Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.12.2011, 00:51:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Normal ca or fi vrut sa le tunda daca aveau paduchi.

Cu psihiatrul nu e asa simplu, trebuie sa vorbesti in prealabil cu unul ca sa stie cum sa o ia, pe urma daca se dovedeste ca are schizofrenie trebuie un tratament sistematic pe care nu o sa si-l poata administra singura, etc.

Ai putea-o convinge sa se interneze o perioada, macar ar avea 1-2 saptamani unde sa stea si poate ulterior ar rationa mai bine dar nu se stie ce o sa iasa si din povestea asta.

Daca are buletin de Teleorman nu inseamna ca e obligata sa se intoarca acolo.
Poate ii afli totusi adresa unde a stat inainte si incerci sa vorbesti cu oamenii de acolo sa vezi ce este de fapt cu ea.

Poate au totusi rude pe undeva dar lumea nu stie ce e cu ele, au fost poate date disparute.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 21.12.2011, 08:52:41
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Oo,ce slabuta e,saraca.Ar fi bine sa afli si de mama,ca daca trimitem sa fie pentru amandoua.
Incerc si eu sa vad ce se poate aduna si de pe la mine si de la cine mai are deschiderea sa trimita si apoi te contactez sa vedem unde trimitem coletul.
Ar fi bine sa trimitem ,totusi sa ne intelegem intre noi ce haine da fiecare pentru ca nu au unde sa depoziteze aceste haine.
Ar trebui strictul necesar ,haine calduroase.
Putem discuta pe privat.
In acelasi timp sa ne gandim ca mai sunt putine zile pana la Craciun si va fi inchis la Posta,deci aceste haine nu au cand sa ajunga la timp.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 21.12.2011, 09:42:29
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Acum situatia s-a inrautatit dpdv meteo,caci am auzit ca azi noapte a plouat iar acum s-a transformat in zapada,deci:umezeala si frig,exact ce este mai rau pt oase si plamani...
Nu vreau sa fiu carcotasa,insa nici o haina cat de groasa nu le-ar scoate din iarna asta care abia incepe acum!
Trebuiesc sa fie convinse cumva sa fie ajutate la acea fundatie.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 21.12.2011, 10:33:55
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Acum situatia s-a inrautatit dpdv meteo,caci am auzit ca azi noapte a plouat iar acum s-a transformat in zapada,deci:umezeala si frig,exact ce este mai rau pt oase si plamani...
Nu vreau sa fiu carcotasa,insa nici o haina cat de groasa nu le-ar scoate din iarna asta care abia incepe acum!
Trebuiesc sa fie convinse cumva sa fie ajutate la acea fundatie.
Asa este ,dar nu poti face binele cu sila.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.12.2011, 12:04:11
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Ar fi bine sa trimitem ,totusi sa ne intelegem intre noi ce haine da fiecare pentru ca nu au unde sa depoziteze aceste haine.
Ar trebui strictul necesar ,haine calduroase.
Putem discuta pe privat.
In acelasi timp sa ne gandim ca mai sunt putine zile pana la Craciun si va fi inchis la Posta,deci aceste haine nu au cand sa ajunga la timp.
Anita,eu trebuie sa ajung azi,maine la Busteni si sa vad ce haine groase mai am.Hrana,chiar nu stiu ce s-ar putea trimite,in afara de ceva conserve,ca sa nu se faca varza pe transport.Ele nici macar nu au unde isi gati,ca altfel le-am fi putut trimite fiecare malai,paste fainoase,fasole si altele de genul.Intr-adevar,problema depozitarii nu ne-am pus-o...nu stiu ce solutie ar fi in privinta asta.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.12.2011, 12:06:48
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Acum situatia s-a inrautatit dpdv meteo,caci am auzit ca azi noapte a plouat iar acum s-a transformat in zapada,deci:umezeala si frig,exact ce este mai rau pt oase si plamani...
Nu vreau sa fiu carcotasa,insa nici o haina cat de groasa nu le-ar scoate din iarna asta care abia incepe acum!
Trebuiesc sa fie convinse cumva sa fie ajutate la acea fundatie.
Ai dreptate,insa nu e primul caz pe care il stiu ca prefera sa stea pe strazi,decat in adapostul unei fundatii,manastiri etc.Sunt extrem de greu de adaptat si integrat,din pacate...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #27  
Vechi 22.12.2011, 14:42:41
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Văzând dragostea cu care ați răspuns acestui apel m-am bucurat mult și am avut impresia că în spatele acestui forum (sau prin mijlocirea lui) poți avea surpriza să întâlnești îngeri. Lansezi o rugăciune către niște ființe nevăzute, necunoscute, pe care doar le bănuiești dincolo de monitor și, surprinzător, primești ajutor, sprijin atât material cât și moral, duhovnicesc.

