Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1211  
Vechi 03.03.2017, 23:32:42
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Si da, Makarios acesta are dreptate.
Până când? :)
Reply With Quote
  #1212  
Vechi 03.03.2017, 23:51:36
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Pana o auzi altceva care ii place. Acum a citit ca a scris cineva pe aici ca ortodocsii sunt grasi si nu se spala si i-a placut chestia aia.
Reply With Quote
  #1213  
Vechi 04.03.2017, 00:11:47
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Dar nu te poți supăra pe el, e simpatic în felul lui. :)
Reply With Quote
  #1214  
Vechi 04.03.2017, 00:20:57
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Noi il barfim pe Adrian si in timpul asta a avut loc un cutremur de 10 grade pe scara Guran. :)
Reply With Quote
  #1215  
Vechi 04.03.2017, 00:26:51
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Noi il barfim pe Adrian si in timpul asta a avut loc un cutremur de 10 grade pe scara Guran. :)
Okay, Emperor Vitiate forgives you all. Ce a mai facut idiotul ala? Eu am lasat-o balta cu stirile, deoarece fiecare parte trage spuza pe turta propriului subiectivism/propriei inregimentari.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1216  
Vechi 04.03.2017, 00:31:07
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Hai babaieti, nu ma credeti, dar chiar m-am oprit din cautari si raz-razgindiri. Mai bine ati ride, cum se ride in rictus de amenintare si respectiv, de dezgust, de schismalai si respectiv, de politicieni. Aia nu sint niste autisti ecclesiali ca mine, izolationisti, idealisti, dar benefici si cu un umor innascut. Nu, taticu'! Aia vor: primo, dezbinarea Bisericii; secundo, destramarea Rominiei. Si lucreaza la asta, cu fermitate, ura si talent. They're a bloody real danger. They ARE the Dark Side.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.

Last edited by suslik; 04.03.2017 at 00:39:51.
Reply With Quote
  #1217  
Vechi 04.03.2017, 00:37:11
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit hoitniuz, de!

http://www.hotnews.ro/stiri-esential....htm?nomobile=

E totusi interesant: daca aia mediteraneeni au dat o alarma falsa, ceva pute. Ca in anunturile de asasinat scrise cu ore sau zile inainte de the real thing.
Giniti acilea: in 1988, Armenia se saturase de URSS, si voiau sa plece, adica independenta, etc. Ghici ce are loc pe urma? Cel mai mare cutremur din istoria Armeniei, Dumnezeu sa-i odihneasca pe toti cei plecati la Domnul.
Nu zic ca UE e/ar fi de vina, la o adica de Doamne fereste, dar sint forte clare care vor ca Rominia sa nu apuce 2018 in forma actuala.
Hai ca sinteti destepti si va prindeti.
Un focos atomic detonat unde trebuie, la ce adincime trebuie, si provoaca un lant de nenorociri. "Ei" (atit din Vest, cit si din Est) sint in stare de orice. Repet, orice.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #1218  
Vechi 04.03.2017, 01:55:04
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Hai lăsați flecăreala și citiți ce zice un alt bărbos, Makarios Simonopetritul în "Triodul Explicat", traducere arhid. Ioan Ică jr. :

Nu se fac metanii nici în biserică, nici în chilie în timpul praznicelor Mântuitorului, ale Maicii Domnului și ale octavelor lor, în timpul celor douăsprezece zile dintre Naștere și Arătarea Domnului, de la Paște și până la Duminica Tuturor Sfinților, în zilele de prăznuire ale sfinților cu citire de Evanghelie la Utrenie sau cu moaște aflate în posesiunea mănăstirii și, firește, în toate duminicile. (pag. 127)

Macarie Simonopetritul despre Spovedanie: http://www.teologie.net/2016/10/01/i...re-spovedanie/
m-am obisnuit sa va deschid linkurile si va multumesc pt ele.

am si eu o intrebare, preotul este un intermediar intre cel care se spovedeste si Dumnezeu, poate el sa refuze o spovedanie? uite, o chestiune personala, eu nu cred ca un preot poate ierta pacatele cuiva, o fi vreo erezie si asta, nu stiu, dar nu cred, insa cred ca este un intermediar. daca sfatuiesc o femeie sa-si faca curaj si sa mearga la spovedanie si sa-si spuna cinstit toate pacatele, inclusiv ca a facut un avort, poate preotul sa o opreasca?
Reply With Quote
  #1219  
Vechi 04.03.2017, 09:13:30
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
preotul (...) poate el sa refuze o spovedanie?
Nu. Dar poate sa nu dea absolvirea.

Citat:
eu nu cred ca un preot poate ierta pacatele cuiva, o fi vreo erezie si asta, nu stiu,
Da. Este.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #1220  
Vechi 04.03.2017, 09:29:19
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lancelot Vezi mesajul
am si eu o intrebare, preotul este un intermediar intre cel care se spovedeste si Dumnezeu, poate el sa refuze o spovedanie? uite, o chestiune personala, eu nu cred ca un preot poate ierta pacatele cuiva, o fi vreo erezie si asta, nu stiu, dar nu cred, insa cred ca este un intermediar.
El personal nu poate ierta, însă e trimis de Dumnezeu ca să dea iertarea în numele Lui. Formula de dezlegare este: ''Te iert și te dezleg în numele Tatălui, al Fiului și al Sfântului Duh.''

Citat:
daca sfatuiesc o femeie sa-si faca curaj si sa mearga la spovedanie si sa-si spuna cinstit toate pacatele, inclusiv ca a facut un avort, poate preotul sa o opreasca?
Preotul e lăsat ca o interfață în comunicarea noastră cu Dumnezeu. E un instrument prin care lucrează Dumnezeu, însă fără a face abstracție de personalitatea lui. E de datoria lui să aprecieze când este în folosul credinciosului să fie dezlegat și când îi este de folos să-l mai țină la pocăință. De aceea uneori dezlegarea de păcat și reprimirea în comunitatea Bisericii (prin împărtășanie) este uneori amânată.

În orice caz, asta consider că e important de reținut: preotul e în slujba oamenilor, căutând să le fie sprijin spre mântuire. El nu vrea să blocheze cuiva accesul spre Biserică și la mântuire, ci caută să se asigure că omul care vine la el cu păcatele lui este serios și statornic în dorința lui de a se debarasa de ele.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare