci trairea ta si constientizarea permanenta pentru ce ai ales sa fii slujitor al Lui Hristos urmand cu adevarat sa faci cele ale LUI.
Asa sa-ti ajute Dumnezeu...dupa gandul si optimismul tau.
adevarat graiesti Clausemi. Am vazut cativa preoti care fumeaza de rup, injura de lucruri sfinte copii, doar pt ca au calcat teritoriu curtii parohiale pt asi lua minge care o dadusera peste gard.. si altele.
Oricum Dumnezeu sa te ajute sa te hirotonisesti diesel.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.12.2006, 14:57:22
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

basileus
Nu mie sa-mi spui toate astea ca le stiu tot atat de bine ca si tine...spune-le dragilor nostri useri care scriu pe aici cautand sa ascunda realitatea in care se scalda pretinsii slujitori ai ortodoxiei...si ne mai miram de ce crestinul de rand este cum este...sau ca bietii nostri useri ,mari ortodocsi de altfel si-au implantat ochelari de cal.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.02.2007, 20:47:56
Justinian Justinian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2007
Mesaje: 23
Implicit


"Sublimitatea preotiei se vede in scaunul Spovedaniei si la Epicleza."(Sf.Ioan Gura de Aur).
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.06.2007, 00:12:12
iuda iuda is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2007
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de diesel_bazatu
Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Punerea mainilorsau Sfanta Taina a Hirotoniei!
Este una din cele sapte Sfinte taina ale Bisericii care nu se repeta!
Interesant este ca Sfanta Taina a Mirungerii reprezinta la originile ei, punerea mainilor Sfintilor Apostoli. In biserica primara, apostolii puneau mainile peste toti aceia care erau botezati, , conferindu-le (nu o demnitate ierarhica sacramentala (cum este cazul hirotoniei de diaconi, preoti, sau arhierei)), ci titlul sfant de crestin!
poate Dumnezeu va vrea si voi fi hirotonit preot atunci viata mea va fi desavarsita cu adevarat.
Din moment ce te vei hirotoni iti va fi mult mai greu sa iti desavarsesti viata duhovniceasca!sa nu astepti sa te desavarsesti dupa hirotonie ca va fi mult mai greu dupa.stiu f bine ce spun si astept un mesaj dupa hirotonie sa-mi zici daca am dreptate
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.07.2007, 08:32:54
Casiana Casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2007
Mesaje: 102
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Basileus
Citat:
În prealabil postat de Clausemi
pt.diesel_bazatu
"poate Dumnezeu va vrea si voi fi hirotonit preot atunci viata mea va fi desavarsita cu adevarat."

Nu stiu de ce, dar am impresia ca remarca ta este cam in bataie de joc...sper sa ma insel...si in cazul in care tu chiar vei deveni preot as dori "sa te incurajez" si sa-ti spun ca NU Hirotonia iti va desavarsi viata...ci trairea ta si constientizarea permanenta pentru ce ai ales sa fii slujitor al Lui Hristos urmand cu adevarat sa faci cele ale LUI.
Asa sa-ti ajute Dumnezeu...dupa gandul si optimismul tau.
adevarat graiesti Clausemi. Am vazut cativa preoti care fumeaza de rup, injura de lucruri sfinte copii, doar pt ca au calcat teritoriu curtii parohiale pt asi lua minge care o dadusera peste gard.. si altele.
Oricum Dumnezeu sa te ajute sa te hirotonisesti diesel.
Nu neg faptul ca exista si situatii de acest gen insa sa nu uitam ca inainte de toate preotii sunt oameni. Si ca om greseste si el. Nu exista om fara de pacat numai Dumnezeu unul este fara de pacat. Asa ca sa nu ii judecam noi. Sa il lasam pe Dumnezeu sa le dea dupa sufletul si faptele lor.
Poate ca nu am ajunge pana aici (ma refere la criticile aduse la adresa preotilor) daca ar exista criterii mai severe de selectie a persoanelor care vor sa faca teologia, dar Dumnezeu stie de ce face lucrurile.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.08.2007, 00:26:10
ionita ionita is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.03.2007
Mesaje: 64
Implicit

FRATILOR CINE SUNTEM NOI SA CRITICAM UN PREOT? Oare Dumnezeu ce face? Voi credeti ca El doarme si nu vede? cred ca ar fi mai bine ca noi pacatosii sa ne vedem de mantuirea noastra si sa lasam juecata in seama Lui Dumnezeu!!
M-am simtit extrem de mahnita cand am citit anumite mesaje privind ceea ce face un preot si mai zice cineva ca anumiti useri incarca sa sa ascunda de relitatea in care se scalda pretinsii nostri slujitori ai ortodoxiei! sunt mai mult decat uimita de ce aud de la cei mai mari decat mine-CRED ca sunteti mai mare decat mine-! Fratilor sunt oameni si ei gresesc si in plus eu cred cu tarie ca are cine sa le vada pacatele! Nu aveti voi de unde stii, dar poate acel prot in seara aceea s-a dus la duhovncul sai si s-a spovedit cu lacrimi amare..........si Dumnezeu l-a si iertat!
Spun toate acestea deoarece eu cred ca asa mi-a randuit Bunul Dumnezeu sa intalnesc un duhovnic ce este precum e orba aceea PITA LUI DUMNEZEU! Iar cele ce le aud acu imi rup inima! Copiilor, ne spunea duhovnicu candva, daca nu va place de preot cauta-ti altul! dar urmariti sa nu mai adaugati pacate la cele deja comise!
Asa ca mare grija le cele ce e gandim! TANGALACHI-ala rau- ESTE VICLEAN SI NE INSEALA MINTEA SI O INTUNECA IN CEL MAI PERFID MOD CU PTINTA!!
Maica Domnului sa fie cu voi si sa va bucure inimioarele!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.08.2007, 23:45:36
GEORGIANA22 GEORGIANA22 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.08.2007
Mesaje: 95
Implicit

DOAMNE AJUTA, SI SA STITI CA PREOTII SUNT REZULTATUL NOSTRU, TUTUROR. UN PARINTE SPUNEA: DATI-MI MAME CRESTINE SI VA DAU PREOTI BUNI ( PARCA SF. IOAN GURA DE AUR A SPUS ASTA), DACA FEMEILE NU AR MAI FACE ATATEA AVORTURI SI DACA NU AR MAI FI ATATEA DESFRANARI, NORMAL CA EXISTA SI ASTFEL DE PREOTI, DAR MAI E UN LUCRU IMPORTANT ; NU POTI SA STI CA ACEL PREOT SE INTOARCE, SE POCAIESTE - SI EL SE MANTUIESTE SI NOI RAMANEM CU PACATUL.
SI APOI FRATILOR NU MAI SPUNETI FAPTELE RELE FACUTE DE UNII LA ALTI, CAI MARE PACAT.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
hirotonia intru diacon ioanhodean Preotia (Hirotonia) 29 25.02.2017 21:10:09
Hirotonia femeii patinina34 Preotul 155 31.05.2013 21:11:23
Hirotonia si parohia pe bani? pacatosul Despre Biserica Ortodoxa in general 123 29.09.2012 19:36:34
2o DE ANI DE LA HIROTONIA INTRU ARHIEREU a Preafericitului Parinte Patriarh Daniel cristiboss56 Biserica Ortodoxa Romana 7 22.03.2010 18:33:57
hirotonia nicolaee Preotia (Hirotonia) 15 15.01.2009 16:52:17