Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Despre Forum > Reguli generale de utilizare a forumului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.11.2014, 12:31:29
Steliana12 Steliana12 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2014
Mesaje: 3
Unhappy Frica de moarte

Recunosc si mie cateodata mi se intampla sa imi fie frica de moarte dar de unde aceasta frica ?O colega mi-a spus ca daca te omoara cineva sau daca mori din cauze naturale te duci la Dumnezeu dar daca te sinucizi ajungi in Iad . Nu stiu cat de adevarat este asta dar sincer . Unchiul meu mi-a spus sa ma rog si o sa imi treaca dar desi ma rog nici acum nu mi-a trecut. Ma puteti ajuta voi???

Last edited by Steliana12; 17.11.2014 at 16:08:03.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.11.2014, 19:00:06
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Steliana12 Vezi mesajul
Recunosc si mie cateodata mi se intampla sa imi fie frica de moarte dar de unde aceasta frica ?O colega mi-a spus ca daca te omoara cineva sau daca mori din cauze naturale te duci la Dumnezeu dar daca te sinucizi ajungi in Iad . Nu stiu cat de adevarat este asta dar sincer . Unchiul meu mi-a spus sa ma rog si o sa imi treaca dar desi ma rog nici acum nu mi-a trecut. Ma puteti ajuta voi???
Bine ati venit!

Pana la un punct, frica de moarte este naturala, fiind un aspect al instinctului de conservare.

Din punct de vedere filosofic, frica de moarte este complet lipsita de sens. Un singur lucru este absolut sigur ca ne asteapta: moartea. Este irational sa ne temem de un eveniment a carui probabilitate este 1.

Din punct de vedere crestin, frica de moarte este frica de a suferi damnarea perpetua. "Nu de moarte ma cutremur, ci de vesnicia ei" spune Poetul. In acelasi timp, pe langa certitudinea mortii si a judecatii, crestinii mai au o certitudine: ca toti cei care vor muri in stare de gratie sfintitoare vor trai inundati de o fericire supranaturala, incomparabila cu orice fericire de pe pamant, atata timp cat va trai Dumnezeu: o vesnicie intreaga. Avand in vedere aceste doua lucruri, frica de moarte a crestinilor se reduce la o frica de a muri in stare de pacat. Pentru aceasta se roaga la fiecare Liturghie astfel: "Sfârșit creștinesc vieții noastre, fără durere, fără rușinare, în pace, și răspuns bun la Înfricoșata Judecată a lui Cristos, de la Domnul sa cerem!".

Depinde, asadar, numai de noi daca moartea ne va duce la o stare mai buna ori mai rea decat in timpul vietii in trup.

Deci, colega are dreptate: rugaciunea va poate ajuta in privinta fricii de moarte. Dar inca si mai mult va va ajuta credinta. Dumnezeu a sadit-o, in chip de mugure, in inima dv. Cultivati-o, asa cum ati cultiva o orhidee in ghiveci. De exemplu, cititi ce au spus, despre moarte si frica de moarte, oameni mai inaintati in credinta decat dv. Si, dupa fiecare lectura, nu strica sa mai cititi odata ce a spus un om extrem de inaintat in credinta: Isus Cristos. In speech-ul pe care l-a tinut in fata unei mari multimi, speech cunoscut ca "Marea Predica de pe Munte" sau "Fericirile". Acel discurs il gasiti si online, aici.

P.S: Este foarte bine sa deschideti topicuri noi. Pe de alta parte, ar fi preferabil sa faceti acest lucru:

1) dupa ce ati cercetat daca acea chestiune care va preocupa a mai fost abordata pe forum. In acest scop, puteti folosi motorul de cautare actionand butonul din bara pe fond albastru. Sau puteti parcurge imensul material continut de forum: veti gasi, pe langa multe lucruri urate, si multe interesante.