Mă copleșea dificultatea situației pe care v-am prezentat-o, cu perspective atât de îngrijorătoare, și mă simțeam neputincios și singur în fața unei greutăți pe care n-o puteam duce.

Nu știu cât vom reuși să le ajutăm pe cele două sărmane, pentru că n-au mai trecut pe la mine (încă mai sper), dar pot să vă spun că eu am primit un dar neprețuit de la voi: încrederea că oamenii buni există și că se pot solidariza ca să scoată pe cineva din necaz. Întotdeauna am constatat, cu tristețe, că în bisericile noastre lipsește comuniunea frățească. Și, culmea, am găsit-o pe un forum. Asta îmi va hrăni bucuria pentru tot Crăciunul.

Domnul să vă răsplătească cu bucurie pentru bucuria dăruită și cu dragoste pentru dragostea pe care o arătați!

Felicitări și lui Adrian Cocoșilă pentru lucrul bun pe care l-a făcut și îl face.

P.S. Am primit haine bune și multe. Ar mai prinde bine două căciuli, mănuși și poate și de încălțat (nu știu ce număr; trebuie întâi să vină, ca să vă spun). Sunt și bani destui cel puțin până se încheie sărbătorile.

Last edited by N.Priceputu; 22.12.2011 at 14:52:05.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 05.04.2012, 23:44:53
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cu ajutorul lui Dumnezeu iarna a trecut, și cu ea și teama că sărmana de care am scris va muri de frig. Mă refer acum doar la fiică (Florența Maria se numește), căci de mamă nu mai știu nimic, deși am căutat-o la adăposturi și spitale. De altfel, pe ea nici n-am văzut-o personal (doar în fotografii), însă Florența ar fi vrut tare mult s-o găsească.

N-am reușit să fac prea multe nici pentru ea, pentru că n-a vrut să meargă la fundații sau așezăminte. Dorește să lucreze ca să poată duce o viață de om normal. Însă nu e în stare în primul rând fizic, chiar dacă psihic se comportă de multe ori ca o persoană sănătoasă. De câteva zile acuză dureri abdominale, care uneori o împiedică să meargă. Astăzi am mers cu ea la mânăstirea Christiana căutând ajutor, însă n-am aflat, iar durerile pe care le avea au fost mari, încât n-a mai putut merge și am chemat salvarea.

Au dus-o la Urgențe Floreasca (am mers cu ea), însă după ce i-au făcut niște investigații i-au pus un banal diagnostic de colită abdominală, trimițând-o la control în regim obișnuit. Or, ea nu are, bineînțeles, asigurare, așa că va trebui să plătească.

De aceea, apelez din nou la bunătatea voastră, căci e nevoie, pe lângă control medical, și de niște medicamente; nu știu dacă nu va trebui și operată.

Dacă se pune, cât-de-cât pe picioare, o să merg cu ea să-și facă acte și să încerc să-i obțin ajutoarele legale și ce drepturi mai are.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.04.2012, 16:43:39
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Azi am dus-o la Evidența Persoanelor pentru C.I., însă trebuia în alt sector. Apoi am dus-o la doctor, dar doctorița pe care o căuta ea n-avea program. Va merge luni din nou.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 23.05.2012, 23:41:21
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Florența vrea să lucreze

...Și anume, ca decorator floral. A găsit un anunț de angajare pentru un astfel de post, însă cred că șansele de a-l ocupa sunt minime din cauză că nu e calificată. A făcut cândva niște aranjamente florale cu diferite ocazii.

Am constatat că își dorește tare mult să facă așa ceva, respectiv decorațiuni florale sau cu scoici, frunze și alte elemente naturale decorative, eventual mărțișoare sau decorațiuni pe țesături și haine.

Am speranța că ar putea învăța meseria asta dacă i s-ar da ocazia să lucreze pe lângă cineva, eventual la o florărie, acceptând să lucreze fără bani în primă fază (poate o lună-două, până și-ar forma deprinderile).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ajutor pentru proteze Danielbucur Umanitare 3 12.12.2010 20:32:29
Ajutor pentru un ingeras! heaven Umanitare 4 04.08.2010 08:55:08
ajutor pentru Andrei lady67 Umanitare 0 28.04.2010 12:11:51
Ajutor pentru o manastire! nastac_miruna Umanitare 5 16.12.2008 15:07:44
ajutor pentru marius scristi Generalitati 2 17.08.2008 00:31:52