Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.12.2011, 15:29:09
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Tuturor celor care s-au oferit să ajute vă mulțumesc și trebuie să vă spun că, deocamdată, sunt în așteptare. Am vrut să o duc pe această sărmană la o fundație (unde ar fi ajutat-o cu actele, i-ar fi făcut cunoscute drepturile și poate ar fi și găzduit-o o vreme, măcar), însă n-a vrut cu niciun chip să meargă.
În momentul de față nu știu unde se află. Dacă o voi reîntâlni și dacă voi putea face ceva pentru ea, o să vă anunț.
Domnul să vă binecuvinteze pentru inimile voastre bune!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.12.2011, 17:58:46
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

N. Priceputu, ar trebui sa o duci si la un medic de specialitate.
Nu e important doar unde traieste, ci si cum traieste. Altfel, la cea mai mica problema, va fugi si de la centru / manastire.
Are macar buletin de Bucuresti? Altfel nu faci nimic.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.12.2011, 18:42:11
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 5s5t6e7f8 Vezi mesajul
la parintele nicolaie tanase la valea plopului prahova
E asa simplu, nu? CAnd auzim de un caz il pasaportam repede acolo. Fara sa stim ca mai toate institutiiile din imprejurimi ca sa se scape de anumite cazuri sociale: via! la Valea Plopului.
Dar cati se gandesc ca toti acest sarmani au nevoie si de mancare , si caldura nu doar de o expediere?
E asa usor sa pui in carca altuia o multime de chestii, fara ca macar sa te gandesti:oare el mai poate sa le duca?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.12.2011, 19:08:58
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
N. Priceputu, ar trebui sa o duci si la un medic de specialitate.
Nu e important doar unde traieste, ci si cum traieste. Altfel, la cea mai mica problema, va fugi si de la centru / manastire.
Are macar buletin de Bucuresti? Altfel nu faci nimic.
Nu are buletin nici de București, nici de altă localitate. Și ce-i mai rău e că nici nu vrea să-și facă. Se teme că în felul ăsta ar găsi-o niște persoane care ar urmări-o peste tot pe unde merge, denigrând-o, făcându-i rău în diverse moduri. Evident că e cu totul exagerat, dar am ajuns la părerea că e un amestec de fapte și persoane reale combinate cu o viață halucinantă, care a adus-o într-un mare stres, vecin cu nebunia.

De aceea vrea fie să se ducă în lume, oriunde, în țară sau în străinătate, să n-o mai ajungă oamenii aceia, fie să rămână, dar sub protecția cuiva; nu a statului sau a fundațiilor, ci a unei persoane concrete.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 19.12.2011, 18:07:03
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Revin la subiectul acesta, cu vești noi, deși nu și bune, din păcate. N-am reușit încă să o conving să meargă cu mine la fundație să-i rezolve problema actelor și cât se poate din celelalte: asistență medicală, cantină, adăpost.
Prin urmare, doarme tot prin blocuri, împreună cu mama ei, care din când în când a fost luată de câte o salvare, probabil făcându-i-se rău de foame pe străzi. Dar la spital o țin puțină vreme, după care îi dau iarăși drumul în stradă.
E clar că ambele sunt incapabile să-și poarte de grijă, dar se sprijină reciproc, mai mult moral.
Crăciunul se apropie și probabil îl vor petrece în același fel, dacă nu vor fi date afară, într-o scară de bloc.
Am primit un ajutor pentru ele, ca să aibă ce mânca, însă în câteva zile se va termina.
Dacă cineva dorește să mai ofere ceva în speranța că vor avea măcar de mâncare și, eventual, și ceva de îmbrăcat de Crăciun, aștept răspuns pe privat.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.12.2011, 14:59:17
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Stiu,ca din pacate,acesti nefericiti ai sortii sunt foarte greu de integrat.E trist,insa cu forta nu ii poti ajuta.
Ai cumva idee ce masuri la haine au cele doua amarate si poate facem fiecare un colet si sa le trimitem?
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.12.2011, 16:06:41
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

N-am văzut-o decât pe fiică, care e o persoană cam de 1,65 m și slabă... În zilele ei bune avea în jur de 55 kg, dar acum, după cum spune, ar fi slăbit cel puțin 10. Și o cred, pentru că are niște mâini subțiri cum n-am mai văzut.
Dacă s-ar găsi niște haine ar fi mult mai bine decât să cumpăr; banii strânși cu ajutorul vostru ar ajunge pe mai mult timp în felul ăsta.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.12.2011, 19:05:42
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
N-am văzut-o decât pe fiică, care e o persoană cam de 1,65 m și slabă... În zilele ei bune avea în jur de 55 kg, dar acum, după cum spune, ar fi slăbit cel puțin 10. Și o cred, pentru că are niște mâini subțiri cum n-am mai văzut.
Dacă s-ar găsi niște haine ar fi mult mai bine decât să cumpăr; banii strânși cu ajutorul vostru ar ajunge pe mai mult timp în felul ăsta.
Oo,ce slabuta e,saraca.Ar fi bine sa afli si de mama,ca daca trimitem sa fie pentru amandoua.
Incerc si eu sa vad ce se poate aduna si de pe la mine si de la cine mai are deschiderea sa trimita si apoi te contactez sa vedem unde trimitem coletul.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #19  
Vechi 21.12.2011, 00:22:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Mi se pare destul de evident ca femeia respectiva are probleme psihice (cea mai tanara), probabil schizofrenie, e o boala f. frecventa la noi si nu cred ca cealalta (mama ei?) sta mai bine, situatia este foarte delicata ca nu poti sa faci nimic pentru ea impotriva vointei ei.

Daca ar colabora cat de cat situatia s-ar putea poate rezolva cumva dar asa..ce poti sa faci?

Sa o internezi impotriva vointei ei?
La un moment dat o sa se ajunga sa fie si internata, ori pe probleme fizice ori psihice, daca ai prinde-o intr-un moment de luciditate eventual dupa tratament psihiatric poate..poate, dar asa..

Da-i macar ceva de mancare daca poti, niste haine .. insa asa cum stau lucrurile acum nu se stie daca ies din iarna.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 21.12.2011, 00:45:13
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

După cum am scris de la început, și mie mi s-a părut că ar avea niște probleme psihice, accentuate de stres. Spun asta pentru că după ce s-a întremat cât de cât am putut vorbi cu ea cum vorbești cu orice om normal, cu o inteligență și o educație obișnuite.

Pentru faptul că nu vrea să meargă la psihiatru sau să-și facă acte are explicații raționale: a avut experiențe neplăcute la spital, atât ea cât și mama ei (le-a tuns sau au intenționat să le tundă...), iar carte de identitate nu vrea, pentru că, neavând locuință în București, ar fi obligată să și-o facă pe adresa din Teleorman, unde nu vrea să se întoarcă. Vrea buletin de București, unde a crescut și locuit până în urmă cu niște ani (degeaba îi explic că nu mai are nicio însemnătate).
Probabil mai are și alte motive, pe care nu mi le dezvăluie.

Într-adevăr, mai mult decât să le ofer de mâncare și haine, fără colaborarea lor nu pot face.

Încerc să o conving să meargă la psihiatru, explicându-i că orice om normal știe că e un pic nebun ; numai nebunii se cred perfecți (are simțul umorului).

Last edited by N.Priceputu; 21.12.2011 at 00:52:13.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ajutor pentru proteze Danielbucur Umanitare 3 12.12.2010 20:32:29
Ajutor pentru un ingeras! heaven Umanitare 4 04.08.2010 08:55:08
ajutor pentru Andrei lady67 Umanitare 0 28.04.2010 12:11:51
Ajutor pentru o manastire! nastac_miruna Umanitare 5 16.12.2008 15:07:44
ajutor pentru marius scristi Generalitati 2 17.08.2008 00:31:52