2) fara a da drumul noului topic in primul subforum pe care il nimeriti, ci punandu-va intrebarea "sub ce acoperis e mai bine sa construiesc aceasta noua incapere ?". De exemplu, aici e subforumul "reguli generale de utilizare a forumului". Iar chestiunile despre moarte, oricat de interesante pentru noi toti, clar nu isi au locul aici. Ati fi putut, de exemplu, aseza topicul la "spiritualitate" sau in alt loc potrivit.

Stiu, sunt stangacii de inceput. M-a amuzat teribil sa vad, deunazi, o masina care mergea, impiedicat, in fata mea. Era o masina de scoala, pe care era inscriptionat "Nu te enerva. Si tu erai asa!"...
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 17.11.2014 at 19:32:23.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.11.2014, 19:32:44
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Steliana12 Vezi mesajul
Recunosc si mie cateodata mi se intampla sa imi fie frica de moarte dar de unde aceasta frica ?O colega mi-a spus ca daca te omoara cineva sau daca mori din cauze naturale te duci la Dumnezeu dar daca te sinucizi ajungi in Iad . Nu stiu cat de adevarat este asta dar sincer . Unchiul meu mi-a spus sa ma rog si o sa imi treaca dar desi ma rog nici acum nu mi-a trecut. Ma puteti ajuta voi???
Toti murim la un moment dat. Nu este ceva de care sa-ti fie frica, nici ceva ce trebuie anticipat. Trebuie sa-ti traiesti viata, ca numai pe aceasta o ai, si cand o sa mori, o sa mori.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.11.2014, 19:49:19
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Toti murim la un moment dat. Nu este ceva de care sa-ti fie frica, nici ceva ce trebuie anticipat. Trebuie sa-ti traiesti viata, ca numai pe aceasta o ai, si cand o sa mori, o sa mori.
Nu cred ca are nevoie de sfaturi prostesti de la cineva care nu e credincios. Daca ai observat e o persoana credincioasa. Ai inceput sa scrii mult prea mult pe forum la subiecte cu care nu ai vreo tangenta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.11.2014, 20:39:22
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu cred ca are nevoie de sfaturi prostesti de la cineva care nu e credincios. Daca ai observat e o persoana credincioasa. Ai inceput sa scrii mult prea mult pe forum la subiecte cu care nu ai vreo tangenta.
Nu cred ca este un sfat prostesc. Mesajul "ai o singura viata" este un mesaj crestinesc. Oare este rau ca incerc sa ma implic intr-o comunitate la care am ajuns sa tin, chiar daca nu impart aceleasi pareri cu ea?

Ai prefera sa fiu ca Albert, al carui scop era numai sa posteze in sectiunea de stiinta? N-ai observat ca, de cand il ignoram, n-a mai postat nimic? (Sunt curios daca va reaparea cand va posta cineva din nou in sectiunea de stiinta). Imi place sa ma implic in ceea ce fac, nu doar sa fac lucrurile superficial si fara substrat.

In plus, imi place sa cred ca, prin intrebarile si postarile mele, va dau si voua teme de gandire si de cercetare, in timp ce aflu si eu lucruri noi :)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.11.2014, 21:44:45
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
Nu cred ca este un sfat prostesc. Mesajul "ai o singura viata" este un mesaj crestinesc. Oare este rau ca incerc sa ma implic intr-o comunitate la care am ajuns sa tin, chiar daca nu impart aceleasi pareri cu ea?
E vorba de toata fraza: "Trebuie sa-ti traiesti viata, ca numai pe aceasta o ai, si cand o sa mori, o sa mori." Adica traieste-ti viata ca apoi nu mai urmeaza nimic.
Aceasta e o comunitate crestin ortodoxa. S-a facut odata un sondaj in cea mai de temut inchisoare din SUA. Toti criminalii au zis ca ei au vrut sa faca bine. Nu ajunge sa vrei sa faci bine, pentru ca binele si adevarul sunt relative pentru cel ce nu are o intelegere crestina.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.11.2014, 22:24:41
Steliana12 Steliana12 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2014
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Bine ati venit!

Pana la un punct, frica de moarte este naturala, fiind un aspect al instinctului de conservare.

Din punct de vedere filosofic, frica de moarte este complet lipsita de sens. Un singur lucru este absolut sigur ca ne asteapta: moartea. Este irational sa ne temem de un eveniment a carui probabilitate este 1.

Din punct de vedere crestin, frica de moarte este frica de a suferi damnarea perpetua. "Nu de moarte ma cutremur, ci de vesnicia ei" spune Poetul. In acelasi timp, pe langa certitudinea mortii si a judecatii, crestinii mai au o certitudine: ca toti cei care vor muri in stare de gratie sfintitoare vor trai inundati de o fericire supranaturala, incomparabila cu orice fericire de pe pamant, atata timp cat va trai Dumnezeu: o vesnicie intreaga. Avand in vedere aceste doua lucruri, frica de moarte a crestinilor se reduce la o frica de a muri in stare de pacat. Pentru aceasta se roaga la fiecare Liturghie astfel: "Sfârșit creștinesc vieții noastre, fără durere, fără rușinare, în pace, și răspuns bun la Înfricoșata Judecată a lui Cristos, de la Domnul sa cerem!".

Depinde, asadar, numai de noi daca moartea ne va duce la o stare mai buna ori mai rea decat in timpul vietii in trup.

Deci, colega are dreptate: rugaciunea va poate ajuta in privinta fricii de moarte. Dar inca si mai mult va va ajuta credinta. Dumnezeu a sadit-o, in chip de mugure, in inima dv. Cultivati-o, asa cum ati cultiva o orhidee in ghiveci. De exemplu, cititi ce au spus, despre moarte si frica de moarte, oameni mai inaintati in credinta decat dv. Si, dupa fiecare lectura, nu strica sa mai cititi odata ce a spus un om extrem de inaintat in credinta: Isus Cristos. In speech-ul pe care l-a tinut in fata unei mari multimi, speech cunoscut ca "Marea Predica de pe Munte" sau "Fericirile". Acel discurs il gasiti si online, aici.

P.S: Este foarte bine sa deschideti topicuri noi. Pe de alta parte, ar fi preferabil sa faceti acest lucru:

1) dupa ce ati cercetat daca acea chestiune care va preocupa a mai fost abordata pe forum. In acest scop, puteti folosi motorul de cautare actionand butonul din bara pe fond albastru. Sau puteti parcurge imensul material continut de forum: veti gasi, pe langa multe lucruri urate, si multe interesante.

2) fara a da drumul noului topic in primul subforum pe care il nimeriti, ci punandu-va intrebarea "sub ce acoperis e mai bine sa construiesc aceasta noua incapere ?". De exemplu, aici e subforumul "reguli generale de utilizare a forumului". Iar chestiunile despre moarte, oricat de interesante pentru noi toti, clar nu isi au locul aici. Ati fi putut, de exemplu, aseza topicul la "spiritualitate" sau in alt loc potrivit.

Stiu, sunt stangacii de inceput. M-a amuzat teribil sa vad, deunazi, o masina care mergea, impiedicat, in fata mea. Era o masina de scoala, pe care era inscriptionat "Nu te enerva. Si tu erai asa!"...
Nu prea inteleg ( am 12 ani ) . Adica mi-e frica ca nu o sa mai fiu pe lumea asta ( o sa spuneti sa gandesc prostesc pt varsta mea ) ce o sa urmeze dupa ce murim , mai ,,renastem ,, adica o sa mai traim , o sa vedem lumea , o sa putem fi alaturi de ceilalti ??? Intrebari fregvente . Sau daca ma rog ce sa spun sau ce sa fac sa nu ma mai gandesc la asta ???

Last edited by Steliana12; 19.11.2014 at 23:06:20.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.11.2014, 23:53:42
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Starea noastra de dupa moarte depinde de ce am facut in timpul vietii. Cei care mor in prietenia lui Dumnezeu vor fi fericiti o vesnicie intreaga, iar cei care mor in stare despartita de Dumnezeu asa vor fi o vesnicie intreaga.

Atat unii, cat si ceilalti vor avea toate simturile, toata gandirea si toata memoria pe care au avut-o si inainte de a muri.

Dar, in mod obisnuit (adica pentru cei mai multi dintre noi) cei care au murit nu sunt alaturi de ceilalti, nici nu vad lumea. Viii sunt cu viii, mortii sunt cu mortii. Totusi, in mod exceptional, Dumnezeu poate acorda celor care au murit in prietenia lui carisma speciala de a vizita pe cei vii, de a ramanea in legatura un anumit timp cu lumea ori de a face lucrari in ea. Multi sfinti s-au aratat multor oameni, au vorbit cu ei, i-au indrumat ori i-au salvat cu diferite prilejuri. De aceea ne si rugam sfintilor, fiindca stim ca ei ne pot auzi.

Este foarte, foarte bine ca va ganditi la moarte si, mai ales, la starea de dupa ea. Ar fi, insa, rau sa faceti din moarte o obsesie. E un lucru care sigur vi se va intampla. Ceea ce nu e deloc sigur, ceea ce depinde numai de dv, este daca, dupa moarte, va va fi mult mai bine sau mult mai rau ca in timpul vietii. Deci, ceea ce conteaza cu adevarat este starea sufletului dv atunci: veti fi, sau nu, in prietenia lui Dumnezeu. Asta este, de fapt, valoarea enorma a vietii, asta e sensul adevarat al expresiei "viata e o lupta" si, numai din acest punct de vedere, viata este de neinlocuit.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.11.2014, 02:48:32
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
...

Atat unii, cat si ceilalti vor avea toate simturile, toata gandirea si toata memoria pe care au avut-o si inainte de a muri...
Cum ar putea avea toate simturile trupesti daca nu mai au trup?
Nici gandirea nu va mai fi la fel fiindca si intelectul este tot trupesc.

4. Ieși-va duhul lor și se vor întoarce în pământ. În ziua aceea vor pieri toate gândurile lor.(Ps145,4)


Gandurile din lumea de dincolo nu pot face abstractie de Dumnezeu, in comparatie cu vointa omului de pe Pamant, insa e destul de probabil ca cei din infern s-ar putea sa ramana si acolo in aceeasi stare de necredinta precum au avut aici, ceea ce insa e contrazis de cazul "bogatului in porfira si vizon"(Luca16,19-31).

Amintiti-va despre schimbarea "gandirii" sale, cand, ajuns in iad, de acolo il ruga pe Avraam sa-l trimita pe Lazar "cel bubos"(ajuns in sanul lui Avraam) sa le transmita fratilor lui sa se pocaiasca; alta gandire.

(Oftopic)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 20.11.2014 at 21:00:25.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.11.2014, 13:35:01
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Nu exista moarte. Asta a venit sa zica Hristos si asta zice toata Ortodoxia.

Este doar o trecere in vesnicie, prin aruncarea hainei temporare, trupul...


Trupul, haina temporara se arunca in pamant si putrezeste. Moartea aceasta nu este inteleasa si dimensionata corect. Este atat de nesemnificativa comparativ cu ce ne asteapta dupa....


Iar sufletul isi continua existenta in vesnicie.

Fiinta umana este vesnica, asta este cel mai mare dar de la Dumnezeu.
Fiinta umana nu moare, se transforma, pentru ca parasirea trupului este o transformare.


Nu a venit nimeni din cealalalta lume sa zica: am murit. Toti au zis: sunt viu si fericit, sau sufar din greu.



In momentul in care crestinul isi scoate din cap cuvantul "MOARTE" abia atunci intelege notiunea de "VESNICIE", responsabilitate, "judecata", fapte bune si rele, prezent, lucrare in prezent.
Moartea nu este un zid de beton la care ne uitam blocati. Moartea este un moment in timp al unei separari, lepadari de o haina. Si atat. Urmat de continuarea existentei in vesnicie....

Last edited by gpalama; 20.11.2014 at 13:37:10.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare