Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.09.2012, 23:06:09
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Crestinii din Biserica primara... si noi, cei de astazi

Doamne ajută!
Diac. Prof. Ioan I. Ică Jr. de la Facultatea de Teologie din Sibiu este autorul unei lucrări excepționale, intitulată "Canonul Ortodoxiei" (până acum a fost publicat doar vol. I de aprox. 1000 de pagini) care, după o introducere explicativă pasionantă de 318 pagini, cuprinde o colecție de texte creștine din primele trei secole. De fapt, dacă stau să mă gândesc bine... sunt și scrieri din sec. al IV-lea.
Am început foarte recent să citesc această carte, astfel că astăzi am ajuns la câteva scrieri esențiale atât pentru cultura noastră teologică, cât și pentru viața duhovnicească: "Martiriul Sfântului Policarp", "Martiriul Sf. Justin și al celor împreună cu el", scrisoarea lui Plinius cel Tânăr către împăratul Traian despre creștini (aprox. anii 111-113) etc.
Aceste documente vechi m-au impresionat profund și m-au determinat să meditez la contrastul dintre viața primilor creștini și conduita noastră morală, a creștinilor din sec. al XXI-lea de la venirea lui Hristos în lume.
De ce oare ei puteau să lase totul (familie, avere, privilegii sociale, prietenii.) cu bucurie pentru Hristos, iar noi...? Cum se face că acei creștini, oameni reali, din carne și oase, puteau merge cântând la martiriu, din dragoste pentru Dumnezeu? Cum reușeau... și de ce creștinismul nostru, cum s-ar exprima Sf. Atanasie cel Mare, este din lemn, deși se folosește de obiecte din aur?
De exemplu, guvernatorul Plinius al Bitiniei îi scria lui Traian (98-117 d. Hr.) despre atitudinea creștinilor în fața morții. El, un guvernator păgân, era atât de uimit și nedumerit în privința curajului inexplicabil al creștinilor, încât a simțit nevoia să-i ceară sfatul împăratului în legătură cu această problemă. Creștinii, spunea el, erau invincibili pentru că, la anchete, vorbeau foarte politicos și cuviincios, dar atunci când li se cerea să spună ceva împotriva lui Hristos, ei refuzau și-și mărturiseau credința suportând cele mai groaznice chinuri. M-au impresionat foarte multe idei din acea scrisoare, mai ales pentru că autorul ei este un păgân, un adversar al creștinilor (chiar scria că i-a trimis la moarte pe cei care "se încăpățânau" în creștinism) care, fără să conștientizeze acest fapt, Îl mărturisea pe Hristos, Ocrotitorul mucenicilor Săi. Cel mai mult m-a emoționat ceea ce scria despre mărturia unora dintre creștini care, fiind torturați, au explicat în ce anume constau adunările lor liturgice. Astfel, creștinii se adunau în fiecare duminică dimineață și Îi intonau cântări lui Hristos "ca unui zeu", mâncau împreună, iar la sfârșitul adunării, se îmbrățișau, făgăduindu-și unii altora că, dacă vor fi prinși, sub nicio formă nu-L vor tăgădui pe Hristos. Cât de impresionant! Primii creștini nu știau, la finalul unei Liturghii, dacă și săptămâna următoare vor fi toți, sau unii dintre ei vor fi prinși până atunci. Poate că, în acele momente, fiecare dintre ei își punea, în gând, întrebarea: "oare aceasta a fost ultima Sfântă Liturghie la care am participat în viața mea? Oare duminica viitoare voi mai putea să vin aici?". Și, departe de a-și pierde nădejdea în aceste condiții critice, ei își făgăduiau unii altora că cei care vor fi arestați vor rămâne consecvenți, mărturisindu-L pe Hristos și netrădându-și confrații.
Dar ce să mai spunem de curajul extraordinar, aproape supraomenesc al Sfântului Episcop Martir Policarp, ars de viu pentru Hristos? Dar de uimitoarea profunzime a unor scrieri precum "Epistola către Diognet", al cărei autor anonim este identificat de către unii teologi occidentali chiar cu Sf. Policarp?
Cum au reușit toți aceștia să scrie, să gândească, să trăiască și să moară cu atâta sfințenie și frumusețe sufletească? Cum se explică faptul că, atunci când erau conștienți că-i așteaptă cele mai cumplite torturi și moartea fizică, spuneau deschis, fără șovăire, că Unicul Împărat și Dumnezeu adevărat este Hristos?
Știu că harul Duhului Sfânt îi întărea, dar Dumnezeu "vrea ca toți oamenii să se mântuiască și la cunoștința adevărului să vină", de unde rezultă că, dacă noi ne-am dori cu adevărat, El ne-ar întări și pe noi astfel încât să le putem urma acestor sfinți credincioși ai lui Hristos. Dacă ei au reușit să cucerească Imperiul roman prin mărturisirea lor martirică, oare ce ar face în zilele noastre, când nimeni nu i-ar mai persecuta și mesajul lor ar fi ascultat măcar din curiozitate? Ce ar face ei, dacă ar trăi printre noi acum, în aceste vremuri de libertate religioasă?
Și dacă realizăm imensa diferență calitativă dintre viața lor duhovnicească și a noastră, atunci cum am putea face să le urmăm exemplul, să dobândim tăria credinței și a iubirii lor? Iubindu-L mai mult pe Dumnezeu! Cred că aceasta este prima condiție...
Voi ce credeți? Cum Îl putem mărturisi pe Hristos prin viața noastră? Cum putem recupera și experia trăirea spirituală a primilor creștini?
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 27.09.2012 at 23:13:01.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce am invatat astazi glykys Generalitati 135 22.04.2014 14:42:08
Cum saluta crestinii ? Dasy de Mara Intrebari utilizatori 16 17.04.2012 01:20:28
Crestinii adevarati DaNy-_- Despre Biserica Ortodoxa in general 54 31.12.2009 15:36:23
Astăzi 15 februarie Biserica face pomenirea Sf. Apostol Onisim cristiboss56 Diverse Sarbatori 0 15.02.2009 15:00:31
Biserica Sfantului Mormant a fost astazi pangarita silverstar Generalitati 1 09.11.2008 21:50:56