Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 31.01.2013, 13:19:49
Elisa39 Elisa39 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.08.2011
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Dumnezeu nu da viata pentru a o omora.
Dumnezeu nu vrea raul nimanui si isi doreste ca toti oamenii sa ajunga la el.


Draga mea, eu iti spun asa:

1. Boteaza copilul cat mai repede. Orice copil trebuie sa primeasca foarte repede taina Sfantului Botez, care i-l umple de har, ii lumineaza mintea si sufletul.

2. Impartaseste copilul cat mai des; Hristos este Sfant si Dumnezeu, si puterea si harul Lui, le primim in noi, atunci cand ne impartasim.

3. Roaga-te pentru copil si adu-l i buna randuiala ortodoxa.

Hristos ne-a invatat un lucru foarte foarte simplu si ne-a dat urias de multe exemple in Evanghelie:
- ORICE AI FACUT IN VIATA
- TRAGE LINIE SI NU MAI FA
- SI APUCA PE O CALE BUNA.

Asta inseamna si pocainta si indreptare, si lucrare buna in viata.
Sa lasam textele si sa-l lasam pe Dumnezeu sa lucreze.


Eu iti recomand sa citesti acatistul Sfantului Efrem cel Nou. Sunt 2 acatiste, este unul audio extrem de frumos.
Sa vezi acolo de fapt cum se creste un copil, cat de important este sa-l impartasesti, sa te rogi pentru el, si sa-i dai o educatie corecta, crestina.


"BINECUVANTAREA" lui Dumnezeu, nu este "o predestinatie".
Binecuvantarea lui Dumnezeu vine din iubirea pe care noi I-o aratam, cand mergem la Biserica, stand aproape de EL.


Deci, du-te la Biserica, spovedeste-te, impartaseste-te, boteaza repede copilul, si fii in buna randuiala.

ROAGA-TE PENTRU COPIL INTREAGA VIATA; rugaciunea mamei pentru copil este repede auzita de Dumnezeu.


Nu inteleg insa de la tine de unde teama asta si spaima asta....
Chiar de ai fi o mama singura; ai un ingeras in bratele tale, ai un prunc, ai un copilas, care cand o sa creasca o sa-ti aduca bucurii, daca il cresti bine.
Nu ai motive de suparare si nu trebuie sa-ti faci ganduri rele.



Nu uita: in viata exista 3 cai

1. Calea VIETII
2. Calea Distrugerii
3. Calea MORTII

Tu alegi pe care cale mergi; Calea Vietii este Drumul Bisericii.
Calea Distrugerii este calea patimii; a betiei, a drogurilor, a maniei, a rautatii; este calea dezechilibrelor si a lucrarilor rele.
La MOarte ajungi din calea distrugerii.

Alege corect in viata.

Du-TE LA UN PREOT, DU-TE LA CALUGARI SI VORBESTE CU EI.
Cauta ajutor si mangaiere.
Va multumesc pentru sfaturi. Nu e cazul meu.
Am botezat un copil nascut in asemenea conditii, adica in afara casatoriei. Ulterior parintii s-au casatorit.
Am intrebat pentru ca am auzit ca acesti copii ar fi mai incercati in viata iar aici pot primi raspunsuri prin prisma vietii traite in spirit crestin ortodox.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 31.01.2013, 22:35:59
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elisa39 Vezi mesajul
Va multumesc pentru sfaturi. Nu e cazul meu.
Am botezat un copil nascut in asemenea conditii, adica in afara casatoriei. Ulterior parintii s-au casatorit.
Am intrebat pentru ca am auzit ca acesti copii ar fi mai incercati in viata iar aici pot primi raspunsuri prin prisma vietii traite in spirit crestin ortodox.
Nu cred ca trebuie spus ca "sunt mai incercati"... cine poate sti daca parintii, stramosii unui copil nascut din parinti casatoriti nu transmit pacate inca si mai grele... Greutati avem cu totii si nu putem noi decide cine e vinovatul... Nu ne ajuta cu nimic.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 06.01.2015, 02:52:41
Euross Euross is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2013
Mesaje: 1
Implicit Taina casatoriei:

Citat:
În prealabil postat de Elisa39 Vezi mesajul
Care sunt consecintele nasterii unui copil in afara casatoriei? este un copil mai putin binecuvantat? are mai multe incercari in viata? ce probleme pot sa apara? este <mai putin norocos>? ce vina are el daca parintii asa l-au conceput? Ce spune Biblia? Va multumesc.
Taina casatoriei este ca : De aceea va lasa omul pe tatal sau pe mama sa se va uni cu femeia sa si se vor face un singur trup..............
Daca cei doi nu au mai fost casatoriti copilul este marturia lui dumnezeu ca sau facut un singur trup....daca unul dintre ei a fost casatorit cu altcineva copilul este marturia preacurviei.....dar copilul poate fi binecuvantat ca Iefta copil din desfranata.....e pacatul parintilor
Reply With Quote
  #34  
Vechi 06.01.2015, 04:43:25
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit Genealogia Mântuitorului

"...ci a trecut sub tăcere pe femeile vestite pentru viața lor curată, de pildă pe Sarra, pe Rebecca și pe altele asemenea lor, și a amintit de femei vestite ca păcătoase, de pildă: desfrânate, adulterine, femei născute din căsătorii nelegitime, femei de alt neam, păgâne? Că a amintit de nevasta lui Urie, de Tamara, de Rahav, de Rut, dintre care una era de un alt neam, alta desfrânată, alta s-a culcat cu socrul ei; și aceasta din urmă n-a făcut-o pe temeiul legii căsătoriei, ci a trăit cu socrul ei prin înșelăciune, dîndu-se drept desfrânată, iar pe femeia lui Urie o cunoaște toată lumea din pricina grozăviei păcatului ei.
Cu toate acestea, evanghelistul Matei a lăsat la o parte pe toate celelalte femei și a pus în genealogia lui Hristos numai pe acestea."

Sfântul Ioan Gură de Aur, "Omilii la Matei", Omilia I, Cap. VI

*

"Lucru plin cu totul de spaimă și uimire este că a avut strămoși pe acele femei păcătoase despre care am vorbit mai înainte. Când auzi acestea, ridică sus capul! Nu te gândi la ceva umilitor. Dimpotrivă, minunează-te că, fiind Fiu al Dumnezeului fără de început și adevărat Fiu, a primit să audă spunîndu-I-se Fiu al lui David, pentru ca pe tine să te facă fiu al lui Dumnezeu! A primit să Se facă rob Tatălui, pentru ca ție, robului, să-ți facă tată pe Stăpânul."

Omilia II, Cap. II
Reply With Quote
  #35  
Vechi 06.01.2015, 12:47:41
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Evident ca atunci când doi tineri se gândesc sa conceapa un copil impreuna trebuie sa fie ferm convinsi ca vor sa fie impreuna toata viata si sa fie casatoriti, insa daca totusi se intampla sa apara un copil in afara casatoriei, atunci acel copil nu are nici o vina, si trebuie sa primeasca acceiasi dragoste si atentie din partea mamei si tatal lui (daca acesta din urma nu se sperie si dispare ca magarul in ceata- cum din pacate se mai intampla), ca si un copil conceput in timpul casatoriei.

Nu mi se pare normal ca o femeie care ar naste un copil fara sa fie casatorita, sa fie stigmatizata si etichetata intr-un anume fel, lucru care- in special in mediul rural romanesc- se intampla destul de des! Aceasta mentalitate si gura satului in general, au condus inainte de 1989 la avorturi provocate prin metode empirice, primitive (soldate de multe ori cu moartea mamei si a pruncului nenascut), iar dupa 1990 la avorturi in spitale si clinici- iar in ambele cazuri avortul inseamna crima.

Nu mi se pare normal ca o femeie care naste un copil in afara casatoriei- in loc sa fie ajutata de autoritatile statului si sa primeasca si sprijinul moral, omenesc din partea celor apropiati, sa fie stigmatizata si respinsa (de multe ori la sate chiar alungata de acasa de proprii parinti ca dupa mentalitatea de la noi- i-a facut de rusine in sat)!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 06.01.2015, 14:24:19
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Evident ca atunci când doi tineri se gândesc sa conceapa un copil impreuna trebuie sa fie ferm convinsi ca vor sa fie impreuna toata viata si sa fie casatoriti, insa daca totusi se intampla sa apara un copil in afara casatoriei, atunci acel copil nu are nici o vina, si trebuie sa primeasca acceiasi dragoste si atentie din partea mamei si tatal lui (daca acesta din urma nu se sperie si dispare ca magarul in ceata- cum din pacate se mai intampla), ca si un copil conceput in timpul casatoriei.

Nu mi se pare normal ca o femeie care ar naste un copil fara sa fie casatorita, sa fie stigmatizata si etichetata intr-un anume fel, lucru care- in special in mediul rural romanesc- se intampla destul de des! Aceasta mentalitate si gura satului in general, au condus inainte de 1989 la avorturi provocate prin metode empirice, primitive (soldate de multe ori cu moartea mamei si a pruncului nenascut), iar dupa 1990 la avorturi in spitale si clinici- iar in ambele cazuri avortul inseamna crima.

Nu mi se pare normal ca o femeie care naste un copil in afara casatoriei- in loc sa fie ajutata de autoritatile statului si sa primeasca si sprijinul moral, omenesc din partea celor apropiati, sa fie stigmatizata si respinsa (de multe ori la sate chiar alungata de acasa de proprii parinti ca dupa mentalitatea de la noi- i-a facut de rusine in sat)!
Subscriu intregii postari.

Dar... si mamele pot fugi de responsabilitate, si este extrem de trist cand se intampla...
Reply With Quote
  #37  
Vechi 06.01.2015, 19:25:27
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Daca vine un copil pe lume, el vine de la Dumnezeu. Alminteri pot sa se chinuie mult si bine parintii lui, pana obosesc... . Si daca Dumnezeu il trimite...in atare conditii, inseamna ca asta e voia Lui, pentru acei oameni ( parintii) si pentru acel copil. Tuturor care ne-am nascut si traim, Dumnezeu ne-a dat o sansa...desigur sunt si oameni care se considera mai putin norocosi si mai greu incercati...insa celor care li se dau greutati ( incercari) li se creaza si premiza de a deveni mai puternici, mai evoluati, mai buni...

Dar bine, acum ma astept sa aud comentarii cum ca femeile care fac copii necasatorite suporta sarcina mai greu, pentru ca tatal copilului nu este " acelasi trup" cu ea, si organismul il recunoaste ca non-self ( desi dpdv genetic niciodata tatal nu e identic cu mama si in orice sarcina se produc fenomene similare), ca daca a venit mai ales si intr-o perioada de post, sa nu cumva sa fie trimis de aghiutza ( desi nu cred ca se poate asa ceva, si chiar daca s-ar putea, Dumnezeu nu ar ingadui sa se intample una ca asta, decat daca chiar ar vrea sa dea o lectie unor pacatosi iremediabili), si altele asemenea....

Ceea ce nu inteleg insa este de ce si cat de aspru se da canon pentru femeile care pierd sarcina...se considera ca nu a avut ea grija suficienta de copilul nenascut, sau ca nu a fost vrednica sa fie mama si Dumnezeu i-a luat darul? Sau ca l-a conceput avand pacate mari, si ea si partenerul, ( droguri, betie, boli cu transmitere sexuala) si a rezultat un copil ( fat, embrion) incompatibil cu supravietuirea?

Culmea e ca sunt numeroase femei mai ales ( si sotii lor deasemenea) care chiar nu se incadreaza in niciuna din categorii, nici pe departe, ba din contra, duc o viata exemplara, si totusi...nu au noroc la procreere...( si atunci li se spune, de obicei, ca ar putea fi pentru pacatele parintilor lor...)

Last edited by fallen; 07.01.2015 at 14:17:01.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 16.01.2018, 10:32:25
As10000 As10000 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2018
Mesaje: 1
Implicit Copii in afara casatoriei

Un astfel de copil in cazul meu nu a fost planificat , dar a fost acceptat neconditonat ,cand mi-a fost dat. Pentru ca daca nu a fost planificat de noi parintii...cu siguranta a fost planificat de Dumnezeu. Este botezat.Acest copil m - a intors de la o credinta superficiala la una profunda, de la o viata dezordonata la una ordonata. Nu cred ca Dumnezeu are masuri diferite pentru copii. Dar intradevar este mai greu fara un tata pamantesc model si de aceea va avea probabil provocari, dar avem un tata ceresc ce nu - si paraseste copiii si isi tine promisiunile. Asadar , masurile nu sunt diferite si alegerile noastre ne plaseaza intr+un fel sau altul in relatia cu Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea in afara Bisericii catalin2 Dogmatica 280 23.09.2013 14:30:05
Afara ninge... Daniel777 Generalitati 31 27.02.2011 00:12:35
Botezul in afara Bisericii maggie Botezul 8 03.12.2008 15:43:57
binecuvintarea casatoriei aborg_2006 Nunta 5 24.05.2008 13:10:41