Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.12.2009, 00:30:03
Ioan-Victor
Guest
 
Mesaje: n/a
Unhappy Blestem?Tribut?

As vrea sa va povestesc viata mea si poate o sa isi dea cineva seama de ce este asa cum este...
Am 22 ani si sunt student in anul 2 la Facultatea de Geografie si Geologie din Iasi...Am patru frati si niciunul...Un frate si o sora sunt facuti cu alta mama, iar celalalt frate si cealalta sora cu alt tata...Parintii mei s-au despartit cand aveam 2 ani, tatal meu plecand in localitatea lui de origine (la vreo 300 km de locul de unde locuiesc eu) impreuna cu un frate si o sora(cei care erau ai lui)...Mama ne-a crescut pe cei trei care am ramas cu ajutorul bunicilor...Fratele cu care am crescut este schizofrenic si am avut multiple dispute violente(asta cand am mai crescut si eu), de doua ori m-a fugarit cu cutitul si deasemenea avea adeseori ganduri sinucigase...In 1999 farmacia pe care mama mea o patrona a dat faliment si a ramas cu datorii imense la furnizorii de medicamente...In urmatorii aveam sa ne mutam aproape anual dintr-un apartament in altul...In intervalul asta am inceput sa fumez si sa beau de suparare si de asemenea am devenit irascibil...Anul 2007 a fost cel mai negru al vietii mele...Mamei mele i-a fost depistata o tumora in iunie...Avea cancer iar in decembrie avea sa isi dea duhul...In august am mai avut o disputa cu fratele meu in urma careia sora mea avea sa-l interneze la un sanatoriu...Imi sparsese capul cu un borcan...La pomana mamei mele am baut de necaz pana cand am cazut inconstient...In primavara asta am inceput sa beau ca niciodata cuprins fiind de euforia vietii de student...In iunie anul acesta am intrat in sevraj de la bautura si am ramas cu probleme de sanatate(am ficatul,splina si pancreasul toate marite)...Prietenul meu de pahar care era si cel mai bun prieten al meu de la facultate avea sa moara dupa ce a cazut de la etajul 3 tot in urma unei astfel de baute...Acum bunicii care m-au crescut sunt foarte batrani, tatal meu are probleme de sanatate la fel ca si cele doua surori ale mele si tare mi-e frica ca o sa raman tot mai singur...Nu prea am avut parte de iubire la viata mea, nici familiala si nici de cuplu(am avut un ghinion teribil si in dragoste ca sa fie tot tacamul)...Deasemenea nu detin nimic...Cu toate astea, nu m-am suparat niciodata pe Cel de sus, principalul meu exemplu in viata fiind o pilda(a carei nume l-am uitat) despre un om care a ramas si fara avere si fara familie si bolnav dar nu vroia nici in ruptul capului sa renunte la credinta...Deasemenea si ceilalti membri ai familiei mele au probleme similare...Sa fie vreun blestem ori sa platim pentru pacatele predecesorilor nostri?

