Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #721  
Vechi 13.09.2017, 11:42:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
exista totusi un verset biblic care spune: "Iisus a răspuns: Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva din apă și din Duh, nu va putea să intre în împărăția lui Dumnezeu."(Ioan 3:5). Unde ajung insa copiii nebotezati, DOAR Dumnezeu stie. El SINGUR decide unde merge fiecare: la Iad ori la Rai. Sa nu incercam (spre a noastra osandire) sa luam locul de judecator al lui Hristos, pentru ca tot El ne avertizeaza: "Nu judecați, ca să nu fiți judecați."(Matei 7:1)
Tehnic vorbind, dupa litera, cei botezati in graba (fara mirungere) sunt nascuti doar din apa..deci ..fail cu intrarea in Imparatie?

Facem abstractie ca Hristos vorbea cu Nicodim, o persoana matura si incercam sa facem un adevar universal pe care sa-l extindem si asupra copiilor asa cum fac neoprotestantii cu alte pasaje, ex. Marcu 16:16 incercand sa-l aplice (impotriva) botezului copiiilor?

Adica Dumnezeu "Care voiește ca toți oamenii să se mântuiască și la cunoștința adevărului să vină" (1 Tim 2:4) are retineri in privinta copiilor despre care tot El spune "unora ca aceștia este împărăția cerurilor" si se gandeste daca nu le-ar sta mai bine in Iad?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 13.09.2017 at 11:57:01.
Reply With Quote
  #722  
Vechi 13.09.2017, 12:04:44
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Tehnic vorbind, dupa litera, cei botezati in graba (fara mirungere) sunt nascuti doar din apa..deci ..fail cu intrarea in Imparatie?

Facem abstractie ca Hristos vorbea cu Nicodim, o persoana matura si incercam sa facem un adevar universal pe care sa-l extindem si asupra copiilor asa cum fac neoprotestantii cu alte pasaje, ex. Marcu 16:16 incercand sa-l aplice (impotriva) botezului copiiilor?

Adica Dumnezeu "Care voiește ca toți oamenii să se mântuiască și la cunoștința adevărului să vină" (1 Tim 2:4) are retineri in privinta copiilor despre care tot El spune "unora ca aceștia este împărăția cerurilor" si se gandeste daca nu le-ar sta mai bine in Iad?
nu uita prietene ca Mirungerea este o Taina a Bisericii, iar Botezeul este o alta Taina, chiar daca Biserica le administreaza una dupa alta. Daca o persoana este botezata si nu mai este miruita, botezul nu este valid? Sa nu uitam ca in Faptele Apostolilor se mentioneaza de botezuri savarsite "in numele Domnului Iisus" si nu in numele Sfintei Treimi, si totusi acele botezuri au fost valide...asta apropos de chestii tehnice
ps: in convorbirea cu Nicodim, Hristos se refera la OM, nu spune nimic de varsta
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire

Last edited by stefan florin; 13.09.2017 at 12:09:27.
Reply With Quote
  #723  
Vechi 13.09.2017, 12:28:11
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Sa nu uitam ca in Faptele Apostolilor se mentioneaza de botezuri savarsite "in numele Domnului Iisus" si nu in numele Sfintei Treimi, si totusi acele botezuri au fost valide...asta apropos de chestii tehnice
Matei 28
19. Drept aceea, mergând, învățați toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh

Fragment care se citește și la biserică în fiecare an.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #724  
Vechi 13.09.2017, 14:51:39
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Florin-Ionut, nu uita de "comma Iohanneum": e o problema spinoasa cu acceptarea universala a conceptului trinitar, asa cu il marturisim si cunoastem astazi, in Biserica Primara. Pe de alta parte, e orbitor de limpede ca, odata ce Domnul pune copiii (culmea, in societatea gerontocrata iudaica traditionala, in care, repet, erai socialmente tacut si inactiv pina la 30 de ani etate) ca etalon al intrarii in Imparatie, cum o sa ajunga copiii in Iad? Este evident ca: 1. botezul copiilor mici nu este necesar mintuirii lor, dar este valid, atunci cind are oc, idniferent ce argument aduc colegii neoprotestanti; 2. botezul crestin (pe vremea aceea in Numele Domnului, nu atit de des al Sfintei Treimi) este absolut necesar pentru mintuirea adultului devenit crestin. Nu ai botez (ca adult), nu ai (sansa cea mai inalta de) mintuire. Zic treaba cu sansa, pentru ca exista si botezul singelui sau al dorintei: oameni care erau catehumeni sau voiau sa fie crestini, dar au fost intre timp martirizati sau au murit din pricini naturale, normal ca au fost mintuiti, daca faptele vietii lor au fost spre mintuire, deasemenea.
Nu stiu ce o fi atit de greu de inteles, pentru cine ntelege in ce context a vorbit Domnul, si au lucrat Apostolii, si mai ales pentru cine intelege omul, cit de cit.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #725  
Vechi 13.09.2017, 14:53:24
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
nu uita prietene ca Mirungerea este o Taina a Bisericii, iar Botezeul este o alta Taina, chiar daca Biserica le administreaza una dupa alta. Daca o persoana este botezata si nu mai este miruita, botezul nu este valid? Sa nu uitam ca in Faptele Apostolilor se mentioneaza de botezuri savarsite "in numele Domnului Iisus" si nu in numele Sfintei Treimi, si totusi acele botezuri au fost valide...asta apropos de chestii tehnice
ps: in convorbirea cu Nicodim, Hristos se refera la OM, nu spune nimic de varsta
Mirungerea NU exista pe vremea Bisericii din secolele II-III. Existau Botezul, Spovedania (deseori la comun si/sau publica) si, desigur, Sfintul Sacrament Euharistic sau Cina Domnului.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #726  
Vechi 13.09.2017, 14:54:40
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Matei 28
19. Drept aceea, mergând, învățați toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh

Fragment care se citește și la biserică în fiecare an.
dar citeste si aici:
"Și auzind ei, s-au botezat în numele Domnului Iisus". (Fapte 19:5)
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #727  
Vechi 13.09.2017, 14:59:04
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Si Stefan Florin, "om" pe vremea Domnului nu insemna prunc sau copil mic. Logic: Domnul vorbea unor oameni, apostolii, pe care ii insarcina cu ducerea unor invataturi in lume. La rindul lor, convertitii diseminau mai departe credinta. Copiii din proaspetele familii crestine nu intrau in ecuatie, firesc. Ei erau doar viitori propovaduitori/credinciosi. Si firesc ca, odata fiind nascuti s educati in o familie de credinciosi, mintuirea lor le era asigurata cit erau copii.
O idee care mi-a venit: nu e clar ca viata mintii si constientei umane repeta arhetipul stravechi, indiferent ce forma va fi avut ca fapt real, al dobindirii cunostintei luciferice, cum o numea Blaga? Adica, cit esti copil, te apara de ispita si judecata prorpai inocenta, adica proriul caracter de "foaie alba"a mintii si personalitatii. Odata ce devii, aproape pe nesimtite, adult..lucrurile se schimba. Dramatic.
Am trait si traim cu totii asta, nu?
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #728  
Vechi 13.09.2017, 14:59:18
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Florin-Ionut, nu uita de "comma Iohanneum": e o problema spinoasa cu acceptarea universala a conceptului trinitar, asa cu il marturisim si cunoastem astazi, in Biserica Primara. Pe de alta parte, e orbitor de limpede ca, odata ce Domnul pune copiii (culmea, in societatea gerontocrata iudaica traditionala, in care, repet, erai socialmente tacut si inactiv pina la 30 de ani etate) ca etalon al intrarii in Imparatie, cum o sa ajunga copiii in Iad? Este evident ca: 1. botezul copiilor mici nu este necesar mintuirii lor, dar este valid, atunci cind are oc, idniferent ce argument aduc colegii neoprotestanti; 2. botezul crestin (pe vremea aceea in Numele Domnului, nu atit de des al Sfintei Treimi) este absolut necesar pentru mintuirea adultului devenit crestin. Nu ai botez (ca adult), nu ai (sansa cea mai inalta de) mintuire. Zic treaba cu sansa, pentru ca exista si botezul singelui sau al dorintei: oameni care erau catehumeni sau voiau sa fie crestini, dar au fost intre timp martirizati sau au murit din pricini naturale, normal ca au fost mintuiti, daca faptele vietii lor au fost spre mintuire, deasemenea.
Nu stiu ce o fi atit de greu de inteles, pentru cine ntelege in ce context a vorbit Domnul, si au lucrat Apostolii, si mai ales pentru cine intelege omul, cit de cit.
Comma Johanneum nu se gaseste in Evanghelia lui Matei ci in 1 Ioan 5:7
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #729  
Vechi 13.09.2017, 15:00:59
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Comma Johanneum nu se gaseste in Evanghelia lui Matei ci in 1 Ioan 5:7
Stiu. Am amintit-o tocmai in contextul unei neintemeieri dogmatice oficiale, inca, in Biserica Primara, cu privire la Trinitate.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #730  
Vechi 13.09.2017, 22:57:51
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Aflăm că prin păcat strămoșesc se înțelege înclinația spre păcat. Copilul, bebelușul sau nou-născutul care moare în această stare nu poate fi învinuit pentru păcat, căci doar nu l-a comis el în mod conștient și voit. Dumnezeu care este Bunătate, Iubire, Dreptate nu va pune la întuneric un suflet care nici nu a apucat să cunoască lumea în care a trăit poate cîteva ore. Orice om care crede orbește că acel suflet va locui o veșnicie în Iad are probleme grave de discernămînt.
Și putem merge mai mult după simțirea unui părinte cu mult discernământ și cu o trăire ortodoxă în duh și nicidecum în literă, care spune așa:

Deci, apărarea ortodoxiei înseamnă să ne apărăm singura cale în care ne putem regăsi pe noi și Îl putem întelege pe Dumnezeu cel adevărat. Dar a fi ortodox este a iubi întreaga lume, pe prieteni și pe vrăsmași, și a avea încredere în Dumnezeu. Dacă cineva își pune problema, și mulți, poate toți și-o pun: oare numai ortodocșii se mântuiesc? – eu întrezăresc în întrebarea aceasta un duh al iubirii, care n-ar răbda gândul că cel din afara ortodoxiei ar putea pieri; chiar eu aș putea fi în afara ortodoxiei, și aici e un fel de a iubi aproapele ca pe sine. Adică, dacă cel din afara ortodoxiei neapărat se pierde, cum zice o anumită idee, un fel de gândire, mă văd eu în starea lui și nu pot răbda lucrul acesta. Răspunsul meu la întrebare este: Dacă în mine, păcătosul, se găseste destulă dragoste să mă gândesc și la cei care eventual pier, oare în Dumnezeu este mai putină dragoste!? Întrebarea aceasta mi-a fost răspunsul, și cu conștiința că Dumnezeu iubește mult mai mult decât ce putem închipui noi, las în competenta și atotputerea iubirii lui Dumnezeu pe toți, și îmi caut în ortodoxia pe care am găsit-o și în care mă aflu și în care cred, îmi caut mântuirea. (Ierom. Rafail Noica)

http://ortodox.md/ieromonah-rafail-n...-se-mantuiesc/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenismul ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 43 15.04.2014 21:26:13
Catolicismul si ecumenismul MariaB Biserica Romano-Catolica 115 18.08.2013 20:21:58
Ecumenismul MadalinS Generalitati 0 30.09.2007 04:12:34
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 17:46:17