Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.09.2010, 18:47:19
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit Liturghii multiple

De ce un preot nu are voie sa slujeasca doua sau mai multe Liturghii, in aceeasi zi?

De ce nu este voie sa se slujeasca doua Liturghii la acelasi Altar, in aceasi zi, in cazul in care avem preoti slujitori diferiti?

PS: Nu imi spuneti de canonul ecumenic care prevede asta pentru ca stiu si eu de el. Ceeace nu inteleg eu este logica? De ce nu se poate? De ce este randuit asa?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.09.2010, 21:22:40
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

În Bisericile ortodoxe se săvârșește o singură liturghie într-o zi, spre deosebire de catolici, care pot săvârși mai multe liturghii în aceeași zi și în aceeași biserică (de aceea, la ei bisericile au mai multe altare). Ca o derogare de la tradiția ortodoxă, care nu admite decât o singură liturghie pe zi într-o biserică, fiindcă numai una a fost Sfânta Jertfă a lui Hristos, Biserica Ortodoxă din Grecia a îngăduit, în 1957 (prin Hotărârile Sinodului Bisericii Greciei), săvârșirea a două sau chiar a trei liturghii în aceeași zi, în aceeași biserică [SIZE=-1][COLOR=#888800](„Mitropolia Olteniei“, Craiova, 1962, 2-3, p. 255)[/COLOR][/SIZE].
sursa: http://www.dervent.ro/dictionar.php?dTitle=YWxpdHVyZ2lj
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.09.2010, 17:58:08
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Multumesc pentru raspuns.
Are logica acum.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.09.2010, 18:48:00
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Ziua liturgica, insemnand ciclul de 24 de ore, inchipui intreaga creatie, de la facerea lumii, pana la sfarsit.
Se incepe cu Ceasul 9 si cu Vecernia (Vechiul Testament, intuneric, noapte) si se incheie cu Sfant Liturghie, savarsita la rasaritul soarelui (Noul Testament, lumina, desavarsire). In creatie, Hristos s-a jertfit o singura data, pentru totdeauna.

Daca nu ma insel, regula este urmatoarea: o zi, un altar, un preot, o Jertfa.
Sunt insa si in Biserica Ortodoxa manastiri cu mai multe altare (Manastirea Ciorogarla are trei altare.)
Niciodata insa preotul nu poate savarsi 2 Liturghii in aceeasi zi.

In Sfantul Munte, fiecare manastire are, pe langa biserica centrala, dotata si ea cu 2-4 paraclise, zidite in interiorul ei, si alte capele, in incinta sau in afara zidurilor. In fiecare dimineata, parintii se impart pe la toate capelele si paraclisele, spre a sluji cat mai multi, prin urmare, si Liturghiile sunt mai multe. Aceasta ramane insa tot "o Liturghie in zi".
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
40 De liturghii Mtcrysty17 Sfanta Liturghie 73 11.06.2022 03:01:12
Minunea cu slujirea Sf. Liturghii de catre 3 copii yo_mama_cool Intamplari adevarate 4 14.08.2013 22:40:32
Talcuirea Dumnezeiestii Liturghii andrei_im Teologie si Stiinta 6 04.02.2010 23:47:26
istoria Sfintei Liturghii catalinabalhui Sfanta Liturghie 2 23.04.2009 01:12:33
Pozitia Bisericii fata de multiple casatorii grumble Nunta 3 11.08.2006 03:30:05