Last edited by Ioan-Victor; 05.12.2009 at 01:03:57.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.12.2009, 01:18:35
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan-Victor Vezi mesajul
As vrea sa va povestesc viata mea si poate o sa isi dea cineva seama de ce este asa cum este...
Am 22 ani si sunt student in anul 2 la Facultatea de Geografie si Geologie din Iasi...Am patru frati si niciunul...Un frate si o sora sunt facuti cu alta mama, iar celalalt frate si cealalta sora cu alt tata...Parintii mei s-au despartit cand aveam 2 ani, tatal meu plecand in localitatea lui de origine (la vreo 300 km de locul de unde locuiesc eu) impreuna cu un frate si o sora(cei care erau ai lui)...Mama ne-a crescut pe cei trei care am ramas cu ajutorul bunicilor...Fratele cu care am crescut este schizofrenic si am avut multiple dispute violente(asta cand am mai crescut si eu), de doua ori m-a fugarit cu cutitul si deasemenea avea adeseori ganduri sinucigase...In 1999 farmacia pe care mama mea o patrona a dat faliment si a ramas cu datorii imense la furnizorii de medicamente...In urmatorii aveam sa ne mutam aproape anual dintr-un apartament in altul...In intervalul asta am inceput sa fumez si sa beau de suparare si de asemenea am devenit irascibil...Anul 2007 a fost cel mai negru al vietii mele...Mamei mele i-a fost depistata o tumora in iunie...Avea cancer iar in decembrie avea sa isi dea duhul...In august am mai avut o disputa cu fratele meu in urma careia sora mea avea sa-l interneze la un sanatoriu...Imi sparsese capul cu un borcan...La pomana mamei mele am baut de necaz pana cand am cazut inconstient...In primavara asta am inceput sa beau ca niciodata cuprins fiind de euforia vietii de student...In iunie anul acesta am intrat in sevraj de la bautura si am ramas cu probleme de sanatate(am ficatul,splina si pancreasul toate marite)...Prietenul meu de pahar care era si cel mai bun prieten al meu de la facultate avea sa moara dupa ce a cazut de la etajul 3 tot in urma unei astfel de baute...Acum bunicii care m-au crescut sunt foarte batrani, tatal meu are probleme de sanatate la fel ca si cele doua surori ale mele si tare mi-e frica ca o sa raman tot mai singur...Nu prea am avut parte de iubire la viata mea, nici familiala si nici de cuplu(am avut un ghinion teribil si in dragoste ca sa fie tot tacamul)...Deasemenea nu detin nimic...Cu toate astea, nu m-am suparat niciodata pe Cel de sus, principalul meu exemplu in viata fiind o pilda(a carei nume l-am uitat) despre un om care a ramas si fara avere si fara familie si bolnav dar nu vroia nici in ruptul capului sa renunte la credinta...Deasemenea si ceilalti membri ai familiei mele au probleme similare...Sa fie vreun blestem ori sa platim pentru pacatele predecesorilor nostri?
N-avem cum sa-ti spunem daca este blestem sau nu, dar cu siguranta ca:
1. fratele tau este bolnav - boala nu este totuna cu posedarea, dar poate fi urmarea unui blestem , mai ales daca autorul este unul din parinti;
2. falimentul farmaciei se alatura miilor de falimente in intreaga tara, mai ales datorita aparitiei lanturilor de farmacii, cu putere financiara de negociere;
3. problemele de sanatate ale mamei tale nu sunt deloc iesite din comun (mamei mele i s-a depistat cancer in stadiul IV in august, iar la sfarsitul lui septembrie deja murise). Poate insa, sa aiba de-a face cu crasa incompetenta a medicilor, daca acestia au diagnosticat-o gresit de mai multe ori inainte de acest episod;
4. daca tu continui sa bei, pai chiar ca n-o sa stea nimeni niciodata cu tine - desi poate nu-ti place ce-ti spun, eu cred ca tu ai cheia acestei probleme;
5. pai dragostea bunicilor tai nu se pune? a tatalui tau bolnav? a surorilor?
Trebuie sa va redresati, mai intai prin repunerea in drepturile de fii ai Tatalui - prin spovedanie, impartasanie, rugaciune, cu alte cuvinte prin trairea crestina. Apoi trebuie sa asculti de duhovnic, orice-ti va spune...
Bautul pana cazi pe spate nu se potriveste trairii crestine...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.12.2009, 01:22:53
Simona-Marilena's Avatar
Simona-Marilena Simona-Marilena is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 185
Implicit

Of, dragul meu Ioan Victor, cand am citit ce ai scris tu aici, m-am gandit ca problemele mele sunt foarte foarte marute pe langa prin ce ai trecut si prin ce treci tu...Dragul meu, nu cred ca Dumnezeu te-ar lovii asa tare din cauza asta...intr-un acatist scria asa.." Slava Tie, pentru fiecare suspinare a incercarilor mele" iar Dumnezeu nu ne da mai mult decat putem duce...poate e doar un test, pe care El vrea sa-l treci ca sa te primeasca in Imparatia Lui...
Dar, am cateva intrebari: La biserica mergi? Te rogi? Ai un duhovnic?
Iti recomand sa te rogi oricat de des poti tu, la Maica Domnului, la Dumnezeu sa te ajute...
Eu te voi sustine moral si stiu ca Dumnezeu vede necazurile tale si ca daca Il vei cauta va intoarce tot raul spre bine...
Spui ca nu ai fost iubit la viata ta...eu TE IUBESC!! Esti fratele meu, chiar daca nu te cunosc suntem amandoi sub accelasi cer mare...si acem amandoi un suflet...Sa fi binecuvantat!
Inca ceva: NU mai bea deloc! E doar un sfat, bautura e o alta unealta a diavolului...nu-l lasa sa te rapuna...cheama-L pe Dumnezeu ori de cate ori simti nevoia sa bei si roaga-L sa-ti stapaneasca aceasta pofta...
__________________
Faca-se voia Ta!

Last edited by Simona-Marilena; 05.12.2009 at 01:25:34.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.12.2009, 01:32:05
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Buna seara, Ionut!

Reiau sfaturile Elisabetei si te indrum sa mergi la un duhovnic care sa te ajute sa iti invingi patima. Iti pot recomanda cu caldura sa mergi la Parintele Iulian Negru de la Fundatia Solidaritate si Speranta, langa manastirea Sfantul Sava (langa hala centrala). Acesta a facut diverse pregatiri si consiliaza persoanele dependente si codependente.

Alcoolul duce la probleme serioase atat in interiorul individului cat si in societate, deci nu ezita sa te duci, mai ales daca problema bauturii persista. Cu siguranta de aici trebuie sa incepi: dupa ce vei reusi sa iti creezi un nou mod de viata, vei vedea iubirea venind inspre tine..vei pune inceput bun

Tu fa un pas catre Iisus, iar el va face o mie catre tine, deci indrazneste sa incepi sa pui inceput bun, si vei vedea roadele stradaniei tale!
Cum gasim scris si in Noul Testament, daca fiul va cere tatalui peste, oare ii va da sarpe, sau daca va cere paine ii va da piatra?

Dar Dumnezeu Tatal care ne iubeste nespus oare daca ii cerem o cerere buna ne va lasa sa nu o primim? "Iubirea lui pentru cel mai mare pacatos este mai mare decat iubirea celui mai mare sfant pentru El", deci indrazneste sa mergi la marturisit si astfel vei pune inceput bun
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.12.2009, 02:06:23
Ioan-Victor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
N-avem cum sa-ti spunem daca este blestem sau nu, dar cu siguranta ca:
1. fratele tau este bolnav - boala nu este totuna cu posedarea, dar poate fi urmarea unui blestem , mai ales daca autorul este unul din parinti;
2. falimentul farmaciei se alatura miilor de falimente in intreaga tara, mai ales datorita aparitiei lanturilor de farmacii, cu putere financiara de negociere;
3. problemele de sanatate ale mamei tale nu sunt deloc iesite din comun (mamei mele i s-a depistat cancer in stadiul IV in august, iar la sfarsitul lui septembrie deja murise). Poate insa, sa aiba de-a face cu crasa incompetenta a medicilor, daca acestia au diagnosticat-o gresit de mai multe ori inainte de acest episod;
4. daca tu continui sa bei, pai chiar ca n-o sa stea nimeni niciodata cu tine - desi poate nu-ti place ce-ti spun, eu cred ca tu ai cheia acestei probleme;
5. pai dragostea bunicilor tai nu se pune? a tatalui tau bolnav? a surorilor?
Trebuie sa va redresati, mai intai prin repunerea in drepturile de fii ai Tatalui - prin spovedanie, impartasanie, rugaciune, cu alte cuvinte prin trairea crestina. Apoi trebuie sa asculti de duhovnic, orice-ti va spune...
Bautul pana cazi pe spate nu se potriveste trairii crestine...
pai daca este sa analizezi problemele individual, ai dreptate...dar cand sunt toate cumulate si cand primesti lovituri repetate si din toate partile nu mai este asa de usor...si nu este vorba numai de mine ci de intreaga familie...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.12.2009, 02:09:12
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan-Victor Vezi mesajul
pai daca este sa analizezi problemele individual, ai dreptate...dar cand sunt toate cumulate si cand primesti lovituri repetate si din toate partile nu mai este asa de usor...si nu este vorba numai de mine ci de intreaga familie...
Stiu ce spui si s-ar putea sa fie asa...
Totusi, atata cat pot eu, te sfatuiesc sa te intorci cu toata inima in sanul bisericii si sa urmezi indeaproape sfaturile unui duhovnic. Si sa mergeti vinerea la o biserica unde se citesc Moliftele Sfantului Vasile.
Pana una-alta, da-mi acuma, repede, numele celor din familia ta care au de suferit...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.12.2009, 02:13:14
Ioan-Victor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

de baut si de fumat m-am lasat...de asemenea merg constant la biserica si ma rog atat dimineata cat si seara...si daca ar fi sa platesc pentru pacatele mele nu pot sa imi explic de ce am inceput sa platesc de dinainte de a le savarsi...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.12.2009, 02:15:16
Ioan-Victor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Stiu ce spui si s-ar putea sa fie asa...
Totusi, atata cat pot eu, te sfatuiesc sa te intorci cu toata inima in sanul bisericii si sa urmezi indeaproape sfaturile unui duhovnic. Si sa mergeti vinerea la o biserica unde se citesc Moliftele Sfantului Vasile.
Pana una-alta, da-mi acuma, repede, numele celor din familia ta care au de suferit...
Victor, Cristina, Cosmin, Viorica,
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.12.2009, 02:16:55
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan-Victor Vezi mesajul
de baut si de fumat m-am lasat...de asemenea merg constant la biserica si ma rog atat dimineata cat si seara...si daca ar fi sa platesc pentru pacatele mele nu pot sa imi explic de ce am inceput sa platesc de dinainte de a le savarsi...
Eu nu cred ca e vorba de plata, sau cel putin nu inainte de a fi facut ceva...
Dar ma bucur pentru ca esti pe drumul cel bun. Trebuie sa te si spovedesti, apoi sa te impartasesti, daca ti se da voie, sa mergi la dezlegari...
Nu mi-ai dat numele...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.12.2009, 02:18:24
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Aha, acuma le-am vazut........scuze..........am notat..........
.......si mama ta? (pentru pomenirea celor adormiti)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Probleme in a-mi gasi o partenera.... Blestem? mirceab26 Sectiune dedicata profesorilor de religie 32 28.04.2014 14:30:37
Blestem in molitfele Sfantului Trifon costel Generalitati 14 31.01.2013 16:34:04
Cum sa-mi apar fratele de Blestem Ovidiu_26 Rugaciuni 4 25.05.2012 11:57:46
Despre blestem hmiron Generalitati 16 13.10.2009 10:43:09
Blestem sau ghinion ?? electrogpm Generalitati 10 07.10.2009 19:14:48