Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.12.2015, 11:06:19
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Question Bigotism

http://www.psihoterapie.net/intreaba...ios-boala.html

Pt ca am auzit de curând termenul, am început să caut să vad cum se definește, diagnostichează și eventual tratează....dar nu am găsit, decât această discuție care nu definește nici nu diagnostica și mai ales nu tratează, în schimb îmi aduce multă îngrijorare și durere in suflet pentru cele auzite ..și sincer, nu aș vrea să mă regasec în niciuna din situațiile de acolo ....
Ce ar putea fi de făcut pentru a nu crea și a nu ajunge în atare situații ???
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.12.2015, 11:32:12
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Fraza asta
Citat:
Acum sunt recasatorit iar noua sotie cu care am 2 gemeni e normala.
din comentarii este excepțională!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.12.2015, 12:32:26
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Fraza asta din comentarii este excepțională!
Da, tată, asta ar fi ok, însă e grav ca nu si-a mai botezat copiii ...asta nu mai e normal, nici măcar...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.12.2015, 16:19:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Deci pana la urma este invidie.. :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.12.2015, 17:22:04
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Unde??? Nu-mi dau seama
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.12.2015, 17:25:24
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
http://www.psihoterapie.net/intreaba...ios-boala.html

Pt ca am auzit de curând termenul, am început să caut să vad cum se definește, diagnostichează și eventual tratează....dar nu am găsit, decât această discuție care nu definește nici nu diagnostica și mai ales nu tratează, în schimb îmi aduce multă îngrijorare și durere in suflet pentru cele auzite ..și sincer, nu aș vrea să mă regasec în niciuna din situațiile de acolo ....
Ce ar putea fi de făcut pentru a nu crea și a nu ajunge în atare situații ???
Sub formă de trăncăneală, soluția e simplă: fă-le cu sârguință pe cele ale Bisericii, dar nici pe ale casei să nu le lași. Evlavia nu te exonerează de responsabilitățile conjugale, nu-ți suspendă calitatea de mamă și soție.
Ce ai citit tu acolo sunt forme sectare de asumare a credinței, rezultate în urma frustrărilor acumulate în combinații matrimoniale epuizate afectiv. Dacă citești cu atenție, reclamanții se poziționează în afara oricărei culpe, sunt "curați", nu-și pun problema cum au ajuns consoartele lor să evadeze în habotnicie. Și vedem că dânsele s-au baricadat în egocentrismul poleit religios, iar dânșii în egocentrismul omologat de mainstream-ul societății contemporane. Deci dacă vrei să te ferești de extremele patologice, trebuie să navighezi cu înțelepciune printre două uragane la fel de primejdioase, ceea ce nu e deloc ușor.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.12.2015, 11:42:10
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Din moment ce o persoana a ales calea de a trai in lume si de a-si intemeia o familie, mi se pare normal sa aiba si relatii intime cu sotul/sotia.

Inteleg a te abtine de la relatii intime in perioada posturilor, atunci când femeia este insarcinata sau a nascut de putin timp, sau când sufera de o anumita boala, sau când are ciclul menstrual.

Insa a spune ca relatiile intime in general in timpul casatoriei (sau chiar daca nu esti inca casatorit/casatorita, dar ai planuri serioase de viitor si-ti doresti sa fii impreuna cu persoana respectiva toata viata) in general, ar fi ceva pacatos, mi se pare complet gresit.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.12.2015, 12:06:56
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Inteleg a te abtine de la relatii intime in perioada posturilor,
Ei lasă-mă! Cum așa?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.12.2015, 12:50:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Da' inainte de casatorie, ai inteles, sau tot nelamurit?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.12.2015, 17:31:45
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Sub formă de trăncăneală, soluția e simplă: fă-le cu sârguință pe cele ale Bisericii, dar nici pe ale casei să nu le lași. Evlavia nu te exonerează de responsabilitățile conjugale, nu-ți suspendă calitatea de mamă și soție.
Ce ai citit tu acolo sunt forme sectare de asumare a credinței, rezultate în urma frustrărilor acumulate în combinații matrimoniale epuizate afectiv. Dacă citești cu atenție, reclamanții se poziționează în afara oricărei culpe, sunt "curați", nu-și pun problema cum au ajuns consoartele lor să evadeze în habotnicie. Și vedem că dânsele s-au baricadat în egocentrismul poleit religios, iar dânșii în egocentrismul omologat de mainstream-ul societății contemporane. Deci dacă vrei să te ferești de extremele patologice, trebuie să navighezi cu înțelepciune printre două uragane la fel de primejdioase, ceea ce nu e deloc ușor.
Da, asae, cu toții au sărit la concluzii... Niciunul nu s-a gândit de ce o.fi ajuns soția acolo. Poate c intai s-au certat de la altceva, apoi femeia s-a mutat la sora-sa. Sent multe alte cause care indeparreaza femeia de barbat, nu numai bigotismul " primar".... Mitocania, violenta, neatentia la nevoile si dorintele femeii...nu numai in pat, in general. E drept ca o vreme neintelegerile se pot rezolva acolo, dar cand se ajunge la gesturi care ranesc, e mai bine intai sa iti ceri iertare, cumva...si apoi sa iti ceri drepturile conjugale.
Iarasi nu stim daca nu cumva era vorba de cupluri care nu puteau procrea, sau in care unul din ei nu dorea asta...sotul poate nu voia copii, poate o silise sa faca avorturi, poate nu putea ea sa tina sarcinile, cine stie...
Dar in general reactia sotului la evlavia sotiei apare atunci cand dintr-un motiv sau altul I se refuza unele drepturi...chiar daca nu asta e cauza primary ci poate chiar comportamentul lui impinge sotia la bigotism. La fel ca si atunci cand o impinge in bratele altui barbat...

La polul opus bigotismului sunt insa cei care ridiculizeaza, IAU la misto la maxim toate dogmele si chiar sfintele Taine. Astia nu stiu cum se mai chiama. Dar de obicei se asociaza, se atrag ca un magnet. Un bigot cu un sarcastic ( hulitor). Daca nu ar fi cel care se streseaza ca a dat sfanta ikpartasanie pe haine, nici celalalt nu ar vorbi in batjocura despre asta. Deci se poate spune aici ca ala ravnitor l-a smintit pe celalalt, nu invers...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare