Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 25.03.2014, 16:22:15
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit O schiță poate vă lămurește mai bine.

Cam așa arată o secțiune prin creație...
Reply With Quote
  #92  
Vechi 27.03.2014, 17:31:57
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivivi Vezi mesajul
Cam așa arată o secțiune prin creație...
Intrați aici pentru continuare.

Last edited by vsovivivi; 27.03.2014 at 17:37:41.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 28.03.2014, 09:10:54
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit Hai cu mai mult curaj...

Citat:
În prealabil postat de vsovivivi Vezi mesajul
Intrați aici pentru continuare.
Cam așa arată o secțiune prin creație...
Aveți răbdare până la sfârșit urmărind amândouă prezentările ca să vă puteți face o părere cinstită despre ceea ce este scris în Scripturi și despre realitatea minunată dăruită de Dumnezeu prin Cuvântul Său... cu omul.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 15.04.2014, 09:44:52
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit De ce pământul nu se învârte!..?

Citat:
În prealabil postat de vsovivivi Vezi mesajul
Cam așa arată o secțiune prin creație...
Intrați aici pentru continuare.

Explicația e foarte simplă:

Dacă am presupune că pământul este sferic și am măsura greutatea unui obiect la ecuatorul sferei care s-ar învârti în jurul unei axe ce trece prin poli atunci ar trebui ca din forța gravitațională aceiași peste tot să scădem forța centrifugă și rezultanta asta ar fi forța cu care este apăsat cântarul care firește că ar trebui să arate o greutate măsurată mai mică față de greutatea măsurată la poli.

Deci cântarele electronice ar trebui să sesizeze diferența de greutate cu cât ne-am deplasa de la ecuator la poli, cu atât mai mult cu cât oamenii vorbesc de o turtire a pământului la poli din pricina învârtirii sferei pămntului, turtire obligatorie din pricina calculelor în care țin ei seama de raza imensă a pământului dedusă din suprafața pământului și de viteza de rotație în jurul axei sale ce implică o viteză tangențială la suprafața sferei destul de mare.

Acest lucru nu se întâmplă ci corpurile au aceiași greutate și la ecuator și la poli deci cu siguranță pământul dacă ar fi sferic nu se învârte!

Această deducție simplă ne-ar putea duce la acceptarea unei teorii în care pământul e sferic și fix și în jurul lui se rostesc soarele sferic, luna sferică și stelele sferice.

Iar această teorie cum poate fi ea valabilă dacă linia de imponderabilitate este între pământul sferic și lună și soare și stele? Deci cum se poate manifesta o forță de atracție între corpuri ca să fie echilibrată ea cu forța centrifugă din moment ce cosmonauții trimiși în spațiu, aflați pe stații geostaționare sau în sateliți geostaționari sesizează clar că dincolo de linia de separație între zona unde corpurile și apa cad și zona unde există imponderabilitate, deci dincolo de această linie spre lună și spre soare nu mai există atracție între pământ și rachetă sau stație și nici între corpurile din rachetă sau de pe stație nu se poate pune în evidență o forță de atracție.

Cum nu există nicăieri forță gravitațională de atracție între două corpuri să se poată pune în evidență și nu este atracție gravitațională între pământ și lună sau pământ și soare dincolo de această linie de imponderabilitate și sigur nu există pentru că ea nu se manifestă în stațiile orbitale geostaționare atunci rămâne doar ca forța centrifugă să depărteze soarele și luna și stelele de pământ treptat, lucru care nu se întâmplă...

Deci iată că nici teoria cu pământul sferic și fix în jurul cărora se învârt soarele sferic și luna sferică și stelele sferice nu e valabilă pentru că forța centrifugă ar trebui să le depărteze de pământ întrucât dincolo de linia de imponderabilitate nu se manifestă căderea apei și a corpurilor spre pământ.

Luna trecând pe deasupra pământului nu prin atracție gravitațională între corpuri induce apariția mareelor ca o rezultantă ce scade gravitația în zona respectivă căci greutatea apei și a corpurilor rămâne aceiași în zona de sub lună ci ea trecând impune legile cerești peste tot pe unde ea trece și astfel apele mărilor și corpurile acolo nu se mai adună spre jos la fel ca acolo unde ea nu-și manifestă trecerea și astfel apa se poate duce în orice direcție și ea se ridică mai sus acolo din pricina presiunii apei ce vine din părți... și așa apar fluxul și refluxul.

Sper că acum vă e mai ușor să credeți că scripturile sunt valabile și nu născocirile explicaționiste ale savanților absurzi ai gLumii!

Last edited by vsovivivi; 16.04.2014 at 11:37:50.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 06.06.2014, 16:00:44
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit Lămuriți-vă dacă nu știți unde ne aflăm!

Cercetați și voi mai sus și fiți drepți!
Reply With Quote
  #96  
Vechi 19.06.2014, 16:05:36
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit Ca să înțelegeți fenomenul refracției...

Citat:
În prealabil postat de vsovivivi Vezi mesajul
Cercetați și voi mai sus și fiți drepți!
Pentru a pricepe mai bine cum de imaginea soarelui și a lunii și lumina de la ele vine în curbă spre noi astfel că noi vedem răsărituri și apusuri iluzorii căci luminătorii merg numai pe deasupra pământului și a mărilor vă rog să intrați aici. Iar dacă și acum sunteți la fel de sceptici neputând să vă schimbați în ceea ce credeți greșit fiindcă așa v-au păcălit la școală cum atunci reușiți să înțelegeți și să vă explicați curcubeul ținând seama că în filmuleț soarele bate din spate?

Last edited by vsovivivi; 19.06.2014 at 16:09:02.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 23.08.2014, 16:00:02
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

De la Părintele Sofian Boghiu citire:

Aici găsim și acest cuvânt despre care ați întrebat. E un cuvânt mai greu. Eu am aflat - și nu e deloc o noutate - că iadul nu este undeva în afară de pământ, ci este undeva chiar în pământ. Și aceasta am aflat-o din catavasia a șasea a Învierii care spune așa: "Pogorâtu-Te-ai în cele mai de jos ale pământului".

Mântuitorul, după ce trupul Său a fost răstignit pe cruce, a coborât sufletul Său în iad și i-a scos pe toți drepții care erau acolo, undeva în pământ. Trupul Său a fost prohodit și îngropat, pus sub peceți, iar sufletul Lui a coborât în iad. Există o rugăciune care explică foarte frumos ce s-a întâmplat atunci: "În mormânt cu trupul, în iad cu sufletul, ca un Dumnezeu, în Rai cu tâlharul și pe scaun împreună cu Tatăl și cu Duhul ai fost, Hristoase, toate umplându-le, Cel ce ești necuprins". Adică Mântuitorul este prezent în aceste locuri după moartea Sa de pe cruce.

Iadul este însă și pe pământ. Deci, există în pământ dar și pe pământ, încât noi suntem obișnuiți cu el. Iadul și-l fac mulți dintre trăitorii acestei lumi atunci când duc o viață fără frică de Dumnezeu, el devine astfel descurajant, devine nimicitor. Dar a suporta iadul pe pământ cu această încredere în Dumnezeu este un lucru foarte necesar pentru viața noastră.

Trăim cu această încredere că iadul va avea un sfârșit (și astfel vom fi cu adevărat liberi și vom putea cu adevărat să ne ocupăm de viața noastră lăuntrică), în ciuda descurajării pe care ne-o aduce diavolul" pentru că el este în iad, dar este și în lume. Este prințul lumii care a câștigat foarte mulți pământeni pentru frăția lui.

Pe toți cei care suntem încă în lume, diavolul ne vânează și încearcă să ne acapareze și să ne atragă în împărăția lui, împărăția întunericului și a morții, pentru a se distra cu noi chinuindu-ne. Însă, cerând ajutorul lui Dumnezeu, rezistăm și învingem această tendință lacomă a diavolului de a cuceri făptura lui Dumnezeu.

Last edited by tot-Laurentiu; 23.08.2014 at 16:02:23.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 12.07.2016, 14:22:27
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

O dezbatere PP vs. PS:

https://www.youtube.com/watch?v=DfBRyQxW90E
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 28.11.2016, 10:38:59
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit Off Topic

Ce părere aveți despre sistemele de încălzire pe bază de panouri radiante cu infraroșu? Mă interesează dacă afectează sănătatea omului, având în vedere că principiul de funcționare se bazează pe emiterea de radiații infraroșii.

http://www.acasa.ro/panouri-radiante
Reply With Quote
  #100  
Vechi 28.11.2016, 10:43:58
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

N-ai nici o treabă.
Doar că, în momentul în care le-ai oprit, gata căldura, ele încălzesc punctual doar obiectul expus.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Cele trei virtuti "pline de putere" florin.oltean75 Generalitati 1 28.02.2012 21:18:14
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42