Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #331  
Vechi 12.07.2009, 21:31:25
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei25 Vezi mesajul
Intotdeauna o sa existe preoti care o sa cunoasca Sf Scriptura, pt ca insusi Mantuitorul spune: "Biserica mea, portile iadului nu o vor birui". Ti-am dat un exemplu clar mai sus. Daca un copil care inca nu a intrat in clasa intai, s-ar apuca sa invete de unul singur matematica, 1000 % ar intelege totul gresit. De aia are invatator, profesori. Asa e si cu intelesul Sf Scripturi, dar dumneavoastra sunteti atat de mandru incat nu puteti accepta sa va invete un preot. E incorect spus, sa studiem Sf Scriptura, ca nu studiem o stiinta, ci o taina. Sa citim Sf Scriptura, si cand avem nelamuriri, sa mergem la preot sa ne lamureasca.
Nu stiu de unde ati tras concluzia ca as fi asa de mandru incat sa nu accept sa ma invete un preot. Inca mai pastrez placuta impresie de la unele seminarii tinute de preotul Galeriu (Dumnezeu sa-l odihneasca). Am fost la unele seminarii organizate de ASCOR. Am ascultat cu placere unele prelegeri, prezentate la "Radio Ortodoxia", ale pr. prof. Vasile Mihoc. Dar, verific cu Sfanta Scriptura daca invataturile, venite de oriunde (de la preoti, de la pastori) sunt in armonie cu ce ne-a invatat Mantuitorul si Sfintii Sai Apostoli.

Din pacate, am intalnit si preoti care nu cunosteau Sfanta Scriptura. Se vedea limpede din ceea ce spuneau. Vreti sa ma las invatat si de acestia?

Folositi incorect cuvantul "taina". In Sfanta Scriptura (in Noul Testament) acest cuvant apare de vreo 17 ori. Dar, de fiecare data (cu 2 exceptii) se vorbeste depre "taina care va fost dezvaluita". Crestinul este dator sa cunoasca ceea ce i-a fost dezvaluit. Astfel, credinta lui va fi mai puternica.

Am fost neplacut surprins sa intalnesc crestini ortodocsi care nu cunosteau ceea ce ne-a fagaduit Dumnezeu, prin Domnul Iisus Hristos. Iar Sfanta Scriptura are ca tema principala aceasta Evanghelie (Veste Buna) plina de speranta. Sfintii Apostoli erau neobositi in a propovadui nadejdea noastra in Hristos.

Numai ca, unele biserici nu-si doresc ca omul sa cunoasca prea multe. In centru credintei lor ar fi numai Hristos (Singurul care ne poate salva), iar asta nu convine.

"Căci n-am avut de gând să știu între voi altceva decât pe Isus Hristos și pe El răstignit."(1 Corinteni 2:2)
Reply With Quote
  #332  
Vechi 12.07.2009, 21:35:37
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei25 Vezi mesajul
Am mai spus cuiva si o repet. Ortodoxia nu se explica, ci se traieste si se simte cu inima si sufletul.
De ce este asa importanta ortodoxia (sau alta confesiune religioasa)? Important este sa-L cunoastem pe Hristos si sa-L lasam pe El sa traiasca in noi (este vorba de viata de zi cu zi, nu de vre-o slujba). "Caci nu mai traiesc eu ci Hristos traieste in mine." (spunea Sfantul Apostol Pavel).
Reply With Quote
  #333  
Vechi 13.07.2009, 11:42:01
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ortodoxia este religia ale carei invataturi au fost lasate aici pe pamant de Domnul Iisus Hristos, de Sfintii Apostoli si de Sfintii Parinti, nu catolicismul, anglicanismul, protestantismul si alte "-isme". Ortodoxia detine invatatura nealterata lasata noua de Mantuitor, Sfintii Sai Apostoli si Sfintii Parinti. Din ce cauza: pentru ca atunci nu se separase catolicismul papal din Sfanta Biserica Primara [Ortodoxa] a Mantuitorului si nici protestantismul de catolicism, iar America nici macar nu fusese descoperita, dar-mi-te sa inventeze toate sectele neoprotestante in ale caror plase ai cazut si tu, Litanu. Oare trebuie explicat de zeci de ori ca din acest motiv ea este Unica si Singura detinatoare a Adevarului Deplin, a Cuvantului Domnului?

Celelalte denominatiuni zise crestine, mentionate anterior, contin doar amestecuri in proportii variabile de invataturi adevarate si minciuni, proportia cea mai mare de invataturi adevarate raportata la intregul continut dogmatic detinand-o bineinteles religia catolica, desi si ea nu este altceva decat erezie. Iar asta le face pe acestea sa fie niste asa-zise religii, mincinoase toate.

Iar intelegerea invataturilor crestine se face intai cu inima si dupa ce pogoara Duhul Sfant in inima noastra [necesita perioade diferite de la individ la individ in functie de intensitatea credintei ce-i mistuie inima] putem incepe sa incercam sa le intelegem si cu mintea.

Preoti care cunosc Sfanta Scriptura vor fi intotdeauna, caci Dumnezeu nu va lasa portile iadului sa-I biruiasca Biserica Sa dreptslavitoare.

Last edited by razvan_m; 13.07.2009 at 11:56:34.
Reply With Quote
  #334  
Vechi 13.07.2009, 14:12:30
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
Ortodoxia este religia ale carei invataturi au fost lasate aici pe pamant de Domnul Iisus Hristos, de Sfintii Apostoli si de Sfintii Parinti, nu catolicismul, anglicanismul, protestantismul si alte "-isme". Ortodoxia detine invatatura nealterata lasata noua de Mantuitor, Sfintii Sai Apostoli si Sfintii Parinti. Din ce cauza: pentru ca atunci nu se separase catolicismul papal din Sfanta Biserica Primara [Ortodoxa] a Mantuitorului si nici protestantismul de catolicism, iar America nici macar nu fusese descoperita, dar-mi-te sa inventeze toate sectele neoprotestante in ale caror plase ai cazut si tu, Litanu. Oare trebuie explicat de zeci de ori ca din acest motiv ea este Unica si Singura detinatoare a Adevarului Deplin, a Cuvantului Domnului?

Celelalte denominatiuni zise crestine, mentionate anterior, contin doar amestecuri in proportii variabile de invataturi adevarate si minciuni, proportia cea mai mare de invataturi adevarate raportata la intregul continut dogmatic detinand-o bineinteles religia catolica, desi si ea nu este altceva decat erezie. Iar asta le face pe acestea sa fie niste asa-zise religii, mincinoase toate.

Iar intelegerea invataturilor crestine se face intai cu inima si dupa ce pogoara Duhul Sfant in inima noastra [necesita perioade diferite de la individ la individ in functie de intensitatea credintei ce-i mistuie inima] putem incepe sa incercam sa le intelegem si cu mintea.

Preoti care cunosc Sfanta Scriptura vor fi intotdeauna, caci Dumnezeu nu va lasa portile iadului sa-I biruiasca Biserica Sa dreptslavitoare.
Tare va mai datim osteneala sa ridicati in slavi o confesiune religioasa, specifica balcanilor si rusiei (in rest, nu se prea poate vorbi de biserica ortodoxa).

In plus, veniti cu o sumedenie de nascociri. Va pot demonta punct cu npunct tot ce ati spus referitor la repectarea invataturilor lasate de Mantuitorul, Sfintii Apostoli sau Sfintii Parinti. Era corect daca spuneati ca biserica ortodoxa respecta unele din aceste invataturi. In rest, se bazeaza pe adaugiri.

Este usor de demonstrat ca ortodoxia este, de fapt, un amestec de iudaism (vezi anumite ritualuri), paganism (vezi anumite sarbatori si obiceiuri pagane preluate) si crestinism.

In ceea ce priveste adevarul in ortodoxie... as fi mai rezervat in afirmatii. Chiar in pravila bisericeasca am gasit minciuni pe fata.

Daca tot vreti sa aduceti slava cuiva de ce nu incercati sa-L slaviti pe Dumnezeu, prin Domnul Iisus Hristos. EL este singurul care ne poate oferi mantuirea. Bisericile ar trebui sa fie adevarate scoli ale lui Hristos si sa-i aduca slava numai Lui.
Reply With Quote
  #335  
Vechi 13.07.2009, 14:32:47
Mihai3 Mihai3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2009
Locație: in the Jungle,the mighty Jungle
Religia: Catolic
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
religia catolica, desi si ea nu este altceva decat erezie. Iar asta le face pe acestea sa fie niste asa-zise religii, mincinoase toate.
vorbeste Papa de la Roma
__________________

“Învață să îți scrii durerile pe nisip și bucuriile pe stâncă.” - Sf. Augustin
Reply With Quote
  #336  
Vechi 13.07.2009, 18:28:24
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
Tare va mai datim osteneala sa ridicati in slavi o confesiune religioasa, specifica balcanilor si rusiei (in rest, nu se prea poate vorbi de biserica ortodoxa).

In plus, veniti cu o sumedenie de nascociri. Va pot demonta punct cu npunct tot ce ati spus referitor la repectarea invataturilor lasate de Mantuitorul, Sfintii Apostoli sau Sfintii Parinti. Era corect daca spuneati ca biserica ortodoxa respecta unele din aceste invataturi. In rest, se bazeaza pe adaugiri.

Este usor de demonstrat ca ortodoxia este, de fapt, un amestec de iudaism (vezi anumite ritualuri), paganism (vezi anumite sarbatori si obiceiuri pagane preluate) si crestinism.

In ceea ce priveste adevarul in ortodoxie... as fi mai rezervat in afirmatii. Chiar in pravila bisericeasca am gasit minciuni pe fata.

Daca tot vreti sa aduceti slava cuiva de ce nu incercati sa-L slaviti pe Dumnezeu, prin Domnul Iisus Hristos. EL este singurul care ne poate oferi mantuirea. Bisericile ar trebui sa fie adevarate scoli ale lui Hristos si sa-i aduca slava numai Lui.

Tare as vrea sa-mi dai exemple concrete de amestec de iudaism si paganism in BO. Te referi probabil in privinta paganismului la data fixata de BO pentru Nasterea Mantuitorului, care coincidenta sau nu e aceeasi cu data la care paganii serbau cultul Soarelui? Simpla coincidenta. Atunci de ce la data de 25 decembrie [s.v]/6 ianuarie [s.n.], aceeasi stea rasare in Betleem deasupra locului ieslii in care Preasfanta Nascatoaree de Dumnezeu si Pururea Fecioara Maria L-a nascut pe Pruncul ei Preasfant Care avea sa slobozeasca prin Jertfa Sa pe Cruce omenirea de toate pacatele ei? Sau tu nu crezi ca Fecioara Maria e Sfanta, ca mai toti neoprotestantii? Daca nu crezi, atunci, nici nu mai discuta cu mine, paganule !

Iar daca mai insisti sa aduci in discutie subiectul nesfinteniei Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu si Pururea Fecioara Maria, atunci am sa insist si eu pe langa Admin-ul acestui forum ortodox sa-ti dea un ban de mai mare dragul. De ce nu postezi, daca ai atata dragoste de Domnul Iisus Hristos [Isus Hristos in scrierea voastra, a neoprotestantilor, iar numele 'Isus" inseamna pe evreieste 'magar', deci numai prin simpla folosire a acestui nume arata cat il huliti voi, sectantii, pe Domnul si Mantuitorul, pe Care in mod viclean afirmati ca Il iubiti]...De fapt Il urati cu toata fiinta voastra de sectanti, ai caror origini si conducatori 'spirituali' se gasesc pe undeva prin United States of America, patria tuturor ereziilor posibile si paraposibile, inventate de toti cei ce vor sa se capatuiasca [voi chiar unde credeti ca ajunge zeciuiala pe care o dati, nu in buzunarele escrocilor care se auto-intituleaza 'liderii spirituali ai sectelor" ?

Ba mai mult o huliti si pe Maica Sa si nu vreti sa acceptati ca atunci cand noi, ortodocsii sarutam o icoana, sarutam preinchipuirea Sfantului/Sfintei reprezentate in ea, nu pur si simplu lemnul din care-i facuta, asemenea idolatrilor. Si banuiesc ca asta crezi tu ca-i alt obicei pagan importat de Ortodoxie, asemenea ereticilor iconoclasti de prin sec. VIII.
VAI, CAT TE INSELI, nu numai tu, ci toate adunarile neoprotestante de pe fata pamantului!

Cu riscul de a mi-i ridica in cap pe toti catolicii, protestantii, neo-protestantii si anglicanii, voi continua sa sustin asemenea postari aici pe forum si aceste idei in viata de zi cu zi!
Reply With Quote
  #337  
Vechi 13.07.2009, 19:56:07
luchian
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
De ce este asa importanta ortodoxia (sau alta confesiune religioasa)? Important este sa-L cunoastem pe Hristos si sa-L lasam pe El sa traiasca in noi (este vorba de viata de zi cu zi, nu de vre-o slujba). "Caci nu mai traiesc eu ci Hristos traieste in mine." (spunea Sfantul Apostol Pavel).
Ai dreptate...
In primul rand fiecare e dator sa traisca in Hristos acolo unde s-a nascut
Reply With Quote
  #338  
Vechi 13.07.2009, 20:01:05
simona62's Avatar
simona62 simona62 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2009
Locație: Tg-Mures
Mesaje: 54
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru simona62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
Tare va mai datim osteneala sa ridicati in slavi o confesiune religioasa, specifica balcanilor si rusiei (in rest, nu se prea poate vorbi de biserica ortodoxa).

In plus, veniti cu o sumedenie de nascociri. Va pot demonta punct cu npunct tot ce ati spus referitor la repectarea invataturilor lasate de Mantuitorul, Sfintii Apostoli sau Sfintii Parinti. Era corect daca spuneati ca biserica ortodoxa respecta unele din aceste invataturi. In rest, se bazeaza pe adaugiri.

Este usor de demonstrat ca ortodoxia este, de fapt, un amestec de iudaism (vezi anumite ritualuri), paganism (vezi anumite sarbatori si obiceiuri pagane preluate) si crestinism.

In ceea ce priveste adevarul in ortodoxie... as fi mai rezervat in afirmatii. Chiar in pravila bisericeasca am gasit minciuni pe fata.

Daca tot vreti sa aduceti slava cuiva de ce nu incercati sa-L slaviti pe Dumnezeu, prin Domnul Iisus Hristos. EL este singurul care ne poate oferi mantuirea. Bisericile ar trebui sa fie adevarate scoli ale lui Hristos si sa-i aduca slava numai Lui.
...ce-ar fi sa-ti demontezi putin...mandria?...
Reply With Quote
  #339  
Vechi 13.07.2009, 20:06:23
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
Tare as vrea sa-mi dai exemple concrete de amestec de iudaism si paganism in BO. Te referi probabil in privinta paganismului la data fixata de BO pentru Nasterea Mantuitorului,!
Sunt foarte multe exemple. Va dau doar unul (nu cel al fixarii datei de nastere a Mantuitorului). Luati sarbatoarea Pastelui, asa cum o tine biserica ortodoxa. Aceasta sarbatoare are de toate: si iudaism si paganism si incorectitudinea zilei de serbare, etc. Pastele este o sarbatoare pur evreiasca (iudaica) instituita imediat dupa ce a fost trecuta Marea Rosie. Iar obiceiul de paste, cu vopsitul oualor, este de sorginte pagana. Iata iudaism si paganism intr-o singura sarbatoare.

Sunt destule exemple de paganism patruns in biserica ortodoxa, recunoscute chiar de teologi ortodocsi. Mie nu-mi face placere sa mai vin cu astfel de exemple. Le puteti gasi dvs., singur, printr-o metoda simpla. Cititi Sfanta Scriptura (Noul Testament) si vedeti particularitatile crestinismului asa cum a fost prezentat de Mantuitorul si Apostolii Sai. Apoi, o sa va fie usor sa sesizati multitudinea de adaugiri fara rost (sau, chiar daunatoare), din ortodoxie.



Citat:
În prealabil postat de razvan_m Vezi mesajul
Ba mai mult o huliti si pe Maica Sa !
Alta nascocire. Cine a hulit-o pe Maria, mama Domnului Iisus Hristos? Orice crestin recunoaste rolul deosebit pe care l-a avut cea prin care s-a intrupat Mantuitorul. Daca ma acuzati pe mine de hula, ii acuzati si pe Sfintii Apostoli. Acestia nici macar nu au pomenit despre Maria, mama Domnului Iisus, in scrierile lor (vedeti toate epistolele din Noul Testament).

P.S. Nu are rost sa vorbim prea mult despre biserici. Ar fi mai bine sa vorbim despre Mantuitorul (Singura noastra nadejde este la EL- nu la vreo biserica). Sau, nu va intereseaza "Subiectul"? Nu merita mai multa atentie decat o confesiune religioasa?
Reply With Quote
  #340  
Vechi 13.07.2009, 20:11:40
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simona62 Vezi mesajul
...ce-ar fi sa-ti demontezi putin...mandria?...
De unde ati tras concluzia ca as da dovada de mandrie? Si, ce m-ati sfatui sa fac?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 23:42:56
Mantuirea Tartaruga Dogmatica 413 11.09.2012 04:18:26
Mantuirea danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 1 24.12.2006 23:39:15